 |
Przegląd wątków w dziale Nauka
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 77 (przedawniony) | | 20-10-2009 | Brzostowski | Nauka o złożoności i Bóg |
Ostatnio na Racjonaliście pojawiły się interesujące artykuły o złożoności: www.racjonalista.pl/kk.php/s,6850www.racjonalista.pl/kk.php/6862Przytoczę kilka fragmentów części pierwszej: "Istnieje wspólna nić biegnąca przez wszystkie typy złożonych systemów: w żywym systemie olbrzymia liczba cząsteczek organizuje się w istotę, która porusza się, reaguje na bodźce i rozmnaża się. W mózgu sieć miliardów neuronów samo-organizuje się, żeby dać poczucie tożsamości żywej istocie." "Charakterystyczną cechą złożonych systemów jest wyłanianie się NIEOCZEKIWANYCH własności lub zachowań (wyjaśnię to później). Wyłonienie się życia z nie-życia jest jedną z takich nieoczekiwanych własności." "Pojęcia takie jak indywidualność, inteligencja, świadomość są, być może, ostatecznymi konsekwencjami nieustającej ewolucji złożoności w Naturze. Postęp w rozumieniu złożoności może pomóc nam w lepszym zrozumieniu samych siebie." Czy nauka o złożoności nie daje podstaw do próby naukowego dowodzenia istnienia Boga. Przecież we wszechświecie sieć/sieci miliardów obiektów samo-organizuje się, i może dać poczucie tożsamości żywej istocie. Taką istotą może być Bóg! Nie chodzi o Boga w sensie religijnym, ale jakąś superistotę, superświadomość, której niby nie ma, a jednak świat się dzieje, tak jak niby nie ma świadomości mrowiska, ale mrowisko jest i żyje. Co o tym sądzicie? Czy zatem, w kontekście nauki o złożoności i jej aktualnych osiągnięć można przyjąć hipotezę o "superistocie"? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 13 (przedawniony) | | 15-10-2009 | Łazarecki | Kontrowersyjna teoria ewolucji z onet.pl |
Onet.pl w najnowszym artykule pisze o "Dużym szoku" czyli dowodach na teorię ewolucji. "Naukowcy poinformowali, że bardzo rzadkie znalezisko obejmujące około 20 skamieniałości pterodaktyli okazało się być pierwszym wyraźnym dowodem na kontrowersyjną teorię ewolucji." Jeżeli autor artykułu zadałby sobie trud doczytania do 2 akapitu artykułu, który cytuje dowiedziałby się, że istnieją inne dowody kopalniane niż Darwinopterus i parę szkieletów. Ale oczywiście tego nie zrobił, wolał posłużyć się naukowym stwierdzeniem, że gad "wielkością przypominał krowę"  . Swoją drogą przeszukałem artykuł w poszukiwaniu tego "cow like" ale nie znalazłem. Trochę demonizuję, że artykuł jest w całości zły bo na pewno można znaleźć w nim jakieś wartościowe stwierdzenia, ale używanie słowa kontrowersyjna i pierwszy dowód nie byłoby by na miejscu nawet w 1859 roku. onet: wiadomosci(*)nosc_teorii_ewolucji,item.htmloryginalny artykuł : rspb.royal(*)/12/rspb.2009.1603.short?rss=1Pocieszająca jest za to dyskusja pod artykułem, gdzie poszukuje się formy przejściowej pomiędzy bocianem i pingwinem  (10/10) | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 36 (przedawniony) | | 15-10-2009 | lotrek | Białostocka mniemanologia. |
Zdarzył się cud....nie pierwszy i pewnie nie ostatni. Zdarzył się w Sokółce koło Białegostoku w katolickim kościele w czasie mszy....zresztą sami poczytajcie: Cytat:Jak twierdzą świadkowie, tamtejszemu księdzu upadł na ziemię komunikant. Zgodnie ze zwyczajem hostię umieszczono w naczyniu z wodą, w której miała się rozpuścić. Ale... Po kilku dniach woda zabarwiła się na czerwono, potem wyparowała, a zamiast hostii w naczyniu znajdował się dziwny ''skrzep''. - Dwie niezależne ekspertyzy medyczne stwierdziły, że jest to fragment ludzkiego mięśnia sercowego albo coś, co bardzo je przypomina - mówi ks. Dębski z Białostockiej Kurii w rozmowie z reporterem ''Gazety Wyborczej''. Założyłem ten wątek w dziale Nauka dlatego, że nie o cudach on będzie, ale właśnie o nauce. O nauce o cudach a mianowicie w jakiś cudowny sposób na Uniwersytecie w Białymstoku jest Pracownia Badań i Dokumentacji Zjawisk Mirakularnych, inaczej mówiąc: do spraw cudów, jedyna taka placówka w Polsce a może i w Europie. Jest częścią Instytutu Socjologi i założona została w styczniu tego roku. Cytat:Pomysł był dr. Krzywosza, procedurami - czyli złożeniem wniosku o stworzenie pracowni w instytucie socjologii - zajął się już jego szef z katedry religioznawstwa prof. Kazimierz Kondrat. Sprawa stanęła na styczniowym senacie. Niektórzy powpadali ze śmiechu pod stół. Ale gdy już opanowali śmiech, zgodnie zagłosowali "za"
wyborcza.pl/1,76842,6548440,Lowcy_cudow.htmlŻeby naukowcy z tej Pracowni.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 16 (przedawniony) | | 15-10-2009 | osko | Rozwój cywilizacji |
Zamieszczam link do ciekawego artykułu nt rzekomego moralnegp zepsucia gatunku ludzkiego: thelinked.(*)ent&task=view&id=214&Itemid=61Zainteresował mnie pewien fragment: "Na naszym forum spotkaliśmy się kiedyś ze stwierdzeniem pewnego użytkownika wyrażającym niepewność tego jak mogą zachowywać się ewentualnie wyżej od nas stojące społeczeństwa w galaktyce, jeżeli takowe istnieją. Człowiek ten przejawiał bardzo popularne przekonanie, mówiące o tym że im bardziej gatunek będzie rozwinięty, tym coraz bardziej "duchowe i dobre" powinno być jego sedno. Czy aby na pewno? Czy bardziej rozwinięte gatunki nie powinny cechować się jeszcze większymi skłonnościami do bycia "zepsutymi"? To co możemy zaobserwować w przyrodzie wskazuje na to że taką właśnie ścieżkę obiera ewolucja." Uważam że autor nie ma racji, bo gdy pojawia się inteligencja, zaczynają wchodzić w grę inne siły niż ewolucja - intelekt może przezwyciężać instynkty zarówno na poziomie rozwoju społecznego, jak i na poziomie biologicznym - odpowiednie modyfikacje ciała, mózgu itd. Jestem ciekawy waszego zdania na temat waszego zdania - czy dalszym etapem rozwoju cywilizacji jest wieększe "zepsucie" czy też przeciwnie? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 11 (przedawniony) | | 14-10-2009 | lukaszewicz | Śluzowce. | | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 13 (przedawniony) | | 11-10-2009 | blayer | Panga- propaganda czy prawda? |
Witam serdecznie! Jestem nowym użytkownikiem serwisu i trafiłem tu dość przypadkowo, jednak postanowiłem sie zarejestrować z uwagi nurtującej mnie od kilku dni sprawy. Od jakiegoś czasu w sklepach można spotkać bardzo smaczną rybkę zwana panga. Jest ona bardzo tania, w związku z czym jest bardzo popularna. Doszły mnie jednak słuchy, że jest ona dość niezdrowa a przynajmniej nie przedstawia soba wysokiej wartości odżywczej. Postanowiłem poszukac na ten temat jakichś wiarygodnych źródeł, jednak jedyne co znalazłem to opinie oparte na tym, że ktoś coś gdzieś słyszał, a dla mnie to za mało na wyrobienie sobie opinii. Czy ktoś tutaj jest w stanie naukowo podejść do sprawy i ocenić, czy ryba faktycznie jest jak to słyszałem "brudna, o niskich wartościach odzywczych itp" czy to tylko propaganda runkowa europejskich producentów ryb? Mi osobiście bardzo panga smakuje stąd męczy mnie troszke ta sprawa. Czekam na odpowiedzi czymś poparte  Pozdrawiam! | Zobacz wypowiedzi..
Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 09-10-2009 | tomaszor | EM Technology |
EM Technology - Technologia Efektywnych Mikroorganizmów. "Dobroczynne mikroorganizmy stosowane w rolnictwie, ogrodnictwie i hodowli zwierząt". Ogłoszeń, reklam i anonsów o cudownym działaniu jest coraz więcej. Tymczasem angielskojęzyczna Wikipedia podaje, że skuteczność działania tej technologii może być kontrowersyjna ze względu na to, że dowody potwierdzające skuteczność metody są niewystarczające (o ile są). Testowano EMT we wrocławskim ZOO. Niestety moje próby dotarcia do bardziej naukowych opisów skuteczności EMT... Nauka jakby nie podzielała tych emocji... Czy jest to rzeczywiście skuteczna metoda polepszania kultur uprawowych i warunków hodowlanych, czy sprawa, której bliżej do homeopatii? Może ktoś z Państwa ma jakieś wiadomości w tym zakresie?
|
Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 6 (przedawniony) | | 06-10-2009 | ra-serafin | Prędkość elektronu |
Mógłby mi ktos wyjaśnić lub naprowadzić na to jak obliczyc prędkość elektronu w wodorze mając wyliczone: promień i z założenia że Fr=Fc. Tylko bez żadnej fizyki kwantowej tak na poziomie 2 liceum . Doszedłem do wzoru v^2=e^2*k/r*m I co dalej trzeba zrobić by pozbyć się masy.
Z góry dziękuje
| Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki  Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |