Grafika: astropolis(*)2ee670f01f14d229a3dc5dad2d.jpg"Satelity mogą pomóc w śledzeniu, czy narody dotrzymują zobowiązań dotyczących emisji dwutlenku węgla" Naukowcy z NASA i ich współpracownicy poinformowali o czymś, co nazwali kamieniem milowym w kierunku nowego celu: mierzenia rzeczywistych zmian stężenia dwutlenku węgla w atmosferze, gdy kraje podejmują kroki w celu zmniejszenia emisji. Poprzez podłączenie pomiarów satelitarnych CO2 do modelu systemów Ziemi, byli w stanie wykryć niewielkie zmniejszenie stężenia atmosferycznego gazu nad Stanami Zjednoczonymi i innymi obszarami, które były wynikiem zablokowania gospodarki przez koronawirusa na początku 2020 roku. Satelita Orbiting Carbon Observatory-2 nie został zaprojektowany do pomiaru zmian w emisji CO2 powodowanej przez człowieka. Chodziło raczej o to, by zobaczyć, jak wielkoskalowe naturalne wzorce klimatyczne, takie jak El Niño i La Niña, wpływają na stężenie CO2. Satelita mierzy CO2 w słupie powietrza między jego pozycją a powierzchnią Ziemi i może wykryć dodatkowe lub zmniejszone poziomy gazu, zanim zostanie on równomiernie wymieszany w atmosferze. Mieliśmy szczęście, że na początku 2020 roku nie mieliśmy silnego efektu El Niño bo silniejszy sygnał El Niño zamaskowałby ten wywołany przez człowieka. www.nytime(*)satellites-carbon-dioxide.htmlSiema Max (ateista) |