Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Nauka

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 12 (przedawniony)
01-05-2021ArminiusCzy u szympansów występują zachowania proto/quasireligijne?
Na forum "Racjonalisty" często pojawia się tematyka religijna. Zainteresowanym tą problematyką polecam lekturę dwóch podlinkowanych tekstów, traktujących o genezie religii.
Szczególnie drugi tekst poświęcony - miedzy innymi - proto i quasireligijnym zachowaniom wśród szympansów i bonobos jest warty uwagi. Jest w nim zawarta opinii Jane Goodall znamienitej prymatolożki, która interpretując tak zwany "taniec szympansów przy wodospadzie" (trzeci link zawierający scenę tańca) formułuje pogląd o możliwości występowania u tych naszych bliskich krewnych zachowań i postaw wskazujących na ich bogate życie duchowe i emocjonalne ("feelings of some kind of spirituality"), - co stanowi podglebie rozwoju najwcześniejszych form religii.
Taniec jak wyżej jest rzeczywiście interesujący. Przy odrobinie wysiłku można go kojarzyć z amokiem/transem szamana, poza tym wiadomo jest że z szympansami i bonobos dzielimy 99 % naszego DNA i że analogie między nimi a nami bywają często uderzające. Z drugiej strony jednak mam pewne wątpliwości czy przypadkiem tego typu interpretacja "tańca szympansów przy wodospadzie" nie jest przejawem sui generis bambinizmu, której nie ustrzegła się nawet tak wybitna badaczka jaką jest niewątpliwie Goodall. Sprawa więc pozostaje otwarta i czeka na dalsze badania.

"In archival footage, primatologist and anthropologist Jane Goodall describes the well-known waterfall dance which has been widely observed in chimpanzees. Her comments are worth quoting at length: "When the..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
01-05-2021MaxGolonko3Program Artemis
Jedni państwowe pieniądze na KUL, Licheń, księży na etatach i na głośnych zakonników wydają inny na naukę i technikę:

Coraz bliżej konkretów i kosmosu.
Potężny rdzeń Space Launch System (SLS) dotarł do Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego na Florydzie 27 kwietnia 2021 roku.
Będzie przeniesiony do Budynku Montażu Pojazdów Kennedy'ego, gdzie będzie przygotowany do integracji na szczycie mobilnej wyrzutni
z kompletnym stosem innych części napędowych przed startem Artemis I.
Misja Artemis I przetestuje (najpierw bez ludzi) SLS i Orion jako zintegrowany system przed lotami załogowymi na Księżyc.


www.nasa.g(*)-core-stage-arrives-at-kennedy

Miłego dnia
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 24 (przedawniony)
26-04-2021alsorwahadło w otw
Zobaczymy czy panowie od wirtualnych przestrzeni czasowych potrafią policzyć proste wahadło.

Mamy dużą planetę, neutronową zapewne, na której zegarki zwalniają aż 2 razy.

okres wahadła wynosi:
T = 2pi [l/g]^0.5



na Ziemi to wahadło ma długość: l = 25cm,
co daje okres:
T = 2pi (0.25m/9.81m/s2)^0.5 = 1s

a tam mamy podwojony okres, czyli: T' = 2T = 2s

Proszę teraz wyznaczyć pozostałe parametry: l' i g' na tej planetce.

Potem można jeszcze podać parametry planety,
która mogłaby sprostać tym warunkom: masa i promień.
ale to już zadanie dla bardziej ambitnych.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
19-04-2021MaxGolonko3Chiny jako kraj ateistyczny mają szansę rozwijać naukę szybciej
"Globalne standardy etyczne w Chinach nie są przestrzegane."

Modyfikacje genetyczne w Chinach rozwijają się dość dynamicznie, w przeciwieństwie do reszty świata.
Ich kultura jest znacznie bardziej praktyczna i nakierowana na cel.
Podejście utylitarystyczne, sprawia że eksperymentują nie tylko na zwierzętach,
ale także na ludziach - w zeszłym roku na świat przyszły bliźniaczki,
które dzięki modyfikacjom genetycznym mają być odporne na wirusa HIV.
Dzieci przeżyły eksperyment, ale tyle szczęścia nie miały prosięta,
które zostały poddane znacznie poważniejszym modyfikacjom.

"Te embriony zostały zniszczone w 20 dniu rozwoju, ale to tylko kwestia czasu,
zanim uda się rozwinąć ludzko-nieludzkie chimer, być może jako źródło narządów dla ludzi.
To jest jeden z długoterminowych celów tego Badania."

Badania przeprowadzone przez zespół amerykańsko-chiński wywołały nową debatę
na temat etyki takich eksperymentów.
Naukowcy wstrzyknęli ludzkie komórki macierzyste - komórki,
które mają zdolność przekształcania się w wiele różnych tkanek ciała - w zarodki makaków.

Naukowcom przewodził prof. Juan Carlos Izpisua Belmonte z Salk Institute w USA,
który w 2017 r. Pomógł stworzyć pierwszą hybrydę człowiek-świnia.

Niektórzy naukowcy wyrazili jednak obawy dotyczące eksperymentu, argumentując,
że podczas gdy zarodki w tym przypadku zostały zniszczone po 20 dniach,
inni mogą próbować posunąć się dalej.

Izpisua twierdzi, że badania mogą się przyczynić do rozwiązania problemów
z dostępnością organów..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 12 (przedawniony)
17-04-2021alsorzagadka z geometrii - 12 kulek
Jaki ma minimalny promień sfera otaczająca 12 jednakowych kuleczek?

np. biorąc kulki o promieniu: r = 1,
należy wyznaczyć sferę która ogarnia te 12 sztuk:
R12_min = ?



wolno użyć komputerka do wyliczenia.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 72 (przedawniony)
17-04-2021Hamerlik KonopkaRezonans - związek częstotliwości fali z długością cząsteczki
Na wiki czytamy:

>Układ drgający o wielu stopniach swobody ma wiele różnych częstości własnych i dlatego możliwe są drgania rezonansowe na każdej z tych częstości.
pl.wikipedia.org/wiki/Rezonans

Chciałbym zaproponować wyjaśnienie tego fenomenu w związku częstotliwości fali z długością wiązania cząsteczki.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 23 (przedawniony)
16-04-2021alsorproblemy z pomiarami promiena protonu
nt.interia(*)y-rozmiar-protonow,nId,3322593

Dla mnie trochę to dziwne, że aż takie różnice uzyskują w pomiarach,
rzekomo z błędem poniżej promila!

Ja chyba mogę to lepiej wyliczyć na piechotę!

- moment magnetyczny protonu:
u = 1.414x10^-26 J/T

wiadomo że moment magnetyczny wynika z krążenia ładunku,
co podaje szkolny wzór:
u = iS;
który można przeliczyć do wersji dla pojedynczego ładunku:
u = e/2 v r

spodziewamy się ekstremalnej prędkości więc v = c, i gotowe:
r = 2u/ec

Podstawiamy e = 1.6e-19 C, c = 3e8 m/s, i mamy wynik:
r = 2 x 1.414e-26/1.6e-19x3e8 = 5.9e-16 m

Oni jak na razie zjechali do 8.3, zatem jeszcze trochę im zostało do nadrobienia. P)
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
15-04-2021qweryEugenika w Wiki i nie tylko.
W wiki o eugenice w części „Eugenika z naukowego punktu widzenia" napisali „Z punktu widzenia współczesnej genetyki eugenika jest uznawana za pseudonaukę".
Argumentują to min.w ten sposób że na wybitność czy nawet tylko wysokie IQ wplyw mają też czynniki srodowiskowe, również niepowtarzalne. Trudno odmówić racji tym argumentom, trudno jednak nie zauwazyć że są one nie na temat bo nie ujmują znaczenia genom. Eugenika bowiem nie musi się przecież starać stworzyć konkretnego wybitnego osobnika ze 100% pewnoscią jego cech, wystarczy ze zwiekszy prawdopodobienstwo ich wystapienienia w społeczeństwie. Jak chodując rase psów. Nie ma powodu by w tym celu wyszukiwać konkretne geny, moze wystarczyło by wplynąć na zwiekszenie rozmnazania osobników o większym IQ w stosunku do pozostalych. Abstrachuje oczywiscie od dzisiejszych uwarunkowan.
Dodatkowo - czy nie uważacie że wiki się tu nie popisala i podaje zideologizowane treści?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
14-04-2021MaxGolonko3Mamy nową cząstkę elementarną - do 3 razy sztuka
(W zeszłym miesiącu fizycy pracujący przy eksperymencie LHCb w Wielkim Zderzaczu Hadronów opisali wyniki,
które mogą wskazywać na nową cząsteczkę i siłę).

Tym razem odkrycie z amerykańskiego eksperymentu z Muon g-2.

Odkryliśmy, że interakcje mionów nie są zgodne z modelem standardowym.

Oczywiście jest to bardzo ekscytujące, ponieważ potencjalnie wskazuje na przyszłość z nowymi prawami fizyki,
nowymi cząstkami i nową siłą, której do tej pory nie widzieliśmy.

Wysoki poziom ufności (4,1 sigma).

Eksperyment z Muon g-2 polega na wysłaniu cząstek wokół 14-metrowego pierścienia, a następnie przyłożeniu pola magnetycznego.
Zgodnie z aktualnymi prawami fizyki, zakodowanymi w Modelu Standardowym, powinno to spowodować,
że miony będą się kołysać z określoną szybkością.

Zamiast tego naukowcy odkryli, że miony chybotały się szybciej niż oczekiwano.
Może to być spowodowane siłą natury, która jest zupełnie nowa w nauce.

To nowa siła, albo nieodkryta cząstka subatomową.
Jedna z hipotez nazywa ją leptoquark, inna rozważa bozon Z (bozon pierwszy Z).

www.bbc.co.uk/news/56643677


Miłego wieczoru
P.S.
Jezus to bzdura bo powoływał się na Stary Testament, który jest sprzeczny z faktami naukowymi) czyli FALSZEM!
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 9 (przedawniony)
13-04-2021alsorprzypadkiem chyba odkryłem perpetuum mobile :)
Wedle fizyki eksperymentalnej z rozpadu neutronu otrzymujemy
czystą energię w postaci kinetycznej elektronu:

n = p + e + v + 0.782 MeV

en.wikipedia.org/wiki/Free_neutron_decay

...has been measured at 0.782 ± .013 MeV

i ja się zastanawiam od prawie godziny: o co tu w ogóle chodzi?

mianowicie:
po rozpadzie neutronu na e i p,
ten elektron jest zapewne bardzo blisko protonu, a nie kilometr dalej.. raczej.

W związku z tym wychodzi tu fantastyczne perpetuum mobile - free energy!

Zatem przyjmując ten pewnik, że elektron i proton są tu blisko siebie po rozpadzie,
znaczy na dystansie około 0.8 fm = promień protonu!

Dalej to już szkolne wyliczanki wystarczą,
praca-energia ucieczki elektronu od protonu:
E = ke^2/r = -1.8 MeV

a tam podają że finalnie mamy prawie +0.8, co daje razem 2.6MeV,
a neutron ma masę: proton + 1.3MeV zaledwie!

Zatem ja wnioskuję, że odkryłem perpetuum mobile - 200% sprawności w fizyce jądrowej!
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki

Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)