Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Nauka

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 15 (przedawniony)
31-12-2013nullCzy waszym zdanem przestrzeń ma masę czy też nie?
Czy waszym zdaniem przestrzeń ma masę czy też nie?
Nie liczę na długie wypowiedzi, raczej na krótki racjonalizm.

Dziękuję za wszelką uwagę.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 46 (przedawniony)
29-12-2013hazyEntropia
Może wyjdę na głupka, ale czy podczas zamarzania wody entropia rośnie czy maleje? Czy lód ma mniejszą entropie od wody? Bo niby atomy w lodzie mają mniejsze możliwości ruchu więc entropia powinna być mniejsza, ale podczas zamarzania woda oddaje ciepło krzepnięcia do otoczenia więc zmniejsza się energia więc entropia rośnie. Jak jest?

Mod:
Nie naużywaj prawa do kasowania wypowiedzi w swoim wątku.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 9 (przedawniony)
27-12-2013ForsycjoChoroba Christmasa etc.
Choroba Christmasa, czyli hemofilia B, nie jest jedynym problemem zdrowotnym, który kojarzy się z okresem świątecznym. Wyniki badań naukowych wskazują, że ryzyko śmierci rośnie w Boże Narodzenie, a szpitalne izby przyjęć zapełniają się wówczas ofiarami różnych, niekiedy dość groteskowych przypadłości. Co zrobić, żeby Boże Narodzenie nie stanęło nam ością w gardle? Jak w Boże Narodzenie nie stracić wzroku? I jak nie tyle przeżyć święta dobrze, ale jak w ogóle je przeżyć?
Jakieś propozycje?

PS.
Przygotowując wątek korzystałem między innymi z: www.investigativegenetics.com/content/2/1/25
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 18 (przedawniony)
25-12-2013ForsycjoZanim zabijesz wigilijnego karpia...
przyjrzyj się, najlepiej z kompasem w ręku, w jakim kierunku geograficznym orientują się ryby, pływając swobodnie w wodzie. Wyniki niedawnych badań czeskich naukowców udowadniają, że przygotowania do obchodów świąt Bożego Narodzenia mogą stanowić dla osób owładniętych naukową pasją wspaniałą okazję do poczynienia wielce ciekawych obserwacji.
Przechadzając się po centrach handlowych i sklepach rybnych, gdzie w okresie przedświątecznych wystawiane są często baseny z żywymi rybami, czescy naukowcy zebrali materiał fotograficzny, dzięki któremu zaobserwowali, że ryby najchętniej ustawiają się w kierunku północ-południe, co doskonale uwidoczniono na poniższych fotografiach i grafach:


Źródło: Hart V, Kuąta T, Němec P, Bláhová V, Ježek M, et al. (2012) Magnetic Alignment in Carps: Evidence from the Czech Christmas Fish Market. PLoS ONE 7(12): e51100. doi:10.1371/journal.pone.0051100

W ten sposób udowodniono, że karpie posiadają zmysł magnetyczny, podobny do tego, jaki posiadają inne zwierzęta, na przykład ptaki wędrowne.
Czy w czasie świątecznych przygotowań udało się Państwu kiedykolwiek zebrać równie interesujące spostrzeżenia na temat zachowania zwierząt (i ludzi) lub natrafić na inne nadzwyczaj smakowite naukowe kąski?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
24-12-2013KacprzyńskiAntagoniści dopaminy w mózgu i ich skutki uboczne
No właśnie... neuroleptyki, antagoniści dopaminy, blokujący receptory D2 w mózgu... stosowane przy schizofrenii, chorobie afektywnej dwubiegunowej, Zespole Aspegera, zaburzeniach osobowości itp. ...mogą one uszkadzać mózg ?.

W mainstreamie medycznym praktycznie się o tym nie mówi... a opozycyjne ośr4odki powtarzają stale te same ustalenia. Jak ustalić coś obiektywnego ?.


Może się wypowiedzieć jakiś lekarz ?.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 37 (przedawniony)
23-12-2013RatatoskrWindows 8 - "bo nie umiesz się przestawić"
Wyjdzie z tego pewnie kolejna dyskusja o wyższości Commodore nad Atari albo Bożego Narodzenia nad Wielkanocą, ale co tam, grunt, że wyleję z siebie swoje żale

Pytanie brzmi: jak postrzegacie kafelkowe, bezstartowe Win 8/8.1?

Bo dla mnie to jest jakaś kuriozalna porażka zafundowana nam w wyniku tego, że MS pozazdrościł Apple Store i postanowił uszczęśliwić wszystkich platformą, która wygeneruje mu popyt na podobnych zasadach.

Spotykam się często z opiniami, że: "Przedtem było tak, a teraz jest inaczej, i twój problem wynika z faktu, że po prostu nie umiesz się przyzwyczaić do tego, że teraz jest inaczej".

Ale sęk w tym, że się w swoim życiu wielokrotnie już przystosowywałam do zmian interfejsu i nigdy nie przeszkadzało mi, że jest inaczej, pod warunkiem, że to inaczej oznaczało również... wygodniej.

Zaczęłam od ZX Spectrum.
- W C64 było inaczej, ale w sumie było to wygodniejsze (bardziej tu porównuję ich interpretery Basica niż same OS-y, ale w każdym razie było inaczej).
- DOS. Było inaczej, ale był ogromny postęp.
- NC (niby tylko nakładka, ale swego czasu była po prostu standardem). Zupełnie inaczej i nieporównywalnie wygodniej.
- Amiga Workbench / Win 3.11. Inaczej i wygodniej.
- Win 95. Kolejna zmiana na plus. Pasek zadań i przycisk start były kluczową innowacją, ułatwiającą pracę z systemem. Jedynym regresem był Eksprorator wyraźnie ustępujący Menadżerowi Plików z 3.11, ale wystarczyło ustawić jako domyślny odpowiednio skonfigurowany WC/NC i dostawało się wygodne..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 15 (przedawniony)
17-12-2013Monentor9K720 Iskander
Czytając o rozmieszczeniu broni rakietowej Iskander przy granicy Polsko- Rosyjskiej, natrafiłem na kilka nurtujących mnie pytań, nie jestem w stanie odpowiedzieć na nie, dlatego postanowiłem zadać je tutaj.

Wikipedia głosi, że prędkość tego pocisku wynosi 2000 m/s, rakieta wynoszona jest na wysokość około 50 km ponad ziemie. Czy prędkość tego pocisku jest jednakowa, mimo:

1. Rzadszego powietrza?
2. Zużycia paliwa, co powoduje, że rakieta staje się lżejsza?
3. Zmiany temperatury powietrza?

Czy przyciąganie ziemskie jest stałe, na każdej wysokości czy na wysokości 50 km, jest ono mniejsze i prędkość tejże rakiety może się nieco zwiększyć?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 26 (przedawniony)
17-12-2013MatixStała Hubble'a
Czy ktoś by mi rozwinął dlaczego skoro wiek Wszechświata jest ściśle powiązany ze stałą Hubble'a to mając tak duże rozbieżności w jej wartościach w zależności od użytej metody pomiaru, przyjmujemy z tak dużą pewnością wiek Wszechświata jako 13.819 mld lat? Jak to możliwe, że stała Hubble'a wyznaczona teleskopem Planck wynosi tyle ile wynosi, a innymi metodami zupełnie inaczej? Przecież przyjmując że jedna z tych wyznaczonych wartości jest prawdziwa od razu negujemy prawdziwość innych, a to rodzi nam cholernie duży problem: coś z tymi metodami jest nie tak. Dlaczego są błędne? Jakieś sugestie?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 69 (przedawniony)
17-12-2013Ivy77Dolina niesamowitości
Co sądzicie o: "dolinie niesamowitości" z punktu widzenia nauki?

Aktualnie jest ono uważane za hipotezę naukową. Czy waszym zdaniem w przyszłości zjawisko to zaniknie całkowicie i oswoimy się z towarzystwem robotów?

Udowodniono, że reakcje ludzi podczas rozmowy z robotem humanoidalnym różniły się w zależności od tego czy robot był sterowany przez prawdziwego człowieka, czy działał automatycznie. Gdy rozmówca myślał, że robotem steruje żywa osoba reagował naturalnie, w przeciwnym razie zwiększał się dyskomfort psychiczny.

Moje ostatnie pytanie brzmi: czy tworzenie robotów humaniodalnych nie jest pewnym przekroczeniem granic etycznych?

P.S. Nie byłam pewna w którym dziale umieścić post. Mam nadzieję, że nie zostanie on przeniesiony/skasowany.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 16 (przedawniony)
16-12-2013LengyelChińczyki trzymają się mocno
Nic nikomu nie mówili i po cichu posadzili. Na przykład tu:
tvp.info/i(*)na-ksiezycu-od-42-lat/13329115
My sie tu handryczymy o gendery, żydy i taliby, a Kitajce gruszek w popiele nie zasypiają.
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki

Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)