Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Nauka

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 7 (przedawniony)
15-11-2021ArminiusWolność badań naukowych
W Austin ( Teksas, USA) została powołana do życia uczelnia, w której przestrzeganie zasady wolności słowa, prawa do wyrażania swoich poglądów, wolności badań naukowych, wolności sumienia oraz swobodnego, nieograniczonego dyskursu obywatelskiego ma być najwyższym priorytetem.
Powstanie tej uczelni to reakcja na lewackie ekscesy mające miejsce na czołowych amerykańskich uczelniach, w których wolność słowa oraz wolność badań naukowych są coraz bardziej kwestionowane.
Inicjatywa jak wyżej jest jak najbardziej słuszna. Pozostaje tylko poczekać aby przekonać się czy owa wolności o których tak wiele w deklaracjach założycieli placówki rzeczywiście będą dla wszystkich i będą należycie przestrzegane.
Zainteresowanych problemem - odsyłam do podlinkowanego materiału.


"University of Austin dedicated to free speech will counter colleges 'hijacked by maniacs,' founding prof says
Authoritarians have taken over colleges, founding member of university dedicated to free speech says.
Hundreds of college professors pleaded to join a new university dedicated to free speech just hours after it was announced, a founding faculty member told Fox News on Monday.
The University of Austin – a newly founded college announced on Bari Weiss' substack Monday – is committed to "freedom of inquiry, freedom of conscience, and civil discourse," according to the school's website. Its primary founders are vocal critics of the direction traditional academic institutions have taken."

www.foxnews.com/us..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
13-11-2021MaxGolonko3Tragedia dla pewnej podgrupy naukowców
Grafika:
pbs.twimg.(*)WYAAyzdF?format=png&name=small

Druga grafika rezerwowa:
scontent-f(*)80f3fe101543005603&oe=61AD52E0

Pisrydzyki problematykę ekologiczną mają głęboko tam gdzie swoje osobiste pasje fizjologiczne prawdopodobnie lokuje nieformalny naczelnik państwa.
Pozdrawiamy jego kierowcę i życzymy by nigdy nie zachorował na raka odbytu co, według nauki, jest skutkiem biernego seksu analnego.

Tego samego życzymy wszystkim polskim homoseksualistom, zalecając zarazem interesowanie się najnowszymi odkryciami nauki w obszarze medycyny.

Ikonkę smutnej buźki czyli ludzie wynaleźli już tysiące lat temu

ARCHEOLOGIA

Grafika (ta na pewno działa)
astropolis(*)1ae56843cf3d529fcd0cd3e063.jpg

Pewna grupa archeologów kiedyś spokojnie wydobywała bezcenne skarby naukowe (np mamuty) z lodu.
Teraz wszystko to, co na nich czeka, może zniknąć bezpowrotnie bo masowo rozmrozi się i zgnije.

"Wśród archeologów lodowcowych jest ponurym żartem wewnętrznym,
że ich dziedzina badań była jednym z niewielu beneficjentów zmian klimatycznych.
Ale chociaż cofanie się lodu i śniegu sprawia, że ​​niektóre prehistoryczne skarby są na krótko dostępne,
narażenie na działanie żywiołów grozi ich szybkim zniszczeniem.

Gdy miękkie..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
05-11-2021MaxGolonko3Kara boża za grzechy?
Wiele razy snuto teorie, że piorun podpalający miasto, kometa spadająca na Ziemię, wybuch wulkanu, to kara boża.

Tylko dlaczego ukarał tam ludzi na kontynencie, gdzie nie mieli szans usłyszeć bzdur religii mojżeszowej?


Geolodzy zbadali strukturę na Atakamie.

Tam jest "droga" aż 75 kilometrowa z odłamki czarnego oraz zielonego szkła - kawałki do pół metra nawet.

Chemiczna analiza tych "szkieł" pokazała, że zawierają troilit, kubanit i wrostki wapniowe.
Takie składniki wykazała też misja badającą komety Stardust NASA.



Eksplozja (impaktującego ciała) nad powierzchnią Ziemi ogrzała tak grunt na tamtej pustyni.



To pierwsze udowodnione jako takie - co do poimpaktowej genezy - szkło na Ziemi.

geekweek.i(*)akama-czy-stworzyl,nId,5626692

Siema
Max (ateista)

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
05-11-2021MaxGolonko3Europa przegania USA
Amerykanie zaniepokoili się, że oddają wiodącą rolę w astronomii naziemnej Europie, która buduje 39-metrowy teleskop
- Europejski Ekstremalnie Duży Teleskop - na chilijskiej pustyni Atacama - który ma zacząć działać w 2027 roku.


USA buduje odrobinę mniejsze teleskopy ale na odległych miejscach planety (to zaleta) ale te inwestycje
napotkają na opóźniające je problemy, także finansowe. Stąd różne pomysły się pojawiają.



W kosmosie też planują kolejny wielki teleskop - szukający planet z życiem pod innymi gwiazdami.


www.nytime(*)-decadal-survey-telescope.html

Max (ateista)

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
04-11-2021MaxGolonko3Nauka w służbie dobrej polityki
Grafika:
astropolis(*)2ee670f01f14d229a3dc5dad2d.jpg

"Satelity mogą pomóc w śledzeniu, czy narody dotrzymują zobowiązań dotyczących emisji dwutlenku węgla"

Naukowcy z NASA i ich współpracownicy poinformowali o czymś, co nazwali kamieniem milowym w kierunku nowego celu:
mierzenia rzeczywistych zmian stężenia dwutlenku węgla w atmosferze, gdy kraje podejmują kroki w celu zmniejszenia emisji.

Poprzez podłączenie pomiarów satelitarnych CO2 do modelu systemów Ziemi, byli w stanie wykryć niewielkie zmniejszenie stężenia atmosferycznego gazu
nad Stanami Zjednoczonymi i innymi obszarami, które były wynikiem zablokowania gospodarki przez koronawirusa na początku 2020 roku.

Satelita Orbiting Carbon Observatory-2 nie został zaprojektowany do pomiaru zmian w emisji CO2 powodowanej przez człowieka.
Chodziło raczej o to, by zobaczyć, jak wielkoskalowe naturalne wzorce klimatyczne, takie jak El Niño i La Niña, wpływają na stężenie CO2.

Satelita mierzy CO2 w słupie powietrza między jego pozycją a powierzchnią Ziemi i może wykryć dodatkowe lub zmniejszone poziomy gazu,
zanim zostanie on równomiernie wymieszany w atmosferze.

Mieliśmy szczęście, że na początku 2020 roku nie mieliśmy silnego efektu El Niño bo silniejszy sygnał El Niño zamaskowałby ten wywołany przez człowieka.

www.nytime(*)satellites-carbon-dioxide.html

Siema
Max (ateista)

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 17 (przedawniony)
03-11-2021Henryk.KPoziom horyzontu.
Kiedy patrzymy z brzegu na morze, to horyzont mamy naprzeciw oczu.
I tak jest zawsze.
Nasze oczy możemy jednak zastąpić niwelatorem.
Czy w takim przypadku dokładnie wypoziomowany niwelator również potwierdzi, iż horyzont zawiera się w poziomie przez niego wyznaczonym?
Zakładam, że widoczność jest bardzo dobra a wysokość brzegu nad poziomem morza niezbyt duża.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 7 (przedawniony)
31-10-2021MaxGolonko3Statystyka - katastrofa w zakresie edukacji w Polsce
Badania wykazują, że aż 30% Polków nie wierzy w fakt ewolucji gatunków.

Jesteśmy sto lat za Islandczykami. To katastrofa i zapaść edukacyjna totalna

Wiadomość podana w auli muzeum przyrodniczego we Wrocławiu na imprezie organizowanej przez PSR przez naukowca zatrudnionego na UWR.

I na pewno prawdziwa bo sabotowanie tematu ewolucji przez wierzących w Jezusa i ST nauczycieli biologii w podstawówkach doświadczyłem na własnej skórze!

BTW

www.nytime(*)saur-australia-footprints.html

Siema
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
30-10-2021MaxGolonko3Przewrót w fizyce (Modelu Standardowym) prawie pewny
Przeprowadzono duży eksperyment w poszukiwaniu nieuchwytnej cząstki subatomowej:
kluczowego składnika materii, z której składa się też nasze codzienne życie.

W trakcie poszukiwań nie udało się znaleźć spodziewanej cząstki, znanej jako sterylne neutrino.

Dzieje się coś naprawdę interesującego, co wciąż musimy wyjaśnić. Dane odciągają nas od dotychczasowych teorii
i wskazują na coś bardziej złożonego i interesującego, co jest naprawdę ekscytujące.

Otworzył się nowy rozdział w fizyce.
Skieruje to teraz fizyków w stronę jeszcze ciekawszych teorii, które pomogą wyjaśnić, jak powstał Wszechświat.

www.bbc.com/news/science-environment-59051779

Siema
max (ateista)
[Załącznik]
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
30-10-2021okragly300 nauka
jeśli zlikwidować głupków to nie będzie geniuszy
z krzywej Gaussa
w Polsce niema geniuszy bo niema głupków
geniusze karmią się głupkami.

czemu w dochodach nie obowiązuje krzywa dzwonowa? np "kulczyków" z dochodami 1 000 000 zł/godz były jednostki a "pielęgniarek" z 3zł/h było miliony.

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
30-10-2021okragly3 klocki
niesamowite, Stwórca nieba i ziemi budując TO WSZYSTKO, mial do dyspozycji tylko 3 rodzaje klocków - elektrony, protony i neutrony

300fizyka, gdzie tu JA, wolna wola,
wszystko jest takie, jakie ma być

nie ma co płakać
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki

Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)