Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Nauka

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 18 (przedawniony)
19-05-2011corelessCzego się czepia?

Po przetrawieniu niniejszego tekstu zapraszam ewentualnych chętnych do ewentualnej dyskusji (jeszcze sam nie wiem, o czym), a może tylko do przedstawienia własnego zdania, opinii, stanowiska?

spectator.(*)science-could-solve-the-tortur

Czego czepia się Alex Berezow?

Dla lepszego zrozumienia konkluzji felietonu podaję link:
pl.wikipedia.org/wiki/Badanie_Tuskegee
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 23 (przedawniony)
17-05-2011Christopher CJ JozwiakOTW jeszcze prawdziwsza
NASA poinformowała o wynikach misji GP-B.
link1: www.nasa.gov/mission_pages/gpb/gpb_results.html
Jest to najdokładniejszy dotychczas test Ogólnej Teorii Względności.
Newtona zdegradował Merkury, Einstein czeka - może się nie doczekać ?
Innymi słowy: Czy OTW może być ostateczną teorią pola grawitacyjnego ?
Kwantowa grawitacja może być nieosiągalną mrzonką ?
Żyjemy w 'dwóch światach' kwantowo-ciągłym ?

PS> Na rozluźnienie 'Einstein vs Stephen Hawking -Epic Rap Battles of History' ;p
link2: www.youtube.com/watch?v=zn7-fVtT16k
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 34 (przedawniony)
17-05-2011corelessAteizm zabójczy dla mózgu?

Wyniki najnowszych badań naukowych wskazują, że osoby doświadczające stresu życiowego ze względu na swoje nonkonformistyczne przekonania religijne znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka atrofii hipokampa.

Źródła:Muller-McCune, PLoS ONE

Co lepsze: nawrócenie się na katolicyzm, medytacja, trening relaksacyjny czy AntyObibok? Jak się ratować, na Boga?


Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
16-05-2011Christopher CJ JozwiakStartuje Alpha Magnetic Spectrometer (AMS) LIVE !
Join us for a live webcast between 2:45pm - 3:30pm (Central European Time) Monday 16 May: webcast.cern.ch

Ponad 1,5 mld $ na stacji wartej ~ 100 mld $ odkryje (?) dla nas tajemnice Wszechświata

wikilink: pl.wikipedia.org/wiki/Alpha_Magnetic_Spectrometer
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 14 (przedawniony)
15-05-2011SelanosKolumb odkrył Amerykę ?
Od pierwszej klasy szkoły podstawowej (czyli od roku 1999), na lekcjach w szkole, uczono mnie, że Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę w roku 1492. Najpierw mówiono mi o tym w podstawówce, potem w gimnazjum, w końcu w liceum. Usłyszałem w szkole też o tym, że Wikingowie PRAWDOPODOBNIE dotarli tam pierwsi, ale właściwie to tak do końca nie jest to pewne...

Tymczasem ostatnio, jak grom z jasnego nieba, spadła na mnie informacja: nie dość, że Amerykę odkrył jakiś Wiking, to jeszcze założył tam osadę i sprowadzał stamtąd drewno. Warto dodać, że zrobił to pięćset lat przed Kolumbem. A osada znana jest od roku 1960.

O tym, że na lekcjach historii nie zawsze mówi się pełną prawdę, wiedziałem już od dawna. Myślałem jednak, że jest to kwestia ideologiczna tzn. Jasna Góra to przeogromna bitwa o przeogromnym znaczeniu, Bitwa Warszawska byłaby przegrana, gdyby nie palec opatrzności, Matka Boska jakaś tam od czegoś tam, czy inne ustrojstwo itd..
Jednak przemilczenie czegoś takiego, jak odkrycie ameryki boli, bo przez dwanaście lat nauki wykułem fakt o odkryciu Ameryki przez Kolumba jak zdrowaśkę, jeśli można to tak ująć...

Wiem, ze to odkrycie Kolumba miało większe znaczenie, ale mimo wszystko Leif Eriksson zasługuje chociażby na wzmiankę...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
14-05-2011kombielektrony na sferze
Jest taki stary problem równowagi elektronów na sferze.

Ustawiamy N elektronów i szukamy stabilnego układu, co sprowadza się do wyznaczenia minimum energii, ewentualnie z sił (nie mogą się przesuwać po tej sferze, czyli łączna siła styczna na każdy elektron musi być zerowa).

Są jakoś tam przywiązane do środka sfery, zatem ruch wzdłuż jest niemożliwy (ewentualnie może tam być ładunek dodatni i trzyma, no ale to już zbyt trudny problem - fizycy już ze 100 lat nad tym pracują i niewiele z tego wynika - na razie wyliczyli tylko jakieś chmury...).

Przykładowo - dwa elektrony:
N = 2 - wiadomo że ustawią się po przeciwnych stronach sfery - odległość 2 promienie.
N = 3 - tu będzie trójkąt równoboczny, co też łatwo zauważyć.
N = 4 - czworościan.

Można sobie wyliczać energię oraz siłę rozrywającą.

Dalej zaczynają się już schody.

N = 8 - osiem elektronów, no i co tu będzie: sześcian, czy coś innego?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
12-05-2011sceptymuchaDo zrobienia z matematyki
Witam!

Rozrywka matematyczna na chłodny wieczór - zamiast telewizji:
4*(x^3) = 3*a*(b^2) + (a^3)
Udowodnij, że powyższe nie zachodzi, gdy "x, a, b" są liczbami naturalnymi takimi, że:
2a<2x<b;

Zrobienie powyższego wymaga dokładnego i starannego przyjrzenia się, co da się sensownie podstawić za "a, b".

Rozwiązanie problemu jest jednoznaczne z rozwiązaniem twierdzenia fermata dla k=3, czyli:
x^3 + y^3 = z^3 na liczbach naturalnych.

Miłej zabawy.

Pozdrawiam
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 27 (przedawniony)
11-05-2011HodżaHistoria nauki jako wyzwalanie z iluzji
Pobieżny przegląd historii nauki wskazuje, że przełomowe momenty w jej historii zawsze oznaczały wyzwolenie umysłu ludzkiego z czegoś, co było uważane za prawdę oczywistą, zaś przy dokładnym zbadaniu okazywało się iluzją. Kilka przykładów - pozorny ruch Słońca wokół Ziemi był czymś oczywistym i traktowany był jako obraz sytuacji prawdziwej, do czasów Kopernika; flogiston był "najbardziej naturalną" teorią palności ciał, dopóki nie odkryto tlenu; kreacja zaś była "oczywistym" wnioskiem z nieprawdopodobnych wręcz złożoności i przystosowań organizmów żywych; kontynenty "oczywiście" były nieruchome, dopóki Wegener nie poświęcił swojego życia dla udowodnienia, że jednak powoli się przemieszczają. Stąd wskazówka dla badaczy, którzy chcą się czegokolwiek dowiedzieć nowego o świecie - warto przyjrzeć się najpierw rzeczom "oczywistym", bo one są nader często tylko projekcjami naszych wyobrażeń.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 10 (przedawniony)
11-05-2011AcinonyxMikroewolucja => Makroewolucja
W związku z tym że kreacjoniści uznają mikroewolucje naszła mnie taka myśl.Czy dziesiątki, setki czy tysiące zmian mikro ewolucyjnych doprowadzą do zmiany makro ewolucyjnej?Czy tez to tak nie działa?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 23 (przedawniony)
11-05-2011Christopher CJ JozwiakNasz Świat jest pusty
I wiemy już o tym od >100 lat.
link: cerncourier.com/cws/article/cern/45748

Cóż za marnotrawstwo ze strony Natury. Ale czy na pewno ?
Od kilkunastu lat fizycy postulują, że 'pusta przestrzeń' nie jest pusta !

Spontaniczna kreacja cząstek wirtualnych ! Nieustanna, z NICZEGO !
I Nasz Wszechświat powstał z Niczego. Bez przyczyny, celu i sensu.

Jak wyraził to James Clerk Maxwell:
"Prawdziwa logika naszego świata tkwi w rachunku prawdopodobieństwa."

I w tym klimacie polecam obejrzeć:
www.ted.co(*)_the_hint_of_a_multiverse.html

Jeśli istnieje WSZYSTKO to czy jest COŚ co to spaja ?
Absolut - Nieskończona Losowa Nicość - obawiam się, że słowa tego nie mogą oddać.
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki

Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)