 |
Przegląd wątków w dziale Nauka
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 25 (przedawniony) | | 16-07-2006 | Marek Czeszek | Przestrzeń (nie)Euklidesowa. |
Nie potrafię znaleźć odpowiedzi na pewne pytanie, więc może ktoś z forumowiczów zdoła mi pomóc, a może i kogoś to zainteresuje. Przechodząc do rzeczy: Eksperyment (myślowy?). Wyobraźmy sobie pewien wycinek próżni kosmicznej wolny od wszelkich mas i czegokolwiek, co mogłoby zakłócać przebieg doświadczenia. Przestrzeń ta ma charakter euklidesowy. Z punktu A wysyłamy promień światła. Promień ten, biegnąc po prostej (zwykłej, euklidesowej), dociera po jakimś czasie do punktu B. Doświadczenie powtarzamy z tą jedyna różnicą, że OBOK trasy promienia umieszczamy jakąś dużą masę (planetoidę?). Ze względu na zakrzywienie przestrzeni przez tę masę, promień nie poleci już do punktu B, ale do jakiegoś innego - C. Pytanie moje brzmi: Co rozumiemy przez zakrzywienie przestrzeni? Czy oznacza to, że: 1. Możemy sobie nadal wyobrażać tę (zakrzywioną przez masę) przestrzeń, jako euklidesową (czyli wypełnić ją taką myślową siatką współrzędnych euklidesowych), zaś zakrzywienie oznacza tyle TYLKO, że WSZYSTKIE zjawiska fizyczne zachodzą teraz tak, iż trzeba brać poprawkę na tę zmianę (obecność masy)? 2. Czy też oznacza to, że w ogóle nie można już mówić o przestrzeni euklidesowej w tym obszarze? Z góry dziękuję za wyjaśnienia i pozdrawiam. IQ955. P.S.1: Za 2. przemawiałoby to, że promień światła zawsze leci po najkrótszej linii, więc w wypadku 1. chyba "nakładałby drogi" - ale naprawdę, to nie wiem. P.S.2: Zapewne jest w tym rozumowaniu błąd, ale sam nie potrafię go wyśledzić.
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 6 (przedawniony) | | 06-07-2006 | Ocykan | Działanie magii |
Magia istnieje i w naszym racjonalnym XXI wieku jest nadal szeroko uprawiana. Pytanie natomiast, czy jest skuteczna? Bez wątpienia nie jest ona skuteczna wobec przedmiotów nieożywionych czy też sił natury. Natomiast jest, mniej lub bardziej, skuteczna wobec ludzi. Muszą być spełnione tylko dwa warunki: taki człowiek musi wiedzieć, że stał się obiektem magicznych zabiegów oraz musi wierzyć w ich skuteczność. Kiedy szaman powie komuś, że zabrał mu duszą, biedny Murzyn lub Indianin będzie marniał i bez wątpienia umrze. Również kiedy szaman każe podejrzanym o kradzież jeść kaszę i powie, że złodziej jej nie przełknie, złodziej rzeczywiście zacznie się nią dławić (chyba, że jest niedowiarkiem). A nawet i u nas są jeszcze ludzie, którzy boją się "uroków". I jeżeli taki człowiek dowie się lub będzie podejrzewał, że ktoś rzucił na niego urok, to może niekoniecznie umrze (jednak wiara w czary słabsza niż w afrykańskim buszu czy dżungli amazońskiej) ale się pochoruje. Zastanawiam się natomiast, czy magia działa na zwierzęta. Jako dziecko byłem świadkiem pewnego zdarzenia. Mój dziadek nienawidził Cyganów. A były to czasy (lata 50'), kiedy jeszcze jeździły po Polsce cygańskie tabory. W moim (wówczas) mieście Ursusie często zatrzymywały się na popas i Cyganki chodziły "po domach". Jako antidotum mój dziadek trzymał bardzo dużego i ostrego psa, który bardzo nie lubił obcych a Cyganek w szczególności. Pewnego razu na moje podwórko weszła Cyganka. Dziadek natychmiast spuścił psa z łańcucha i.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 29-06-2006 | Dariusz E. Strzelecki | Sprostowanie do "Odkrycia w meksykańskim grobowcu" |
Dzien dobry Interesujacy artykuł, nie mniej, w moim przekonaniu, tekst zawiera podstawowy błąd: Teotihuacan nie został założony przez Azteków. Aztekowie odnaleźli zarośnięte Teotihuacan być może w XV wieku n.e. i nazwali językiem nahuatl, którym posługiwali się, wiekszość budowli oraz nadali porzuconemu od VII-VIII wieku n.e. miastu nazwę. Nie wiadomo kto zbudował to olbrzymie miasto. Przypuszcza sie, że budowę zaczęto ok. II wielku pne. Jeśli ktoś dysponuje wiedzą zaprzeczającą mojej uwadze. proszę o informacje. |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 39 (przedawniony) | | 29-06-2006 | RudiMagx | Po co nam taka mózgownica? |
Jak uważacie, czy teorią ewolucji można wyjaśnić powstanie inteligencji, czyli mózgu takiego jak ludzki?
Przecież nie widać żadnej korzyści dla ptaków o większym mózgu niż pozostałe, podobnie z rybami, itd. Te "inteligentniejsze nie zasiedlają lepszych terenów niż te "głupsze", nie są też wcale liczebniejsze... | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 15 (przedawniony) | | 21-06-2006 | plodzien | przodek człowieka - zoofilem? |
Podobnie jak małe dziecko nie pamięta, co robiło we wczesnym dzieciństwie, tak cały nasz gatunek nie wie jeszcze, że być może jego początek był bardziej zaskakujący niż dotychczas sądziliśmy. Otóż na podstawie badań porównawczych kodów genetycznych naczelnych, uczeni amerykańscy wysnuli przypuszczenie, iż człowiek może być owocem porywów miłosnych naszych odległych przodków i przodków szympansów. Zdaję sobie sprawę, że taka teoria przyprawić może o ból głowy niektórych uczestników również tego forum. Ponieważ jednak nie jestem specjalistą a jednocześnie temat bardzo mnie interesuje, prosiłbym o wypowiedź osoby dysponujące szerszą wiedzą z dziedziny antropologii. Artykul w Rzeczpospolitej z 18 maja 06 "Czlowiek to hybryda" www.rzeczp(*)ie_060518/nauka/nauka_a_1.html | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 13 (przedawniony) | | 21-06-2006 | Szczepanik | Dowód, iż życie może istnieć wiecznie |
Zgodnie z obietnicą z poprzedniego postu zamieszczam dowód na fakt, iż matematyka nie wyklucza, życia wiecznego. Czy można istnieć wiecznie? Załóżmy, iż chcielibyśmy aby Nasze informacje genetyczne oraz Nasza wiedza istniały zawsze. Natychmiast rodzi się pytanie czy tak określony sens jest w ogóle osiągalny z matematycznego punktu widzenia. Czy już czysta matematyka nie pozbawi nas złudzeń, iż nasze informacje mogą istnieć zawsze. A jeśli można istnieć wiecznie to jakie warunki muszą być spełnione, aby to osiągnąć i czy spełniamy te warunki? Matematycznie pytanie o to czy można istnieć wiecznie brzmi następująco: czy istnieje taki nieskończony ciąg zdarzeniowy, w którym prawdopodobieństwo tego, iż moje informacje genetyczne oraz moja wiedza będą istniały zawsze są większe od 0? Poniżej przedstawię ciąg, który spełnia nasz warunek.. Pokaże, też inne ciągi "pozornie dobre", które nie spełniają naszego warunku, po to aby unaocznić, iż warunek ten nie jest wcale "łatwo" spełnić. Jest to oczywiście jednoznaczne z udowodnieniem, iż możemy istnieć wiecznie, choć jak się przekonacie zadanie to jest bardzo trudne.
Podzielmy czas na odcinki np. po 100 lat. Niech a 1 będzie dla przykładu wiekiem, w którym żyjemy, a 2 wiekiem następnym itd. Otrzymujemy więc ciąg a 1 , a 2 , ..........., a n , .......... Zakładany cel osiągniemy tylko wtedy, gdy dla każdego n, w wiekach od 1 do n prawdopodobieństwo tego, iż nasze informacje nie przetrwają tego okres będzie mniejsze od stałej Pr i Pr<1. Niech.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 17 (przedawniony) | | 21-06-2006 | Ocykan | Czarna dziura - jeszcze raz |
Ponieważ stwierdziłem, że część moich respondentów wykazuje sporą wiedzę "w temacie" czarnych dziur, pozwolę sobie zadać dodatkowe pytania: 1. Z wnętrza czarnej dziury (tzn. spod horyzontu zdarzeń)światło "wyrwać się" nie może. A czy może się poruszać w jej wnętrzu (tzn. pod horyzontem zdarzeń)? 2. Czy czarna dziura jest dziurą w dosłownym tego słowa znaczeniu, tzn. czy pod horyzontem zdarzeń jest tylko bezwymiarowy punkt o ogromnej masie (i nieskończonej w takim przypadku gęstości)czy też bardzo mała wprawdzie ale jednak bryła materii? 3. Co się stanie w przypadku spotkania dwóch czarnych dziur? Czy większa "wciągnie" mniejszą? A jeżeli tak, to czy w trakcie tego procesu ta mniejsza zostanie odkształcona (lub nawet rozerwana przez siły pływowe)?
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 10 (przedawniony) | | 19-06-2006 | Puszczyk | Upadek polskiej nauki? |
W artykule "Ilu nas jest? Społeczeństwo ateistów będzie lepsze" Pan Agnosiewicz wskazal interesujaca korelacje: ateizacja spoleczenstwa i jego ogolny poziom rozwoju. To jest jeden z lepszych tropow (i obserwacja ciekawa sama w sobie, np jako argument w dyskusji). Podalbym jeszcze dwa, ktore wydaja sie bardziej byc przyczyna niz skutkiem. Uczciwosc obywateli (poziom korupcji, kultura polityczna) oraz...stosunek do inwestowania w szeroko pojeta nauke. Mam tu na mysli calkoksztalt: szkolnictwo podstawowe, srednie, wyzsze, zawodowe, badania podstawowe, wspieranie przemyslu high-tech. I generalnie na tym przemysle sie lancuch konczy, gdyz owoce tego przemyslu generuja PRAWDZIWE pieniadze. Z tych pieniedzy mozna dotowac mniej praktyczną naukę (archeologie, misje sond kosmicznych, filozofie) oraz...praktycznie cale panstwo. Tak. Powierzchowny przeglad sugeruje, ze kraje nie wytwarzajace zaawansowanych technicznie produktow musza sie zadowalac PKB na glowe o klase nizszym. Nie pomgą tu zaklecia: podatek liniowy, strefy ekonomiczne, dotacje z UE, czy tez MINISTERSTWO INFORMATYZACJI, NAUKI, ROZWOJU i co tam jeszcze wymysli urzednicza glowa.
Stan polskiej nauki nie jest najlepszy. Mamy ponoc niezlych naukowcow, ale z powodow ekonomiczno-politycznych nie generuja oni zyskow tak jak ma to miejsce w innych krajach. Zyski te biora sie z symbiozy przemyslu ze swiatem nauki. Ludzkosc dawno juz odeszla od maszyn dzialajacych "na chlopski rozum", wedlug empirii. Najbardziej zyskowne branze (farmacja,.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 19-06-2006 | Deltec | Sindbis leczy raka |
Wirusy nikomu z wyjątkiem części naukowców nie kojarzą się dobrze, ale może się to zmienić za sprawą przedstawiciela tej grupy, noszącego nazwę Sindbis. Ten niepozorny mikroorganizm - tak mały, że gdyby człowiek mógł spojrzeć na niego oczami mrówki, byłby on mniej więcej rozmiarów dżdżownicy - nie wiadomo czemu obrał sobie za cel komórki nowotworowe. To niezwykle obiecujące odkrycie naukowców z USA i Hiszpanii publikuje miesięcznik Nature Biotechnology. Wirus Sindbis jest przenoszony przez komary, tak jak wiele innych drobnoustrojów, przede wszystkim pasożyt wywołujący malarię. Jego nazwa pochodzi od miejscowości w Egipcie, gdzie go odkryto, ale występuje on na wszystkich kontynentach z wyjątkiem obu Ameryk. Zaraża ptaki i ssaki, u ludzi powodując zazwyczaj słabe objawy grypopodobne. Naukowcy prowadzili nad nim badania pod kątem wykorzystania go w terapii genowej i nieoczekiwanie odkryli, że mają w ręku wspaniały dar od Matki Natury. Choć obecnie bada się wiele wirusów zwalczających nowotwory, Sindbis jest jedynym, który potrafi to robić sam z siebie, bez modyfikacji genetycznych. Co prawda jak dotąd stwierdzono jego skuteczność tylko u myszy, ale zaplanowane są już dalsze badania. Naukowcy nie wiedzą, dlaczego wirus wybiórczo atakuje komórki nowotworów, i niewiele wiedzą o tym, jak to robi. Na podstawie wykonanych doświadczeń na myszach podejrzewają, że wnika on do komórek za pomocą białka, które służy do łączenia się pojedynczych komórek w tkanki - a tego właśnie białka komórki.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 3 (przedawniony) | | 18-06-2006 | Pamiec mikrofalowa wody | Pamięć mikrofalowa wody |
Przypadkiem błądząc po cyber-przestrzeni Google zaniosło mnie na Wasze strony, gdzie ku zdumieniu memu, zobaczyłem ślady dyskusji na temat zjawiska "pamięci" wody wywołanego napromieniowaniem mikrofalami, odkrytego przeze mnie i mojego ucznia, dr Walczaka, przy okazji badań nad szybkim trawieniem krzemu, dla potrzeb techniki mikrosystemów. Niektóre wątki tejże dyskusji (już przestarzałej na Waszych stronach, jak informujecie Państwo)wzbudziły we mnie ochotę na kilka słów. A więc: 1. W specyficznych warunkach(podwyższone ciśnienie 40 atm i temperatura ok 180 deg C)mikrofale o mocy ~200 W i f=2.54 GHz zamieniają zwykłą wodę w zjadliwy roztwór zdolny do trawienia krzemu, kwarcu. Obliczenia wskazują, że liczba grup hydroksylowych wzbudzonych w wodzie odpowiada ługowi o stężeniu 1 M KOH ! Stan wysokiej"zjadliwości" ustępuje po kilkunastu sekundach. 2. Badania konduktometryczne i spektroskopowe w paśmie podczerwieni wykazują utrzymywanie się zmian w stukturze wody do kilku minut po napromieniowaniu. Jest to związane z deklasteryzacją wody, pojawieniem się dużej liczby wody molekularnej i grup hydroksylowych. Odczyn wody nie zmienia się, albowiem nie jest to dysocjacja termiczna tylko efekt wywołany wprowadzeniem dodatkowej energii pola mikrofalowego. Odbudowa parametrów wody jest szybsza jeśli jest ona podgrzana wysoko, w okolice wrzenia. Dla typowego podgrzewania mikrofalowego napojów i pokarmów utrzymuje się znacząco dłużej. 3. Badania krystalizacji różnorodnych substancji z roztworów.. | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki  Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |