Racjonalista - Strona głównaDo treści
Rasy-ale bez rasizmu!!!

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
23-12-2007 21:28Łaski (42 punktów)Rasy-ale bez rasizmu!!!
Witam.

Od kilku dni prowadzę z moimi kolegami ze studiów dyskusje na temat tego jak powstały rasy ludzkie. Wiadomo, że chodzi o przystosowanie do klimatu itp.
Problemy zaczęły sie pojawiać, gdy przytoczyłem wypowiedź współodkrywcy DNA i laureata Nobla Jamesa Watsona, który stwierdził, że Afrykanie są mniej inteligentni niż mieszkańcy innych kontynentów.
Wiem, że badania na ten temat są prowadzone od lat i dają różne wyniki, ale czy naprawdę istnieją jakieś zależności między kolorem skóry-klimatem, w którym ktoś mieszka (bo to on jakoby determinuje ową barwę...) a inteligencją, sprytem i innymi cechami charakteru?

p.s. gdzieś wyczytałem, że podobno najinteligentniejsza "odmiana" homo sapiens sapiens to Eskimosi...
(niestety nie potrafię podać źródła tej informacji -może ktoś z forumowiczów jest w stanie je przytoczyć...)
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

diogenes (42753 punktów)
>...Jamesa Watsona, który
>stwierdził, że Afrykanie są mniej inteligentni niż
>mieszkańcy innych kontynentów.

na ogół inteligentniejsi są ci, którzy układają testy. kiedyś zrobi to murzynek bambo i będzie nam łyso...
@ffe?
>Witam.
>Od kilku dni prowadzę z moimi kolegami ze studiów dyskusje
>na temat tego jak powstały rasy ludzkie. Wiadomo, że chodzi
>o przystosowanie do klimatu itp.
>Problemy zaczęły sie pojawiać, gdy przytoczyłem wypowiedź
>współodkrywcy DNA i laureata Nobla Jamesa Watsona, który
>stwierdził, że Afrykanie są mniej inteligentni niż
>mieszkańcy innych kontynentów.
>Wiem, że badania na ten temat są prowadzone od lat i dają
>różne wyniki, ale czy na prawdę istnieją jakieś zależności
>między kolorem skóry-klimatem, w którym ktoś mieszka (bo to
>on jakoby determinuje ową barwę...) a inteligencją, sprytem
>i innymi cechami charakteru?
>p.s. gdzieś wyczytałem, że podobno najinteligentniejsza
>"odmiana" homo sapiens sapiens to Eskimosi...
>(niestety nie potrafię podać źródła tej informacji -może
>ktoś z forumowiczów jest wstanie je przytoczyć...)

Nie zależy to od koloru skóry, ale jest oczywiste, że populacje, izolowane rozrodczo, będą się genetycznie różnić - zatem jest bardzo prawdopodobne, ze przeciętna inteligencja u tych populacji będzie inna.
ollikm (2038 punktów)
(zablokowany)
Badając tego typu różnice należy pamiętać o kilku faktach.

1. Człowiek jest jednym z mniej zróżnicowanych genetycznie gatunków (nasze zróznicowanie genetycze jest mniejsze niz wśród szympansów z jednego lasu) więc wielkich różnic nie należy się spodziewać.
2. Podział na rasy nie odpowiada w żaden sposób filogenetycznemu zróznicowaniu ludzkości (odzwierciedla raczej dziewiętnastowieczne rasistowskie poglądy)
3. Kultura i środowisko są w stanie w dużym stopniu modyfikować różne zdolności (np. ludzie mówiący po chińsku maja lepszy słuch muzyczny od ludzi mówiących po angielsku - niezaleznie od pochodzenia)
4. Testy na inteligencję nie są uniwersalne. (wbrew pozorom "logika" niektórych pytań zależy od języka w którym je zadano)

Co nie zmiena faktu, że różnice między ludźmi istnieją. Trzeba je tylko umiejętnie zbadać.
Admirabilis (524 punktów)
(zablokowany)
>gdy przytoczyłem wypowiedź
>współodkrywcy DNA i laureata Nobla Jamesa Watsona, który
>stwierdził, że Afrykanie są mniej inteligentni niż
>mieszkańcy innych kontynentów.
Problem polega na tym, że wniosek jest zbyt pochopnie posunięty. Poziom inteligencji Afrykanów należy postrzegać pod kątem socjologicznym a nie antropologicznym. Pamiętajmy o tym, że wiele narodów czarnego lądu żyje w skrajnej nędzy, co na pewno nie determinuje ich do jakiegokolwiek rozwoju intelektualnego.
A tak na marginesie, to co w tym momencie nazywa się inteligencją? Bo jeżeli chodzi o układanie klocków w logicznym ciągu, to mamy do czynienia jedynie z inteligencją analityczną (matematyczną).

"Kiedyś z nazwiskiem moim zwiąże się wspomnienie kryzysu, jakiego nie było na ziemi, najgłębszego konfliktu sumienia, odwrócenia się od wszystkiego, w co dotąd wierzono, czego się domagano, co wielbiono. Nie jestem człowiekiem, jestem dynamitem"
piątek (1035 punktów)
Do Afryki postęp cywilizacyjny nie docierał przez bardzo długi okres czasu i to jest przyczyna ich niższej inteligencji. Kolor skóry raczej nie ma znaczenia tylko położenie geograficzne.

"Bóg uczynił mnie ateistą. Kim Ty jesteś by kwestionować jego mądrość"
24-12-2007 12:37 
 Ocena-1 na 1
Admirabilis (524 punktów)
(zablokowany)
>Do afryki postęp cywilizacyjny nie docierał przez bardzo długi okres czasu i to jest przyczyna ich niższej inteligencji.
Cóż, postęp cywilizacyjny docierał i dociera. W Afryce rozwijała się i rozwija cywilizacja oraz kultura, problem leży natomiast w piśmiennictwie wśród dorosłych. Weźmy przykład Stanów Zjednoczonych Ameryki, gdzie rozwój techniki, nauki oraz dobrobytu jest dość wysoki jednak jak dobrze wiemy, Amerykanie nie są zbyt skorzy do nauki i w średniej światowej nie prezentują się na zbyt wysokim poziomie. Wskaźnik piśmiennictwa wśród dorosłych w USA wynosi zaledwie około 95%. Sprawy związane z organizacją życia społecznego, kultury oraz tradycji zostawmy gdzieś z boku, a może skupmy się na właśnie na tym piśmiennictwie- ta tradycja akurat w Afryce nie rozwinęła się za bardzo.
Powracając do tematu głównego, uważam że można odnaleźć jakieś zależności pomiędzy cechami danej nacji a inteligencją, lecz nie uważam za rozsądne uznawanie tego za jakiś wyznacznik.

P.S. Bzdurą jest to, że Afrykanerzy są mniej inteligentni. Inteligencja to nie tylko czytelnictwo, lecz przede wszystkim umiejętność składania faktów w pewne logiczne ciągi, umiejętność wyciąganie wniosków, oraz umiejętność przyswajania i wykorzystywania zdobytej wiedzy.

"Kiedyś z nazwiskiem moim zwiąże się wspomnienie kryzysu, jakiego nie było na ziemi, najgłębszego konfliktu sumienia, odwrócenia się od wszystkiego, w co dotąd wierzono, czego się domagano, co wielbiono. Nie jestem człowiekiem, jestem dynamitem"
25-12-2007 11:24 
 0 na 2
placownik (17853 punktów)

piśmiennictwo

Afrykanerzy

   Pozdrawiam


Niech strój słów podkreśla urodę myśli
25-12-2007 12:13 
 Ocena 1 na 1
Admirabilis (524 punktów)
(zablokowany)
Proponuję jednak korzystać z książek Panie placek, np. tej:
www.digest.com.pl/index.php?pid=90100&prod=111
To jedna z moich ulubionych. Czy Pan żyje tylko internetem?

"Kiedyś z nazwiskiem moim zwiąże się wspomnienie kryzysu, jakiego nie było na ziemi, najgłębszego konfliktu sumienia, odwrócenia się od wszystkiego, w co dotąd wierzono, czego się domagano, co wielbiono. Nie jestem człowiekiem, jestem dynamitem"
25-12-2007 18:23 
 Ocena 1 na 3
placownik (17853 punktów)

>Proponuję jednak korzystać z książek Panie placek, np. tej:
>www.digest.com.pl/index.php?pid=90100&prod=111
>To jedna z moich ulubionych.

   Nie zamierzam Wielce Szanownemu Panu narzucać swoich ulubionych lektur. Byłbym jednak wielce zobowiązany, gdyby raczył Pan nie przekręcać mojego nicka.

   Pozdrawiam

Niech strój słów podkreśla urodę myśli
27-12-2007 12:42 
 0 na 4
Admirabilis (524 punktów)
(zablokowany)
Wiesz placek- ok, nie będę na Ciebie tak mówił, aczkolwiek korci mnie strasznie. Powiem tak. Panie Wojtku W., odczep się Pan ode mnie, bo tym co Pan wyprawia udowadnia Pan tylko, tyle że jest Pan głupszy niż jakiś Thorvoy, a wierzę że jednak tak nie jest.

P.S. Jak zwykle wszystko przekręcasz Wojtku i próbujesz wytknąć mi jakiś błąd i jak zwykle trafiasz jak kulą w płot. Nie potrafisz nawet dobrze edytować postów jako moderator. Skup się chłopie i daj mi spokój bo to już naprawdę przestało być zabawne (wygląda raczej tragicznie)

"Kiedyś z nazwiskiem moim zwiąże się wspomnienie kryzysu, jakiego nie było na ziemi, najgłębszego konfliktu sumienia, odwrócenia się od wszystkiego, w co dotąd wierzono, czego się domagano, co wielbiono. Nie jestem człowiekiem, jestem dynamitem"
28-12-2007 13:19 
 Ocena-2 na 4
piątek (1035 punktów)
Gdybyś wiedział że mądrość a inteligencja to dwie różne rzeczy, na dodatek absolutnie niezależne to byś takich głupot nie napisał.

"Bóg uczynił mnie ateistą. Kim Ty jesteś by kwestionować jego mądrość"
28-12-2007 14:04 
 0 na 2
Admirabilis (524 punktów)
(zablokowany)
A skąd ta pewność mojej niewiedzy? Proszę o wspomnienie lub wytknięcie owych głupot, chętnie zapoznam się z Pana argumentacją, pod warunkiem że będzie ona podparta jakaś wiedzą merytoryczną (nie pustymi hasłami, wyrażeniami zdaniopodobnymi)
Zwracam się również z prośba o powściągnięcie swoich emocji (czy czym tam sie Pan kieruje- mało mnie to obchodzi) i nie pisania do mnie tym tonem, bo zaczyna Pan przekraczać pewną granicę.

"Kiedyś z nazwiskiem moim zwiąże się wspomnienie kryzysu, jakiego nie było na ziemi, najgłębszego konfliktu sumienia, odwrócenia się od wszystkiego, w co dotąd wierzono, czego się domagano, co wielbiono. Nie jestem człowiekiem, jestem dynamitem"
28-12-2007 20:38 
 Ocena-2 na 4
piątek (1035 punktów)
>A skąd ta pewność mojej niewiedzy?

Zaraz się dowiesz

>Zwracam się również z prośba o powściągnięcie swoich emocji (czy czym tam sie Pan kieruje- mało mnie to obchodzi) i nie pisania do mnie tym tonem, bo zaczyna Pan przekraczać pewną granicę.

Jeżeli w twoim mniemaniu nie zwracanie się do kogoś per Pan, bądź używanie znaków typu wykrzyknik jest przekraczaniem pewnej granicy to... zamekzwierzen.fora.pl/ tam się wszyscy będą to Ciebie ładnie zwracać.

Wrócę do pkt 1 mojej wypowiedzi, otóż rażącym dla mnie był fakt mylenia pojęć, który był nad wyraz widoczny w twoim poście, uzależnianie inteligencji, od poziomu "piśmiennictwa wśród dorosłych" nie wiem też czemu tylko w śród dorosłych, jest karygodnym błędem logicznym, umiejętność pisania nijak się łączy z inteligencją. "Inteligencja to (...) umiejętność przyswajania i wykorzystywania zdobytej wiedzy." O ile z drugim członem tego stwierdzenia mogę się zgodzić to pierwsze jest również niezgodne z prawdą, to czy ktoś szybko się uczy, to nie kwestia inteligencji tylko odpowiednich części mózgu odpowiedzialnych za przyswajanie i zapamiętywanie.

Na koniec nawiązując jeszcze do twojego urażonego ego, któreś z mądrych przykazań "nie czyń drugiemu co tobie nie miłe", jest ci absolutnie obce, skoro ode mnie wymagasz abym zwracał się do ciebie per Pan, to staraj się tę zasadę zachować u każdego do którego piszesz, forma "placek" raczej okrężnie omija tę grzecznościową formę.

Byłbym zapomniał (editing), Jeżeli nie widzisz podobieństw w moich wypowiedziach:
"Wszyscy są równi!!! PiS&love"
"Kali dobrze mówić, nie każdy być RóWnY"
To, albo jesteś mało spostrzegawczy albo hmm, wynika to z braku wiedzy, otóż jak większość wie pogląd PiS-u na odmienności seksualny czy rasowe jest raczej na bakier z tolerancją, czyli w tym przypadku równością, to chyba dalej nie muszę już wyjaśniać.

PS. Na Pan to trzeba sobie zasłużyć.


"Bóg uczynił mnie ateistą. Kim Ty jesteś by kwestionować jego mądrość"
28-12-2007 21:12 
 Ocena 1 na 5
Admirabilis (524 punktów)
(zablokowany)
Jednak ze swojej opryskliwości Pan nie zrezygnuje, ale nie oczekuję zbyt wiele, to może być trudne.
Ja pozwolę sobie zacząć od końca. Otóż sprawę placka. Niech Pan daruje sobie bo to nie Pana sprawa. Nie uczyła Pana mama, aby się nie wtrącać w nieswoje sprawy? Pana sugestię skorzystania z innego forum zostawię bez komentarza, jako wypowiedź na granicy chamstwa i żenady.
Proszę też o uważne czytanie (co też może nie być łatwe)
> Inteligencja to nie tylko czytelnictwo, lecz przede wszystkim umiejętność składania faktów w pewne logiczne ciągi, umiejętność wyciąganie wniosków, oraz umiejętność przyswajania i wykorzystywania zdobytej wiedzy.
Proszę w związku z tym nie imputować niczego moim wypowiedziom.
Mało mnie interesuje PIS, PO, SLD, ZChN i wszelkie podobne twory.
Proszę się następnym razem zastanowić zanim coś Pan napiszę. Na więcej Pana postów nie zamierzam odpowiadać, ponieważ przywykłem do rozmów z inteligentnymi ludźmi. A jak już się cytuje to zalecam cytowanie całości.

P.S. Na zgłoszenie nadużycia za ewidentny brak kultury, również trzeba sobie zasłużyć. Pan już zasłużył. Bezkresna bezczelność. Onomatoid jakiś...

P.P.S. Zasad pisowni też powinien się Pan poduczyć- P.S. nie jakieś PS.

"Kiedyś z nazwiskiem moim zwiąże się wspomnienie kryzysu, jakiego nie było na ziemi, najgłębszego konfliktu sumienia, odwrócenia się od wszystkiego, w co dotąd wierzono, czego się domagano, co wielbiono. Nie jestem człowiekiem, jestem dynamitem"
29-12-2007 10:59 
 Ocena-2 na 6
piątek (1035 punktów)
dopiero 11 a ja już płakałem ze śmiechu, wydoroślej gościu...

"Bóg uczynił mnie ateistą. Kim Ty jesteś by kwestionować jego mądrość"
29-12-2007 15:21 
 Ocena-1 na 1
Admirabilis (524 punktów)
(zablokowany)
>dopiero 11 a ja już płakałem ze śmiechu, wydoroślej gościu...
I to mówi człowiek który ma skończone 17 lat i pewnie ma ambicje na zdanie matury ( w każdym bądź razie, powodzenia).


"Kiedyś z nazwiskiem moim zwiąże się wspomnienie kryzysu, jakiego nie było na ziemi, najgłębszego konfliktu sumienia, odwrócenia się od wszystkiego, w co dotąd wierzono, czego się domagano, co wielbiono. Nie jestem człowiekiem, jestem dynamitem"
29-12-2007 16:26 
 Ocena 4 na 4
stilgar (7322 punktów)
>>dopiero 11 a ja już płakałem ze śmiechu, wydoroślej gościu...
>I to mówi człowiek który ma skończone 17 lat i pewnie ma ambicje na zdanie matury ( w każdym bądź razie, powodzenia ).

Tak go Pan poucza, a nie wie Pan, ze w każdym bądź razie jest niepoprawne
29-12-2007 16:42 
 0 na 2
placownik (17853 punktów)

>Tak go Pan poucza, a nie wie Pan, ze w każdym bądź razie jest niepoprawne

   Tylko patrzeć, jak zostaniesz uraczony minusem.
   Dołączam www.proto.(*)aktyczne/porady#w_kazdym_razie

   Może "gościu" poczyta i będzie mądrzejszy.

   Pozdrawiam

Niech strój słów podkreśla urodę myśli
30-12-2007 20:59 
 Ocena-1 na 1
Admirabilis (524 punktów)
(zablokowany)
A to z kolei wypowiedz człowieka, który jest urzędnikiem Państwowym i na utrzymanie którego ja płacę swoje podatki. Panie Wojtku, odczep się Pan. Albo niech Pan spróbuje sobie wytknąć błąd w którymś wyrażeniu- najlepiej które jest poprawnie napisane.
Niech Pan nie poleca mi żadnych książek, bo nie lubię czytać z monitora.
Za bezczelność minus.
Oczywiście, że nie pozdrawiam.

P.S. Jakoś nie mam zamiaru zwracania się z szacunkiem do osób pokroju Pana, Thorvoya czy też jeszcze lepszego P****a. Zdaniotwory antyklerykalne rządzą hehehe.........

P.P.S.
>Tylko patrzeć, jak zostaniesz uraczony minusem.
>Dołączam www.proto.(*)aktyczne/porady#w_kazdym_razie

>Może "gościu" poczyta i będzie mądrzejszy.

Chciałem tylko przypomnieć to co w podpisie
>Niech strój słów podkreśla urodę myśli
Może się Pan jednak dostroi.

"Kiedyś z nazwiskiem moim zwiąże się wspomnienie kryzysu, jakiego nie było na ziemi, najgłębszego konfliktu sumienia, odwrócenia się od wszystkiego, w co dotąd wierzono, czego się domagano, co wielbiono. Nie jestem człowiekiem, jestem dynamitem"
30-12-2007 20:50 
 Ocena 1 na 1
Admirabilis (524 punktów)
(zablokowany)
>Tak go Pan poucza, a nie wie Pan, ze w każdym bądź razie jest niepoprawne
Cieszę się bardzo z tego powodu, że zauważył Pan ten błąd, jak również z tego powodu, że potrafi Pan zachować odpowiednia formę. Smuci mnie natomiast to, że wytyka Pan ten w tak ostentacyjny sposób i opryskliwy sposób i nie zwraca Pan uwagi na jego treść. Ale pozwolę sobie milczeć.


"Kiedyś z nazwiskiem moim zwiąże się wspomnienie kryzysu, jakiego nie było na ziemi, najgłębszego konfliktu sumienia, odwrócenia się od wszystkiego, w co dotąd wierzono, czego się domagano, co wielbiono. Nie jestem człowiekiem, jestem dynamitem"
Jankowiak (3 punktów)

>Problemy zaczęły sie pojawiać, gdy przytoczyłem wypowiedź
>współodkrywcy DNA i laureata Nobla Jamesa Watsona, który
>stwierdził, że Afrykanie są mniej inteligentni niż
>mieszkańcy innych kontynentów.

Moim zdaniem jest to kolejny przykład na bicie piany przez media. Tak naprawdę chyba nikt nie wie czym w rzeczywistości jest inteligencja (b. dobrze opisuje to Gould w książce Niewczesny pogrzeb Darwina ) Definicji inteligencji jest naprawdę wiele i zasięg znaczeniowy tych definicji jest spory (Wikipedia). Dlatego też panuje pewien chaos pojęciowy (szczególnie w mediach), nie wiemy również o jaką definicję Watsonowi chodziło. Myślę, że mogła być to ta, którą mierzy się testem na inteligencje, której można wyznaczyć również współczynnik odziedziczalności (wg. Strelaua ok. 52%). Jeżeli przyjmiemy, że Afrykanie są mniej inteligentni bo tak wynika z testów na inteligencję to w rzeczywistości nam nic nie daje, gdyż jedna z definicji inteligencji mówi, że inteligencja jest tym co mierzy test na inteligencję. Czyli Watson mógłby mieć rację, ale czy to coś zmienia? Przecież jest to tylko jakaś "głupia" arbitralna cecha, przez kogoś wyznaczona która o niczym nie przesądza. Nowsze definicje wyróżniają wiele inteligencji - emocjonalną, twórczą, abstrakcyjną, a je wszystkie razem nie da się zmierzyć jakimś prostym testem. Ja osobiści z Watsonem się zgadzam, bo możliwe jest iż taka korelacja zachodzi (no ale co z tego) Jakby powiedział, że Afrykanie są lepszymi biegaczami to by się nikt nie oburzył.
piątek (1035 punktów)
Wszyscy są równi!!! PiS&love

"Bóg uczynił mnie ateistą. Kim Ty jesteś by kwestionować jego mądrość"
26-12-2007 19:13 
 Ocena 1 na 1
Łaski (42 punktów)
A co jeśli nie jesteśmy tak naprawdę równi? przecież ludzie ze wschodu - "Żółci" wymyślili masę rzeczy wcześniej niż my(jak oni mieli proch i "rakiety" to my biegaliśmy jak dobrze poszło z siekierami i mieczami...;]).
Wiem, że Murzyni maja masę problemów w Afryce, ale jeśli spojrzymy na to, że (słowa kolegi): póki kolonialiści trzymali wszystko za pysk to Afryka mimo wyzysku działała, a jak biali stamtąd odeszli to zaczęły się problemy...
27-12-2007 12:03 
 Ocena-3 na 3
piątek (1035 punktów)
Kali dobrze mówić, nie każdy być RóWnY

"Bóg uczynił mnie ateistą. Kim Ty jesteś by kwestionować jego mądrość"
Admirabilis (524 punktów)
(zablokowany)
Przepraszam bardzo, a czy ty obróciłeś się ze skrajności w skrajność, z dogmatu w dogmat?

"Kiedyś z nazwiskiem moim zwiąże się wspomnienie kryzysu, jakiego nie było na ziemi, najgłębszego konfliktu sumienia, odwrócenia się od wszystkiego, w co dotąd wierzono, czego się domagano, co wielbiono. Nie jestem człowiekiem, jestem dynamitem"
28-12-2007 13:14 
 Ocena-3 na 3
piątek (1035 punktów)
Dogmat, eee... Jaki dogmat człowieku, mylisz pojęcia.
Oby dwa posty mówią o tym samym.

"Bóg uczynił mnie ateistą. Kim Ty jesteś by kwestionować jego mądrość"
Admirabilis (524 punktów)
(zablokowany)
>... Jaki dogmat człowieku, mylisz pojęcia.
Po pierwsze to nie jesteśmy na "ty". Po drugie zadałem pytanie, chyba widoczny jest znak zapytania, więc po co tak się Pan oburza. Wystosowałem już apel o pewną powściągliwość, tym razem apeluję o to samo.

"Kiedyś z nazwiskiem moim zwiąże się wspomnienie kryzysu, jakiego nie było na ziemi, najgłębszego konfliktu sumienia, odwrócenia się od wszystkiego, w co dotąd wierzono, czego się domagano, co wielbiono. Nie jestem człowiekiem, jestem dynamitem"
dokowski (7933 punktów)
(zablokowany)
>jak powstały rasy ludzkie

Najnowsze badania genetyków obaliły stary mit o rasach ludzkich. To co dawniej nazywano "rasami" wg genetyków jest niczym więcej jak grupowaniem wg wybranej cechy. Równie dobrze mógłbyś wydzielić następujące rasy: niebieskoocy, brązowoocy i zielonoocy. O tym, czy rasa jest faktem, decyduje sumaryczny efekt wszystkich różnic genetycznych - różnice indywidualne nie mogą być dużo większe niż średnia różnica międzyrasowa. A z takiego punktu widzenia ludzkość dzieli się na następujące rasy:

1. Pigmeje - to nieliczna grupa
2. Buszmeni i Hotentoci - nieliczna grupa
3. My, czyli Murzyni, Biali i Żółci
4. Protonegryci - np. Andamanie - bardzo nieliczna grupa

>wyczytałem, że podobno najinteligentniejsza "odmiana" homo sapiens sapiens to
>Eskimosi...

Czytałem też o badaniach IQ prowadzonych wg zasad, jakimi kieruje się np. Mensa, czyli test, który bez żadnego przygotowania może wykonać każdy człowiek, niezależnie od wykształcenia i miejsca urodzenia. W takich testach, które badają czystą zdolność kojarzenia... (szkoda że nikt nie wie, co tak naprawdę badają takie testy)... okazuje się, że najwyższy średni IQ mają młodzi tubylcy z górskich plemion Nowej Gwinei.

doku

Wróć do listy wątków działu Nauka

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365