Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Nauka

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 18 (przedawniony)
02-01-2024Henryk.KWahadło Foucaulta - Szrodingera.
W czasie ostatnich, intensywnych prac nad obrotem Ziemi, odkryłem iżesz wahadło Foucaulta przyjmuje dwa stany .
Potwierdza jej obrót jak i również mu zaprzecza.
Zasada ta jest podobna do umysłowego zjawiska jakim jest kot Szrodingera.
Kiedy jest w zamknięty w pudełku to nie możemy ustalić, czy jest żywy czy martwy?
Poznamy jego stan gdy otworzymy pudełko.
Wszyscy wiemy, że Ziemia nie może być jednocześnie w obu stanach naraz.
Nie może się obracać i jednocześnie pozostawać w bezruchu.
Lekarze odkryli, że w ciąży można być lub nie.
Nie można być w częściowej ciąży.
W przypadku wahadła takie myślenie się nie potwierdza.
Czyżby pozostał nam rzut monetą lub określenie prawdopodobieństwa takiego zjawiska?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
01-01-2024tianorinJakie produkty są bezpieczne do sprzątania domu?
Jakie produkty są bezpieczne do sprzątania domu?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
29-12-2023wadinyadeJak mrówki figowe nie cierpią z powodu chowu wsobnego?
Widziałem film o figach i sposobie ich zapylania, w którym napisano, że samce mrówek figowych rozmnażają się ze swoimi nienarodzonymi siostrami, i zacząłem się zastanawiać nad genetyką. Podobne pytanie zadano tutaj, ale wszystkie odpowiedzi dotyczyły pszczół i nie dotyczyły mrówek. Czy ktoś może mi to wytłumaczyć proszę???
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
28-12-2023raracGdzie znika smog?
W miastach takich jak Salt Lake City zimą często panuje smog. Po dobrej burzy wszystko się wyjaśniło. Jak to działa? Poza tym, w jaki sposób smog jest czasami usuwany losowo? Dokąd to zmierza? Dlaczego nie widzę tego, gdziekolwiek się pojawi?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
26-12-2023vingiglowDlaczego co 6 miesięcy nie skracamy czasu pracy o 12 godzin?
Dlaczego Ziemia krąży wokół Słońca? Dlaczego nasz czas nie jest zsynchronizowany? na przykład, gdy w lecie jest południe, patrzysz bezpośrednio w stronę słońca. Jeśli następnie poczekasz 6 miesięcy, jeśli Ziemia obraca się co 24 godziny, to spodziewasz się, że będzie zwrócona w tym samym kierunku, ale tym razem będziesz zwrócona bezpośrednio od Słońca. Dlaczego w ciągu roku nie musimy uwzględniać orbity wokół Słońca przy obliczaniu czasu?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 10 (przedawniony)
23-12-2023yuktaondiW jaki sposób zwierzęta wyczuwają "kierunek" za pomocą węchu
Mam nadzieję, że pytanie jest wystarczająco jasne. Aby nieco rozszerzyć, jeśli wchodzę do pokoju, w którym ktoś piecze szarlotkę, czuję jej zapach, ale nie mogę wyczuć, z której strony dochodzi.

Z drugiej strony zwierzęta, takie jak koty czy psy, wydają się natychmiast wiedzieć, skąd dochodzi zapach i mogą natychmiast zlokalizować jego źródło.

Jak oni to robią?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
18-12-2023dolphPytanie dotyczące odbierania sygnałów z odległych obiektów?
Gdyby istniał bezzałogowy statek kosmiczny, który emituje stały sygnał, taki jak transmisja telewizyjna lub radiowa, i statek ten oddalałby się od nas z dużą prędkością (na potrzeby pytania, powiedzmy 10% prędkości światła) i istniałby naukowiec w kontroli misji zawsze obserwujący sygnał.

Zakładając, że sygnał jest na tyle silny, że połączenie nie zostanie utracone, jakie zniekształcenia zaobserwujemy na Ziemi? Czy wydawałoby się, że statek zwalnia w miarę oddalania się?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
17-12-2023alsorpytanie do medyków - co to jest hajnemedina?
Kiedyś ponoć była to wielka choroba - od Hajnego, czy jakoś tam.

Teraz ponoć to zostało zlikwidowane do zera - szczepieniami...
i podobnie jak gruźlica - tak?

no ale co to jest/była za choroba - na czym to polegało?

bo ja tak sobie wyliczam... no i dawniej nie widziałem tylu tych... porażonych? mózgowo dzieciaków,
no a teraz ich jest pełno podobnych schorzeń... ta mi się przynajmniej wydaje,
np. co to jest ten Down biorąc z góry, na po drodze jest przecież pełno tych astmatyków, alergików, itd.

Zatem ja bym to tak podsumował - na zimno:

te szczepionki jedynie rozpraszają te choroby,
znaczy żyje mnóstwo dawnowców, alergików, i innych cherlaków,
zamiast to co dawniej... umarł i już.

Po prostu podejrzewam że ludzkiej odporności nie można powiększyć -
to się zwyczajnie odbija tylko: średnia kondycja = to samo, tak czy siak.

i co na to towarzysze medycy?

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
15-12-2023ekrartonaCzy dłuższe pociągi zawsze zatrzymują się dłużej?
Myślałem o tym, jak zatrzymują się pociągi, maszynista pociąga za dźwignię, która spuszcza powietrze z hamulców, co powoduje, że koła zwalniają.

Intuicyjnie dłuższe pociągi zatrzymują się dłużej, ponieważ mają dużo większy pęd, ale oczywiście mają też więcej kół i hamulców. Zgaduję, że pociąg składający się ze 100 wagonów będzie miał taki sam stosunek „hamulca do masy” jak pociąg składający się z 10 wagonów.

Czytałem, że opóźnienie pomiędzy pociągnięciem dźwigni a wypuszczeniem powietrza w kierunku tyłu pociągu ma wpływ na drogę hamowania. Zanim ostatni wagon zaczął hamować, pociąg już ruszył do przodu.

Ale czy w idealnym systemie, w którym wszystkie hamulce są włączone jednocześnie, zatrzymanie pociągu składającego się ze 100 wagonów trwałoby dłużej niż pociągu z 10 wagonami? Zakładając, że każdy samochód ma tę samą masę i siłę hamowania. W końcu, jeśli po autostradzie jedzie 100 półciężarówek i każesz im hamować w tym samym czasie, zatrzymają się w tej samej odległości, co pojedyncza ciężarówka. Czy to samo dotyczy pociągów?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
14-12-2023cory6Co dzieje się z uskokiem wewnątrzpłytowym, gdy następuje trz
Rozumiem, że uskoki wewnątrzpłytowe mogą „wchłonąć” (nie wiem, czy to właściwe słowo, ale pogodzimy się z tym) naprężenia, a następnie spowodować trzęsienia ziemi, ale czy uskok poruszy się, kiedy to nastąpi?

Podobnie jakbyś przeszukał diagram trzęsienia ziemi, zobaczysz, że jedna strona uskoku poruszy się, zwykle w górę. Lub obie strony będą poruszać się w przeciwnych kierunkach, wciąż zderzając się (tj. jedna kierująca się na północ, druga na południe)

Ale czy nie jest to możliwe tylko w przypadku trzęsień ziemi między płytami? Bo jak dwie strony uskoku mogą się poruszać, jeśli znajdują się wewnątrz płyty tektonicznej?

Dziękuję za każdą odpowiedź!
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki

Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)