 |
Przegląd wątków w dziale Nauka
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 9 (przedawniony) | | 24-01-2008 | Wojtek | Produkcja wodoru na morzu |
Zainspirował mnie artykuł o wykorzystaniu sodu przy produkcji wodoru do napędzania pojazdów. Co prawda nie zgadzam się, że proces ten jest efektywny, niemniej wpadłem przy okazji dyskusji na ten temat na pewien pomysł.
Na początek opiszę, możliwie najbarwniej, szczegóły instalacji. Jesteśmy w równikowej strefie Pacyfiku, wiatr łagodnie marszczy powierzchnię morza, na falach unosi się parę hektarów ogniw słonecznych (dzieje się to w czasach, w których ogniwa fotowoltaiczne są niedrogie i wydajne, zapewne za jakieś 10 lat). Tysiąc osiemset metrów niżej, na dnie oceanu stoi sobie fabryka zasilana ze wspomnianych ogniw. Wstępnie odsolona woda morska poddawana jest elektrolizie, w wyniku czego powstają wodór i tlen. Obydwa gazy, wypuszczane są następnie poza "budynek" do ciśnieniowych zbiorników. Dzięki ciśnieniu 180 atmosfer gazy są sprężane. By uniknąć mieszania się wody i gazu, zbiorniki są elastyczne (do zrobienia, kevlar, itp.). Co jakiś czas przypływają statki, każdy odbiera inny ładunek, podnosząc go z dna dzięki linie łączącej fabrykę z powierzchnią, po której porusza się winda. Produkty to wodór, tlen i sól morska (są jeszcze odpady po elektrolizie). Cała fabryka jest zrobotyzowana, zresztą proces produkcji nie należy do skomplikowanych. Zaletami pomysłu są: wykorzystanie energii słonecznej, sprężanie gazów dzięki ciśnieniu wody, wyeliminowanie niebezpieczeństwa wybuchu wodoru w połączeniu z tlenem, małe prawdopodobieństwo zapłonu, brak zagrożenia dla ludzi. Wadami - wysokie.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 6 (przedawniony) | | 22-01-2008 | Chudzik | Przeszczep serca, a wspomnienia od dawców. |
Oglądałem pewien program: www.tvp.pl(*)e=dzieki.za.wspomnienia.630045w którym ukazano, że często po przeszczepie serca osoby które są odbiorcami, nabywają cechy/wspomnienia swoich dawców. Co więcej, nie może to być przypadek(analfabeta, który z dnia na dzień zaczął pisać bogate stylistycznie wiersze lub kobieta, która po przeszczepie znała nazwisko i imie swojego dawcy mimo, że nikt jej nie powiedział kim on był) Więc, że tak się dzieje nie jest wymysłem, tylko faktem. Jak to można wytłumaczyć? Czy serce posiada w pewnym % podobną strukturę, co mózg i jest w stanie wymienić te informacje po przeszczepie? Jak sądzicie? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 93 (przedawniony) | | 21-01-2008 | smelig | Czy czarne dziury istnieją? |
Czy czarna dziura nie może po prostu oddzielić się od naszego Wszechświata tworząc swoją własną zamkniętą przestrzeń zwyczajnie znikając? Nasz wszelki kontakt z nią zostałby przerwany. To tak, jakby wstrząsnąć umiejętnie unoszącą się bańkę mydlaną w wyniku, czego wydzieli się z niej mniejsza i od tej pory będzie się unosiła oddzielnie obok. W miejscu niedawno powstałej czarnej dziury nie zostałoby nic. Pęknięta na krótko przestrzeń zasklepiłaby się pozostawiając ewentualnie trochę materii w postaci gwiazdy neutronowej lub mgławicy. Zauważmy, że gdyby to była prawda, oszczędzilibyśmy sobie wielu kłopotów. - zniknęłyby wszelkie nieskończoności - symetria byłaby zachowana, ponieważ odziaływania w jedną jak i w drugą stronę czarnej dziury stałyby się identyczne i równe zeru. - tym samym teoria Superunifikacji uratowałaby swą prawdziwość - opis matematyczny stałby się najprostszy z możliwych 0 = 0 Natura lubi być piękna, prosta i symetryczna a fizycy lubią ją komplikować wpędzając się tym samym w maliny. Gdyby powyższy model okazał się prawdziwy, to wszystkie teorie opisujące czarne dziury stałyby się archiwalnymi egzemplarzami mogącymi zainteresować jedynie historyków. Czciciele niejakiego bajkopisarza Hawkinga musieliby uczyć się fizyki od początku. ----------------------- To, że ma się rację nie jest żadnym zabezpieczeniem przed zemstą biurokracji. -Scott Thorpe
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 5 (przedawniony) | | 18-01-2008 | Ł."Szaman" M. | Transplantologia jąder/kwestia ojcostwa |
Witam, wątek z serii nieco odjechanych  Słyszał ktoś o przeszczepach jąder?  Z tego co mi się do tej pory udało na neciku rozeznać [a dokładnie tutaj ] to by wychodziło, że się takie rzeczy robi; no i co mnie ciekawi najbardziej to to, czyje genetycznie będą plemniki i dzieci faceta u którego wszystko się przyjmie i zacznie działać jak należy. Istnieją już może jakieś regulacje prawne na wypadek problemów tego rodzaju? Wdzięcznym tyleż za odpowiedzi co i za przekierowania w odpowiedniejsze miejsca sieci dla takiego pytanka, jeśli ktoś choć tyle jak w stanie mi ... hm ... pomóc  w mej ciekawości  Szacuneczek  | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 14 (przedawniony) | | 15-01-2008 | ra-serafin | Lornetki czy teleskopy |
jak sądzicie co jest lepsze lornetki czy teleskop. Czytalem że to zależy od tego co komu lepiej pasuje , co jest bardziej wygodne i jakie są parametry?
Ja mam teleskop Opticon1000f900a i lornetke Breaker 8-50x i jeszcze jakąś lornetkę i jak dla mnie wole lornetkę ponieważ jest wygodniejsza ,daje wcale nie taki kiepski obraz i mogę jej uzywac kiedy chcę.
Co jest lepsze? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 10 (przedawniony) | | 15-01-2008 | Wojtek | Efekt kapilarny |
Rozmyślałem sobie niegdyś nad następującym pomysłem. Mamy kapilarę, dostatecznie długa by zagiąć ją na końcu. Kapilara ma za zadanie podniesienie cieczy na wyższy poziom. Z tego wyższego poziomu ciecz ma spadać wykonując jakąś pracę - na przykład obracając turbinę prądnicy. Efekt prosty, zauważyłem nawet, że wielu ludzi miało już wcześniej ten pomysł. Mieli również sporo problemów w realizacji. Otóż, nie ma dobrego sposobu na zmuszenie cieczy by wyciekła na górze. Ponadto, po zwilżeniu ścianek kapilary dalszy ruch cieczy ustaje (co jest oczywiste - coś jak liniowy silnik np. magnetyczny, ruch w jedną stronę i tyle), chyba że usunie się ciecz ze szczytu rurki (przyjmujemy, że kapilara jest dłuższa niż wysokość na której ciężar wody równoważy siły kapilarne). Następnym problemem było pytanie, skąd bierze się energia, która "napędza" kapilarę. Odpowiedzi znalazłem w wielkiej obfitości, napięcie powierzchniowe, oddziaływanie między cząsteczkami cieczy i cząsteczkami zwilżanej powierzchni, itp. Nie znalazłem natomiast jasnej odpowiedzi skąd się bierze energia potrzebna do wykonania pracy (podniesienia płynu na pewną wysokość). Domyślam się, że w związku z zamieszaniem w to oddziaływań międzycząsteczkowych, płyn się ochładza.
Mam zatem pytania. Po pierwsze: czy mój tok rozumowania w kwestii energii jest poprawny? Po drugie: skoro drzewa wykorzystują efekt kapilarny (acz nie tylko) do podnoszenia cieczy na znaczną wysokość i jest to mechanizm wydajny, to czy macie jakiś sprytny pomysł.. | Zobacz wypowiedzi..
Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 10 (przedawniony) | | 11-01-2008 | Marcin Grzeszny | Cellular Visions: The Inner Life of a Cell |
Witam. Wszystkim zainteresowanym tematyką biologiczną chciałem polecic niesamowity film pokazujący jak komórka pracuje od wewnatrz. Ta imponujaca animacja komputerowa wzbogacona muzyka zrobila na mnie kolosalne wrazenie. Mam nadzieje, ze i Wam sie spodoba. www.studio(*)/technique/tprojects/6850.html(zalecany wybor jakosci HIGH) Jakie procesy rozpoznajecie?  | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 6 (przedawniony) | | 10-01-2008 | Wojtek | Leczenie magnesami |
Dosyć prowokacyjnie wybrałem temat. Racjonaliści bowiem wybitnie ostrożnie podchodzą do tzw. alternatywnych metod leczenia, czasem nawet z pewnym wstrętem  . Sam obciążony jestem przypadłością nieufności, niemniej czasem znajduję informację, która potwierdza pogląd, że "może coś w tym jest". Oto ciekawy link -> LINK . Oczywiście nie osłabiło to mojego sceptycyzmu, niemniej to dosyć ciekawe. Pozdrawiam | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki  Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |