>Pewnie głupie pytanie, bo zakładam, że odpowiedź brzmi: jesteśmy miażdżeni przez powietrze nad nami >o dokładnie jednej atmosferze. Ale nie do końca rozumiem. Nade mną jest niesamowita masa powietrza, >dlaczego wywiera na mnie tak niewielkie ciśnienie?
dlatego że powietrze jest lekkie.
p = rho*g*h
i biorąc gęstość rho = 1 kg/m3; grawitacja ziemska: g = 10m/s2, oraz h = 10 000 m, otrzymujemy ciśnienie:
p = 1 * 10 * 10000 = 100 000 Pa = 1000 hPa =~ 1atm, standard.
w przypadku np. wody zamiast powietrza, ciśnienie byłoby 1000 razy większe, czyli 1000 atm, ponieważ gęstość wody jest 1000 razy większa od powietrza: 1000 kg/m3.
|