Racjonalista - Strona głównaDo treści
Czy waszym zdanem przestrzeń ma masę czy też nie?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
17-11-2013 16:38null (9 punktów)Czy waszym zdanem przestrzeń ma masę czy też nie?
Czy waszym zdaniem przestrzeń ma masę czy też nie?
Nie liczę na długie wypowiedzi, raczej na krótki racjonalizm.

Dziękuję za wszelką uwagę.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

sabek (1444 punktów)
null (9 punktów)
>www.youtube.com/watch?v=pXByRjJnN2A
na to mam jedną odpowiedź - słowo.

Edycja Odpowiedzi: Dodałem myślnik do wypowiedzi "-"
atto (627 punktów)
(zablokowany)
>Czy waszym zdaniem przestrzeń ma masę czy też nie?

Przestrzeń jest raczej lekka,
no ale za to czasy są zawsze ciężkie.
Jan Werbiński (11380 punktów)
(zablokowany)
Przestrzeń ma masę.
Dużą, jeśli jest wypełniona gwiazdą neutronową albo czarną dziurą.
Mniejszą, jeśli wypełnia ją tylko próżnia, która jak wiadomo nigdy nie jest pusta.
Marek Matejewski (3695 punktów)
>Czy waszym zdaniem przestrzeń ma masę czy też nie?
>Nie liczę na długie wypowiedzi, raczej na krótki racjonalizm.
>Dziękuję za wszelką uwagę.

0) Zakładamy istnienie Wieloświata.
1) Każdy wszechświat jest równaniem.
2) Zasadą tego równania jest, że suma energii każdego wszechświata równa się 0.
3) Energię każdego wszechświata potencjalnego - (czyli przed wielkim wybuchem) można zapisać jako cyfrę "0" - nie potrzebujemy równania, bo nie ma tu jeszcze czego sumować.
4) Każdy wielki wybuch dzieli zerową energię na energię dodatnią i energię ujemną - do zapisania czego potrzebujemy już równania.
5) Jeżeli energia dodatnia może zamieniać się w materię i odwrotnie zgodnie z legendarnym E=mc2 (a cechą tejże materii jest masa), to czy energia ujemna (tą ujemną energią jest właśnie przestrzeń) też może się tak zmieniać? A jeśli może, to czy też ma masę? Jak myślisz?
null (9 punktów)
Odp5.1-6)
Jak reagować będzie twór o ujemnej masie lub energii E=-mc2?
Ma to szczególny związek z pytaniem.
Ma to również związek z ewentualny "dipolem" (+E) + (-E) =0
Efekt wydrążone ziemi.(?)(?)
Efekt nienaturalnej płytki z masywnego obiektu.(?)
Efekt przeciwny (mat. ujemny) czasu przy masywnych obiektach.(?)(podchwytliwe pytanie)

Odp.0.1-1)
Mam też najważniejsze pytanie czy nasz (Wszech)świat nie jest "wieloświatem"
sam w sobie? Ma to najwyraźniej, poważne konsekwencje dla naszych rozważań.

Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi.
oportunista (1711 punktów)
Ostatnio fizycy coraz częściej opowiadają się że budową świata tylko z dwóch elementów, przestrzeni i energii.
null (9 punktów)
>Ostatnio fizycy coraz częściej opowiadają się że budową świata tylko z dwóch elementów, przestrzeni i energii.

Czasami interesująca jest też ta część wypowiedzi, którą autor najwyraźniej wyciął,
choćby była tylko w wersji roboczej.
Wycinanie wiadomości to jak cofanie się w czasie i wycinanie fragmentu historii,
o której nie dowiemy się bez ewentualnego przywrócenia, bądź odtworzenia myśli,
które wcale nie musiały być całkiem "do wycięcia".

Będę zaszczycony jeśli czasem podejmie się fragmenty myśli czy to w formie sugestii,
czy odpowiedniego zapytania(...). Do niczego nie zmuszam, nie namawiam.

(...)
setarkos (10757 punktów)
> przestrzeń ma masę czy też nie?
W sensie fizycznym nie mówiłbym o przestrzeni pozbawionej masy. Byłby to konstrukt czysto abstrakcyjny, a w praktyce geometria zależy od rozkładu mas (jest wyznaczana, rozpinana przez obiekty).
Istotną wielkością charakteryzującą świat fizyczny zdaje się jego gęstość. Szczególnie nierównomierny rozkład gęstości byłby tu ważny, bo przy stałej gęstości w każdym miejscu nic by się nie działo. Wygląda na to, że lokalne zagęszczenia mas wobec lokalnych rozrzedzeń niejako "zmuszają" zjawiska fizyczne do zachodzenia.

W kontekście gęstości pojęcie masy samej przestrzeni traci chyba sens, bo zawsze można uprościć ułamek m/V o czynnik m zawarty w V.

[Odnoszę wrażenie, że proponujesz raczej rozważania filozoficzne niż stricte naukowe.]
20-11-2013 01:32 
 Ocena 1 na 1
null (9 punktów)
>[Odnoszę wrażenie, że proponujesz raczej rozważania filozoficzne niż stricte naukowe.]
Zbieram wyniki doświadczeń.

A poza tym foton nie posiada masy (lub jest nie do zmierzenia i zakłada się, że jej nie ma z założeń)
jednak jest doświadczenie rozpadu fotonu na przeciwne cząstki które mają masę.

Domyślam się że przestrzeń może nie mieć masy, a jedynie np wirtualnie ją otrzymuje.

Jednak to forum racjonalne, więc liczę, iż są wyniki doświadczeń (racji-dowodów), z których można jednoznacznie opowiedzieć się po właściwej stronie.

Jeśli ktoś jeszcze odnosi wrażenia, to informuję:
-zbieram wasze opinie
-analizuję
-zadaję pytania
-ostatecznym celem są wnioski.

Mam nadzieję, że znajdę odpowiednie kompetencje do ukończenia modelu, a nie jedynie filozofii (...).
null (9 punktów)
1*Zbudowałem na forum, w oparciu o zapytanie, na temat przestrzeni w formie zapytania
czy ma masę.

2*Jednak czy ktoś poruszy temat mechaniki kwantowej.

3*Jak mi wiadomo pasujący element do jej praw to niepewność i losowość,
podczas gdy prawa makro, w stosunku do niej, najtrafniejsze to jednoznaczne.

4*Pociąga to możliwość, iż mikro świat może przecież rządzić się, prawdopodobieństwem
jednego z wielu praw fizyki kwantowej w obrębie obszaru działania, a obszary mogą
być rozmyte.

5*Wynika to z funkcji przekształcenia jednej teorii z prawdopodobieństwem na
prawdopodobieństwo wielu praw prostszych, przy czym w pływających częściowo na
siebie.
f_1prawo1prawd -[przekształcenie]-> f1prawd_n_praw_prost(obsza(jego_centrum))
(the end of time, I'm late.)
(Przepraszam, że wprowadzam pojęcia matematyczne w te pojęcia liniowego ruzumowania,
ale najwyraźniej inaczej umyka sens tej kwestii.)

6* Jeśli ktoś wie o czym mówię, gdyż może tworzony jest tu trochę nowy obszar ścisły,
i wypowie się na ten temat. (,zdanie wtrącone,)

7* Potrzeba byśmy wyszli z pojęć czysto ciągłych na kwantowane, gdyż jest to
uproszczenie nie tylko dla nas, ale również dla otaczającej nas rzeczywistości,
nawet, gdy świat nadal jest ciągły, a nie kwantowy.

* Proszę, odnaleźć zakodowany sens i odnieść się do części lub całości tego inaczej
budowanego zapytania.

Dziękuję za uważne przeanalizowanie myśli i wszelkie odpowiedzi.
Liczę na brak uszczypliwych kwestii. ->!!!-> Regulamin obowiązuje (...)
Draska (285 punktów)
>Czy waszym zdaniem przestrzeń ma masę czy też nie?
>Nie liczę na długie wypowiedzi, raczej na krótki racjonalizm.
>Dziękuję za wszelką uwagę.

Jeśli mówimy o przestrzeni to musimy wyznaczyć jej granicę.
jeśli weźmiemy sobie nasz układ słoneczny jako przestrzeń do rozważań to niewątpliwie jakąś masę ma.
Z pytania wnioskuje że chodzi o te coś co jest pomiędzy układami gwiezdnymi, albo dalej pomiędzy galaktykami, gdzie nie ma żadnych oddziałowywań.
W idealnej próżni oddzielonej od masywów grawitacyjnych przestrzeń jest spontaniczna masowo i energetycznie w czasie. Energia w czasie jest równa 0. masa jest równa 0. Ale tylko w czasie. chwilowo może przyjmować dowolne wartości.
null (9 punktów)
>>Czy waszym zdaniem przestrzeń ma masę czy też nie?
>>Nie liczę na długie wypowiedzi, raczej na krótki racjonalizm.
>>Dziękuję za wszelką uwagę.

>Jeśli mówimy o przestrzeni to musimy wyznaczyć jej granicę.
>jeśli weźmiemy sobie nasz układ słoneczny jako przestrzeń do rozważań to niewątpliwie jakąś masę ma.
>Z pytania wnioskuje że chodzi o te coś co jest pomiędzy układami gwiezdnymi, albo dalej pomiędzy galaktykami, gdzie nie ma żadnych oddziałowywań.
>W idealnej próżni oddzielonej od masywów grawitacyjnych przestrzeń jest spontaniczna masowo i energetycznie w czasie. Energia w czasie jest równa 0. masa jest równa 0. Ale tylko w czasie. chwilowo może przyjmować dowolne wartości.

masyw(y) - stanem (...) przestrzeni

co to jest czarna dziura i dlaczego świeci do środka,
a nie jak gwiazdy na zewnątrz.
i dlaczego nie własnym światłem tylko cudzym.

Prosiłbym o właściwe zinterpretowanie zakodowanej wypowiedzi i wstawienie własnego skryptu na ten temat.
(Cytaty dozwolone.)
KrzychS (57 punktów)
>Czy waszym zdaniem przestrzeń ma masę czy też nie?

Wszystko zależy od założonych granic obserwacji.
Jeżeli weźmiemy wielkość (objętość przestrzeni) nieskończenie małą to nie ma ona masy.
Jeżeli obserwowana objętość będzie większa, to jeżeli coś znajdzie się w niej to taka przestrzeń będzie miała masę.

Pomijam tu fakt, czy materia w ogóle istnieje, bo mam swoją definicję.
null (9 punktów)
>>Czy waszym zdaniem przestrzeń ma masę czy też nie?

>Wszystko zależy od założonych granic obserwacji.
>Jeżeli weźmiemy wielkość (objętość przestrzeni) nieskończenie małą to nie ma ona masy.
>Jeżeli obserwowana objętość będzie większa, to jeżeli coś znajdzie się w niej to taka przestrzeń będzie miała masę.
>Pomijam tu fakt, czy materia w ogóle istnieje, bo mam swoją definicję.
>

materia - stanem (...) przestrzeni ...

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365