Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Nauka

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
30-09-2024vdaamjak ewoluowały kokony?
Jak gąsienica rozwija kokony? wydaje mi się, że niezwykle trudno byłoby uzyskać dyskretne kroki, które byłyby pomocne podczas metamorfozy gąsienicy.

nie może istnieć gen, który po prostu zmienia ciało w papkę i ewoluuje w zupełnie inną rzecz, więc musiała istnieć jakaś stale korzystna droga do kokonów, po prostu zastanawiam się, co to było.

Brałem Calc 3 i przyszło mi do głowy, że gąsienice musiałyby pokonać bardzo duży lokalny min, aby dostać się do motyli.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
27-09-2024unitaCzy obrót Ziemi wpływa na czas podróży samolotem?
Jeśli podróżujesz samolotem w obie strony z Los Angeles do Nowego Jorku, czy przebyta ODLEGŁOŚĆ jest różna w jednym kierunku i w drugim, w zależności od tego, czy jest to ten sam kierunek obrotu Ziemi, czy w przeciwnym kierunku? Rzeczywista odległość powierzchniowa z Los Angeles do Nowego Jorku jest oczywiście stała, ale skoro d=s*t, czy prędkość lub czas rosną?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
27-09-2024aedcceJak powstaje prąd w chmurze?
Rozumiem, że gorące i wilgotne powietrze mieszające się z zimnym powoduje konwekcję i prowadzi do burz. Zastanawiałem się jednak, skąd bierze się elektryczność statyczna i jak silna jest ta elektryczność w porównaniu na przykład do pocierania balonu o głowę?

Burze mogą również wytwarzać antymaterię. Ile? Czy to ma wpływ na moc i ciepło błyskawicy?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 53 (przedawniony)
27-09-2024WolnośćmyśliTelegonia
Aby zrozumieć to zagadnienie trzeba zagłębić się nieco w budowę istoty żywej - bo mowa tu o wszystkich zwierzętach a nie tylko o ludziach.
Człowiek to nie tylko ciało (biologia) lecz także energetyka (astral) czyli zapis informacyjny i pamięć genowa (karmiczna) czyli komórkowa.
Wszystko z czym mamy fizyczny kontakt odciska pewnego rodzaju "piętno energetyczne" w człowieku.
Na jakiej zasadzie ?
-Otóż istoty żywe wytwarzają biopole czyli pole elektryczne nazywane czasem "aurą", niesie ono informację o danym organizmie, jego funkcjach i stanie zdrowia etc.
Jest to pole statyczne i na tyle słabe, że łatwo ulega zakłóceniom i obcym wpływom czyli innym polom "siłowym".
Zjawisko telegonii polega właśnie na przekazaniu samicy informacji genowej oraz energetycznej przez okazjonalnego partnera, które zostają w jej ciele zapisane.
akademiadu(*)onia-kiedy-ex-zostaje-w-tobie/
-Jak to odkryto ? Całkiem przypadkowo, choć podświadomie od zawsze ceniono dziewictwo kobiet przed ślubem a władcy rezerwowali sobie prawo "pierwszej nocy" właśnie z tego powodu by zapewnić sobie przekazanie czyjemuś potomstwu choć części swoich cech.
Dlaczego dziewictwo było takie ważne ? No właśnie z powodu chęci zachowania czystości informacyjnej kobiety by cieszyć się w pełni swoim potomstwem - to czysto biologiczny imperatyw, choć nie do końca uświadomiony.
-W XIX w. próbowano skrzyżować konia z zebrą, oczywiście nie udało się to lecz później klacz zapłodniona przez rasowego ogiera powiła paskowane..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
26-09-2024carvetczerwone krwinki ptaków powstają, jeśli mają puste kości
wiem, że czerwone krwinki są wytwarzane wewnątrz kości u ludzi (szpik kostny), ale podobnie jak u ptaków, istnieje specyficzna kość, która nie jest pusta lub jest wytwarzana w innej części ciała?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
26-09-2024sawinDlaczego ludzie i zwierzęta się rozciągają?
Oprócz tego, że „czuje się dobrze”, czy istnieje naukowy powód, dla którego rozciąganie jest w pewnym stopniu powszechne wśród ludzi i zwierząt? Były. Niemowlęta robią to zaraz po przebudzeniu.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
25-09-2024okraglymam okragły statek wycieczkowy
jaki jest współczynnik tarcia wody?
mam okragły statek wycieczkowy w formie toroidu (torus -opona) pl.wikipedia.org/wiki/Toroid o średnicy 100m, ciężar 10 000 ton, obraca się wokół własnej osi obrotu, jakiej siły trzeba użyć by go ruszyc i dalej obracać?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 24 (przedawniony)
24-09-2024judeerCzy próżnia ma entropię? Jeśli tak, to czy jest wysoka czy n
Nie jestem pewien, czy to właściwy sposób zadania pytania. Dowiedziałem się, że próżnia nie jest tak naprawdę pusta ani nieruchoma, ale fale kwantowe nieustannie się zmieniają, a wirtualne cząstki pojawiają się i znikają. Przy tak dużej ukrytej aktywności wydaje się to wysoką entropią. Ale nie ma tam żadnych rzeczywistych cząstek, co wydaje się być najniższą możliwą entropią. Teraz zastanawiam się, czy w ogóle ma sens stosowanie entropii do próżni?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
21-09-2024regaruCzy stosunkowo mała gwiazda może być częścią Układu Słoneczn
Mam na myśli to, że powiedzmy, że gigantyczna gwiazda tworzy układ słoneczny zawierający planety. Czy mniejsza gwiazda może być częścią tego samego układu i krążyć wokół większej gwiazdy tak, jak inne planety?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
19-09-2024PrazeodymCoś jest nie tak z Zasadą Nieoznaczoności Haisenberga???
Jak wiadomo w świecie kwantówki mamy taki twór który nam mówi, że pary dwóch pewnych wartości np. pędu i położenia nie mogą być zmierzone z dowolną dokładnością.

Nieokreśloność pomiaru pędu i położenia musi być większa od połowy zredukowanej stałej Plancka.

Jeżeli policzymy to sobie dla atomu ksenonu, którego masa to 218*10^-27 kg to dla nieokreśloności pędu odpowiadającej prędkości rzędu 2*10^-10 m/s (średnica atomu/s) będziemy mieli nieokreśloność położenia rzędu 1 metra !!!. Dla lżejszych atomów będzie jeszcze większa.

Czy ta zasada ma jeszcze w ogóle jakiś sens w dobie w której możemy manipulować poszczególnymi atomami, znając w każdej chwili dużo dokładniej ich pęd i położenie?

Czy w ogóle kiedykolwiek była prawdziwa?

Film na temat pierwszej manipulacji poszczególnymi atomami ksenonu dokonanej w laboratorium IBM pod koniec lat 80tych XXw:

youtu.be/0wF4f2YadoA?si=FCyus68OERPPhPeI

Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki

Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)