Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Nauka

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
01-05-2023alsorfajne zadanie z geometrii 3D
Mamy pełny walec eliptyczny o wymiarach: a, b (półosie elipsy), i grubość h = a.

równanie powierzchni tego walca wygląda tak:
W(u,v) = [acosu, asinu, v]; u = 0..2pi; v = 0..a



I teraz zadanie:

jaka bryła pozostanie z tego walca po obcięciu
równo i dookoła, zaczynając od podstawy (elipsy), pod kątem 45 stopni do osi z?

S(u,v) = ?

Dla porównania przykład z walcem kołowym zamiast elipsy - wynikiem będzie tu zwyczajny stożek:

Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 8 (przedawniony)
01-05-2023alsorsuper fajny dylemat współczesnej fizyki kwantów
Jest taki prześwietny motyw numeryczny w fizyce atomów,
który jest znany zapewne od ponad 100 lat, no ale chyba wysoce trudny w... percepcji,
dlatego pomijany - ignorowany notorycznie.

X. długość fali, czyli i okres tejże, z emisji atomów jest zawsze 2 większy od samej orbity elektronu w danym atomie, który to emituje;

przykładowo wodór, ponoć emituje 13.6 eV, co daje falę o długości 91.2nm, czyli to jest czas:

T = 91.2nm/c

Y. okresy, cykle czy jak to zwać... w atomach są znane z teorii,
np. wodór ma ten swój okres, cykl, czy jak to sobie nazwać:

T = 2pi r/v,

no i biorąc znowu H, otrzymujemy: v = c/137, taka jest tam prędkość... tego czegoś:
r_H = 5.3e-11m, co daje okres

T_H = 2pi x 137 5.3e-11/c = 45.6e-9 m/c = 1/2 T
..........

Jak widać: okres z atomu jest 1/2 z tego co potem z tego wylatuje...

no i cóż z tego wynika?

Nikt tego nie wie do dziś - pomimo 100 lat wielkich i wspaniałych improwizacji kwantowych.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 210 (przedawniony)
14-04-2023Handzlik emNauka to bajki.
nie ma boga to co dziwnego że nie ma nauki.

Co to znaczy dla świata?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
12-04-2023Edward Robak*Peryskop w wagonie Einsteina (STW)
Ciekawa sprawa



Fala e-m leci z prędkością c w kierunku zespołu dwóch luster sklejonych pod kątem 90⁰ i zgodnie z prawami optyki odbija się dwukrotnie, w efekcie powstaje coś, co wygląda jak fikcja.
Niestety fikcją nie jest, bo lustro przemieszcza się naprzeciwko fali z prędkością c/3, a to co widać to SKUTEK dwóch różnych prędkości relatywistycznych.

Edward Robak z Nowej Huty.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
11-04-2023akime9Dlaczego gołębie miejskie tak często mają okaleczone łapy?
Chociaż rozumiem, że gołębie miejskie mogą być często okaleczane przez drapieżniki, takie jak koty i szczury, okaleczenia te wydają mi się znacznie częstsze wśród gołębi niż u innych gatunków liminalnych, w tym innych ptaków. Czy były jakieś badania na ten temat? Czy moje (całkowicie nienaukowe) postrzeganie jest być może błędne, czy też może wynikać z pewnego rodzaju uprzedzeń dotyczących przetrwania (gołębie mogą łatwiej przeżyć z jedną lub obiema zniekształconymi łapami niż inne zwierzęta)?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 8 (przedawniony)
06-04-2023WilliamaftonAre tritanomaly and night blindness related?
So after taking about like 6 different online color blind tests I figured out that I might have tritanomaly color blindness. While I understand I should probably see an eye specialist for a real diagnosis, I’m having a lot of questions popping up after reading about colorblindness. As long as I can remember I’ve just had this weird thing with some shades of blue where it just blurs everything around it. I never really thought much of it or even that I could be colorblind until recently. I know for sure that I am pretty severely night blind and so is my mother and I’m wondering if the two (night blindness and tritanomaly) are correlated or if it’s just a coincidence and they aren’t related at all. I’m also curious because to my knowledge my dad isn’t color blind (my born sex is female) and can see perfectly fine at night time as well.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
04-04-2023maaya88Jak głuchota na jedno ucho wpływa na funkcje mózgu?
Powiedzmy na przykład, że jesteś głuchy na prawe ucho i słuchasz lewym. Dźwięk przemieszcza się z lewego ucha do prawej kory słuchowej. Coś w rodzaju kreatywności jest związane z prawą półkulą.

Czy w takim przypadku poleganie bardziej na prawej półkuli jako źródle dźwięku sprawi, że będziesz bardziej kreatywny?


Zagłosuj
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
31-03-2023Handzlik emNiebo
Każdy jak umiera trafia do de pe esa.

Wszystkich wyzwalam.@#

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 24 (przedawniony)
30-03-2023Edward Robak*Fala stojąca w wagonie Einsteina



Patrząc na takie animacje symulujące tworzenie się fali stojącej - łatwo wybiec wyobraźnią do krainy ideałów, aby zobaczyć jak zachowa się takie urządzenie z falą stojącą gdy będziemy go przemieszczać w przestrzeni. Nagle otwierają się oczy ze zdumienia: jak mogłem tego nie zauważyć...

Edward Robak z Nowej Huty

PS. Spróbuję narysować tę samą falę gdy wagon Einsteina jedzie.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
30-03-2023escnorCzy tritanomalia i kurza ślepota są powiązane?
Więc po wykonaniu około 6 różnych testów dla daltonistów online doszedłem do wniosku, że mogę mieć tritanomaly daltonizm. Chociaż rozumiem, że prawdopodobnie powinienem udać się do okulisty w celu postawienia prawdziwej diagnozy, po przeczytaniu o daltonizmie pojawia się wiele pytań. Odkąd pamiętam, po prostu miałem tę dziwną rzecz z niektórymi odcieniami niebieskiego, gdzie po prostu wszystko wokół było rozmyte. Nigdy tak naprawdę nie myślałem o tym, a nawet o tym, że mogę być daltonistą aż do niedawna. Wiem na pewno, że jestem dość poważnie ślepy na noc, podobnie jak moja mama i zastanawiam się, czy te dwie rzeczy (ślepota nocna i tritanomalia) są skorelowane, czy to tylko zbieg okoliczności i wcale nie są spokrewnione. Jestem też ciekawy, ponieważ o ile mi wiadomo, mój tata nie jest daltonistą (moja urodzona płeć to kobieta) i doskonale widzi również w nocy.
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki

Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)