 |
Przegląd wątków w dziale Nauka
Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 19 (przedawniony) | | 04-08-2009 | turbos11 | Dysk Faradaya, a free energy |
Witam napisałem artykuł na temat dysku Faradaya. Bo widzę że na tym forum jakąś pseudonaukę zasiewacie np w tym wątku: www.racjonalista.pl/forum.php/s,71680 Zrób sobie dysk Faradaya - tam jest więcej ciekawostek, magnetyzm itp. są tu sprawy nie wyjaśnione do końca. Niektórzy przysięgają nawet, że przy odpowiednim ustawieniu magnesów, plus coś tam jeszcze, można wycisnąć energię z próżni, a może to inna energia... ale co tam - ważne że za darmo.
Dysk Faradaya działa na całkowicie wyjaśnionych zasadach, oczywiście energii nie produkuje ani nie wysysa. Wytłumaczenie działanaia dysku faradaya: pajakowo.b(*)dysk-faradaya-free-energy.htmlJak chcecie to możecie go dodać do działu artykuły/fizyka. Pozdrawiam | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 53 (przedawniony) | | 04-08-2009 | sa sa | Istota sił |
myślę, że dział nauka jest odpowiedni do założenia takiego oto wątku.
Ponieważ jestem jak na razie laikiem nauk ścisłych, proszę Was o pomoc w poskładaniu myśli w całość. Nurtuje mnie istota pojęcia siła. Wiemy przecież doskonale iż wszystkie działy fizyki począwszy od Newtonowskiej mechaniki ciała sztywnego aż do mechaniki kwantowej opierają się na pojęciach oddziaływań. Fakt istnienia oddziaływań pomiędzy ciałami (ładunkami) jest więc niezaprzeczalny. Proszę o wyjaśnienie istoty samego pojęcia siła. Skąd bierze się coś takiego waszym zdaniem? Skoro istotę nawyków istot żywych tłumaczy się strukturą DNA oraz wiedzą obserwacyjną przetwarzaną poprzez rozwijający się mózg to w jaki sposób tłumaczy się nawyki przyciagania atomowego , przyciągania elektrostatycznego, przyciagania międzymaterialnego - międzyplanetarnego i w ogólę nawyki oddziaływań na siebie ciał martwych.
z góry dziękuję za rzeczowe wypowiedzi:D
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 83 (przedawniony) | | 03-08-2009 | Grodlife | Irydologia - prawda czy fałsz |
Na wstępie zaznaczam że nie byłem pewien w którym dziale zamieścić ten temat więc jeśli się pomyliłem, proszę o przeniesienie tematu do odpowiedniego działu.
Krótko o irydologii: irydolodzy utrzymują że potrafią rozpoznać chorobę na podstawie obserwacji tęczówki. Według nich każda choroba koreluje z odpowiednim umiejscowieniem w tęczówce.
Dlaczego zakładam ten temat skoro jestem bardzo sceptycznie nastawiony do tej pseudonauki?
Otóż moja mama dostała propozycje od cioci aby poszła do pewnej pani irydolog. Gdy tylko o tym usłyszałem, powiedziałem że ja też pójdę aby zdemaskować szarlatana.
Krótko o pani irydolog: starsza babka, studiowała medycynę (tę normalną), przechodzi na emeryturę i teraz zajmuje się ''medycyną naturalną''.
No więc. Znalazłem się z mamą w małym pokoiku, stołek, dwa łóżka a na stołku był taki przyrząd do obserwowania oka. Mama zasiadła przy stoliku, powiedziała imię, nazwisko i wiek, pani irydolog włączyła urządzenie i wpatrując się w oczy pacjentki zaczęła sypać słowotokiem: zapadnięty żołądek który naciska na trzustkę, problemy z błędnikiem które objawiają się zawrotami głowy i coś z kręgosłupem. Badanie trwało ze dwie minuty a potem pani irydolog zaczęła opowiadać o zdiagnozowanych chorobach. Przypisała mamie jakieś ziółka i po sprawie.
Niby nic, ale mama wczesniej badała się u normalnych lekarzy i zdiagnozowali jej to samo co ta irydolog.
Ja też z czystej ciekawości korzystając z okazji (mama płaci) poddałem się badaniu irydologicznemu i wyszło że.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 5 (przedawniony) | | 31-07-2009 | awitu | Jest na sali zoolog lub chiropterolog? |
Pytanie pojawiło się wraz z banalnym stwierdzeniem: Nietoperze nie widzą gwieździstego nieba. Fakt stwierdzenie bardzo ogólne, bo niektóre gatunki nietoperzy mogą je dostrzegać, ponieważ nie wszystkie mają zredukowany narząd wzroku aż tak bardzo, by nie postrzegać otaczającego ich świata za pomocą wzroku. Jednakże mnie interesują te gatunki, które postrzegają świat głównie za pomocą echolokacji. Skoro nietoperze słyszą dźwięki od 1Hz. Zakres emitowanych przez nietoperze sygnałów echolokacyjnych to 11 Hz u Euderma maculatum do 212 kHz u Cloeotis percivali. To jak nietoperze postrzegają muzykę? Czy jawi się ona im jako muzyka, czy może, pomimo że dźwięki muzyki nie mieszczą się w zakresie fal używanych do echolokacji postrzegają muzykę jako materialną strukturę, a może jedynie tak jak my dostrzegamy obrazy na filmie? A może w ogóle jej nie dostrzegają, tak jak my nie dostrzegamy powietrza? Ktoś wie dokładnie? Ma jakieś konkretne informacje na ten temat? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 30-07-2009 | sa sa | The Top 10 woman scientists of all time are: |
The Top 10 woman scientists of all time are:
1. Marie Curie (25.1 percent) 2. Rosalind Franklin (14.2 percent) 3. Hypatia of Alexandria (9.4 percent) 4. Dame Jocelyn Bell Burnell (4.7 percent) 5. Ada, Countess of Lovelace (4.5 percent) 6. Lise Meitner (4.4 per cent) 7. Dorothy Hodgkin (3.8 percent) 8. Sophie Germain (3.7 percent) 9. Rachel Carson (3.3 percent) 10. Dr Jane Goodall (2.7 percent)
Maria Skłodowska - Curie wg. rankingu serwisu New Scientist zasłużyła na miano najbardziej inspirującego i największego uczonego wśród kobiet w dziejach świata.
Należało się. Moim zdaniem, tak jak trzeci Nobel w dziedzinie medycyny. Jakie wasze zdanie?
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 19 (przedawniony) | | 28-07-2009 | Abadonna2 | Polemika z Morizt na temat GMO |
Witam! Moja polemika dotyczy komentarzy do świetnego tekstu Andrzeja Koraszewskiego "Potwór w sezonie ogórkowym". Ponieważ tekst wspominał o GMO znalazło się na ich temat kilka komentarzy... Jeden z moich Adwersarzy - Morizt - dyskutował o GMO na podstawie wiadomości z Wikipedii... www.racjonalista.pl/index.php/s,35/d,6686Stąd moja odpowiedź: Enteropatia glutenozależna (celiakia), to zapalna enteropatia jelita cienkiego o podłożu immunologicznym, spowodowana TRWAŁĄ NIETOLERANCJĄ glutenu, występująca u osób z PREDYSPOZYCJĄ GENETYCZNĄ. Na podstawie serologicznych badań przesiewowych szacuje się, że celiakia bezobjawowa występuje z częstością od 1:100 do 1:300 w zależności od rejonu świata. Celiakia objawowa występuje z częstością około 1:3345. Choroba może ujawnić się w każdym wieku, choć najczęściej jest rozpoznawana u dzieci. Występuje 2 razy częściej u kobiet niż mężczyzn. Gluten jest frakcją białek obecną w nasionach zbóż – gliadynie (z pszenicy), sekalinie (z żyta) i hordeinie (z jęczmienia). Od zawartości glutenu zależy wartość wypiekowa mąki. Fragmentem glutenu odpowiedzialnym za aktywację układu immunologicznego jest polipeptyd złożony z 33 aminokwasów (w tym glutaminy i proliny), odporny na działanie soku żołądkowego i wszystkich enzymów proteolitycznych. W aktywnej postaci choroby trzewnej peptyd ten jest transportowany przez komórki nabłonkowe do blaszki właściwej, a następnie poddawany działaniu zlokalizowanego podnabłonkowo enzymu – transglutaminaz.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 271 (przedawniony) | | 27-07-2009 | Małgorzata | "Poziom wykształcenia telewizora" |
O Jezu! Po co mi ta cholerna matematyka? I znowu cisza. Zaobserwować można kilkukrotną zmianę koloru powłok skórnych studentów: od szarego do fioletowego. Z przewagą zielonego. Po chwili 6 osób opuszcza salę. Arkusze - tabula rasa. Pierwsze dwóje.
Jakość teleturniejów nie zależy od poziomu wykształcenia telewizorów. Tymczasem stosowne polecenie w zadaniu brzmiało tak: Przyjmując poziom istotności równy 0,05 sprawdź hipotezę o niezależności opinii o jakości teleturniejów od poziomu wykształcenia telewidzów. Można by pomyśleć: Ot, przejęzyczenie. Ale nie; po kilku linijkach obliczeń student informuje, że: Nie ma podstaw do odrzucenia hipotezy zerowej, a zatem jakość teleturniejów nie zależy od wykształcenia telewizorów. Na pytanie, czym jest poziom istotności, student odpowiada: Bo to dla mnie istotne, żeby to policzyć. Cudne, prawda? A oto inne sformułowane przez studentów hipotezy: Poziom nie wpływa.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 25-07-2009 | lontri | Granice konformizmu w nauce |
Wprawdzie mam jeszcze w pamięci ostrzeżenie Sz. P. Moderatorów, aby nie zamieniać portalu w linkownię, ale przecie... Nie mogłem się oprzeć. tierneylab(*)y-among-his-peers/?ref=scienceNa powyższej stronie znajduje się bardzo ciekawy - moim zdaniem - i bardzo świeży artykuł na temat granic konformizmu w nauce. Temat uniwersalny i wiecznie aktualny, więc zawsze warty przypomnienia sobie. Autorem artykułu jest niejaki Nicholas Wade, psycholog i badacz bliźniąt, całość pod egidą TierneyLab - instytucji spod znaku sceptycyzmu a więc i racjonalizmu. |
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki  Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |