 |
Przegląd wątków w dziale Nauka
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 19-03-2023 | Handzlik em | Co robić żeby nie sypiać? # wojna # praca |
Powiedzieć świety marek. Albo przemyć twarz zimna woda
Jak to nie pomoże to wezwij babcie bo umierasz | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 56 (przedawniony) | | 16-03-2023 | alsor | świadomość - tajemniczy termin, czy kolejny skecz? |
Piszę maszynowo - schematycznie i świadomie.  Obecnie obowiązuje wiele definicji Świadomości - jako podstawa socjo-psychologi (niekoniecznie relatywistycznej). Wystarczy przejrzeć kilka podręczników, czy publikacji, na temat... funkcjonowania umysłu, religii, czy nawet samego życia! I tam zawsze Świadomość to ten super postulat - baza i podstawa... wszelkiego trwania - inteligencja i inne takie, te... wielkie słowa. Na czy to polega - jaka logika się za tym hasłem kryje?  No cóż, na ten temat autorzy podręczników niewiele mówią, bo prawdopodobnie nie zdają sobie nawet sprawy: co to w ogóle jest ta Świadomość? Trochę historii jest tu nieuniknione, niestety. Opiszę tylko z grubsza na czym polegało rozumowanie twórców tej zasady (oj, tfu: terminu). A. życie B. dusza C. fantastyczne tezy, np. zwierzęta są nieświadome swojego bytu! M. maszyny: to w ogóle nieżywe i bezduszne, więc z pewnością nic nie wie...  Z. kto wie że nie wie ten wie (?) ....... No i ok. ktoś wie w tym świecie co to w ogóle jest? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 15-03-2023 | ferb0 | Jak i gdzie magazynowana jest oksytocyna w podwzgórzu? |
Z moich badań wynika, że oksytocyna jest syntetyzowana w neuronach wielkokomórkowych i transportowana do tylnego płata przysadki mózgowej, gdzie jest magazynowana w granulkach przed uwolnieniem do obwodowych części ciała. Jednak oksytocyna może być wysyłana z tych neuronów magnokomórkowych również do innych obszarów OUN. Czy są przechowywane w tych neuronach w taki sam sposób, w jaki są przechowywane w przysadce mózgowej? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 13-03-2023 | yancha67 | Dlaczego nie możemy od razu włożyć zamarzniętej osoby do cie |
Dawno temu oglądałem program Deadliest Catch na Discovery Channel i ktoś wypadł za burtę do lodowatej wody. Udało im się przenieść go z powrotem na statek, ale zamiast ogrzać go w wannie z hydromasażem, musieli go owinąć ręcznikami i kocami. Pamiętam, jak narrator wspominał, że nie mogą używać ciepłej wody z powodu problemów z naczyniami krwionośnymi, ale kiedy próbuję znaleźć to w Google, nie mogę nic na ten temat znaleźć. To było tak dawno temu, że prawdopodobnie wyjaśnił więcej, ale nie mogę sobie tego przypomnieć. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 99 (przedawniony) | | 13-03-2023 | Edward Robak* | Eureka w STW c=/=c |
Z wątku Rzeczywistość, prawda i mity - wagon Einsteina www.racjonalista.pl/forum.php/s,900736#w900971Dla osoby jako tako kumatej nie sprawia problemu oznaczyć punkt z którego wystrzelono światło niebieskie znakiem A, a punkt z którego wystrzelono światło czerwone oznaczyć znakiem B. W chwili t0 współrzędne punktów A i B są takie same. Takie same są również długości strzałek wyrażające drogę jaką światła niebieskie i czerwone pokonują w jednostce czasu. Żeby strzałka czerwona mogła wyprzedzić niebieską, to punkt B musi przesuwać się z prędkością wagonu Einsteina. Ciekawe czy wyznawcy tego wyznania potrafią wyjaśnić, dlaczego wagon unosi B, a nie unosi A?  Eureka. Wiem o co chodzi. Wagon stoi, a cały Świat przemieszcza się względem niego unosząc latarnie, budynki, choinki, Słońce i tory kolejowe na których stoi. Prościzna. Właśnie dlatego światło niebieskie ma różną prędkość od czerwonego. Edward Robak z Nowej Huty | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 14 (przedawniony) | | 08-03-2023 | nika05 | Czy wiek wszechświata zależy od tego, gdzie jesteś? |
Właśnie o tym pomyślałem, więc moje myśli są trochę zdezorientowane.
Wiem, że czas zależy od siły grawitacji, ponieważ czasoprzestrzeń jest polem. Kiedy jesteś obok ciężkiego ciała, czas płynie szybciej. Kiedy obliczyliśmy wiek wszechświata, użyliśmy równań termodynamicznych, które określały, w jaki sposób będzie się rozszerzał, i odwróciliśmy je, aby znaleźć pojedynczy punkt, ale dotyczy to tylko obliczeń i obserwacji dokonywanych na Ziemi, prawda? Czy zatem nasz wszechświat ma 13,7 miliarda lat tylko ze względu na stałą grawitację ziemską? Czy byłby to inny wynik gdzieś indziej we wszechświecie? Czy może być krócej, skoro na początku ekspansji wszystko było bardzo gęste i przez to działo się szybciej? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 102 (przedawniony) | | 04-03-2023 | alsor | zasada względności - źródła i geneza |
Obecnie obowiązuje tzw. Zasada Względności - jako podstawa fizyki (relatywistycznej zwłaszcza).
Wystarczy przejrzeć kilka podręczników, czy publikacji, na temat tzw. podstaw relatywizmu, czyli wyprowadzeń transformacji Lorentza, bo do tego to się sprowadza.
I tam zawsze Zasada względności to ten super postulat - baza STW, co potem zostało jeszcze bardziej uogólnione - w OTW!
Na czy to polega - jaka logika się za tym hasłem kryje?
No cóż, na ten temat autorzy podręczników niewiele mówią, bo prawdopodobnie nie zdają sobie nawet sprawy: co to w ogóle jest ta Zasada Względności?
Trochę historii jest tu nieuniknione, niestety. Opiszę tylko z grubsza na czym polegało rozumowanie twórców tej zasady.
A. był Galileusz, który wydedukował ten słynny wzorek: x' = x - vt co się sprawdzało w zasadzie w życiu codziennym więc uznano że to jest ok.
B. w 19 wieku powstał elektromagnetyzm - Maxwell, itd. ale nadal było z tym ok, znaczy nikt się nie przejmował specjalnie tymi układami - transformacjami.
C. dopiero w okolicach 1900r zauważono, że coś z tym jest jednak nie tak... i wtedy Lorentz, i inni wyjaśniali sprawę... próbując poprawiać te wzory Galileusza, bo doszli do wniosku że światło im się wymyka - nie pasuje do tych wzorów:
c' = c-v, ojej, niedobrze jest! bo my mamy swoje prawa w optyce, itd. co w ogóle nie pasuje! a zwłaszcza równania falowe Maxwella są... super, i na pewno nie podlegają tej transformacji Galileusza! ...
OK. Trochę za długie to się robi, więc potem wytłumaczę.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 04-03-2023 | hewire44 | Czy istnieją systemy podobne do kompleksów/kwaternionów/okto |
Proces Cayleya-Dicksona pozwala nam rozszerzyć liczby zespolone na kwaterniony, kwaterniony na oktoniony, a oktoniony na sedeniony (i nie dalej niż to). Czy istnieje taki system liczb, który jest wewnętrznie spójny (w sposób podobny do wspomnianych), ale w którym liczba składowych każdej liczby nie jest potęgą liczby 2? Jeśli nie, czy wiadomo, dlaczego nie? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 21 (przedawniony) | | 03-03-2023 | Edward Robak* | Rzeczywistość, prawda i mity - wagon Einsteina |
Rzeczywistość fizyczna (obiektywna) obejmuje wszystko CO JEST wspólne: materię, energię, przestrzeń, oddziaływania, zdarzenia i relacje. Rzeczywistość psychiczna (subiektywna) obejmuje to CO ISTNIEJE w świadomości istot, w wyobraźni, pamięci, skojarzeniach. Pomiędzy rzeczywistością fizyczną, a rzeczywistością psychiczną zachodzi zależność: - rzeczywistość fizyczna jest pierwotna i niezależna - sterowana prawami fizyki;
- rzeczywistość psychiczna jest wtórna, uznaniowa - inspirowana doznaniami zmysłowymi, sterowana chemią mózgu.
Obiekty rzeczywistości fizycznej są 'rzeczami'; stany rzeczywistości psychicznej są obrazami, nazwami, odwzorowaniem. Gdy zachodzi skojarzenie rzeczy z rzeczywistości fizycznej z nazwą z rzeczywistości psychicznej, to ten związek ma nazwę TOŻSAMOŚĆ. Tożsamość wyraża prawdę o rzeczy. Przykład A. Na stację kolejową wjeżdża pociąg i zatrzymuje się. Drzwi otwierają się automatycznie w tym samym momencie. (zdarzenie z rzeczywistości fizycznej) B. Po drugim torze przejeżdża wagon Einsteina z obserwatorem, który widzi obraz opóźniony w czasie. Ten obraz istnieje w jego świadomości. Wydaje mu się, że bliższe drzwi stojącego na stacji wagonu otwarły się wcześniej. (odwzorowanie w rzeczywistości psychicznej) NIE WOLNO mu pomylić tego co mu się wydaje z tym co jest, bo popadnie w obłęd*.Edward Robak z Nowej Huty ________ *obłęd - bzik, obłąkanie, pot. paranoja, szaleństwo, wariactwo, fiksacja, mania, szał, urojenie. pl.wikti.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 3 (przedawniony) | | 03-03-2023 | Handzlik em | Dostanę nagrodę nobla z chemii. Widoczne. |
Widoczne pierwastki to psychotropy czyli witaminy czyli pierwiastki.
n=m/M
n=1
M=m
Wystarczy zważyć na wadze farmaceutycznej i to tak udowodniłem zgodnie z tablicą mendelejewa. | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki  Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |