Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Nauka

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 16 (przedawniony)
12-02-2008Jacek KochanApel do młodych czytelników Racjonalisty
Ojej, dostałem maila dzisiaj z apelem! Z okazji jakiegoś Dnia Darwina zbierane są konspiracyjnie informacje od ucieśnionych uczniów, a może i studentów, na temat dyskryminacji światopoglądowej. To bardzo ważny apel! Przecież w naszych szkołach na lekcjach religii i biologii nasze dzieci są indoktrynowane przez kleryków i zakłamanych nauczycieli! To bardzo rozpowszechniona indoktrynacja. Wmawia im się na lekcjach kłamstwa! Żądamy prawdy!
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 7 (przedawniony)
09-02-2008A.G.Ile zmutowanych genów posiadamy?
Mam następujące pytanie: każdy z nas posiada geny po ojcu i po matce (w proporcjach mniej więcej pół na pół). Spotkałem się kiedyś z twierdzeniem, że pośród tych genów istnieje powien procent genów zmutowanych. Czy ktoś wie jaki procent naszego genomu stanowią geny zmutowane i na ile ta wartość jest stała?
Z moich obliczeń wyszło mi coś takiego: wspólny przodek człowieka i szympansa zył mniej więcej 5-7 mln lat temu (przyjmijmy że 6mln), z szympansem dzielimy 98% materiału genetycznego (człowiek ma o ile dobrze pamiętam ma 3mld par zasad, czyli od szympansa różni nas 60mln). Jeśli przyjmę, że człowiek/malpolud/szympans może spłodzić potomstwo w wieku 15 lat, to od czasu kiedy zył wspólny przodek człowieka i szympansa minęło 400 tys pokoleń. Wynika z tego, że w każdym pokoleniu zmieniło się 150 par zasad co daje 0.000005% całego genomu.
W powyższych obliczeniach wykorzystałem genetykę i ewolucję "od końca" (zwykle podobieństwa genetyczne pomiędzy gatunkami wykorzystuje się do ustalenia kiedy zył ich wspólny przodek).
W każdym razie czy może ktoś rzucić trochę światła na tę sprawę?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
09-02-2008maliniakA co na to przyrodnicy?:)
Kre(a)tyniści, to mają niewyczerpalny potencjał w produkowaniu sofizmatów. Najbardziej rozwaliła mnie część tej produkcji,dotycząca filogenetyki molekularnej

forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=32&w=75334756

Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
07-02-2008BlakePytanie do biologów i nie tylko...
Z tego co wiem to każde zwierzę posiada własny okres rozrodczy, prawda? I właśnie tego tyczy się moje pytanie. Jak to się stało, że człowiek zachowuje te funkcję przez cały czas płodności? Czy to przez ewolucję? Bo świat to nie matrix nie można dowolnie łamać reguł, na pdst. teorii Darwina pochodzimy od zwierząt (choć niektórzy, co ciekawe, śmią w to wątpić) i reguły świata zwierząt dotyczą nas tak samo jak ich.
Czy ktoś ma chwilkę czasu, żeby mi to wyjaśnić, o ile to jest dla mnie do zrozumienia?

W internecie nie ma zbyt dużo na ten temat

Z GÓRY DZIĘKUJĘ I POZDRAWIAM
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
07-02-2008zolvSkąd się bierze ropa naftowa
Witam

Ciekawy artykuł na gazecie pt. "Skąd się bierze ropa naftowa?".

Ciekawa koncepcja - jeśli o mnie chodzi to nie słyszałem o tym wcześniej albo raczej się nie interesowałem.
Szczególnie też podoba mi się ostatni akapit a w zasadzie zdanie które tu przytoczę:
(...) Nie oznacza to jeszcze, że płynne paliwa powstawały w ten sposób, ale dowodzi, że taka możliwość istnieje. Co więcej, takie "zaginione miasta", gdzie spod ziemi sączą się różnorodne związki węgla, mogły być kolebkami życia na naszej planecie.

Pozdrawiam
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 39 (przedawniony)
05-02-2008sceptymuchaProste układy zależności z biotopu
Witam.
Chciałem zapytać kogoś, kto może zna się na biologii o pewną rzecz.
Przypuśćmy, że mamy dwa takie same 100 hektarowe tereny porośnięte trawą (ogrodzone, odizolowane). Wpuszczamy na nie króliki. Po pewnym czasie populacje na tych terenach powinny się ustalić i być statystycznie równe. Czyli ilość trawy, królików będzie oscylowała wokół pewnej stałej liczby.
Powiedzmy, że to ustalenie się zaszło. Wpuszczam na jeden teren kojoty (mogą być wilki albo lisy zamiast nich). Powinien po pewnym czasie wyklarować się nowy układ (stan stabilny) z pewną ilością trawy, królików, kojotów.
Pytanie jest rodzaju, jak te nowe liczby ilości stworzeń żywych mają się do starych. Dalej, czy ewolucji opłaca się konstruować długie łańcuchy pokarmowe, czy krótkie, w jakich warunkach i dlaczego.
Pozdrawiam
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 31 (przedawniony)
04-02-2008adalbertEwolucja, Ksiąga Rodzaju i nauka.
"Przedstawiona w "O pochodzeniu gatunków" teoria ewolucji po raz kolejny w fundamentalny sposób podważała "Księgę Rodzaju" ". Tak pisze autor tekstu "Dzień Darwina". Śmiem twierdzić, że jest to stwierdzenie "nieco" pochopne, jak zresztą przesadą jest cała otoczka wokół teorii ewolucji jako zaprzeczającej wszelkiemu teizmowi gdzie pojawia się "Tajny Wszechmogący", a mówiąc językiem naukowym Bóg Kreator.
Swoje poglądy postaram się przedstawić w trakcie dyskusji, do której zapraszam.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
28-01-2008ra-serafinGalaxy Zoo
pewnie słyszeliście o tym projekcie. Co o nim sądzicie , ja sądze że bardzo fajny. 5 min przed założeniem tego wątku zarejestrowałem się , już 15 zdjęć zidentyfikowanych.

Co o tym sądzicie
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 8 (przedawniony)
26-01-2008MindewiczPodręcznik do nauki łaciny.
Bardzo bym prosił o polecenie mi jakiegoś sprawdzonego przez polecającego, bądź przez jego znajomych podręcznika do samodzielnej nauki łaciny od podstaw.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 8 (przedawniony)
25-01-2008IQ955Sensacja!
Pod tym adresem znalazłem taką oto sensacyjną wiadomość naukową z dziedziny nanotechnologii:

"Najczarniejszy z czarnych towarów udało się pozyskać z nanorurek w amerykańskim laboratorium - sygnalizuje pismo "Nano Letters".

Nanorurki węglowe są pobudowane ze podpieprzonych w tuleję płaszczyzny, tworzonych przez atomy węgla. Wydzielają się okazjonalnie szeroką wytrzymałością a przydatnymi cechami elektrycznymi i magnetycznymi. Po raz pierwszy przyjęto je w roku 1991 a od owej pory nadal odnajduje się dla nich prekursorskie zastosowania.

Oddział skłaniany przez prof. Pulickela Ajayana z Rice University otrzymał z uszeregowanych wertykalnie nanorurek materiał niemal imponująco (w ponad 99,95 procenta) pochłaniający światło o fakultatywnej rozciągłości fali a padające pod fakultatywnym narożnikiem - inaczej mówiąc prawidłu imponująco ciemny.

Nowiusieńki budulec odpiera zaledwie 0,045 odsetek padającego światła, podczas jak ówczesny mistrz - szorstki związek niklu oraz fosforu - parował trzy razy więcej. Węglowy model czerni aplikowany przez amerykański National Institute of Standards and Technology istnieje 30-krotnie "jaśniejszy". Zwykła afroamerykanka [podkreślenie moje -M.C.] farba odpiera kilka odsetek światła

Aczkolwiek badaczom kroczyło centralnie o rekord Guinnessa, tak filantropijne nastręczanie światła może odnaleźć wdrożenie..
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki

Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)