 |
Przegląd wątków w dziale Nauka
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 92 (przedawniony) | | 01-06-2008 | marcel | Dawkins odczarowany |
Jako odtrutkę na hołdy składane panu Dawkinsowi i szerzący się kult jego osoby polecam wielbicielom dwie pozycje, będące udaną polemiką z poglądami ww. na naukowym poziomie (autor jest profesorem teologii historycznej z Oxfordu, ma też tytuł doktora w dziedzinie biofizyki molekularnej): "Bóg nie jest urojeniem.Złudzenie Dawkinsa" oraz "Bóg Dawkinsa. Geny, memy i sens życia" Alister McGrath (pierwsza jest dużo tańsza, druga tańsza również w sposób znaczny, co może ułatwić czytelnikowi sięgnięcie po nie).
Z góry proszę o darowanie sobie komentarzy typu "to pewnie jakiś apologeta nie potrafiący pogodzić się z miażdżącymi argumentami (czcigodnego - przypis mój) R.D" świadczących jedynie o uprawianiu nauki wybiórczo (w celach propagandowych) i lęku przed odczarowaniem postaci, wokół której rośnie wspomniany kult.
Za ironię z góry przepraszam, ale stopień czcicieli pana D. wciąż wzrasta (zwłaszcza u dorastającej młodzieży), co jest niepokojące z punktu widzenia rzetelnej nauki i nie mogłem się powstrzymać.
Dla pozbycia się lęków jeszcze recenzje:
Wspaniała książka (...). Ma wszelkie cechy dobrej polemiki naukowej - kompetentna, przekorna i bardzo zabawna. Nie mogę się doczekać odpowiedzi Dawkinsa na krytykę Alistera McGratha.
- Michael Ruse, Florida State University
Tour de force - Simon Conway Morris, Cambridge University
Miażdżąca krytyka - David N. Livingstone, Queen's University, Belfast
McGrath napisał znakomitą książkę. Trudno sobie wyobrazić, aby można było lepiej pokazać,.. | Zobacz wypowiedzi..
Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 72 (przedawniony) | | 28-05-2008 | Wojtek | 2+2 i metryki |
W wielu watkach na tym forum, w szczególności w tych o tematyce religijnej i światopoglądowej, pojawia się często stwierdzenie, że coś jest oczywiste jak 2+2=4. Nie chce mi się bez końca dowodzić, że w ogólnym ujęciu to stwierdzenie nie zawsze jest prawdziwe. Zakładam zatem watek, by zebrać razem kilka przykładów w metrykach innych niż euklidesowa na nieprawdziwość tego stwierdzenia. Oczywiście, posługiwać się trzeba metryką dla płaszczyzny, ponieważ przy jednym wymiarze metryki są zwykle spójne z euklidesową (choć nie zawsze). Na początek, weźmy płaszczyznę, na której odłożymy dwa odcinki o długości 2 (w metryce euklidesowej) składające się na odcinek o całkowitej długości 4. Rozpatrzmy teraz klika przypadków tego odcinka, stosując metrykę miejską (moja ulubiona). Jeżeli odcinek jest równoległy do osi którejś ze zmiennych to wynik z metryki euklidesowej i metryki miasta jest taki sam. Jednak, jeśli odcinek nachylimy pod kątem 45 stopni do osi zmiennych, odległość pomiędzy jego końcami będzie wynosić 5,65685424949238  dla metryki miasta. Dzieje się tak, ponieważ w metryce miasta odległość pomiędzy dwoma punktami na płaszczyźnie jest sumą modułów różnic współrzędnych obu punktów. To oczywiście zabawa, bo mieszam metryki, piszę o odcinku, miast o odległości pomiędzy punktami, chciałbym jedynie by różnorodność matematyki stała się dla innych bardziej zrozumiała. Mam nadzieję, że inni użytkownicy pomogą mi w tym zbożnym dziele  . Pozdrawiam | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 5 (przedawniony) | | 25-05-2008 | ra-serafin | Novus ordo seclorum |
Czy zna ktoś książkę w której można znaleźć pełny opis Nowego Porządku Swiata napisana przez Iluminatów. Jak tak to pisać.
| Zobacz wypowiedzi..
Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 6 (przedawniony) | | 18-05-2008 | ra-serafin | Czarnobyl |
Mam takie pytanie i nie wiedziałem gdzie je wrzucić więc daje je tutaj. Jest to pytanie czysto komercyjne ale jak ktoś wie to proszę o odpowiedź. Czy zna ktoś jakiś sklep lub wie gdzie można zdobyć licznik Geigera? Jeśli tak to prosiłbym o link . | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 288 (przedawniony) | | 18-05-2008 | maliniak | Wspomaganie naturalnej selekcji, to uprawniona medycyna!! |
"Selekcja rozpoczyna się już na etapie produkcji komórek płciowych: jaj i plemników. Nie przypadkiem u człowieka jajo zapładnia jeden z setek milionów plemników: wszystkie mające poważniejsze wady genetycznie nie miały szansy przejść tej selekcji. Podobnie jest z pierwotnymi komórkami płciowymi kobiety, tyle że selekcja odbywa się praktycznie jeszcze w życiu płodowym kobiety, kiedy powstaje kilkaset milionów PKP, a w końcu zostaje ich kilkaset tysięcy. Potem w mniejszym stopniu selekcja powoduje, że tylko niektóre mogą stworzyć jajo gotowe do zapłodnienia. Kolejny etap selekcji odbywa się po zapłodnieniu, gdy organizm kobiety odrzuca (naturalna aborcja) płody z wadami genetycznymi (co ciekawsze, proces ten przestaje być efektywny u kobiet ok. 40tki, i z tego powodu w tym wieku znacznie rośnie prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z wadą - np. zespołem Downa). "
I my jako ludzie ,którzy coraz lepiej zaczynają rozumieć medycynę musimy zacząć wspomagać ten mało efektowny sposób umożliwiający naturalną aborcję. Aborcja-oczywiście nie w każdym przypadku-to zwykła medycyna. U niektórych zwierząt o odpowiedzi na środowisko, w którym brakuje tego roku pożywienia ,samice naturalnie poraniają płody, lub są one rozpuszczane i samice się nimi żywią. Ptaki zabijają nadmiarową ilość potomstwa i ta selekcja zaczyna się już na poziomie jaja. Jak widzimy nie różnimy się zbytnio od naszych krewniaków,a teiści katoliccy zaślepieni religijnie nadmiernie sprawę upraszczają. Powiedzcie mi językiem.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 12 (przedawniony) | | 17-05-2008 | TyDraniu | Księżyc i potop |
Witam. Na blogu Będąc młodym fizykiem natknąłem się na fragment książki "Księżyc i potop" Jerzego Kijewskiego. To, że tezy zawarte w tej książce są oczywistą bzdurą, wyjaśniać nie trzeba, jednak zainteresowało mnie coś innego. Otóż w podziękowaniach autor wymienia Mariusza Agnosiewicza i z wdzięcznością pisze o długiej i owocnej współpracy  . Co Państwo na to? Może sam zainteresowany to wyjaśni? Pozdrawiam  . | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 84 (przedawniony) | | 16-05-2008 | webmaster | Zrozumieć ks. Hellera |
Temat znają wszyscy, więc przejdę do rzeczy bez wstępu. Nie chodzi o to, jak ktoś łączy naukę z wiarą, bo to żaden problem (wystarczy odpowiednio ograniczyć jedno i drugie). Ani też o to, czy nagroda się należy czy nie (każde pieniądze przeznaczone na polską naukę są dobrą wiadomością). Chodzi raczej o to, jaką wiedzę czerpie ks. Heller spoza nauki. Może czytelnicy pomogą to ustalić.
Poniżej kilka cytatów z ostatnich wywiadów, z krótkim komentarzem.
"My byśmy koniecznie chcieli znaleźć ślady działalności Boga gdzieś w rzeczywistości. (..) Chcielibyśmy mieć na jakimś atomie wypisane niewidzialną ręką "made by God", a takich śladów nie ma. Co więcej, z teologicznego punktu widzenia ich nie może być, bo śladami Boga jest wszystko, więc nie ma ich z czym porównać. Ja nie szukam śladu Boga w takim czy innym równaniu, tylko w całości i znajduję go w kontakcie z racjonalnością."
Twierdzenie, że wszystko jest śladem Boga, jest tak samo prawdziwe jak twierdzenie, że nigdzie nie ma jego śladu. Jeżeli nie ma metody ("ich nie może być") znalezienia takiego śladu, to tym samym w sposób nieuzasadniony wyklucza się pytania o Boga ze sfery racjonalnych dociekań. Jakiż, ach jakiż to jest powód, dla którego nie można przeprowadzić eksperymentu na Kimś, kto rozmawiał z Mojżeszem, zesłał Plagi Egipskie, wyciosał dekalog, pomagał w rzezi Amalekitów, wskrzeszał umarłych itp. itd. Co się takiego stało, że Jahwe przestał być dostępny ludzkiej percepcji?
"Natomiast „śla.. | Zobacz wypowiedzi..
Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki  Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |