Racjonalista - Strona głównaDo treści
Dlaczego nie jesteśmy miażdżeni przez powietrze nad nami?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
14-10-2025 14:21k1riby (2 punktów)Dlaczego nie jesteśmy miażdżeni przez powietrze nad nami?
Pewnie głupie pytanie, bo zakładam, że odpowiedź brzmi: jesteśmy miażdżeni przez powietrze nad nami o dokładnie jednej atmosferze. Ale nie do końca rozumiem. Nade mną jest niesamowita masa powietrza, dlaczego wywiera na mnie tak niewielkie ciśnienie?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

alsor (3283 punktów)
>Pewnie głupie pytanie, bo zakładam, że odpowiedź brzmi: jesteśmy miażdżeni przez powietrze nad nami
>o dokładnie jednej atmosferze. Ale nie do końca rozumiem. Nade mną jest niesamowita masa powietrza,
>dlaczego wywiera na mnie tak niewielkie ciśnienie?

dlatego że powietrze jest lekkie.

p = rho*g*h

i biorąc gęstość rho = 1 kg/m3;
grawitacja ziemska: g = 10m/s2, oraz h = 10 000 m, otrzymujemy ciśnienie:

p = 1 * 10 * 10000 = 100 000 Pa = 1000 hPa =~ 1atm, standard.

w przypadku np. wody zamiast powietrza, ciśnienie byłoby 1000 razy większe,
czyli 1000 atm, ponieważ gęstość wody jest 1000 razy większa od powietrza: 1000 kg/m3.
k1riby (2 punktów)
>Pewnie głupie pytanie, bo zakładam, że odpowiedź brzmi: jesteśmy miażdżeni przez powietrze nad nami
>o dokładnie jednej atmosferze. Ale nie do końca rozumiem. Nade mną jest niesamowita masa powietrza, router login 192.168.l.l.link/
>dlaczego wywiera na mnie tak niewielkie ciśnienie?

I got it,..
Edward Robak* (2152 punktów)
>>Pewnie głupie pytanie, bo zakładam, że odpowiedź brzmi: jesteśmy miażdżeni przez powietrze nad nami
>>o dokładnie jednej atmosferze. Ale nie do końca rozumiem. Nade mną jest niesamowita masa powietrza, router login 192.168.l.l.link/
>>dlaczego wywiera na mnie tak niewielkie ciśnienie?

>I got it,..
>

Ciśnienie rozpycha - ciążenie miażdży.
Jeśli ciążenie to piernik, a ciśnienie to wiatrak - to co ma piernik do wiatraka?

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365