 |
Przegląd wątków w dziale Nauka
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 30-06-2024 | fry35 | W jaki DOKŁADNY sposób metanol powoduje ślepotę? |
Wiem, że „ślepota bimberowa” jest spowodowana spożyciem metanolu, ale jak DOKŁADNIE powoduje on uszkodzenie nerwu wzrokowego/powoduje ślepotę? Czy to sposób, w jaki jest metabolizowany? Dlaczego konkretnie nerw wzrokowy? Czy w ten sam sposób uszkadza inne główne nerwy? Dlaczego wpływa to szczególnie na oczy i dlaczego spożywanie etanolu nie powoduje tego samego efektu? | Zobacz wypowiedzi..
Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 29-06-2024 | vaida | Jakie są wyjaśnienia dużych formacji sejsmitowych? |
Wiem, że podczas trzęsień ziemi powstają sejsmity (wzory w nieskonsolidowanym osadzie), ale zazwyczaj mają one grubość zaledwie kilku cali. Jakie są możliwe mechanizmy powstawania sejsmitów o wysokości wielu stóp, takich jak te w formacji Lance w Wyoming i osadach Morza Martwego? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 28-06-2024 | haish | Kształtowanie uzmysławiania |
Kształtowanie uzmysławiania(celowo nie posługuję się pojęciem 'świadomość' -> uświadamiania).
Ostatnie czasy doprowadziły do lansowania szeroko pojętego oddziaływania przez reklamę na wybory konsumenckie w obszarze produkcji, i konsumpcji tytoniu i jego wyrobów. Na każdym przeznaczonym do sprzedaży wyrobie znajduje się 'informacja o możliwych skutkach palenia tytoniu', od dłuższego czasu jest coraz więcej obszarów w których palenie tytoniu jest zakazane prawem (bary, puby, kawiarnie, restauracje, przystanki komunikacji i wiele innych. Od palenia tytoniu nikt jeszcze małpiego rozumu nie dostał, bycie biernym wdychaczem dymu tytoniowego tak na prawdę ma znikome skutki. Spaliny samochodowe w miastach i aglomeracjach czynią o wiele więcej szkód niż dym z palenia tytoniu, ale o tym nikt nie mówi. Szkodliwości wynikające ze spożywania alkoholu wielokrotnie przewyższają 'szkody dla biernych palaczy' - niemal wszystkie przestępstwa kryminalne, oraz większość przestępstw i wykroczeń w ruchu drogowym jako przyczynę mają alkohol. Mimo to na wyrobach alkoholowych nie uświadczysz informacji, ani obrazków(tak jak na wyrobach tytoniowych) o możliwych skutkach spożywania, oraz o konsekwencjach. Kościół katolicki który w Polsce ma monopol na 'wiarę' jakby co to podejmuje działania nagłaśniane jako przeciwdziałanie alkoholizmowi, ale ten sam kościół indoktrynuje wiernych Polaków od najmłodszych lat do spożywania alkoholu jako 'krwi zbawicielca'. Jest to działanie perfidne i podstępne - małe dzieci.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 6 (przedawniony) | | 28-06-2024 | okragly | wojna atomowa naszą nadzieją? |
uczeni w pismie mówią, że ostatnie zlodowacenie 12 800 lat temu -wtedy zostaliśmy wygonieni z raju- zostało spowodowane eksplozją komety w ziemskiej atmosferze, porównywalnej do wybuchu nuklearnego
wiadomo, że w Czernobylu bardzo dobrze rozwija się przyroda (od promieniowania), wiadomo tez, że biolodzy polepszają gatunki roślin, zwierząt, naświetlając je promieniowaniem
reasumując, po sprowokowanej prze najbardziej agresywnego psa świata, usażyda, wojnie atomowej, rasa biała, która przeżyje, bedzie genetycznie na wyższym poziomie, bliżej raju i zażegnamy ocieplenie klimatu, tu gdzie mieszkam nastanie lodowiec. może się okazać, że usazyd nie jest taki zły (chciał źle, wyszło na dobre)
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 3 (przedawniony) | | 26-06-2024 | reheg | Dlaczego muchy latają tak chaotycznie? |
Obserwując muchy, zwłaszcza muchę domową, wydaje się, że nigdy nie latają po linii prostej z punktu A do B, ale zawsze mają nieprzewidywalny wzór muchy (co również utrudnia ich złapanie). Dlaczego? Czy to jakiś ewolucyjny mechanizm obronny, który sprawia, że trudniej je złapać? Czy dzieje się tak z powodu ich wizji/percepcji przestrzeni? Czy ich lot jest tak niestabilny, że dosłownie nie mogą lecieć prosto? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 17 (przedawniony) | | 22-06-2024 | romaro | Dość p*******a |
Myślałem, że jak PiS odsunięty zostanie od władzy, to nastąpi jakiś przełom, również na polu edukacyjnym. Wypowiedź min. Barbary Nanowackiej w kontekście roli edukacji w obszarze religii nie napawa optymizmem, a wręcz przeciwnie. W czasie kampanii wyborczej wypowiadała się w innym tonie Dziwne, a może nie..., może czas koalicji rządzącej mówić głośno - dość p*******a bredni. Czas najwyższy nazywać rzeczy po imieniu bez względu na własne preferencje czy wybory. Dzisiejsze fale rasizmu i sukces populizmu to słabość w uczeniu historii w szkołach! Tam praktycznie nie ma historii współczesnej, która dawała by fundament do zrozumienia współczesnego świata. Nauka pisma świętego i subiektywnej historii kościoła katolickiego, jest z samej definicji sprzeczne z założeniem obiektywnego przekazywania wiedzy historycznej i nie tylko. Tłumaczenie pozostawienia lekcji religii w szkołach … „bo uczą historii i bez tego nie można zrozumieć naszej kultury”, to intelektualny szpagat. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 18-06-2024 | faxeed | Czy rany goją się tak jak uszkodzone tkanki? |
Być może głupie pytanie, ponieważ jestem prawie pewien, że odpowiedź brzmi po prostu blizna, ale czy rany goją się w wyniku uszkodzenia tkanki? Mam na myśli to, że jeśli rana zostanie w mięśniu, czy rana zagoi się w postaci nowych tkanek mięśniowych, tłuszczowych, skóry właściwej i naskórka, czy też będzie to tylko ta sama blizna? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 15-06-2024 | lovel | Dlaczego bakteriofagi nie stanowią problemu? |
Prowadziłem badania nad bakteriofagami, ponieważ mnie fascynowały, ale dowiedziałem się, że zakażają wyłącznie bakterie, stąd nazwa, ale nie stanowią zagrożenia dla ludzi. Zacząłem się jednak zastanawiać, czy skoro wokół nas są biliony fagów, to dlaczego nie infekują one bakterii w jelitach.
Wiem, że są wyspecjalizowane, ale z pewnością w pewnym momencie ktoś przypadkowo je połknie i przedostanie się do jelit, gdzie może się rozprzestrzenić. Dlaczego więc nie stanowią większego problemu dla ludzi? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 14-06-2024 | swosin | Czy nasze oczy potrafią wykryć światło niewidzialne? |
Do snu noszę bardzo grubą maskę. Bardzo dobrze blokuje światło i po włączeniu nie jestem w stanie stwierdzić, kiedy światło w sypialni jest włączone, a kiedy wyłączone.
Jednak dziś rano, gdy jasne słońce świeciło przez okno na moją poduszkę, zdałem sobie sprawę, że potrafię rozpoznać, kiedy moje oczy są wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, mimo że to, co „widzę”, wciąż jest całkowitą czernią. Czuje się niekomfortowo, podobnie jak patrzenie zbyt blisko słońca (choć mniej intensywne). Zamknięcie oczu nie robi dużej różnicy. Położenie dłoni na oczach sprawia, że doznanie staje się zauważalnie mniej intensywne.
To prowadzi mnie do pytania: czy wychwytuję niewidzialne światło, które jest w stanie przejść przez moją maskę? Czy moje oczy potrafią w jakiś sposób wykryć silne światło UV, niezależne od „widzenia”? Jeśli tak, jak to działa? Czy niektóre osoby niewidome są w stanie dostrzec także bezpośrednie światło słoneczne?
Jeśli nie, co innego mogłoby to wyjaśnić? | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki  Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |