Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Nauka

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
17-08-2023indio99Skąd wiemy, że słońce spaliło swojego pochodzenia?
Słyszałem, jak powiedziano wcześniej, że słońce ma tylko X lat do śmierci, a oni zwykle stwierdzają również, że słońce przeżyło połowę swojego życia lub spaliło połowę swojego paliwa.

Obliczenie, ile czasu pozostało w życiu Słońca, wydaje się dość proste, wystarczy obliczyć aktualną masę i określić, jak szybko ją zużywa. Ale skąd możemy wiedzieć, że Słońce zużyło już połowę swojego paliwa, jeśli nie znamy masy Słońca w chwili jego narodzin? A jeśli znamy jego masę początkową, jak moglibyśmy to obliczyć?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
17-08-2023mateuszhandzlik0@gmail.comNauka nie istnieje. Chcesz umrzeć w nic?
Bóg nie istnieje to nauka to też religia.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
16-08-2023mateuszhandzlik0@gmail.comBi lokacja. Czyli gdzie cię nie ma.
Jestem związany z ośrodkami nauki.

Wymyśliłem ser pleśniowy z sera goudy # penicylina

Osoby zainteresowane bi lokacją muszą powiedzieć PIO

Jak ktoś chce się odwdzięczyć już to zrobiliście

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
15-08-2023haseleczkoGrawitacja i energia
Grawitacja inaczej.
Ilość głupot na tym dziale forum przekroczyła już chyba masę krytyczną, więc jedna więcej nie powinna sprawić problemu. Chciałem poddać pod dyskusję pewną hipotezę, która chodzi mi po głowie. Kilka razy obalałem ją w myślach, ale wciąż wraca z uwagi zawiłą logikę, która wydaje się być słuszna. Na polu fizyki teoretycznej jestem amatorem, więc nie dogrzebałem się materiałów, które mogłyby poruszać problem (poza Time Dilation Field, ale to nie jest do końca to, o co mi chodzi), jaki opiszę – może być na tyle głupi, że naukowcy na to machnęli ręką. Ale jakoś mi się spina, więc zapraszam do komentowania, byle bez eteru i tym podobnych abstrakcji.
Posłużę się teram obrazkiem modelu atomu Bohra (en.wikipedia.org/wiki/Bohr_model), bo nie chce mi się specjalnie rysować nowego. Wyobraźmy sobie, że fala, jaką tam widać nie jest emitowana, ale po prostu przelatuje przez atom. Wyobraźmy sobie, że amplituda tej fali jest na tyle duża, że mieści w sobie co najmniej dwa orbitale. Na końcu przyjmijmy, że jądro, to dowolna masa/energia w jakimś obszarze, a orbitale oznaczają „poziomy energetyczne”, które dla odmiany będą oznaczać „współczynnik częstotliwości tykania wewnętrznego zegara” np. cząstki. Niech ta fala oznacza amplitudę i częstotliwość z jaką drga np. cząstka (nie to, nie jest brana z TS, ale jak komuś wygodniej, to wolna droga), bo każda cząstka, każdy układ musi wibrować, oscylować aby utrzymać stan energetyczny.
Fundamentalne..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
15-08-2023anhunigweCo sprawia, że fosfor świeci?
Tytuł mówi właściwie wszystko. Krótka historia, moja siostra pojechała do Amsterdamu kilka miesięcy temu i kupiła mi trochę kryształków fosforu/kwarcu. Zauważyłem, że świecą w ciemności w nocy po wyłączeniu lampy, więc zastanawiałem się, co powoduje, że tak się dzieje?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
14-08-2023mateuszhandzlik0@gmail.comCały świat choruje na schizofrenie i leczy sie marysią
Wszyscy jesteśmy smerfami.

Musisz odetlać kanały dopaminowe to znaczy MYŚLEĆ.

wirtualna rzeczywistość jest już faktem np. Praca zdalna


Wymyśl s[osób jak odciąć marihuane

Matematycznie zero razy zero

Chemicznie krysTał cukru

Biologicznie mycie rąk

Informatycznie blue deep
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
13-08-2023lolit6Dlaczego ludzie mają tak różne doświadczenia związane z bóle
Zawsze słyszałem wyjaśnienie, dlaczego ludzie wydają się mieć dramatycznie różne doświadczenia bólu, albo „ból jest subiektywny”, albo „ludzie mają różną tolerancję bólu”. To pierwsze nie jest odpowiedzią i nie akceptuję, że jest to po prostu kwestia tego, ile bólu jednostki są w stanie znieść.

Kiedy włożyłem wkładkę domaciczną, przez sekundę poczułem ostry ból skurczowy, a potem było po wszystkim. To naprawdę nie było nic wielkiego. Znam ludzi, którzy prawie mdleją z bólu. Niektóre osoby, które mają zwichnięty bark, mogą się lekko skrzywić, ale są w stanie prowadzić rozmowę, inne z takim samym urazem nie są w stanie się poruszać ani myśleć.

To nie jest kwestia odmiennego odczuwania tego samego doświadczenia, to ludzie, którzy mają zupełnie inne doświadczenia/odczucia.

Ile wiemy o procesach fizjologicznych, które powodują, że odczuwamy ból? Dlaczego pozornie te same urazy lub doświadczenia powodują tak dramatycznie różne odczucia lub poziomy bólu u różnych osób?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
04-08-2023levogZaleta usługi wyszukiwania numeru telefonu na mapie?
Zaleta usługi wyszukiwania numeru telefonu na mapie?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
03-08-2023agustuscrownJak działa Rain Shadow w zimnym klimacie?
Dla kontekstu, jeśli to pomoże, pracuję nad fikcyjną scenerią, w której znajduje się duże, okrągłe pasmo górskie (technicznie rzecz biorąc, bardzo duży/głęboki krater po pewnej erozji). Chcę, aby klimat był stosunkowo zimny i zastanawiam się, jak zadziałałby cień deszczu. Domyślam się, że obszar środkowy (po zawietrznej) byłby suchy, a strona nawietrzna miałaby więcej śniegu i szansę na tajgę / lasy borealne. Nie wiem, czy po prostu nie umieszczam odpowiednich słów kluczowych w Google, ale mam trudności ze znalezieniem dobrych informacji w Internecie.

Zasadniczo pytam o to, jak cienie deszczowe prezentują się w zimnym klimacie irl, i być może, jeśli ktoś ma jakieś przykłady, którym mogę się przyjrzeć.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
01-08-2023dexieCzym dokładnie jest mikrostan?
Studiowałem równanie Boltzmanna i zrozumiałem, że entropia systemu zależy od jego liczby mikrostanów (zgodnych z makrostanem). Zrozumiałem również definicję ze zmiennymi dyskretnymi (jak przykład z rzutem monetą). Mój problem polega na tym, kiedy stosujemy definicję do czegoś takiego jak gaz. Mikrostan zdefiniowany przez pozycje i pędy wszystkich znajdujących się w nim cząstek. Problem polega na tym, że pozycje i pędy są zmiennymi ciągłymi, dlatego jeśli mikrostan jest zdefiniowany przez wszystkie zmienne o konkretnych i dokładnych wartościach, musi istnieć nieskończona liczba mikrostanów dla dowolnego makrostanu gazu. Ale to nie może być poprawne, ponieważ oznaczałoby to nieskończoną entropię zgodnie z równaniem Boltzmanna.

Podsumowując: jak możemy policzyć skończoną liczbę mikrostanów, skoro każdy z nich jest zdefiniowany za pomocą zmiennych ciągłych?
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki

Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)