 |
Przegląd wątków w dziale Nauka
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 43 (przedawniony) | | 20-03-2011 | Krzysztof Jóźwiak | Obserwowalny Wszechświat - zagadka |
Wiek: 13,75 ± 0,11 miliarda lat. Średnica: ~92 miliardy lat świetlnych. Zagdaka: Skąd to oszacowanie (średnicy) skoro 'na chłopski rozum' powinno być max ~ 27 mld lat świetlnych ? Mam nadzieję, że wiecie o co mi chodzi. Ciężko znaleźć wytłumaczenie w necie - za szczególnie dobre stawiam plusy  Powodzenia. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 33 (przedawniony) | | 20-03-2011 | Drobner | Fizyka ratuje? |
W artykule Piotra Müldnera-Nieckowski
ego (lekarza) "Banalny banał" w Forum Akademickim 12/2010 ( forumakademickie.pl/fa/2010/12/banalny-banal/) czytam: Cytat: Jeśli ktoś spada z dużej wysokości i osoba stojąca na ziemi silnym uderzeniem tuż przed upadkiem popchnie go w bok, to szanse na przeżycie wielokrotnie wzrastają. Przy zadziałaniu siły bocznej bezwładność rozkłada się na różne wektory i słabnie siła najważniejsza, która działa przy zderzeniu z ziemią. O tych, którzy nie śpieszą z taką pomocą Autor pisze: Cytat: ci ludzie byli w szkole z fizyką na bakier i nawet szkolenie niewiele by im pomogło, nic nie zrozumieją Pytam: czy to naprawdę zadziała? Drobner, lekko opadający... | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 11 (przedawniony) | | 20-03-2011 | sceptymucha | Lepszy silnik |
Witam! Co jakiś czas w nauce zdarzają się przekręty - ktoś mówi, że coś odkrył/zrobił, a później się okazuje, że walczyl w ten sposób o kasę. Dlatego rzucam z pewną ostrożnością poniższy temat. W Michigan State University zrobiono lepszy silnik (po angielsku): www.physor(*)11-03-msu-prototype-video.htmlNa stronce jest filmik i jeśli mogę się pokusić o opinię, pan profesor na nim nie wygląda na szołmena nabijającego mnie w butelkę. Wygląda na to, że będzie silnik na paliwo ekonomiczniejszy, tańszy i do tego ekologiczny. Dwie sprawy do dyskusji: 1. Czy to możliwe, że ten silnik jest rzeczywiście taki? 2. Co wprowadzenie takiego silnika będzie znaczyć dla ekonomii? Pozdrawiam | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 60 (przedawniony) | | 18-03-2011 | kombi | siła odśrodkowa - co to jest? |
Fizyk mówi: Przypomniałeś mi, że są trzy stopnie wtajemniczenia w siłę odśrodkową: 1. Każdy uczeń szkoły podstawowej zna siłę odśrodkową z jazdy na karuzeli. 2. W szkole średniej siła odśrodkowa jest tępiona i uczniom wmawia się, że istnieje tylko siła dośrodkowa. 3. A na studiach wyższych okazuje się, że siła odśrodkowa jest jak najbardziej użytecznym pojęciem
Zatem co to jest ta siła odśrodkowa: wielkość abstrakcyjna, realna, względna, pozorna, fikcyjna... a może to brak czegoś?
Jaki jest wzór na odśrodkową na orbicie? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 6 (przedawniony) | | 18-03-2011 | Krzysztof Jóźwiak | Teoria M(asturbacji ?) / VSL |
Nie mogłem się powstrzymać przed tym pięknym cytatem i komentarzem: "W latach 80. teoria strun wymagała, aby świat miał 26 wymiarów. Następnie udoskonalenia doprowadziły kolejno do wniosków, że świat ma dziesięć wymiarów, dwa wymiary, aż wreszcie (niech się Czytelnik trzyma, aby nie spaść z krzesła) minus dwa wymiary. Według najnowszych propozycji świat ma 11 wymiarów. To jednak jakoś wcale nie zbija z tropu teoretyków strun. Przeciwnie, ilekroć ktoś ma czelność zaproponować teorię, w myśl której istnieją trzy wymiary przestrzenne i jeden wymiar czasowy, odrzucają tę teorię natychmiast jako w oczywisty sposób błędną." Joao Magueijo, "Szybciej niż światło" Autor sam proponuje radykalne rozwiązania (alternatywną wobec inflacji teorię zmiennej prędkości światła) ale nie jest 'wyznawcą' danej doktryny - jak wielu współczesnych kosmologów. Polecam film: www.youtube.com/watch?v=P_mvEd9VN6gCiekawa koncepcja - co o niej sądzicie ? link: en.wikipedia.org/wiki/Variable_speed_of_light | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 17-03-2011 | piotao | 3.14 |
Właśnie się kończy Dzień Liczby Pi. Z tej okazji pozdrawiam niewymiernie wszystkich racjonalistów i innych logicznie myślących ludzi. Pamiętajmy o tym, że wszystko, nawet nasze przyszłe losy są zapisane w Liczbie Pi, i to w wielu językach. A liczba ta jest przy tym mała, skromna, i nikogo nie zmusza do wiary w cokolwiek. Niech żyje jej Przestępna Niewymierność! | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 40 (przedawniony) | | 17-03-2011 | Maciej Malinowski | Stephen Hawking - podróże w czasie |
Wczoraj wieczorem w Discovery Sience nadano program z udziałem genialnego fizyka Stephena Hawkinga dotyczący podróży w czasie. Teoria dotąd z pogranicza SF, wydaje się być co prawda "pieśnią przyszłości", jednak ma podstawy naukowe i jedynym ograniczeniem jest dziś technologia jaką dysponuje człowiek. Czy ktoś z Was widział ten program, co sądzicie o tej teorii?.
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 11 (przedawniony) | | 15-03-2011 | romaro | Obłuda w czystej postaci |
Cytat:W Wyrzysku urodził się Wernher von Braun, dzięki któremu człowiek mógł polecieć w kosmos. Prawie nikt o tym nie wie, bo ma on też niechlubną kartę w swoim życiorysie. Należał do NSDAP. To przykład jak niektórzy poprzez religię traktują naukę i ludzi. Ratzinger, który jakby nie patrzeć, pracował na rzecz zwycięstwa nazistowskich Niemiec, podobnie jak Wernher von Braun należący do NSDAP i SS. Pierwszego choć naukowcem nie jest, próbują uhonorować "doktoratami", drugiego naukowca najchętniej wymazaliby z pamięci, bo nie jest papieżem. Stary może zgłupieć a co dopiero dzieci w szkole w Wyrzysku. www.gloswi(*)l-nazista,id,t.html#material_1 | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 6 (przedawniony) | | 11-03-2011 | AMI1 | Coś z elektryczności. |
Napięcie skuteczne w obwodach prądu zmiennego obliczamy wyciągając pierwiastek (kwadratowy) z uśrednionych kwadratów chwilowych napięć. Jeżeli posługujemy się analizą matematyczną, to "całkujemy". Poglądowo określamy to również jako wartość napięcia stałego, które na tym samym oporniku wydziela tę samą moc co napięcie zmienne. Jakie jest napięcie skuteczne na oporniku (żarówce, grzałce) jeżeli zasilimy ten opornik poprzez diodę prostowniczą (jednopołówkową) z sieci gdzie napięcie skuteczne sinusoidalne jest 230V. Spadki napięcia na diodzie w chwili przewodzenia pomijajmy. W ten prosty sposób redukuje się moc w niektórych urządzeniach elektrycznych (kolby lutownicze, kuchenki etc.) | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 15 (przedawniony) | | 11-03-2011 | Artur@R | Osobisty "wujek Google" czy kolejny kroczek w transhumanizm? |
Interesująca informacje przeczytałem dziś na portalu Gazety Wyborczej technologi(*)ype=resize&height=20&width=120 . Artykuł o komputerze, który wygrał teleturniej telewizyjny w USA. Jestem właśnie w trakcie czytania książki S. Pinker-a " Jak działa umysł", dlatego zwróciła moją uwagę ta informacja. Tym bardziej jest ona fascynująca, iż po lekturze tylko kilku rozdziałów książki Pinker-a, płynąca stamtąd wiedza uzmysławia jak trudnym zadaniem jest tworzenie tzw. "sztucznej inteligencji". Jak widać po lekturze artykułu powoli (???) i tu jest postęp, "komputery" wygrywają z ludźmi już nie tylko w szachy, ale i w teleturniejach - zabawach. Wstawiłem "komputery" w cudzysłowie, bo sam juz nie wiem czy są to tylko komputery czy "coś" więcej? Czy ich coraz potężniejsze moce obliczeniowe i pojemności pamięci pomogą nam tylko (??) w przyspieszeniu podejmowania najlepszych i adekwatnych decyzji w każdej dziedzinie życia, rozwiązywaniu przerastających nas problemów czy też są kolejnym przejawem zamian na drodze do (chyba nieuchronnej) epoki transhumanizmu. A może tworzymy nowy gatunek "istot" inteligentnych i w niedługiej perspektywie świadomych?? Czy transhumanizm jest nieuchronny czy może już żyjemy w tej epoce?? | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki  Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |