 |
Przegląd wątków w dziale Nauka
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 19 (przedawniony) | | 18-12-2017 | Berrul | Czy władamy jedynie 10% mózgu? Prawda czy mit? |
Tak jak w tytule, chodzi mi o dość popularne stwierdzenie, zakładające że człowiek pożytkuje jedynie 10% zasobów swego mózgu. Oczywiście nie mogę potwierdzić, że jest to mit. To raczej moje własne zdanie, ku któremu się skłaniam. Natomiast ciekawi mnie co sami sądzicie o tej tezie. Szukając informacji na ten temat , znalazłem ciekawy artykuł na portalu Okult.pl, poświęcony temu tematowi. Nie będę przeklejał tutaj jego treści ażeby nie śmiecić, natomiast dla zainteresowanych zostawiam linka: Dziesięć procent, czyli przesądy na temat mózgu - okult.pl/d(*)nt-czyli-przesady-temat-mozgu/Ogólnie zgadzam się z większością argumentów postawionych przez twórców pracy. Chociażby sam fakt, iż wiele czynności życiowych jest podtrzymywanych przez mózg samoistnie, bez naszego wkładu, implikuje użytkowanie jego zasobów na poziomie nieświadomym. Już to jest zbyt często pomijanym a kluczowym faktem, mogącym skutecznie zaprzeczyć teorii "10%". Druga sprawa to argument z zanikaniem nieużywanych narządów/mięśni, który nie dość, że logiczny to ma jeszcze potwierdzenie w świecie nauki. Także postawienie tutaj pytania jak w artykule: "Dlaczego w takim razie mózg jest stosunkowo duży?" jest jak najbardziej na miejscu. Przecież gdyby nie był w pełni użytkowany to powinien w takim wypadku maleć, czyż nie? Kolejna sprawa to podział zadań. Za konkretne czynności, wrażenia, impulsy odpowiadają konkretne neurony, konkretne części mózgu. Ciężko tu w ogóle zagłębiać się w temat procentowego.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 6 (przedawniony) | | 15-12-2017 | MaxGolonko2 | Skamieniałości na Marsie |
Pewna niedawno powstała na skutek wulkanizmu wysepka na pacyfiku szybko eroduje i zaskakująco dokładnie przypomina pewne obiekty na Marsie, które najprawdopodniej przeszły taką samą ewolucje (wodną) ale kilka miliardów lat temu jak był tam ocean! www.bbc.com/news/science-environment-42169466Jak jakimś cudem znajdziemy tam skamieniałość z tych czasów to okaże się że Biblia kłamie bo bóg nie stworzył życia tylko raz jako tło dla ludzi co mają zaludniać planetę bez końca i są na podobieństwo boga. Chyba, że bogów jest więcej i każdy ma władzę nad tylko jedną planetą  Wtedy upadnie finansowo tak zwana "czarna mafia" (czyli kler katolicki; szkodząca ludziom opowiadaniem antynaukowych bajek, a też swoimi statystycznie częstszymi niż w całym społeczeństwie patologiami jak chociażby homoseksualna pedofilia).  | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 4 (przedawniony) | | 14-12-2017 | guru800 | Zadanie matematyczne |
Witam, mam do rozwiązania takie zadanie, a szczerze jestem zielona z tego tematu. Aby wygrać główną nagrodę należy podczas rzutów monetą wylosować dwa razy 6 orłów z rzędu, żeby nie było za łatwo liczba rzutów została ograniczona. Ile powinno wynosić minimalne ograniczenie liczby rzutów aby prawdopodobieństwo zwycięstwa było niższe od wygranej w lotto (1:13983816). | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 9 (przedawniony) | | 12-12-2017 | Arminius | Australijska bateria - kolos |
Firma Tesla wygrała zakład - i zbudowała w terminie największą na świecie baterię jonowo - litową o mocy 100 megawatów. Bateria powstała w Australii, która przestawia się stopniowo z energii węglowej na energię pozyskiwaną z wiatru i - przede wszystkim - słońca. W przypadku takim znaczenie newralgiczne ma problem skutecznego magazynowania energii. Istota sprawy sprowadza się do tego aby w okresie występowania intensywnego wiatru czy tez promieniowania słonecznego - magazynować nadmiar energii - wykorzystując ją w okresach gdy następuje spadek energii odnawialnej. Kwestia magazynowania energii ma kluczowe znaczenie dla rozwoju energetyki opartej na OZE. Budowa baterii jak wyżej zdaje się być ważnym punktem na drodze do rozwiązania tego problemu.
"The world's largest lithium ion battery has begun dispensing power into an electricity grid in South Australia. The 100-megawatt battery, built by Tesla, was officially activated on Friday. It had in fact provided some power since Thursday due to demand caused by local hot weather. South Australia has been crippled by electricity problems in recent times. Tesla boss Elon Musk famously vowed to build the battery within 100 days - a promise that was fulfilled. "This is history in the making," South Australian Premier Jay Weatherill said on Friday.The battery would prevent a repeat of a notorious incident last year where the entire state lost power, Mr Weatherill said. Mr Musk has described it as three times more powerful than the world's.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 10-12-2017 | MaxGolonko2 | Ni pies ni wydra sprzed milionów lat |
Biblia jest dramatycznie niezgodna z teorią ewolucji. Każda badaczka dinozaurów robi złą robotę "dobrej zmianie", której pasuje, że 30% Polaków nie wierzy w ewolucję. Kobiety, mimo że to słabsza płeć, potrafią szukać skamieniałości w niedostępnych, dzikich, pustynnych miejscach. Uczczono Polkę za taki dorobek!  Nowy gatunek dinozaura, opisany w najnowszym "Nature", wyglądał jak krzyżówka pingwina z łabędziem. Międzynarodowy zespół paleontologów nazwał go Halszkaraptor na cześć polskiej badaczki dinozaurów prof. Halszki Osmólskiej. Doda jak ją pytali czemu nie wierzy w Biblię powołała się na brak w niej dinozaurów. Została ukarana za ówczesne wystąpienie. W kraju w którym wpływ na władzę mają księża (osoby statystycznie rzecz biorąc mocno niemoralne - jak choćby homoseksualni pedofile wśród nich) nawet przypominanie o dinozaurach rodzi odwet watykańskiej mafii i jej otumanionych fałszywymi miazmatami o rzekomo cudownym Jezusie zwolenników. wyborcza.p(*)aura-jeszcze-nie-znalismy.html |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 19 (przedawniony) | | 10-12-2017 | Arminius | Meteoryty jako zasób surowcowy |
Epoka żelaza nastała około 1300 r. przed naszą erą. Za jej kolebkę uważa się tereny obecnej, południowo - wschodniej Turcji. Jednakże archeolodzy wielokrotnie znajdowali w rożnych miejscach artefakty, niejednokrotnie wcale wyszukane, sporządzone z żelaza i datowane do 2 tysięcy lat wcześniej. Początkowo uważano je za dowód na wcześniejsze nastanie epoki żelaza w na określonych obszarach. Później, z biegiem czasu przyjęto coraz bardziej akceptowaną teorię, iż artefakty jak wyżej zostały wykonane z żelaza "kosmicznego" - przybyłego na powierzchnię Ziemi z meteorytami. Niedawno, Albert Jambon z francuskiego Muzeum Historii Naturalnej ponownie przeanalizował kolekcję artefaktów jak wyżej i ustalił iż każdy z nich został wykonany z żelaza pochodzenia pozaziemskiego - stanowiącego atrakcyjny materiał do obróbki ze względu na brak konieczności poddawana go procesowi wytopu. Zainteresowanych zagadnieniem odsyłam do podlinkowanego materiału.
"The enigma of iron tools that predate the Iron Age has long puzzled archaeologists. Over decades evidence accrued that the iron was of meteoric, not terrestrial, origin. Now Albert Jambon of the French Museum of Natural History has reanalyzed a collection of artifacts going back as much as 5,000 years in age, and found that every single one was made of meteoritic metal. Based on an innovative geochemical approach, enabling distinction between terrestrial from extraterrestrial forms of iron, he found zero evidence of precocious smelting during the.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 20 (przedawniony) | | 09-12-2017 | MaxGolonko2 | Najdalsza czarna dziura |
Odkryto najstarszą i najdalszą (zarazem - tak to już musi być) supermasywną czarną dziurę. Redshift (przesunięcie ku czerwieni) aż 7.54. Jest oczywiście kwazarem czyli bardzo intensywnie pożera otaczającą materię i świeci. Powstała zaledwie 690 milionów lat po początku wielkiego wybuchu, czyli o 110 wcześniej niż inna, już znana. Odkrycie musi wprawiać w zakłopotanie twórców dotychczasowych teorii gdyż dziura zaistniała za szybko. Koresponduje to jednak z hipotezą wyjaśniającą ciemną materię jako statystyczny efekt istnienia całej gamy czarnych dziur o różnych rozmiarach, które powstawać mogły wyjątkowo wcześnie - na skutek zjawisk obecnie jeszcze nie odkrytych lub niedostatecznie dobrze przeliczonych. Wyjaśnienie natury ciemnej materii odebrałoby teologom argument, że bóg stworzył coś trudnego do zrozumienia dla fizyków (niewidzialnego i działającego prawie jak duchy - jedynie grawitacyjnie). Sam fakt datowania wielkiego wybuchu kilkanaście miliardów lat wstecz już zresztą obala kreacjonizm i utrudnia zdobywanie kasy na luksusowe życie przez homoseksualnych pedofilów na służbie Watykanu i ich cynicznych kolegów w tym zawodzie. Więcej: www.bbc.com/news/science-environment-42252235Miłego wieczoru  | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 13 (przedawniony) | | 05-12-2017 | MaxGolonko2 | Nadchodzi rewolucja w fizyce mikroświata |
Model Standardowy (czyli podstawy funkcjonowania mikroświata cząstek naprawdę elementarnych) uważa się za błędny albo raczej niekompletny. Obecnie bazuje on na sześciu kwarkach, sześciu leptonach (elektron, mion, taon i trzy neutrina) oraz pięciu bozonach (w tym foton). Konkretne zwiastuny konieczności zmian już mamy. www.scienc(*)particle-large-hadron-colliderPowyższe (prawie sensacyjne) doniesienie jest sprzed kilku miesięcy ale nadal, a nawet coraz bardziej intryguje fizyków - mamy poważne przesłanki statyczne (blisko 4.5 sigma) dużej rewolucji Modelu Standardowego - czyli fizyki najmniejszych cząstek naszego wszechświata. W LHC (Wielki Zderzacz Hadronów) obok eksperymentów ATLAS i CMS realizuje się eksperyment LHCb o odmiennej od tamtych specyfice. Oczywiście bazuje on też na zderzeniach rozpędzonych cząstek. Nie szuka się jednak wprost nowej cząstki. Analizuje się rozpady znanych fizykom ale dość egzotycznych hadronów (a wiec nie protonu czy neutronu) zawierających kwark piękny - np. mezonów, które wcześniej powstają na chwilę. Analiza polega na ocenie ilościowej, kierunkowej i energetycznej produktów rozpadu tych hadronów pięknych. Podczas rozpadu na moment pojawia się (i natychmiast znika) cząstka "wirtualna" (np jakiś Bozon) która ma wpływ na przebieg i produkty rozpadu. Znane (z diagramów Feynmana) i akceptowane przez Model Standardowy przebiegi powinny wieść do kilku ale określonych rezultatów. Tymczasem okazało.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 69 (przedawniony) | | 03-12-2017 | Arminius | Czy Einstein splagiatował Smoluchowskiego??? |
W związku z setną rocznicą śmierci wybitnego polskiego fizyka, Mariana Smoluchowskiego - program drugi polskiego radia nadał audycję, poświęconą tej, jakże zasłużonej dla nauki polskiej i światowej, postaci. Po jej wysłuchaniu stawiam następujące tezy: Primo: Smoluchowski lepiej i szybciej od Einsteina sformułował teorię ruchów Browna. Secundo: Einstein - w charakterystyczny dla siebie sposób,"podkradł" pomysł Smoluchowskiego", nie wskazując w swoich publikacjach na pierwotnego autora Tertio: w audycji jak wyżej zebrani naukowcy - powodowani źle rozumianą zasadą politycznej poprawności - "chodzili na rzęsach" i posługiwali się przemyślnie eufemizmami - żeby nie nazwać rzeczy po imieniu. Sprawy miały się z grubsza tak: W 1904 r. z okazji 60 - tej rocznicy urodzin profesora Boltzmanna (mistrz Smoluchowskiego), Smoluchowski popełnił artykuł na temat ruchów Browna. Nie ulega wątpliwosci, iż Einstein znał ten artykuł - bowiem go recenzował. Amerykańsko - Izraelski Komitet Einsteinowski ustalił ów fakt niezbicie - także w oparciu o rachunki jakie Einstein otrzymał za recenzję. W 1905 r.Einstein popełnił artykuł w którym opisał ruchy Browna nie wyjaśniając ich istoty - oczywiście nie powołując się na Smoluchowskiego. W 1906 r. Smoluchowski popełnił drugi artykuł - przełomowy, w którym podjął udaną próbę wyjasnienia istoty fenomenu. Obecnie Smoluchowski wespół z Einsteinem uchodzą za tych którzy równolegle i niezależnie od siebie wyjaśnili ów fenomen, przy czym Einstein miał to zrobić.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 8 (przedawniony) | | 30-11-2017 | Arminius | Doktor Money i jego genderowy eksperyment |
Wsród licznych ekperymentów przeprowadzonych na przestrzeni lat przez psychologów - sa takie które budzą szczególne zainteresowanie ze względu bądź to na rezultaty jakie przyniosły bądź też na niekonwencjonalne, wzbudzające etyczne kontrowersje, uwarunkowania jakie im towarzyszyły. Klasycznym przykładem mogą tutaj służyć eksperymenty Milgrama czy też Zimbardo - wskazujące na znaczenie autorytetu czy też ról społecznych jakie nam nakazano odgrywać. Jest też inny eksperyment, wielce intrygujący co do swego modus operandi i finalnego wyniku - o którym jednakże - ze względów najpewniej natury ideolo - trochę ciszej. W 1966 r. urodził się w USA niejaki Bruce Reimer. Wraz ze swoim bratem bliźniakiem został on poddany operacj cyrkumcyzji. Niekoniecznie musi to oznaczać od razu, iż był Żydem. W USA do dnia dzisiejszego masowo dokonuje się obrzezania chlopców - wychodząc z założenia, iż tak lepiej jest dla ich zdrowia - co jest założeniem, dosyć kontrowersyjnym - zasługujacym na odrębny wątek. Cyrkumcyzję jak wyżej spartaczono i Bruce został bez penisa. Zrozpaczeni rodzice doszli do wniosku - pod wpływem te zgłoszonych przez seksuologa dr Money'a - że skoro ich syn nie ma penisa, to może warto go wychować na dziewczynke, bo bez penisa będzie niepełnowartościowym, sfrustrowanym mężczyzną. Doktor jak wyżej był na polu seksuologii sui generis pionierem. Dowodził on, iż płeć jest konstruktem społecznym i w zsadzie zalezy od wzorców zachowań narzuconych dziecku w okresie wychowania (nurture.. | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki  Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |