 |
Przegląd wątków w dziale Nauka
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 3 (przedawniony) | | 24-07-2009 | bolek - liberalatheist | Derren Brown i Richard Dawkins - wywiad po polsku |
Zimny odczyt i efekt Barnuma to główne techniki wykorzystywane w seansach spirytystycznych. Na całym świecie tysiące ludzi pada ofiarą oszustwa. Oszołomieni tym, iż medium zna tyle szczegółów na temat życia zmarłego, uznają to za dowód nawiązania kontaktu z zaświatami. Nie zdają sobie sprawy z tego, na czym polega sztuczka. Derren Brown to psycho-iluzjonista, który nigdy nie ukrywa, że jego sztuczki to... tylko sztuczki. Często dokładnie wyjaśnia, jak wykonał dany trik. Zna sekrety paranormalnych szarlatanów i opowiada o tym w wywiadzie dla richarddawkins.net, który przetłumaczyłem na język polski: Derren Brown i Richard Dawkins (polskie napisy) Przetłumaczyłem również odcinek specjalny telewizyjnego programu Derrena - Mesjasz, w którym można obserwować te oszukańcze techniki użyte w praktyce: Derren Brown - Messiah (polskie napisy) Ponadto w Księgarni Racjonalisty znajduje się książka Derrena - Sztuczki umysłu: Derren Brown - Sztuczki umysłu. Poznaj mechanizmy zachowań Życzę miłego i wzbogacającego seansu!  | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 99 (przedawniony) | | 22-07-2009 | R. Grochala | Benzyna z CO2 |
Na początku roku media donosiły o spotkaniu Waldemara Pawlaka z polskimi naukowcami, którzy stworzyli technologię przetwarzania dwutlenku węgla na benzynę. I choć ministerstwo powiedziało, że nie ma pieniędzy na takie eksperymenty, zgłosiły się za to inne konsorcja, w tym Polska Grupa Energetyczna. Obecnie zatwierdzono budowę pierwszej, próbnej instalacji w Zakładach Azotowych w Kędzierzynie-Koźlu za 20 milionów złotych. Więcej informacji: www.dzienn(*)AID=/20090706/LUBLIN/183576943Jak sądzicie, czy Polska osiągnie tak ambitną produkcję, 3 razy większą niż potrzeby Polaków? Czy, gdy to zadziała, inne państwa przejmą technologię? A może nawet wpłynie to na cały świat? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 15-07-2009 | R. Grochala | Budujemy wirtualną bazę na Marsie |
Ruszył projekt Mars Society Polska - Virtual Mars Base. dev.virtualbase.org/W ramach wolnej współpracy Open Source, stworzymy grę, w której grający staje się członkiem ośmioosobowej załogi żyjącej w bazie na Marsie. Potem gra zostanie przekształcona w zaawansowaną symulację. Dysponujemy dość dokładnym projektem marsjańskiej bazy, o który w całości się oprzemy. Zapraszam do współpracy wszystkich programujących i/lub lubiących astronomię. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 127 (przedawniony) | | 14-07-2009 | Osnowa | Co kryje mózg psychologa? |
W nowinkach naukowych naszego portalu pokazał się wczoraj artykuł zatytułowany "Co kryje mózg psychopaty?", a w nim nowatorska myśl psychologii najmłodszej, że w związku z wyodrębnieniem części mózgu odpowiedzialnych za zachowania psychopatyczne aktualne staje się pytanie czy psychopatów należy leczyć. Które to leczenie polegać by miało na zoperowaniu mózgu. Autorem koncepcji nie jest żaden lekarz, tylko skromna studentka psychologii, która swoje spostrzeżenia przedstawiła na sympozjum zorganizowanym przez studenckie koła naukowe. Cóż, skoro sama idea musi przywodzić na myśl polowania na czarownice, w którym lekarze, niczym średniowieczna inkwizycja, mieliby legalnie stosować medyczny przymus.A przymus, jak wiadomo, jest atrybutem władzy. . | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 21 (przedawniony) | | 13-07-2009 | Matix | Ile wiemy o świecie? |
Czy możemy dziś określić na jakim etapie poznania wszechświata jesteśmy? Chodzi mi o to w uproszczeniu: czy wiemy już 50% czy może 1% o świecie? Czy w ogóle możemy to oszacować? Skoro już gdzieś w końcówce XIX w. chciano zamknąć fizykę, a tu nagle bęc i mamy kwantową... Czy możemy określić ile wiemy? Jeśli nie to czy nie powinniśmy zastanowić się nad tym, że możemy tak naprawdę wiedzieć bardzo niewiele? I nabrać trochę pokory w stosunku do pewnych zdarzeń, których z frustracją nie potrafimy naukowo wyjaśnić? (i tu sprostowanie ze względu na charakter forum, wcale nie chodzi mi o tzw. "cuda") Przecież kiedyś ziemia była płaska i ludzie wiedzieli to na 100% (tzn. większość z nich)
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 6 (przedawniony) | | 11-07-2009 | Vytautas | Kaliski wiecznie żywy |
W lipcowym numerze "Świata Nauki" znalazłem wzmiankę zatytułowaną "Błysk fuzji", że oto 29 maja br. w laboratorium im. Lawrence'a w Livermore w Kalifornii uruchomiono urządzenie, w którym zachodzi synteza (czyli fuzja) termojądrowa. Budowa tego urządzenia trwała 12 lat i kosztowała 3,5 miliarda dolarów. Ale najciekawsze jest to, że Amerykanie zastosowali metodę, którą dawno już temu stosował czołowy fizyk jądrowy PRLu, prof. gen. Sylwester Kaliski. W kwietniu 1975 r. świat obiegła wiadomość, że ów uczony uzyskał 100 mln. neutronów syntezy z 1J wiązki laserowej. Kto wie, co to synteza termojądrowa i jak się ją próbowało i próbuje urzeczywistnić, może dalej nie czytać, ja spróbuję jak mi się uda prosto, ale zwięźle przedstawić, o co tu chodzi. <p>Po co tyle wysiłku, tyle pieniędzy, tyle czasu tyle wysiłku tęgich głów? To jest właśnie nadzieja na uniknięcie kryzysu energetycznego, przed którym innej ucieczki nie ma. Ropa i gaz się kiedyś skończą, kopalny węgiel też, alternatywne źródła energii jak wiatraki, turbiny wodne, czy baterie słoneczne -- też. Wody na Ziemi nie brakuje, wprawdzie ubywa nam 5kg/s wodoru, ale oceany wyschną dopiero za 2 mld. lat! Około 2% wody, to woda ciężka, czyli tlenki deuteru i (znacznie mniej) trytu, czyli izotopów wodoru H-2 i H-3. Jeśli za pomocą elektrolizy z wody wydobędzie się wodór, ten wodór wzbogaci, czyli oddzieli cięższe izotopy od zwykłego wodoru, uzyska się ciężki wodór. Wystarczy odrzeć atomy ciężkiego wodoru z elektronów i zbliżyć.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 70 (przedawniony) | | 07-07-2009 | setarkos | Grawitacja, pływy |
Czy (i ew. dlaczego) układ dwu ciał wzajemnie się okrążających dąży do pozycji "twarzą w twarz"? Czy wtedy energia jest najmniejsza? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 7 (przedawniony) | | 04-07-2009 | R. Grochala | Zabawna ewolucja |
Humorystyczne zestawienie zwierząt, u których ewolucja poszła w trochę innym kierunku. Kreacjonistów może zaboleć, ponieważ znajduje się tam wąż z nogami tudzież owłosiona żaba. www.jamesg(*)he-worlds-50-freakiest-animalsNa zachętę, bardzo sympatyczne zwierzątko:  | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 734 (przedawniony) | | 02-07-2009 | Miłujący prawdę | Czy naukę i religię rzeczywiście dzieli przepaść? |
W opiniach na temat nauki, dość często napotykamy wyrażenia zaczerpnięte z języka religii. Na przykład uczonych nazywa się „kapłanami ery techniki”, a uczelnie — „przybytkami nauki”. Oczywiście są to tylko metafory. Jednakże skłaniają one do zadania sobie istotnego pytania: Czy naukę i religię rzeczywiście dzieli przepaść? Niektórzy sądzą, że im bardziej badacze pogłębiają swą wiedzę, tym mniej mają podstaw, by wierzyć w Boga. To prawda, że wielu naukowców odrzuca religię. Ale spore grono uczonych jest pod ogromnym wrażeniem faktów świadczących o celowym zaprojektowaniu otaczającego nas świata. A są i tacy, którzy nie poprzestają na podziwianiu dowodów zaprojektowania — zaczynają też myśleć o samym Projektancie.
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 5 (przedawniony) | | 01-07-2009 | lukie | "Dudnienia różnicowe" - szkodliwe? |
Witam, mam pytanie... Szukałem czegoś ostatnio co pomogło by mi skupić się przy nauce(chodziło mi o jakąś muzykę lub jakieś dzwięki). Trafiłem na "muzykę" stworzoną przez Monroe Institute(Hemi-sync) - opiera się ona na generowaniu dudnien różnicowych - ktore rzekomo "synchronizuję półkule" i pomogają się zrelaksować i skupić. Więc tak, włączyłem sobie te dzwięki podczas nauki i miałem wrażenie ze rzeczywiscie jestem bardziej skupiony i łatwiej mi idzie przyswajanie wiedzy. Nie wiem tylko czy ta muzyka rzeczywiscie pomaga, czy też uwierzyłem ze pomaga i dlatego łatwiej można się skoncentrowac.... Mam pewne wątpliwosci czy słuchanie tych dzwięków nie jest szkodliwe? Szukałem w google na ten temat i nie znalazłem jakiś danych na temat szkodliwosci - poza stwierdzeniami jakis psychologów ze można miec jakies "wizje" i np wyskoczyć przez okno  Ja żadnych wizji nie oczekuje, chciałym się bardziej skupic  Wiem że jest program "BrainWave generator" - ale jego użytkownicy oczekują jakiś innych doznań typu - "opuszczenie ciała" itd... Największe moje wątpliwości budzi to, czy słuchając często tych szumów nie uzależnie się - w ten sposób, ze potem bez nich będzie ciężko mi się skupić? | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki  Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |