 |
Przegląd wątków w dziale Nauka
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 17 (przedawniony) | | 11-05-2008 | radek | Spadek cisnienia w tunelu |
To bedzie blachy temat, nic wielkiego. W zwiazku z faktem, ze nie znalazlem wytlumacznia tego zjawiska w Internecie (moze za malo szukalem?) postanowilem zapytanie wrzucic tutaj. Dzial nauka za bardzo nie cieszy sie popularnoscia, wiec dodatkowy temat nawet blachy moze wprowadzi jakies ozywienie.
Jadac pociagiem do pracy przejezdzam okolo 6 tuneli. Tunele maja zapewne rozne dlugosci, a pociag porusza sie z predkoscia okolo 150 km w momencie przejazdu przez tunel. Siedzac w pociagu przejezdzajacym przez tunel odczuwam zmiane cinienia, poniewaz podobnie jak przy wspinacze gorskiej musze przelknac sline, aby powrocic moj i tak nie najlepszy sluch. Pytania sa nastepujace: czy faktycznie spadek cisnienia w pociagu ma miejsce, z czego to wynika i jaki jest to spadek cinienia zakladajac ze tunel ma okolo 200 m.
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 48 (przedawniony) | | 09-05-2008 | Królik | Toretyczny problem szybko poruszającego się obiektu |
Czy odpowiednio zaprojektowany obiekt (masa 5ton) wystrzelony pionowo w górę z powierzchni Ziemi z prędkością początkową 8km/s (ewentualnie z prędkością 7,45km/s, ale z równika)przetrwałby przelot przez atmosferę ziemską i uzyskałby wysokość zaliczaną do wysokości orbitalnej, czy też spłonąłby w atmosferze ziemskiej lub atmosfera ziemska by go wyhamowała i nie osiągnąłby odpowiedniej wysokości?
I ewentualnie jaką musiałby mieć prędkość początkową uwzględniając oddziaływanie atmosfery ziemskiej?
Z góry dziękuje za wasze przemyślenia w tej sprawie. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 11 (przedawniony) | | 06-05-2008 | Simka | Naprotechnologia |
Czy ktoś wie coś konkretnego o tzw. naprotechnologii?
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 3 (przedawniony) | | 06-05-2008 | dstr | Badanie religijnosci |
Z richarddawkins.net / samharris.org
We are preparing to run another fMRI study of belief and disbelief, and we need volunteers to help us refine our experimental stimuli. This promises to be the first study of religious faith at the level of the brain. By responding to the four surveys I have posted online, you can make an enormous contribution to this work.
You'll find links to these surveys on my home page.
Please answer as many of the surveys as you can. If you only have time to answer one, please choose at random (otherwise, we will have many more responses to the first than to the others).
Feel free to post this message to your blog or to forward the relevant links to your friends. I especially need Christians to respond, as one of the goals of these surveys is to design stimuli that a majority of Christians will find doctrinally sound.
I will, of course, pass along the results of this work the moment I have something to report.
Many thanks for your help.
All the best,
Sam
www.samharris.org | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 10 (przedawniony) | | 01-05-2008 | Ludomir Tulko | Droga cywilizacji |
Odpady radioaktywne i inne w kosmos. Nasuwające się obiekcje łatwo obalić.
Ludomir Tulko
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 14 (przedawniony) | | 01-05-2008 | april | Badania naukowe nt. "ateistów i katolików" |
Witamy wszystkich serdecznie, jesteśmy studentami Uniwersytetu Wrocławskiego, prowadzimy badania na temat postrzegania/wizerunku ateizmu i katolicyzmu w Polsce. Prosimy o poświęcanie kilku minut i wypełnienie poniższej ankiety: webankieta.pl/ankieta/w1hppvqpu7i0Dziękujemy. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 11 (przedawniony) | | 24-04-2008 | Zbyszek Bryłowski | Mutanci? |
Witam Was.
Umieszczam ten wątek w dziale 'Nauka', ponieważ liczę na zabranie głosu przez osoby, które orientują się w temacie wątku. Sam nie posiadam wystarczającej wiedzy, by przesądzić. Otóż chodzi mi o następującą sprawę. Czy można założyć, że racjonaliści(ateiści), to mutanci? Może to głupie pytanie, ale o ile się orientuję, to mutacje występują spontanicznie w populacji i ewolucja polega na tym, że zmiany te ulegają eliminacji, bądź utrwaleniu. W swoich książkach R.Dawkins zakłada, że mogą istnieć jakieś geny, które sprzyjają religijności. Być może jednak pojawiły się mutacje, które prowadzą w zupełnie nowym kierunku, a mianowicie odejścia od religii i zanegowania korzyści jakie ona ze sobą niesie(bo takie korzyści chyba istnieją). Czy jest to możliwe i czy dałoby się to ustalić metodami naukowymi?
Pozdrawiam - Zbyszek
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 3 (przedawniony) | | 22-04-2008 | Cieślański | Odp: Królewna - racjonalistka (II). |
Ja, Towarzysze, chciałbym tu nakreślić realia, w kwestii racjonalności i opłacalności odnośnie procesu podrywu. Cz.I.
Seksuolodzy twierdzą, że największym i najważniejszym organem seksualnym człowieka jest jego mózg. Piszą też, że to kobieta wybiera świadomie partnera, a mężczyzna odruchowo dostosowuje się do kobiecych kryteriów selekcji. Odruchowo, czyli za pomocą emocjonalnych "automatyzmów" działających poza męskimi możliwościami świadomego sterowania i kontroli nad popędem. Oto niektóre aspekty działania tego konglomeratu szarych komórek na odcinku stosunków międzyludzkich:
KOCHAJ Z GŁOWĄ Ludzki mózg ponoć wykształcił się w dużej mierze dzięki treningowi w damsko-męskich gierkach i podchodach, miłosnych, mających na celu "tanie" erotyczne figle zapewniające przedłużenie gatunku. "Tanie", czyli "dużo rozkoszy i jak najmniej zobowiązań".
PÓŁKULE I PÓŁGŁÓWKI Kobiecy zmysł uwodzenia, jest w tym zakresie znacznie doskonalszy od męskiego. W trakcie flirtu kobiety myślą głową a właściwie wyrachowaną korą mózgową doskonale równoważącą informacje racjonalne z emocjonalnymi. Dzięki grubszemu ciału modzelowatemu służącemu komunikacji między obiema półkulami mózgowymi, mają one tak jakby tylko jedną głowę, zespoloną spoidłem wielkim. Mężczyźni dzięki większej funkcjonalnej lateralizacji półkul mózgowych mają jak gdyby dwie oddzielnie myślące główki, więc w stanie zakochania myślą tą trzecią w rozporku, służącą osiąganiu rozkoszy seksualnej. Reagowanie żołędnym łebkiem podczas zalotów,.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 36 (przedawniony) | | 19-04-2008 | IQ955 | Królewna - racjonalistka (II). |
Spore zainteresowanie, jakie wzbudziła kwestia zamążpójścia Królewny - Racjonalistki, skłoniło mnie do powtórnego zainicjowania wątku. Wszystkie dotychczasowe wypowiedzi przeczytałem bardzo dokładnie, zauważając różnorodność pomysłów, wnikliwość i wiedzę Uczestników. Dziękuję za udział i miłe towarzystwo.
Głównym jednak powodem wznowienia tematu jest to, że chcę zamieścić tu zarówno rozwiązanie zagadki, jak i wszystko, czego udało mi się na temat matrymonialnych kłopotów w rodzinach królewskich dowiedzieć. Dotarcie do źródeł i przebrnięcie przez nie zajęło mi wprawdzie sporo czasu, ale chyba się opłaciło. A zatem:
Zagadkę wyczytałem po raz pierwszy w książce Witolda Sadowskiego "Femme fatale" (Prószyński i S-ka, ISBN: 83-7255-139-1). Trudno wprawdzie polecać tę lekturę, jako podręcznik matematyki, jest to jednak bardzo pięknie (od strony literackiej) napisana popularyzacja; przeczytałem ją - jeśli już nie z pożytkiem, to na pewno z prawdziwą przyjemnością. Kopię strony z zadaniem zamieszczam w załączniku.
Autor odsyła tam po szczegóły rozwiązania do innej książki: Patrick Billingsley - "Prawdopodobieństwo i miara". Odpowiednia kopia - także poniżej. Rozwiązanie tamtejsze jest jednak nieco zagmatwane i (szczerze mówiąc) nie wszystko jest tam dla mnie do końca jasne.
Najprostsze zaś i chyba najlepsze wyjaśnienie znajduje się natomiast w Wikipedii, z tym, że szukać trzeba hasła "problem sekretarki" (a nie Królewny; morał z tego taki, że snobizm nie popłaca). A oto wzięte stamtąd.. | Zobacz wypowiedzi..
Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki  Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |