Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Nauka

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 28 (przedawniony)
30-12-2007ŁaskiRasy-ale bez rasizmu!!!
Witam.

Od kilku dni prowadzę z moimi kolegami ze studiów dyskusje na temat tego jak powstały rasy ludzkie. Wiadomo, że chodzi o przystosowanie do klimatu itp.
Problemy zaczęły sie pojawiać, gdy przytoczyłem wypowiedź współodkrywcy DNA i laureata Nobla Jamesa Watsona, który stwierdził, że Afrykanie są mniej inteligentni niż mieszkańcy innych kontynentów.
Wiem, że badania na ten temat są prowadzone od lat i dają różne wyniki, ale czy naprawdę istnieją jakieś zależności między kolorem skóry-klimatem, w którym ktoś mieszka (bo to on jakoby determinuje ową barwę...) a inteligencją, sprytem i innymi cechami charakteru?

p.s. gdzieś wyczytałem, że podobno najinteligentniejsza "odmiana" homo sapiens sapiens to Eskimosi...
(niestety nie potrafię podać źródła tej informacji -może ktoś z forumowiczów jest w stanie je przytoczyć...)
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 53 (przedawniony)
28-12-2007smeligEPR - wydumany, rozdmuchany problem.
Weźmy dwie splątane np. spinowo cząstki i rozdzielmy je na pewną odległość. Wiemy o nich obu tyle, że mają przeciwne spiny. To jest rzecz pewna 100%. W MK mało co jest tak pewne a tu proszę. Powiedzmy, że jedną z nich wysłaliśmy na Marsa a drugą zostawiliśmy na Ziemi. Jeśli teraz Marsjaninn sprawdzi kierunek spinu przybyłej właśnie cząstki to będzie natychmiast wiedział jaki spin ma cząstka na Ziemi (przeciwny). Podobno paradoks polega na tym, że ta informacja jest przesłana z nieskończoną prędkością.
A teraz drugi eksperyment myślowy ale z dwiema kartami np. Królem i Asem, które tasujemy i nie podglądając która jest która, pakujemy w pojemniki a następnie jeden z nich wysyłamy na Marsa.
Jaka jest różnica między tymi dwoma przypadkami bo moim zdaniem żaden z nich nie ma nic wspólnego z Mechaniką Kwantową i da się wyjaśnić bez jej pomocy jako zwykły błąd logiczny.
Dopiero zagadką z dziedziny MK byłby proces zmiany właściwości jednej splątanej cząstki za pomocą drugiej (zmiana spinu na odległość) ale o ile mi wiadomo taki proces nie zachodzi.

Pozdrawiam i życzę wszystkim Świąt w rodzinnej atmosferze i owocnych przemyśleń w nadchodzącym 2008 roku.
---------------------------------------
Prawdziwym poszukiwaczem PRAWDY jest ten, kto trzyma się faktów.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 16 (przedawniony)
28-12-2007GravityNieważkość i bezwładność.
Witam. Chciałbym poruszyć kwestię rozróżnienia stanu nieważkości od stanu bezwładności. Czym różnią się te dwa stany w odniesieniu do oddziaływania na ciała w nich będące? Jeżeli umieścimy ciało w stanie bezwładności (w teorii oczywiście), a drugie w stanie nieważkości, to czy efekt będzie ten sam? Czy jeżeli postąpilibyśmy tak samo z ciałem człowieka, to wpływ na jego organizm w stanie bezwładności byłby taki sam jak znany nam ze stanu nieważkości? Proszę o jakieś mądre wypowiedzi. Z góry dziękuję.

Pozdrawiam.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 10 (przedawniony)
25-12-2007ModyfikatorEpoka lodowcowa.
Dlaczego do tej pory nie udało sie uzgodnic naukowcon wspólnej teorii przyczyny końca epoki lodowcowej dlaczego tak wiele jest przy niej kontrowerji i znaków zapytania?
Koniec epoki lodowcowej czyli nagłe topnienie lodowców o masie milionów km³ lodu i w konsekwencji podniesienia się poziomu wody w oceanach o około 100m tłumaczone jest nagłym ociepleniem się klimatu ziemskiego. Pomimo zapoznania się z wieloma teoriami na ten temat wszędzie spotykam tylko pekulacje na temat przebiegu samego topnienia lodów i następujących przypuszczalnie konsekwencji z Potopem włącznie. Niestety nie napotykam na logiczne uzasadnienie przyczyn nagłego wzrostu a później obniżenia się temperatury na naszej planecie. Nie znanie mi są też żadne logiczne anomalie które mogłyby spowodować taką sytuację. Chociaż na zdrowy rozsądek wydaje się, że nie mogło być innej przyczyny topnienia lodów niż wzrost temperatury otoczenia to jednak okoliczności samego jego topnienia przeczą takiemu założeniu. tak komentuje to wydarzenie Casey Wadowski na swojej stronie www.historyofcivilization.net Czy ma to sens?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 15 (przedawniony)
25-12-2007ModyfikatorPotop Biblijny.
Dlaczego tak wiele osób wierzy w jego wydarzenie a tak trudno jest go dowodnic? napisano setki książek ale żadna nie jest wstanie przedstawic z sensem jakiejkolwiek teorii która nie kłóciwszy sie z dzisiejszą nauką potrafiła wytłumaczyc Przyczynę biblijnego potopu.
Historia potopu to prawdopodobnie jedna z najbardziej znanych opowieści z okresu prehistorycznego naszej cywilizacji. Wspomina się o nim praktycznie na każdej szerokości geograficznej. Każda prawie religia wmontowała opis potopu do swojej historii. I chociaż detale (np. imiona), i interpretacje tego wydarzenia są różne to opowieści te zawierają ten sam podstawowy wątek.
Akademickie polemiki sa negatywnie ustosunkowane do tego wydarzenia, ale czy słusznie. Casey Wadowski na stronie www.historyofcivilization.net przedstawia własną alternatywę. Czy jest to jakies alternatywne rozwjązania?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 7 (przedawniony)
20-12-2007Jarek DudaUogólnienie systemu dwójkowego
Jest pewnien prosty pomysł...
en.wikipedia.org/wiki/Asymmetric_binary_system
który można by na przykład używać jako alternatywę kodowania Huffmana, może jako kompresję danych...?

Co o tym sądzicie?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 46 (przedawniony)
16-12-2007radekInne Wszechswiaty, a moze tylko dodatkowe wymiary
To bardzo proste doświadczenie jest wykonywane od dwustu lat. Ustawmy naprzeciwko siebie dwa ekrany, a w pierwszym zróbmy wąską pionową szczelinę.

Skierujmy teraz na szczeliną strumień świtała. Na drugim ekranie ujrzymy...
Białą pionową kreskę od światła przechodzącego przez szczelinę.

Teraz zamiast jednej szczeliny zrobimy dwie. Kiedy skierujemy na nie strumień światła, zobaczymy...

Dwie pionowe kreski?
Nie. Będzie to cały szereg jaśniejszych i ciemniejszych pasków.

Ale gdy skierujemy strumień światła na cztery szczeliny, otrzymamy dwukrotnie mniej pasków niż poprzednio. Co druga kreska zostanie wygaszona.

Im więcej szczelin, tym mniej pasków? Dlaczego?

Zwykle efekt ten tłumaczy się wzajemnym oddziaływaniem dwóch fal światła przechodzącego przez szczeliny, Fale się sumują, więc w pewnych miejscach wzmacniają, w innych zaś wygaszają nawzajem. Stąd bierze się szereg jasnych i ciemnych pasków na ekranie. Nazywamy to zjawisko interferencją światła, a powstające paski prążkami interferencyjnymi.

Co złego w tym wyjaśnieniu?

Wszystko się zgadza pod warunkiem, że założymy falowy charakter światła. Od czasów Einsteina wiemy jednak, że światło jest strumieniem cząstek zwanych fotonami. Jak można wyjaśnić to zjawisko wzajemnym oddziaływaniem materialnych fotonów.

Teoria korpuskularna nie jest taka prosta. W zależności od sytuacji cząstki wykazują wiele właściwości falowych. Mogą też interferować ze sobą wzajemnie. W tym wypadku mamy do czynienia z interferencją fotonów...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
15-12-2007Maria EncelNanotechnologia
Witam
Chciałabym zadać pytanie dotyczące nanotechnologii - czy nanoroboty całkowicie mogłyby zastąpić wszelkie narzędzia, pojazdy itd? To znaczy np. rakieta zbudowana całkowicie z nanobotów, po dotarciu na Księżyc, rozpada się z powrotem na te nanoroboty które formują coś innego - powiedzmy bazę. Chodzi mi o fizyczną możliwość czegoś takiego, to znaczy ile trzeba by był energii an utrzymanie tych nanorobotów w kupie itd.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
15-12-2007stilgarWszechświat równolegly ?
Chciałem zapytać o ten artykuł:
www.racjonalista.pl/index.php/s,38/t,13058

>Od czasu odkrycia dziury stała się ona przedmiotem badań wielu zespołów astronomów z całego świata.

O jakiej dziurze mowa? Kiedy ją odkryto ? Gdzie się znajduje?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 35 (przedawniony)
14-12-2007SikorskiMisja.
Czy warto wysłać człowieka na Marsa w niedalekiej przyszłości? Istnieje wiele argumentów za i przeciw. Co sądzicie?
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki

Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)