Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Nauka

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 9 (przedawniony)
15-01-2010marsonObce DNA w ludzki genomie!
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 7 (przedawniony)
15-01-2010kanikOkropna wada projektowa
Właśnie oglądam program na temat ewentualnego życia pozaziemskiego i padł przed chwilą zabawny tekst, którym to chciałbym się podzielić.

A więc była gadka o ewolucji i stwierdzenie, że człowiek ustami je i oddycha, co może doprowadzić do uduszenia się i jest to "okropna wada projektowa" .

Przy okazji jest to kolejny argument przeciwko kreacji człowieka przez boga. Przecież gdyby był taki boski nie pozwoliłby sobie na takiego babola. Bo wiadomo choroby to kara za przeciwstawienie się jego woli ale ta okropna wada projektowa powstała z jego niedopatrzenia zanim jeszcze postanowił pokarać swoje dzieło.

Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 34 (przedawniony)
12-01-2010zachajCiemna energia, ekspansja wszechświata i mroczna przyszłosć
Przyszłość rysuje się niewesoło - za jakieś 100 mld lat, gdy większość gwiazd ulegnie wypaleniu, na niebie pozostaną co najwyżej nieliczne pobliskie galaktyki. Do tego czasu Droga Mleczna połączy się z sąsiednimi galaktykami w jedno olbrzymie skupisko gwiazd pośród dosłownie czarnej pustki. Na nocnym niebie poza gwiazdami i ich pozostałościami nie będzie niczego więcej, co doprowadzi przyszłych astrofizyków do rozpaczy. Obserwacje supernowych wskazują na nieustanny wzrost tempa ekspansji. Efekt ten potwierdzono przez precyzyjną analizę rozkładu kosmicznego promieniowania tła. Co faktycznie przyśpiesza ekspansję wszechświata? Najprostsza odpowiedź polega na przyjęciu, że za przyśpieszanie ekspansji odpowiada ciemna energia. Wszechświat ekspanduje coraz szybciej , dążąc do przekształcenia się w jedną wielką jednorodną pustkę, zawierającą w każdej jednostce objętości gigantyczne ilości ciemnej energii. W oparciu o prawa fizyki cząstek elementarnych, kosmolodzy odpowiadają, że ciemna energia bierze się z procesów zachodzących w pustej przestrzeni, przewidywanych przez kwantową teorię materii i energii. Wynika z niej w fundamentalny sposób, że to co wydaje się nam próżnią absolutną, w istocie aż kipi od "cząstek wirtualnych", które rodzą się i znikają tak szybko, że nie jesteśmy w stanie zaobserwować ich samych, a wyłącznie zjawiska będące ich skutkiem. To nieustanne pojawianie się i znikanie cząstek, określa się mianem "kwantowych fluktuacji próżni" ,co stanowi właśnie źródło energii..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 9 (przedawniony)
10-01-2010zachajDzisiaj wywiad z fizykiem TVN24 13.40
Dzisiaj będzie ciekawy wywiad z fizykiem. Zapowiedź brzmiała zachęcająco. Mogą poruszyć ciekawą tematykę. Przeprowadzi go Grzegorz Miecugow. Polecam i proszę o komentarz.

Niedziela 13.40 TVN24
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 52 (przedawniony)
10-01-2010marsonMamy się czym pochwalić:)
www.onet.t(*)polakiem,5962776,10,klip.html#

Chłopaki wypowiadali się też dziś na żywo w tvp2.

GRATULACJE!!!

Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 14 (przedawniony)
08-01-2010almanzorPytania wstępne o obroty Ziemi
Zastanawiam się dlaczego w podręcznikach licealnych nie znajdujemy prostej odpowiedzi na proste pytania dotyczące obrotów ciał niebieskich. Poprzedni tekst omawiał przyczyny synchronizacji prędkości obrotowej Księżyca z kątową prędkością obiegu wokół Ziemi.
"banalny".
Inny respondent, przeciwnie do niego, stwierdza:
> Do hipotezy istnienia maskonów, czyli niejednorodności gęstości skał księżycowych o olbrzymiej miąższości i rozłożonych symetrycznie po obu stronach Księżyca podchodzę bardzo ostrożnie, wydaje mi się ona zbyt mocno naciągana.
<p>
Z uwagi na tę wypowiedź dla mających podobne wątpliwości pokazuję mapę Księżyca z naniesionymi zmierzonymi różnicami jego pola grawitacyjnego. Maskony Księżyca powodują lokalne zwiększenie grawitacji przekraczające 300 gali. (1 gal=1cm/sek²). Maskony najprawdopodobniej są miejscami w które wbijały się meteoryty złożone z ciężkich pierwiastków jak żelazo lub nikiel. Taką hipotezę potwierdza dobra korelacja miejsc występowania..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 258 (przedawniony)
05-01-2010Miłujący prawdęDzięki czemu istnieje nauka?
Czy nie przyznasz, że badania naukowe są możliwe dzięki porządkowi panującemu w świecie fizycznym oraz dzięki temu, że w danych okolicznościach energia i materia zachowują się w sposób prze widzialny i stały?
Porządek ten uwidacznia się w podstawowych prawach chemii, fizyki, matematyki i innych dziedzin.
Bez niego praca naukowa, rozwój techniczny ani samo zycie po prostu nie byłyby możliwe.

Powstają pytania:
Skąd w świecie materialnym wzięły się takie prawa?
Dlaczego funkcjonują właśnie w taki sposób?
Wiele osób uważa, że najprostszym i najrozsądniejszym wyjaśnieniem jest istnienie Najwyższego Rozumu.
A co Ty o tym sadzisz?
Pozdrawiam
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 15 (przedawniony)
05-01-2010zachajApophis
W piątek, 13 kwietnia 2029 roku asteroida Apophis ma przelecieć blisko Ziemi, może nawet niebezpiecznie blisko. Dlatego też rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos już zaproponowała staranowanie asteroidy, żeby zepchnąć ją z potencjalnie groźnego kursu.
Szef Roskosmosu Anatolij Pierminow podkreślił, że społeczność międzynarodowa musi szybko znaleźć jakiś sposób na zmienienie kursu asteroidy, mającej ok. 300 metrów średnicy.

Prawdopodobieństwo uderzenia jest znikome ale jakie tak naprawdę szanse mamy na uniknięcie impaktu ? Czy jest teoretycznie i praktycznie możliwa zmiana trajektorii tego typu obiektu ? Ładunki wybuchowe , pocisk nuklearny czy coś jeszcze innego , czy to wkracza w sferę fantazji naukowej , czy jest to realne przy naszych możliwościach technicznych ?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 9 (przedawniony)
05-01-2010zachajWielki Atraktor i Koncentracja Shapleya
"Pod koniec lat 80. grupa astronomów pod kierownictwem Donalda Lynden-Bella z Cambridge University odkryła, że duża część obserwowanych galaktyk wykazuje koherentny ruch w jednym kierunku. Skoro tak, coś musi je przyciągać. Ponieważ rejon, do którego galaktyki zmierzały, jest silnie przesłonięty przez zapyloną płaszczyznę naszej Galaktyki, nie można było precyzyjnie wyznaczyć kierunku ich ruchu. Z danych wynikało jednak, że jest on zbieżny z położeniem na niebie gromady galaktyk w gwiazdozbiorze Centaura. Sama supergromada Centaura nie mogła jednak powodować tego ruchu, gdyż galaktyki do niej należące również biorą w nim udział. Centrum grawitacji musiało się znajdować dalej. Wkrótce ochrzczono je Wielkim Atraktorem i oszacowano, że znajduje się w odległości około 50 Mpc (około 155 mln lat świetlnych).Szacuje się, że masa Wielkiego Atraktora wynosi około 5×1015 (pięć milionów miliardów) mas Słońca (dla porównania masa przeciętnej galaktyki to około 1011 mas Słońca).

Dokładniejsze obserwacje przyniosły także kolejne zagadki. Okazało się bowiem, że galaktyki znajdujące się za Wielkim Atraktorem wcale nie wykazują ruchu ku niemu. Oznacza to, że musi je przyciągać jakieś inne masywne centrum.

Badania grupy Riccarda Giovanellego w 1998 oraz rok późniejsze Daniela Dale'a wykazały, że ruch galaktyk w kierunku Wielkiego Atraktora powinien ustawać mniej więcej tuż za nim. W tym samym roku grupa Enza Branchiniego stwierdziła, że ruch galaktyk w tym rejonie Wszechświata można wytłumaczyć..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 17 (przedawniony)
04-01-2010zachajBardzo dobre linki - najciekawsze dziedziny nauki
Porównanie mózgu do Wszechświata - niesamowite podobieństwo :

sprott.phy(*)ickover/pc/brain-universe.html

Rzeczywista wielkość Wszechświata - animacja naukowa :

www.youtube.com/watch?v=17jymDn0W6U
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki

Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)