Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Nauka

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 9 (przedawniony)
08-01-2018ArminiusTowarzystwo Jezuickie jako żydowska synagoga???
15 sierpnia 1534 r. Ignacy Loyola wespół z sześcioma innymi towarzyszami (Francis Xavier, Alfonso Salmeron, Diego Laínez, Nicolás Bobadilla, Pierre Favre, Simão Rodrigues - wszyscy byli studentami Uniwersytetu Paryskiego) w krypcie kościoła Świętego Dionizego w paryskiej dzielnicy Montmartre - złożyli ślubowania i założyli Towarzystwo Jezusowe. Sześć lat później reguła Jezuitów została zatwierdzona przez papieża. Spośród sześciu jezuickich "founding fathers" czterech (Salmeron, Laínez, Bobadilla, Rodriguesz) z całą pewnością było pochodzenia żydowskiego, należąc do tzw. conversos. Co do pochodzenia Loyoli istniej mocno uzasadniona teza, iż jego dziadkowie po kądzieli byli Żydami - co zgodnie z żydowskim prawem halachicznym czyniło go pełnoprawnym Żydem. Jednakże jeżeli nawet przyjąć, iż Loyola nie był Żydem z krwi - był duchowym Semitą, cechującym się postawą wielce filosemicką.
Okres od zatwierdzenie reguły zakonu do pierwszej połowy lat 70 - tych 16 wieku - to czas rozwoju TJ i zdobywania rozległych wpływów w jego formule krytptojudejskiej, z przyjmowaniem w szeregi Towarzystwa ogromnego odsetka conversos - osadzanych na eksponowanych stanowiskach. W okresie tym bez większej przesady możemy mówić - poprzez analogię do Żydokomuny - o Żydojezuityźmie. Przełom następuje dopiero w 1573 r. wraz z wyborem na generała Towarzystwa Everarda Mercuriana, który rozpoczyna operacje oczyszczania TJ z conversos, nowa zaś calkowicie polityka zostaje zainicjowana około roku 1590 przez..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
08-01-2018pinggwinDylatacja czasu a efekt dopplera
Witam, czy ktoś mógłby mi wyjaśnić jaka jest różnica między dylatacją czasu, a efekt dopplera? albo gdzie znajdę owe informacje na ten temat?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
08-01-2018MaxGolonko2Czyżby przewrót w kosmologii?
W znanej astromiłośnikom mgławicy Tarantula, gdzie powstają nowe gwiazdy z zapadającego się obłoku pyłu i gazu okazało się że gwiazd bardzo masywnych (które zapewne skończą jako supernowa lub cicho umrą zapadając się do czarnej dziury) jest nadmiar!
Stwierdzono niezgodny z obecnym współczynnikiem teoretycznym ilościowy nadmiar! Powstało ich zaskakująco dużo w stosunku do drobnicy typu słońca. To ma kłaść na łopatki liczne teorie astrofizyczne - ktoś wie jakie?

Dodam, że nadal, nawet tam, powstających gwiazd lżejszych (ale zarazem znacznie dłużej żyjących) jest znacznie więcej niż tych super-masywnych.
Jeszcze dochodzą trudne do wyłapania bardzo liczne maluteńkie czerwone karły. Słońce jest żółtym - dodam, a istnieją liczne też, pośrednio małe - pomarańczowe karły.

Do tej pory uważano, że "na jedną gwiazdę 20 razy cięższą od Słońca powstaje 500 gwiazd o masie Słońca już mniejszej".

nt.interia(*)iz-przewidywalismy,nId,2504459
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 18 (przedawniony)
08-01-2018MaxGolonko2Najbliższe misje w kosmosie
Misje kosmiczne w najbliższym czasie

W tym (2018) roku spodziewane są:

Chandrayaan 2 (Indie) - Marzec.
Misja w rejonie Księżyca ( rozpoczętą w 2008 roku)
Składać się będzie z orbitera, lądownika i łazika .
Rakieta nośna to GSLV starująca z Satish Dhawan Space Centre w Andhra Pradesh około marca.

Insight w rejonie Marsa (NASA) - Maj.
Użyje zaawansowanych instrumentów, by ocenić co znajduje się głęboko pod powierzchnią Czerwonej Planety, szukając informacji dooceny jak planeta powstawała.
Będzie również wykrywać aktualne trzęsienia ziemi.

Hayabusa 2 (Japonia Jaxa) - Lipiec.
Dotarcie do skalistej asteroidy 162173 Ryugu i próba pobrania próbek celem dostarczenia ich na Ziemię.
Użytych zostanie aż kilka niewielkich lądowników.

Sonda Ozyrys-Rex (Nasa) - Sierpień.
Spotkanie obiektem znanym jako 101955 Bennu. Próba zebrania gleby i skał i dostarczenia ich na naszą planetę.

Bepi Colombo (Europa i Japonia)
Wysłanie dwóch statków kosmicznych wyniesionych w jednej rakiecie celem badania Merkurego
Stworzenie dokładniejszych map; badania pole magnetycznego; Próba wyjaśnienia dlaczego Merkury wydaje się składać z dużego żelaznego rdzenia z cienką skorupą krzemianowych

skał na zewnątrz.

Osobną kwestią są plany Elona Muska (SpaceX) które mogą mieć elastyczny harmonogram (jak ktoś więcej wie to proszę napisać).
Planuje on przetestować swój nowy, największy dotychczas pojazd Falcon Heavy który, między innymi, może złamać obecny monopol Rosji na wynoszenie ludzi w kosmos (w praktyce - na ISS).
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
08-01-2018ArminiusDako - Rzymianie czy arumuńscy pasterze?
Problem etnogenezy narodu rumuńskiego wywołuje nie tylko w Rumunii - ale w całych Bałkanach rozpalone debaty pełne emocjonalnych odniesień i zarzutów. Rzecz w tym, iż dwie skrajnie ze sobą konkurujące teorie owej etnogenezy, przyoblekają się w konkretny wymiar polityczny czy też geopolityczny - w szczególności jeżeli chodzi o relacje Rumunii z Węgrami. Spór ów z punktu widzenia Polaka jest wielce interesujący, gdyż przypomina mu rodzimy dyskurs na temat pochodzenia Słowian i ich pobytu na ziemiach polskich ( teoria autochtoniczna versus teoria allochtoniczna) - ostatnimi czasy znów odżywający z wigorem - w konsekwencji zaistnienie fenomenu turbolechii. W związku z powyższym intrygujacym jest śledzić ów konflikt dwóch teorii na gruncie rumuńskim - traktując go jako sui generis "proces kontrolny" - względem sporu toczącego się na gruncie polskim.

Teza oficjalna, przyjęta przez dominujący nurt historiografii rumuńskiej, wsparta przez rumuńskich nacjonalistów i - co wielce pikantne - narodowy neostalinizm conducatora Ceausescu - zakłada, iż naród rumuński ma korzenie dacko - rzymskie i jako taki ukształtował się w okresie 165 lat panowania Rzymian na terenie części obecnej Rumunii, znajdującej się na północ od Dunaju - w konsekwencji podoboju tego terytorium przez Trajana. Teza ta zakłada ciągłość osadniczą Rumunów jak wyżej od okresu mniej więcej 1800 - 1900 lat.

Teza konkurencyjna (imigracyjna) głosi, iż nic podobnego jak wyżej nie miało miejsca. Że w ciagu 165 lat nie mógł się..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
05-01-2018wwnfEinstein, Infeld i Reich - po raz drugi.
Powodowany wypisem p. Arminiusa - tropiciela różności - o Einsteinie, Infeldzie i Reichu, zacząłem poszukiwania. Oto wyniki, w punktach.

1. Nie udało mi się znaleźć na "młodymfizyku" wpisu o eksperymencie z urządzeniem
Reicha. Może nie umiem, więc proszę p. Arminiusa - skoro przypisał temu źródłu
ów wpis - o podanie adresu.

2. Szukajka bez tytułu bloga co nieco zwraca. Zwłaszcza dyskusje między
wikipedystami; moim zdaniem - wcale ciekawe.

3. Wstukałem ostatecznie namiary p. Reicha, starając się rolować zawartość do
opisu "orgonowego" eksperymentu. Znalazłem zarówno na wiki, jak i na jakimś 
nosubject.org, przy czym drugie źródło ma inną zawartość, a jego "layout"
przypomina do złudzenia stronę z wiki - być może jej starą wersję - wraz z
ciekawą informacją, której w wiki nie ma... Że oto współcześnie doświadczenia
w w tek kwestii wykonywali Dr. Paolo & Alexandra Correo. Których - musi jako
ignorant naukowy - nie znam, więc do szukajki...

4. Chyba pójdę jutro zagrać w totka - w.w. państwo prowadzą m.in.  stronę 
bibliotecapleyades, tu i ówdzie linkowaną przez p. Arminiusa. Raz czy dwa
usiłowałem wskazywać, że poziom chomikowanych tam dziełek średnio pasuje do spraw
naukowych, ale p. Arminius raczył mnie zlekceważyć. Nawet domyślam się dlaczego -
gdyby przyszło mi bowiem grać w jakiejś sprawie takimi środkami jak on - też bym
tak postąpił, nie mając wiele do stracenia. Przynajmniej tak sobie wyobrażam.

Nb. linkowały owe artykuły także dwie inne niż p. Arminius osoby z forum,..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 18 (przedawniony)
05-01-2018MaxGolonko2Ciemna energia i pozytony w kosmosie
HAWC to detektor zaprojektowany do wykrywania kwantów o gigantycznych energiach (od 100 GeV do 100 TeV), których główne źródła są w kosmosie.
W najnowszym eksperymencie i jego złożonej analizie uczestniczyła też grupa z Instytutu Fizki Jądrowej PAN w Krakowie.
Zliczane były błyski promieniowania Czernkowa pojawiające się w wodzie.

Stosunkowo niedawno, w innych badaniach, zmierzono, że nad atmosferą Ziemi jest zaskakująco dużo pozytonów (antyelektronów) - niezgodnie z wszelkimi znanymi modelami teoretycznymi ich powstawania.
Między innymi powstają jako produkt wtórny podczas oddziaływania kosmicznego promieniowania pierwotnego z polami magnetycznymi i innymi promieniowaniami.

Źródłem odpowiednio silnego promieniowania pierwotnego są w szczególności dwa pobliskie pulsary w odległości 800 i 900 lat świetlnych.
Odpowiednio wykorzystując wspomniane detektory udowodniono, że promieniowanie od tych pulsarów jest kilkakrotnie za małe by wytłumaczyć pochodzenie tak licznych pozytonów w pobliżu Ziemi.

Pojawia się zagadka, skąd się te pozytony zatem biorą. Najśmielsza hipoteza sugeruje, że powstają z rozpadu hipotetycznych WIMP-ów hipotetycznej ciemnej materii.
Byłby to pierwszy, poza grawitacyjnym, ślad po owej materii.

Przypomnę, że od niedawna istnieje też nie potwierdzona konkurencyjna hipoteza, że ciemną materię tworzą po prostu najróżniejszej wielkości czarne dziury, które orbitują po szerokich w szczególności orbitach dookoła wspólnego środka masy ich i znanej nam materii tworzącej..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
26-12-2017MaxGolonko2Naukowo o uchodźcach
Astronomowie odkryli, że co 100 milionów lat Słońce promieniuje z mocą o 1 procent większą. To oznacza że znane, bardzo dawne wysokie stężenia CO2 w powietrzu kiedyś nie były tak groźne jak obecnie. Dlatego mamy globalne ocieplenie z powodu Chin, które od kilkunastu lat spalają połowę spalanego na świecie węgla powodując narastanie globalnego ocieplenia.
Teraz już to wiadomo. Odkryła to nauka.
Znamy uzasadnione (jak widać naukowo nawet) lęki Polaków przed uchodźcami klimatycznymi, którzy mogą masowo napłynąć do UE a zatem także do Polski.
Oczywiście prawidłowym rozwiązaniem byłoby przyjmowanie tych uchodźców przez Chiny - ale to trudne i nieoczywiste do tej pory było.
Publikacja w Science wprowadza pojęcie "uchodźca klimatyczny" i określa wojnę domową w Syrii jako "pierwszą wojnę klimatyczną XXI w.
Poprzedziła ją wieloletnia, rekordowo ostra susza. W połączeniu z puchnącą populacją tego państwa (jeszcze w połowie XX w. wynosiła ona ok. 4 mln ludzi, a tuż przed wybuchem wojny 22 mln) i autorytarnymi rządami klęska żywiołowa doprowadziła do konfliktu zbrojnego, który zabił pół miliona ludzi, a połowę mieszkańców Syrii zmusił do opuszczenia swych domów"

wyborcza.p(*)-jeszcze-wiecej-uchodzcow.html

Miłego dnia
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 8 (przedawniony)
24-12-2017ArminiusDubito ergo sum!
Termin "rewizjonizm historyczny" wywołuje często skojarzenie niezbyt pozytywne. Przywodzi na myśl nawiedzonych badaczy, raczej orientacji ultraprawicowej, którzy usiłują obalać stare, sprawdzone, przetestowane czasem prawdy i fakty - promowane przez "dworskich historyków" i wszelkiej maści speców od polityki historycznej - stawiając tezy z pogranicza teorii spiskowych, czy też czystej fantazji.
Tymczasem prawda jest taka, iż postawa rewizjonistyczna jest integralnym i newralgicznym elementem warsztatu naukowego każdego, rzetelnego historyka, uprawiającego "dobrą robotę". Rzetelny historyk ma badać, weryfikować, poddawać krytycznie ocenie "ustalone" fakty, odbrązawiać. Ma wątpić, nie ulegać presji i czarowi wielkich autorytetów. Słowem ma być rewizjonistą w każdym calu - jeżeli nie chce uprawiać pseudonauki. Postawa jak wyżej nie jest zresztą zarezerwowana li tylko i wyłącznie dla historyka. Każdy naukowiec, z każdej dziedziny nauki, winien się nią cechować.
Dlatego też rzetelny historyk winien ze szczególnym zaniepokojeniem obserwować wszelkie przedsięwzięcia zmierzające do ograniczenia jego pola weryfikacji faktów i interpretacji historycznych. Patologia jak wyżej może przybierać bądź to formę nieformalnej presji ze strony określonych środowisk ( na przykład oskarżenie o tzw. negacjonizm przypadku badaczy zajmujących się problemem holokaustu) czy też zadekretowanych prawem "historycznych",jedynie słusznych prawd, których krytyczna analiza może grozić odpowiedzialnością karną...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 15 (przedawniony)
20-12-2017ArminiusFreud = Fraud = Oszust!
Ukazała się 650 - stronicowa biografa Zygmunta Freuda, autorstwa Frederica Crews, znamiennie zatytułowana: "Freud. The Making of an Illusion" - przy czym, co jeszcze bardziej znamienne, w tytułowym słowie FREUD, "E" jest przekreślone i w jego miejsce jest wstawione "A". Przekaz jest prosty i nawet nie.......podprogowy!!!! Freud = oszustwo.
Wizerunek ojca psychoanalizy jaki się nam pojawia na kartach biografia przyprawia o gęsią skórkę.
Freud to złośliwy, egoistyczny, chciwy, snobistyczny, mizoginistyczny, szalony, zazdrosny, seksualnie do cna zdeprawowany medyczny szarlatan - kokainista, uprawiający amatorską pseudomedycynę - wyrządzającą więcej zła niż dobra pacjentom, którzy mieli pecha wielkiego trafić na jego kozetkę, zawdzięczający swój tytuł profesorski skorumpowaniu odpowiednich osób na uniwersytecie wiedeńskim.

A oto kilka fragmentów z recenzji biografii - dobrze ilustrujących charakterystykę Freuda jak wyżej. Jeżeli zajdzie potrzeba - przetłumaczę zamieszczone poniżej fragmenty. Proszę zwrócić szczególną uwagę na przypadek Emmy Eckstein - fascynujący i zarazem degradujący Freuda jako lekarza, a czyniący z niego kwalifikowanego szarlatana za nic mającego dobro pacjenta..

"Though a doctor, he had no Hippocratic sense that each human being deserved respectful treatment. He once remarked in a letter: 'I have found little that is "good" about human beings . . . In my experience, most of them are trash."

"The rot seems to have set in during Freud's childhood, when the family..
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki

Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)