 |
Przegląd wątków w dziale Nauka
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 18 (przedawniony) | | 19-05-2011 | coreless | Czego się czepia? | | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 23 (przedawniony) | | 17-05-2011 | Christopher CJ Jozwiak | OTW jeszcze prawdziwsza |
NASA poinformowała o wynikach misji GP-B. link1: www.nasa.gov/mission_pages/gpb/gpb_results.htmlJest to najdokładniejszy dotychczas test Ogólnej Teorii Względności. Newtona zdegradował Merkury, Einstein czeka - może się nie doczekać ? Innymi słowy: Czy OTW może być ostateczną teorią pola grawitacyjnego ? Kwantowa grawitacja może być nieosiągalną mrzonką ? Żyjemy w 'dwóch światach' kwantowo-ciągłym ? PS> Na rozluźnienie 'Einstein vs Stephen Hawking -Epic Rap Battles of History' ;p link2: www.youtube.com/watch?v=zn7-fVtT16k | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 34 (przedawniony) | | 17-05-2011 | coreless | Ateizm zabójczy dla mózgu? |
Wyniki najnowszych badań naukowych wskazują, że osoby doświadczające stresu życiowego ze względu na swoje nonkonformistyczne przekonania religijne znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka atrofii hipokampa. Źródła: Muller-McCune, PLoS ONECo lepsze: nawrócenie się na katolicyzm, medytacja, trening relaksacyjny czy AntyObibok? Jak się ratować, na Boga? | Zobacz wypowiedzi..
Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 14 (przedawniony) | | 15-05-2011 | Selanos | Kolumb odkrył Amerykę ? |
Od pierwszej klasy szkoły podstawowej (czyli od roku 1999), na lekcjach w szkole, uczono mnie, że Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę w roku 1492. Najpierw mówiono mi o tym w podstawówce, potem w gimnazjum, w końcu w liceum. Usłyszałem w szkole też o tym, że Wikingowie PRAWDOPODOBNIE dotarli tam pierwsi, ale właściwie to tak do końca nie jest to pewne... Tymczasem ostatnio, jak grom z jasnego nieba, spadła na mnie informacja: nie dość, że Amerykę odkrył jakiś Wiking, to jeszcze założył tam osadę i sprowadzał stamtąd drewno. Warto dodać, że zrobił to pięćset lat przed Kolumbem. A osada znana jest od roku 1960. O tym, że na lekcjach historii nie zawsze mówi się pełną prawdę, wiedziałem już od dawna. Myślałem jednak, że jest to kwestia ideologiczna tzn. Jasna Góra to przeogromna bitwa o przeogromnym znaczeniu, Bitwa Warszawska byłaby przegrana, gdyby nie palec opatrzności, Matka Boska jakaś tam od czegoś tam, czy inne ustrojstwo itd.. Jednak przemilczenie czegoś takiego, jak odkrycie ameryki boli, bo przez dwanaście lat nauki wykułem fakt o odkryciu Ameryki przez Kolumba jak zdrowaśkę, jeśli można to tak ująć...  Wiem, ze to odkrycie Kolumba miało większe znaczenie, ale mimo wszystko Leif Eriksson zasługuje chociażby na wzmiankę... | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 11 (przedawniony) | | 14-05-2011 | kombi | elektrony na sferze |
Jest taki stary problem równowagi elektronów na sferze.
Ustawiamy N elektronów i szukamy stabilnego układu, co sprowadza się do wyznaczenia minimum energii, ewentualnie z sił (nie mogą się przesuwać po tej sferze, czyli łączna siła styczna na każdy elektron musi być zerowa).
Są jakoś tam przywiązane do środka sfery, zatem ruch wzdłuż jest niemożliwy (ewentualnie może tam być ładunek dodatni i trzyma, no ale to już zbyt trudny problem - fizycy już ze 100 lat nad tym pracują i niewiele z tego wynika - na razie wyliczyli tylko jakieś chmury...).
Przykładowo - dwa elektrony: N = 2 - wiadomo że ustawią się po przeciwnych stronach sfery - odległość 2 promienie. N = 3 - tu będzie trójkąt równoboczny, co też łatwo zauważyć. N = 4 - czworościan.
Można sobie wyliczać energię oraz siłę rozrywającą.
Dalej zaczynają się już schody.
N = 8 - osiem elektronów, no i co tu będzie: sześcian, czy coś innego?
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 12-05-2011 | sceptymucha | Do zrobienia z matematyki |
Witam!
Rozrywka matematyczna na chłodny wieczór - zamiast telewizji: 4*(x^3) = 3*a*(b^2) + (a^3) Udowodnij, że powyższe nie zachodzi, gdy "x, a, b" są liczbami naturalnymi takimi, że: 2a<2x<b;
Zrobienie powyższego wymaga dokładnego i starannego przyjrzenia się, co da się sensownie podstawić za "a, b".
Rozwiązanie problemu jest jednoznaczne z rozwiązaniem twierdzenia fermata dla k=3, czyli: x^3 + y^3 = z^3 na liczbach naturalnych.
Miłej zabawy.
Pozdrawiam | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 27 (przedawniony) | | 11-05-2011 | Hodża | Historia nauki jako wyzwalanie z iluzji |
Pobieżny przegląd historii nauki wskazuje, że przełomowe momenty w jej historii zawsze oznaczały wyzwolenie umysłu ludzkiego z czegoś, co było uważane za prawdę oczywistą, zaś przy dokładnym zbadaniu okazywało się iluzją. Kilka przykładów - pozorny ruch Słońca wokół Ziemi był czymś oczywistym i traktowany był jako obraz sytuacji prawdziwej, do czasów Kopernika; flogiston był "najbardziej naturalną" teorią palności ciał, dopóki nie odkryto tlenu; kreacja zaś była "oczywistym" wnioskiem z nieprawdopodobnych wręcz złożoności i przystosowań organizmów żywych; kontynenty "oczywiście" były nieruchome, dopóki Wegener nie poświęcił swojego życia dla udowodnienia, że jednak powoli się przemieszczają. Stąd wskazówka dla badaczy, którzy chcą się czegokolwiek dowiedzieć nowego o świecie - warto przyjrzeć się najpierw rzeczom "oczywistym", bo one są nader często tylko projekcjami naszych wyobrażeń. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 10 (przedawniony) | | 11-05-2011 | Acinonyx | Mikroewolucja => Makroewolucja |
W związku z tym że kreacjoniści uznają mikroewolucje naszła mnie taka myśl.Czy dziesiątki, setki czy tysiące zmian mikro ewolucyjnych doprowadzą do zmiany makro ewolucyjnej?Czy tez to tak nie działa?
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 23 (przedawniony) | | 11-05-2011 | Christopher CJ Jozwiak | Nasz Świat jest pusty |
I wiemy już o tym od >100 lat. link: cerncourier.com/cws/article/cern/45748Cóż za marnotrawstwo ze strony Natury. Ale czy na pewno ? Od kilkunastu lat fizycy postulują, że 'pusta przestrzeń' nie jest pusta ! Spontaniczna kreacja cząstek wirtualnych ! Nieustanna, z NICZEGO ! I Nasz Wszechświat powstał z Niczego. Bez przyczyny, celu i sensu. Jak wyraził to James Clerk Maxwell: "Prawdziwa logika naszego świata tkwi w rachunku prawdopodobieństwa." I w tym klimacie polecam obejrzeć: www.ted.co(*)_the_hint_of_a_multiverse.htmlJeśli istnieje WSZYSTKO to czy jest COŚ co to spaja ? Absolut - Nieskończona Losowa Nicość - obawiam się, że słowa tego nie mogą oddać. | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki  Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |