 |
Przegląd wątków w dziale Nauka
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 5 (przedawniony) | | 29-01-2019 | Arminius | Kto pierwszy w 1918 roku uznał niepodległość Polski??? |
Znajomy mający zajęcia ze studentami historii na jednym z uniwersytetów zadał niedawno ( okazją była setna rocznica) uczestnikom seminarium magisterskiego następujące pytanie: "kto pierwszy uznał niepodległość Polski po I wojnie"? Najwięcej osób wskazało na USA, zapunktował też Francja i Wielka Brytania. A wszystkie odpowiedzi były złe. Bo to Niemcy jako pierwsze uznały niepodległość Polski - wysyłając w dniu 21 listopada 1918 roku do Warszawy swojego dyplomatę - hrabiego Kesslera. Faktem jest, iż seminarium jak wyżej było z zakresu historii Średniowiecza - tym niemniej jednak wynik quizu jak wyżej jest wielce wymowny. I jest on egzemplum na to, jak historia najnowsza kładzie się cieniem na historię trochę wcześniejszą ( tylko troszkę wcześniejszą) i ją zniekształca. Przywołując czynnik niemiecki w okresie kształtowanie się niepodległości Polski należałoby także wspomnieć o trudnych do przecenianiach osiągnięciach administracji Rady Regencyjnej - która stworzyła zrąb, twardy zaczyn niepodległej Polski, fakt notyfikacji powstania państwa polskiego poprzez wykorzystanie poniemieckiej, przekazanej administracji polskiej radiostacji w Warszawie, z doskonałym sprzętem firmy Telefunken, oraz osobiste relacje pomiędzy Piłsudskim a Kesslerem - mające charakter stosunków między towarzyszami broni. Recz jasna stosunek Niemiec do Polski nie wynikał z sentymentów. Brał się z chłodnej kalkulacji w danej chwili i często zaraz potem przybierał odmienny charakter. Tym niemniej jednak zaistniałe.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 21 (przedawniony) | | 25-01-2019 | Dragan Dargomier | Przygotowanie więźnia do roli zabójcy |
Pytanie, jak w tytule wątku: Czy za pomocą odpowiednio dobranych metod oddziaływania psychologicznego czy medycznego można przygotować więźnia do spełnienia roli zabójcy po wyjściu/wypuszczeniu go na wolność?
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 141 (przedawniony) | | 24-01-2019 | Krystian Hamerlik-Konopka | Czy masa ma kierunek? |
Sprzeczamy się tu, ja z jednym Panem Wenancjuszem o to czy masa ma kierunek. Wg współczesnego pojęcia materii ta nie wyznacza żadnego kierunku ale to jest błędne pojęcie materii. Materia właściwie rozumiana jako wiązanie wyznacza kierunek. Narysowałem przykładowy wektor masy:  Zaznaczam, nie chcę bezsensownie spierać się o to, czy wektor może być zakrzywiony, czy należałby wprowadzić nowe pojęcie, chcę jedynie zapytać: Czy masa/wiązanie ma kierunek? Tu można poobserwować kierunki wiązań i ich przekształcenia youtu.be/B5m4uBlOZxUProponuję nie przyjmować a priori wszystkich istniejących dogmatów naukowych ale zastanowić się czy z użyciem takiego wektora masy jaki przedstawiłem nie dałoby się opisywać z sensem masy/wiązań obiektów. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 24-01-2019 | Arminius | Czy Morze Barentsa odpłynie z Arktyki? |
Morze Barentsa, stanowiące dotąd próg Arktyki i przynależące do klimatu arktycznego, dynamicznie zmienia się na naszych oczach. Jeżeli utrzymujący się trend nie zostanie odwrócony - a jest to mało prawdopodobne - za dziesięć akwen jak wyżej będzie przynależał do klimatu atlantyckiego, natomiast graniczną zoną morskiej Arktyki w tym regionie staną się Morza Karskie i Łaptiewów. Morze Barentsa od 12 tysięcy lat było we władaniu klimatu arktycznego - obecne szybkie zmiany jak wyżej spowodowane są globalnym ociepleniem oraz zmianą kierunków wiatrów. Istotą fenomenu, który determinuje przejście akwenu jak wyżej z jednego klimatu w drugi - jest coraz cieńsza warstwa zimnej, słodkiej wody występująca na powierzchni akwenu morskiego, która stanowi sui generis pokrywę nałożoną na warstwy wody słonej. Morze Barentsa cierpi na braki słodkiej wody - z powodu drastycznego zmniejszenia się ilości kry lodowej napływającej do akwenu z północy Arktyki. Zafunkcjonowanie fenomenu jak wyżej - to jest zaniknięcie warstwy słodkowodnej i dojście do powierzchni morza wód słonych - będzie miało dalekosiężne skutki tak dla biologii morza jak i klimatu w regionie oraz na innych obszarach. Zainteresowanych problemem - odsyłam do podlinkowanego materiału.
"The Arctic Ocean has a cold, fresh surface layer which acts as a cap on a layer of warm saltier Atlantic water beneath. But now in the Barents Sea there’s not enough freshwater-rich sea ice flowing from the high Arctic to maintain the freshwater.. |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 13 (przedawniony) | | 22-01-2019 | Dragan Dargomier | Czy korzystanie z internetu wywołuje urojenia? |
Urojenia to - cytuję za Wikipedią - "zaburzenia treści myślenia polegające na fałszywych przekonaniach, błędnych sądach, odpornych na wszelką argumentację i podtrzymywane mimo obecności dowodów wskazujących na ich nieprawdziwość". Można wysunąć teorię, że użytkowanie internetu wywołuje bądź wzmacnia urojenia danego rodzaju, zależnie od podejmowanej przez użytkownika aktywności. Na ten aspekt uzależnienia od internetu zwrócono uwagę podobno dopiero niedawno, wcześniej koncentrując uwagę w większym stopniu na zmienionym zachowaniu uzależnionych, niż na ich zaburzonym myśleniu. Jakie urojenia mogą być efektem użytkowania internetu? Biorąc pod uwagę specyfikę tego medium, wydaje się, że mogą to być, między innymi: urojenia odsłonięcia myśli, urojenia nasyłania myśli, urojenia wielkościowe, urojenia wpływu i oddziaływania, urojenia ksobne i prześladowcze. Mogą być one usystematyzowane, rozbudowane, o charakterze paranoicznym czy paranoidalnym (co współcześnie jest podobno coraz trudniejsze do odróżnienia). Czy używanie internetu i nowoczesnych technologii może prowadzić do psychozy? youtu.be/1EAiR0EyCpM | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 4 (przedawniony) | | 21-01-2019 | MaxGolonko3 | Mamy szczęście żyć w pięknym planetarnie czasie |
Przeanalizowano starannie dane z sondy Cassini i określono sumaryczną masę materii pierścieni Saturna jako zaskakująco małą (40% masy Mimasa, który ma zaledwie 415 kilometrów średnicy). Pierścienie powstały zaledwie dziesięć milionów lat temu lub najwyżej dziesięć razy więcej. Sukcesywnie zanikają i za kilkadziesiąt milionów lat ludzie będą je mogli oglądać tylko obrazkach.  Hipotezę krótkiej historii pierścieni przedstawiano już wcześniej ale te analizy dopracowały ją i pogłębiły. W artykule wspomniano, że wojownicze cywilizacje kosmiczne latają statkami kosmicznymi podobnymi do Mimasa - z czym muszę się osobiście zgodzić bo promieniowania w przestrzeni międzygwiezdnej są bardzo szkodliwe, a dochodzi jeszcze promieniowanie korpuskularne od zgarnianych po drodze protonów - rozgrzewające rakietę - co wymusza stosowanie gigantycznie grubych osłon dla uratowania życia podróżników. www.bbc.co.uk/news/science-environment-46911945Między innymi dlatego nie miewamy wizyt kosmitów, a nie dlatego, że nie istnieją. Z rachunku prawdopodobieństwa wynika, skoro wszędzie w kosmosie już spektroskopowo zauważono węgiel, wodór, tlen, azot i inne pierwiastki a nawet złożone cząstki budujące białka i tłuszcze, że życie musi pojawiać się na co tysięcznej, co milionowej lub co miliardowej planecie, a tych jest praktycznie nieskończona liczba w kosmosie (sic!). Brak detekcji kosmitów cieszy najobrzydliwsze moralnie istoty na tej planecie - homoseksualnych pedofilów na służbie Watykanu.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 20-01-2019 | Dragan Dargomier | Nękanie infradźwiękami i hałasem niskich częstotliwości |
Pytanie jak w tytule: Czy infradźwięki i hałas niskich częstotliwości mogą zostać wykorzystane do celowego nękania ludności zamieszkującej dany obszar (na przykład z użyciem urządzeń nagłaśniających z dużą zawartością tzw. basów)? Jakie mogą być skutki zdrowotne i psychologiczne (bezpośrednie i odroczone) użycia podobnego rodzaju broni?
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 12-01-2019 | MaxGolonko3 | Druga katastrofa kosmiczna wyjaśnia powstanie życia na Ziemi |
4 miliardy 510 milionów lat temu po zderzeniu z innym ciałem niebieskim z pra-Ziemi i owego ciała powstała para Ziemia i Księżyc. Nowe badania wykazują, że zaledwie 40 milionów lat później inny obiekt, wielkości Księżyca zahaczył o Ziemię i rozsypał się w chmurę ciekłego żelaza i innej materii, która opadała potem jako nietypowy grad.
W wodzie powstawały z tego tlenki żelaza, a uwolniony wodór nasycał sobą atmosferę. Pod nasyconą wtedy wodorem atmosferą łatwiej mogły powstawać związki organiczne, które ostatecznie dały RNA. Wspomniany deszcz metalowy znalazł odzwierciedlenie w rozkładzie metali w powierzchniowych warstwach naszej planety.
Dyskusja trwa nad drogą dojścia do RNA. Pokazano już wcześniej jak mogła powstawać ryboza, ale nie potrafiono wyjaśnić, jak mogły nagromadzić się niektóre z wyjściowych składników - wysoce reaktywne małe cząsteczki formaldehydu, aldehyd glikolowy i aldehyd glicerynowy. Reakcje wywołane przez światło pioruna i ultrafioletowe (UV) mogły wytworzyć takie związki ale raczej nie koncentrować ich odpowiednio dużo.
"teraz znaleziono możliwe rozwiązanie, które opiera się na najnowszych pracach sugerujących, że wczesna Ziemia miała cykl mokro-suchy. Na podstawie dowodów z maleńkich, prawie niezniszczalnych kryształów mineralnych zwanych cyrkonami naukowcy sądzą, że suchy teren była czasami oblewany deszczem. ... Dwutlenek siarki, który z wulkanów na wczesnej Ziemi, reaguje z formaldehydem, wytwarzając związek zwany hydroksymetanosulfonianem (HMS). W.. |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 8 (przedawniony) | | 10-01-2019 | okragly | definicja raju |
wiele razy używam w wątkach słowo raj, co ono wg okrągłego znaczy? (naukowa?) definicja raju raj to nasza prehistoria, dzieje przed cywilizacją (rolnictwo, udomowienie), w którym spełnione były pierwotne, podstawowe, biologiczne nasze potrzeby, czyli byliśmy; -ssakami -stadnym -terytorialnymi -------------------------------------------------------------------------------------------- Jeśli współcześnie spełnimy te 3 warunki, stworzymy nowoczesny raj, automatycznie powróci matriarchat, Współcześnie spełniają te kryteria jedynie społeczności zepchnięte na peryferia cywilizacji np. indianie Zoe www.racjonalista.pl/forum.php/s,774411 My już niestety nie jesteśmy ani ssakami ani stadnymi ani terytorialnymi co jest przyczyną poczucia niespełnienia, dyskomfortu, który zmusza nas do ciągłego szukania szczęścia, które jest nie do osiągnięcia (skutkiem ubocznym szukania jest postęp) i w tym raju jest grzech pierworodny, było nim wdrożenie przez kobiety rolnictwa, z niego walka o ziemie, niewolnictwo (ktoś musi pracować), hierarchia, kobiety co rok rodzą, ciężka praca na roli dla pana, wojny itp | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 6 (przedawniony) | | 08-01-2019 | Arminius | Korygowani, korygowane? |
Dobrych parę lat temu furorę w Polsce i na świecie robiła ksiązka zatytułowana "Zakazana archeologia". Była to pseudonaukowa publikacja - mająca na celu forsowanie religijnej koncpecji świata według formuły hinduizmu. Pseudonauka w Indiach nadal ma się dobrze - a nawet coraz lepiej. Na ostatnim kongresie nauki w tym kraju poważni - zdawałoby się - naukowcy zanagowali - na przykład - tezy Newtona i Poincare/Einsteina. Przyrost incydentów jak wyżej, kompromitujących indyjską naukę - o których dokładniej w podlinkownaym materiale - nastąpił w ostatnich latach, za rządów Narendra Modi z indyjskiej parti nacjonalistycznej. On sam w 2014 roku stał się bohaterem miesiąca, gdy stwierdził, iż w starożytnych Indiach dokonywano skomplikowanych operacji plastycznych - o czym świadczy występowanie w panteonie bogów hinduskich Ganeszy - boga o ludzkim korpusie i głowie słonia. Zachowania jak wyżej są efektem nieszczęsnego melanżu nauki i polityki, przy czym odnoszą cel dokładnie odwrotny od zamierzonego. Zamiast nobilitować Indie - totalnie je kompromitują. Zainteresowanych problemem odsyłam do zawzmiankowanego materiału - a tymczasem pozwolę sobie na pewną refleksję. Otóż świetnie się dzieje, iż BBC pisze o pseudonaukowych hecach w Indiach. Szkoda natomiast, iż pisząc co Einsteinie ( w tym czy innych artykułach) nie wyjaśnia problemu prawdziwego autorstwa teorii względności oraz ciążącego nad Einsteinem piętna plagiatu - zawłaszczenia dorobku naukowego Henriego Pincare i kilku innych naukowców... | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki  Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |