 |
Pytanie dotyczące odbierania sygnałów z odległych obiektów? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Nauka
| Napisano | Autor | Tytuł | | 14-12-2023 09:25 | dolph (1 punktów) | Pytanie dotyczące odbierania sygnałów z odległych obiektów? | Gdyby istniał bezzałogowy statek kosmiczny, który emituje stały sygnał, taki jak transmisja telewizyjna lub radiowa, i statek ten oddalałby się od nas z dużą prędkością (na potrzeby pytania, powiedzmy 10% prędkości światła) i istniałby naukowiec w kontroli misji zawsze obserwujący sygnał.
Zakładając, że sygnał jest na tyle silny, że połączenie nie zostanie utracone, jakie zniekształcenia zaobserwujemy na Ziemi? Czy wydawałoby się, że statek zwalnia w miarę oddalania się? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
| alsor (3283 punktów) | > Gdyby istniał bezzałogowy statek kosmiczny, który emituje stały sygnał, taki jak transmisja> telewizyjna lub radiowa, i statek ten oddalałby się od nas z dużą prędkością (na potrzeby pytania,> powiedzmy 10% prędkości światła) i istniałby naukowiec w kontroli misji zawsze obserwujący sygnał.> Zakładając, że sygnał jest na tyle silny, że połączenie nie zostanie utracone, jakie zniekształcenia> zaobserwujemy na Ziemi? Czy wydawałoby się, że statek zwalnia w miarę oddalania się?normalny efekt Dopplera to wyjaśnia, odbierany przekaz byłby spowolniony no i różowy bardziej... blado różowy.
|
|
-1 na 1 | dolph (1 punktów) | > Gdyby istniał bezzałogowy statek kosmiczny, który emituje stały sygnał, taki jak transmisja> telewizyjna lub radiowa, i statek ten oddalałby się od nas z dużą prędkością (na potrzeby pytania,> powiedzmy 10% prędkości światła) i istniałby naukowiec w kontroli misji zawsze obserwujący sygnał.> Zakładając, że sygnał jest na tyle silny, że połączenie nie zostanie utracone, jakie zniekształcenia router login 192.168.l.l.link/> zaobserwujemy na Ziemi? Czy wydawałoby się, że statek zwalnia w miarę oddalania się?I got this,...
|
|
| Wolnośćmyśli (1516 punktów) | Niestety ale takiego sygnału nie dałoby się dłużej odbierać, bo po 10 s lotu odległość od odbiorcy już wyniosła by *300.000 km i z każdą następną zwiększałaby się o kolejne 30.000 km, więc po osiągnięciu tej *odległości, opóźnienie sygnału wyniosłoby już 1s, po kolejnych 10 s - 2 sekundy itd. Sygnał nadajnika ulegałby więc rozciąganiu w czasie czyli przekaz "zwalniałby" aż stałby się niemożliwym do zrozumienia szumem.
|
|
 | 1 na 1 | alsor (3283 punktów) | >Niestety ale takiego sygnału nie dałoby się dłużej odbierać, bo po 10 s lotu odległość od odbiorcy już wyniosła by *300.000 km i z każdą następną zwiększałaby się o kolejne 30.000 km, więc po osiągnięciu tej *odległości, opóźnienie sygnału wyniosłoby już 1s, po kolejnych 10 s - 2 sekundy itd. Sygnał nadajnika ulegałby więc rozciąganiu w czasie czyli przekaz "zwalniałby" aż stałby się niemożliwym do zrozumienia szumem.
a co tu opowiadasz znowu...
masz np. taki Mars, i to jest w odległości 100 mln km, powiedzmy,
czas przelotu sygnału: 100 mln km/ c = 333s, czyli kawał czasu!
zatem przy locie v=0.1c np. z Księżyca do Marsa miałbyś te 3330s - wizji!
3333s to prawie godzina: 3600s = 1godz.
No, a z Marsa przecież były już transmisje - nie?
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|