 |
Przegląd wątków w dziale Nauka
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 02-10-2023 | kjenaneta | Rozpuszczony tlen a gęstość wody? |
Jestem operatorem ścieków. Posiadamy kanały piaskowe przeznaczone do napowietrzania wody w celu obniżenia gęstości napływających ścieków, tak aby wszystko, co stałe (piasek, skorupki jaj, popiół...) mogło wypaść i zostać zebrane. Nasz organ zarządzający i instrukcje stwierdzają, że "prawidłowo napowietrzony kanał piasku usunie do 100% piasku", ale nikt nie może nam powiedzieć, co oznacza "prawidłowo napowietrzony". Powiedziano nam, że piasek musi przemieszczać się przez kanał z szybkością 0,5-1,0 stóp na sekundę, ale nie można tego zmierzyć, ponieważ napowietrzanie powoduje turbulencje w wodzie. Oprócz prób i błędów jedyną opcją kontroli, jaką mamy, 10.0.0.0.1 192.168.1.254 jest zawartość rozpuszczonego tlenu. Naukowcy zajmujący się tą aplikacją powiedzcie mi, przy jakim stężeniu rozpuszczonego tlenu w mg/l zmienia się gęstość wody? Byłoby miło uzyskać gęstość poniżej 0,8 g/cm3, aby cały piasek mógł zostać usunięty na początku procesu, aby zapobiec uszkodzeniu moich pomp i rur i nie trzeba go później usuwać ręcznie za pomocą węży łopatowych i wózków przesiewających. |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 3 (przedawniony) | | 30-09-2023 | yauhn | Czy filtry odwróconej osmozy zmiękczają wodę? |
Mieszkam na obszarze z bardzo twardą wodą. Kupiłem nablatową maszynę do odwróconej osmozy. Na końcu posiada filtr remineralizacyjny.
Jednak woda nadal smakuje... nie tak dobrze jak Smart Water. Nie mam doświadczenia w chemii i nie chcę obliczać proporcji potasu/etc.
Zastanawiam się więc, czy powinienem kupić zmiękczacz wody do zlewu kuchennego, a następnie użyć tej zmiękczonej wody w maszynie RO.
Mam nadzieję, że miękka woda RO będzie lepiej smakować? Czytałam jednak w internecie, że maszyny RO potrafią zmiękczać wodę.
Dziękuję | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 29-09-2023 | syrutuwro | Jaka jest prędkość wody |
Mamy prędkość światła i dźwięku. Czy istnieje prędkość wody? To tak, jakbym wziął jakiś masywny, stały obiekt większy od Mount Everest, o którym z wyprzedzeniem wiadomo, że powoduje zauważalne podniesienie się poziomu oceanu, i wrzucił go na środek Pacyfiku, jak szybki byłby proces „niwelowania” w stosunku do gdzie skutki są teraz odczuwalne po drugiej stronie świata i osiągnięta została nowa równowaga?
Czy jest to natychmiastowe, czy może jest to prędkość fali. (Nie wiem dokładnie, ale kiedy obserwuję fale z brzegu lub surfuję, mogę sobie wyobrazić najszybszą falę o wiele większą niż 30 mil na godzinę?
Jeśli to drugie, to trudno, połowa średnicy Ziemi to 13 000 mil/30 mil na godzinę (z tego, co pamiętam ze szkoły średniej) = 433 godziny na ustabilizowanie się nowego poziomu wody. To jakieś 11 tygodni, więc to nie ma sensu. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 26-09-2023 | minibo | Czy w czasach rzymskich lodowce alpejskie były mniejsze? |
Hej,
Niedawno natknąłem się na kilka artykułów cytujących szwajcarskiego geologa Christiana Schlüchtera, że lodowce alpejskie były znacznie mniejsze w czasach rzymskich. Naiwnie myślałem, że od ostatniej epoki lodowcowej lodowce cofają się powoli i znacznie szybciej, odkąd zaczęliśmy psuć klimat, ale zgodnie z jego tezą nie byłby to pierwszy raz, kiedy lodowce alpejskie prawie zniknęły w ciągu ostatnich kilku tysiącleci .
Zastanawiałem się, ile w tym prawdy? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 3 (przedawniony) | | 15-09-2023 | emoloe | Jak zapach działa na poziomie molekularnym? |
Mój nauczyciel chemii wygłosił niestosowną uwagę na temat tego, że tak naprawdę nie wiemy, jak działa zapach w skali molekularnej, i to wzbudziło moją ciekawość. Jak to działa i czy wiąże się z nami? Lub po prostu przejść obok, jak przesyłane są sygnały? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 15-09-2023 | daria2 | Jak dokładnie rozbraja się bomby? |
Czy prawdziwe bomby muszą być rozbrajane w bardzo ostrożny sposób, w jaki widzimy na filmach, „czy to czerwony czy niebieski przewód”, czy też (poza czymś w rodzaju zdalnego detonatora lub wyłącznika czuwaka) jest to tak proste, jak zwykłe pociągnięcie wyciąć/przeciąć wszystkie przewody na raz? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 4 (przedawniony) | | 12-09-2023 | revat6 | Co wpływa na cykl dnia i nocy na planecie? |
Cześć,
Nie jestem pewien, czy zadam pytanie w dobrym miejscu, ponieważ piszę coś na opowiadanie science-fiction, ale muszę zrozumieć pewne rzeczy. Chciałbym stworzyć planetę, której cykl dnia i nocy wynosi 12 godzin. Znalazłem w internecie, że jedynie prędkość obrotu planety lub jej oś nachylenia może mieć wpływ na czas trwania cyklu.
Dlatego moje pytania brzmią: Czy to prawda? Czy są jakieś inne czynniki?
Zastanawiałem się, czy wielkość planety, jej odległość od słońca lub liczba satelitów to także czynniki, które mogą mieć wpływ na czas trwania cyklu dnia i nocy.
Dziękuję za poświęcony czas i przepraszam, jeśli nie jestem we właściwym miejscu, aby zadać to pytanie (jeśli nie, czy wiesz, gdzie powinienem zadać to pytanie?) | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 3 (przedawniony) | | 09-09-2023 | alsor | energia jądrowa a magnetyzm |
Jest tu wielu zwolenników tzw. zabobonów pseudonaukowych, którzy od 100 lat uprawiają jakoś (meta)fizykę jądrową. Zatem ja tu zaraz ujawnię na czym to polega. A. He4 składa się z dwóch deuteronów D. Deuter ma zaledwie 2.2 MeV, natomiast po scaleniu w parę otrzymujemy He4, i plus ekstra 24MeV aż! Jak to w ogóle możliwe, żeby z połączenia D2 otrzymać aż tyle pary? To jest proste: toroid! 4 protony w He4 tworzą taki kwadratowy toroid, co powoduje potęgowanie pola magnetycznego: N^2 razy. Energię takie pola łatwo wyliczyć, bo ono jest zamknięte praktycznie zupełnie w tym toroidzie: Em = B^2/mu0 * V; w środku protonu mamy pole: B =~ 2.8e12 T objętość toroidu: 2pi^2r^2R biorąc: r = 1fm, oraz R = 2fm, otrzymamy tu: E_He4-toro = 4^2 * B^2/mu0 * V = 24MeV; i co - ładnie wyszło, nie?  | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 6 (przedawniony) | | 09-09-2023 | miskas3 | Jak to się stało, że nie skończył nam się jeszcze metal? |
W tym tygodniu przeczytałem raport, w którym stwierdzono, że w moim małym europejskim kraju wyspiarskim jest 30 milionów samochodów. Dodajmy wszystkie samochody na całym świecie i powiedziałbym, że mamy ponad 1 miliard. Następnie produkcja stali i żelaza na budynki, samoloty, pociągi, dosłownie wszystko.
Nasza planeta jest mała. Jak to się stało, że nie skończył nam się jeszcze metal? Jak to możliwe, że mamy wszystko nieograniczone, nawet tak zwane rzadkie metale, takie jak wolfram.
Nie rozumiem, skąd pochodzi cały ten metal, skoro każde miasto ma wiele kopalń i całkowicie zniszczony krajobraz. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 09-09-2023 | kalbairav | Czy De Extinction naprawdę istnieje? |
Odbyłem dzisiaj porywającą debatę z kumplem na ten temat, ponieważ ma on wrażenie, że wszystkie gatunki (o ile mamy DNA) można przywrócić do istnienia za pomocą inżynierii genetycznej. Wspomniał o takich rzeczach jak klonowanie i Crisp. Nie znam Jacka w tej kwestii, ale argumentowałem, że nie wszystkie gatunki można tak po prostu przywrócić do istnienia, przede wszystkim ze względu na fakt, że DNA z czasem ulega degradacji, to faktem jest, że jeśli przywróci się zwierzę przed wyginięciem Myślę, że musiałbyś to zrobić ze zwierzęciem o podobnym dopasowaniu genetycznym (po prostu pracuję nad podstawową wiedzą, której nauczyłem się tu i ówdzie na studiach), a także z myślą, że wszystkie zwierzęta można przyprowadzić powrotu do wyginięcia zakłada, że na całym świecie istnieją naukowcy, którzy aktywnie zbierają i przechowują wszystkie próbki DNA tych zwierząt (nie twierdzę, że tak się nie dzieje w żadnym wypadku, xender.vip/ ale w moim przypadku nie dzieje się to na skalę, przy której można sprowadzić WSZYSTKIE zwierzęta powrócił z wyginięcia). Główny problem polega na tym, że żaden z nas nie jest inżynierem genetycznym/naukowcem jakiejkolwiek formy. Trudno było znaleźć informacje na ten temat w Internecie bez mnóstwa spiskowych rzeczy. Czy osoby posiadające wiedzę w tym temacie mogą udzielić mi odpowiedzi/dowodów na to, jaka jest rzeczywista prawda w tej sprawie? | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki  Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |