 |
Przegląd wątków w dziale Nauka
Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 12 (przedawniony) | | 03-01-2010 | maksym | O logice w przyrodzie |
Chciałbym zapytać Wszystkich Ewolucjonistów, jak wytłumaczą logiczne działania przyrody. Jeśli życie powstało samorzutnie/OK/ to jak wytłumaczyć logiczne kierunki rozwoju od "pre-struktury biologicznej" aż do "myślącego homo sapiens". Co w przyrodzie nadaje kierunki rozwoju, co też oprócz aminokwasów, białek, RNA, DNA stwarzało tzw 'rozum" a co za tym idzie wynalazło "myślenie"? Według mnie ewolucja może tłumaczyć powstanie struktur cielesnych, ale jak wytłumaczyć ewolucję "LOGICZNEGO POSTĘPU"?
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 6 (przedawniony) | | 02-01-2010 | worecki | Czy można zgasić płomień obniżając temperaturę? |
Nurtuje mnie ostatnio pytanie, na które z moją (marną) znajomości fizyki, tudzież chemii, nie jestem w stanie znaleźć odpowiedzi.
Otoż: czy da się ugasić płomień poprzez, tylko i wyłącznie, obniżanie temperatury otoczenia?
Zakładam oczywiście, że warunki otoczenia są niezmienne - ciśnienie jest stałe, nie ma ruchu powietrza (wiatru), nie zmienia się ilość tlenu itp.
-Z jednej strony wydaje mi się oczywiste, że do tego dojdzie. Każde ciało ma przecież daną temperaturę spalania, więc wystarczy ją obniżyć, żeby płomień ugasić. Z drugiej jednak strony nawet w najzimniejszych miejscach na ziemi ludzie posługują się ogniem (na biegunach, w wysokich górach itp.) Jest to utrudnione przez niskie ciśnienie, lub silne wiatry, ale generalnie jest to możliwe.
Czy ktoś wtajemniczony mógłby mi to naukowo wyjaśnić?
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 3 (przedawniony) | | 28-12-2009 | tatus | Ewolucjonizm w wersji dla dzieci |
Czy ktoś z szanownych forumowiczów mógłby dać mi namiary na książkę, atlas, encyklopedię traktującą o powstaniu życia (oczywiści zgodną z myślą Darwina) dla dzieci w wieku przedszkolno-szkolnym ? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 4 (przedawniony) | | 27-12-2009 | dokowski | Tomasz Witkowski - rycerz nauki |
Kończę właśnie czytać najnowszą książkę Witkowskiego "Zakazana psychologia tom 1". Prawdziwa rewelacja! Rarytas dla każdego racjonalisty. Autor demaskuje nienaukowość pseudonauki. To musi być lektura obowiązkowa każdego racjonalisty. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 34 (przedawniony) | | 23-12-2009 | sceptymucha | Przyczynek do ewolucji |
Witam! Pomijając samą kwestię powstania mutacji, by potwierdzić mechanizmy ewolucyjne należałoby sprawdzić dynamikę "przejęcia" populacji na określonym obszarze przez osobniki z nową cechą. Poniżej znaleziony przeze mnie w internecie przykład: www.biotechnolog.pl/news-537.htmBiorąc pod uwagę długość życia ludzkiego czas 7000 lat (400 pokoleń), po którym mutacja się rozprzestrzeniła w Europie jest bardzo krótki! I nie jest to mutacja, która dawałaby bezpośrednią przewagę mutantom (w zdobywaniu pożywienia), lecz pozwalająca na współistnienie mutantów i niemutantów. Homo sapiens istnieje od 200-150 tysięcy lat (wg Wiki). Istnieją jednak gatunki trwające miliony lat (lub istniały). Jeśli założymy sobie hipotetycznie, że badamy gatunek trwający milion lat, który przeewoluował w inny gatunek, to jaka jest szansa na znalezienie ogniw pośrednich? Aby na to odpowiedzieć trzeba znać ilość mutacji "potrzebnych do przeskoczenia" bezpowrotnie na drogę ku nowemu gatunkowi. Czyli mutacji kluczowych ciągnących za sobą w naturalny sposób mutacje kolejne. Mutację kluczową (jedną z wielu rodzajów) stanowi dla mnie zdolność do spożywania i trawienia nowego rodzaju pożywienia. Jeśli mielibyśmy do czynienia z gatunkiem ptaków, u których wystąpiłaby taka mutacja, pociągnęłaby ona za sobą dostosowania dzioba, skrzydeł, może sposobu życia i w zależności od warunków konkurencji przyniosłaby przejście w nowy gatunek (z wygaśnięciem starego) lub powstanie gatunku zajmującego inną nisze (współistniejąceg.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 15 (przedawniony) | | 20-12-2009 | almanzor | O obrotach Księżyca |
O obrotach ciał niebieskich 500 lat po Koperniku mało jeszcze wiemy. W wątku www.racjonalista.pl/forum.php/s,265446 postawiliśmy na ten temat kilka pytań. Księżyc obraca się dokoła swojej osi dokładnie w takim samym czasie, jaki trwa jego obieg orbitalny, co powoduje, że zawsze jest on do Ziemi zwrócony tą samą stroną. Obrót Merkurego zsynchronizowany jest z obiegiem wokół Słońca w proporcji 3:2. Większość fizyków twierdzi, że "pływy", czy mają rację? Nie. Po przyczyna synchronizacji jest inna. Masa Księżyca i Merkurego nie jest rozłożona idealnie punktowo symetrycznie w jednorodnych warstwach, ale ma powierzchniowe zagęszczenia. Podczas przygotowywania lotów załogowych na Księżyc sowiecki księżycowy orbiter Luna 10 w 1966 roku wykrył na powierzchni Księżyca koncentracje masy, które zgodnie z rosyjską tradycją językową nazwano maskony. Dla bezpieczeństwa załogowego programu Apollo dokładne badania rozkładu księżycowych maskonów prowadziły w latach sześćdziesiątych amerykańskie Lunar orbitery. Analizując lot merkuriańskiej sondy Mariner 10 odkryto co najmniej jeden maskon na Merkurym. LibracjeAnalizując idealną niemal synchronizację ruchu obrotowego Księżyca z jego ruchem obiegowym po wokółziemskiej orbicie należy zwrócić uwagę na zjawisko libracji. (por. według Wikipedii: TINY.PL/hq6f9 ) Animacja libracji Jak doszło do takiej synchronizacji? Aby idealnie zrównać obroty Księżyca z.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 38 (przedawniony) | | 17-12-2009 | polx | Teorie naukowe na przestrzeni lat. Czarne dziury, a podróże w kosmos |
William Gates w latach 80 twierdził, że "640 KB pamięci wystarczy każdemu, użytkownikom komputerów na następne 50 lat". Twierdził też że w przyszłości znaczenie internetu będzie marginalne. Po 27 latach od tej wypowiedzi miałem w komputerze 8Gb RAM, ale patrząc na tamte lata to w sumie miał rację bo tamtejsze komputery miały po 48 kb, 64 kb , nawet do 128 kb RAM, więc i tak w swojej wypowiedzi wybiegał w przyszłość, lecz nie wziął pod uwagę tego, że postęp jest wykresem logarytmicznym, a nie liniowym. Gdy podsumujemy ilość wynalazków i patentów z ostatnich 100 lat to jest ona wielokrotnie większa niż z poprzednich 2000 lat. To co dzisiaj jest powszechne i normalne, kiedyś uchodziłoby za czary i zapewne byłoby powodem spalenia na stosie. Gigantyczny postęp, to jest to czego dzisiaj nie bierzemy za bardzo pod uwagę przy analizie spotkań z UFO. W/g badań amerykańskich ufologów na podstawie wielu źródeł kosmici wyprzedzają nas technologicznie o ok 1200 lat, więc twierdzenie, że UFO nas nie odwiedza, bo odległości między gwiazdami są zbyt duże, są wyssane z palca ponieważ obrazują tylko że z naszego punktu techniki i nauki jest to niemożliwe. Kosmici mają zapewne takie technologie jakich nie możemy sobie wyobrazić. Kolejna rzecz to istnienie samego UFO. Ludzie którzy polegają tylko na osądach innych twierdzą jak większość, że UFO nie istnieje. Dla mnie osobiście dowodów na istnienie UFO jest taka masa, że tylko ignorant, który nie pokusił się o osobistą weryfikację faktów będzie twierdził,.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 117 (przedawniony) | | 17-12-2009 | Tofas | Paradoks teorii względności - pomóżcie!! |
W sprawach fizyki jestem laikiem-amatorem. Czytałem trochę książek poświęconych fizyce relatywistycznej, pisanych "prozą" (tzn. dla takich jak ja).
Od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie problem dotyczący szczególnej teorii względności, z którym nie mogę sobie poradzić...
Jednym z głównych postulatów szczególnej teorii względności jest zależność upływu pomierzonego czasu od prędkości, z jaką poruszamy się względem danego układu odniesienia. Np. w rakiecie poruszającej się względem planety X (planeta jest układem odniesienia), czas powinien płynąć wolniej i po powrocie rakiety na planetę zegar powinien wykazać, że w rakiecie upłynęło mniej czasu niż na planecie - jest to słynny paradoks bliźniąt. Ale nie o niego mi chodzi...
Wszystko pięknie dopóki nie zamienimy miejscami planety i rakiety... Co jeśli to rakieta będzie układem odniesienia? Wówczas to planeta poruszać się będzie względem rakiety...
Dla klarowności modelu rozważmy nieco inną sytuację: 2 rakiety lecą z tą samą prędkością (względem planety X), w tym samym kierunku, ale o przeciwnym zwrocie - mówiąc kolokwialnie lecą prosto na siebie. Czas na obu płynie zatem podobnie - po powrocie na planetę, zegary na obu (oczywiście przy założeniu, że uniknęły zderzenia) powinny wskazywać tę samą wartość... No dobrze, ale gdybyśmy założyli inny układ odniesienia, np. jedną z rakiet...
Niech rakieta A będzie układem odniesienia, wówczas rakieta B porusza się względem nowego układu odniesienia z inną (większą) prędkością, a rakieta.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 15-12-2009 | Maddy | Neurokinezologia - czy to humbug? |
jakiś czas temu był na Racjonaliście artykuł o kinezjologii edukacyjnej. Wymienione było nazwisko Dr. Masgutowej i jej Instytut. Na temat kinezjologii edukacyjnej przeczytałam sporo i przemawiają do mnie argumenty, że to szarlataneria. Dr.Masgutowa na stronie swojego Instytutu nie mówi o kinezjologii edukacyjnej ale zaniepokoiło mnie, że dostała nagrodę Fundacji Kinezjologii Edukacyjnej w Stanach Zjednoczonych.
Próbowałam się dowiedzieć czegoś więcej o tej Pani i jej metodzie rehabilitacji, ponieważ moja dobra przyjaciółka ma dziecko z zaburzeniami rozwoju i bez diagnozy (może autyzm, może porażenia, może coś innego - dzieciak nie mówi, nie potrafi się skoncentrować, skupić wzroku, postawić trzech klocków jeden na drugim a ma 6 lat) i oddała się w ręce tej pani płacąc grube pieniądze za turnusy, zabiegi itp.
Nie znam się na medycynie ale niepokoi mnie parę rzeczy.
1. Dziecko jest "leczone" a cały czas nie ma diagnozy co mu naprawdę jest. Czy to normalne? Przyjaciółka mówi, że nie ważne co jest małej, ważne, że rehabilitacja pomaga. Ale konkretnych efektów tej rehabilitacji nie potrafi podać, poza tym, że mała uśmiecha się, jak widzi panią doktor.
2. Metoda którą dziecko jest leczone/rehabilitowane (?) jest opatentowana. Czy to normalne w medycynie, żeby patentować metodę rehabilitacji? Nie lek, metodę.
3. Nie mogę na stronie Instytutu znaleźć informacji o badaniach nad rezultatami tej metody, porównania z innymi metodami itp innych niż prowadzone przez Masgutową albo jej.. | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki  Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |