Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Nauka

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 16 (przedawniony)
11-04-2005OcykanDwie rozmowy, które wpłynęły na losy Europy
W swoim czasie odbyły się dwie rozmowy, które w konsekwencji wpłynęły na losy Europy (a tym samym i świata). Rozmów takich było zapewne więcej, ale te są interesujące ze względu na ich tajemniczość.
Pierwsza z nich odbyła się pomiędzy Attylą a papieżem Leonem I, druga - pomiędzy Jaanną d'Arc i królem Karolem VII. Co papież i Joanna powiedzieli swym rozmówcom nigdy się nie dowiemy. Co jednak MOGLI powiedzieć?
Co takiego mógł powiedzieć Leon I Attyli stojącemu u bram słabego Rzymu, że ten zdobywca wycofał się, nie zażądawszy nawet okupu? Gdyby jeszcze Attyla był chrześcijaninem... Wtedy papież mógłby mu zagrozić ekskomuniką. Ale Attyla był poganinem. Cóż zatem mógł usłyszeć, że wycofał się z pustymi rękami?
I co mogła powiedzieć królowi Joanna, prosta wiejska dziewczyna, prawie jeszcze dziecko, że Karol powierzył jej dowództwo. Nie mógł przecież tak od razu, "na gębę", uwierzyć w jej posłannictwo i "głosy". W tamtych czasach nie brakło różnych "nawiedzonych" i na pewno żaden władca przy zdrowych zmysłach nie był skłonny powierzać im losów państwa. Cóż zatem mógł usłyszeć Karol VII, iż uwierzył, że Joanna poradzi sobie z zadaniem, któremu nie podołali renomowani i utytułowani wodzowie?
Zatem co Leon I i Joanna MOGLI powiedzieć swym rozmówcom, że osiągnęli zamierzony rezultat?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
08-04-2005NaTaLkOsInżynieria Genetyczna
Konkretnie chodzi o Negatywne Skutki inżynierii genetycznej jesli ktos wie cos na ten temat napiszcie prosze INŻYNIERIA GENETYCZNA
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 39 (przedawniony)
05-04-2005zleperświadomość problemu-problem świadomości
Co sądzicie o umyśle jako maszynie turinga. Czy argumenty Searle'a wydają się wam przekonujące?W cognitive sciences dyskutuje się argument Jacksona za niemożliwoscią zredukowania qualiów do właściwości materialnych mózgu. Czy nauka wyjaśni tajemnicę świadomosci? Czy posiada odpowiednie narzędzia teoretyczne do rozwiązania tego problemu, czy też będzie musiała dopiero je stworzyć? Jest możliwe, że adekwatne ujęcie umysłu wymagało będzie rewizji filozoficznych założeń leżących u podstaw nauk fizykalnych służących wyjaśnieniu psychicznych fenomenów. Nie ukrywam, że mam inklinacje w kierunku mistycyzmu ale racjonalizm też cenię. Stawiam więc od razu ostrą tezę. Każdy organizm "żywy" a także ciało "martwe" posiada świadomość. Może ona być z naszego punktu widzenia prawie "nieskończenie mała" ale jest. Czy to przekonanie jest nieracjonalne? Czy też nieracjonalne jest wysuwanie takich tez bez przedstawienia racjonalnej argumentacji? Jeśli wchodzi w grę druga opcja to spróbuję poargumentować. Na razie czekam na reakcje racjonalistów lub teistów. Jeśli kogoś chętnego do dyskusji nie wymieniłem to z góry przepraszam i zapraszam.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
05-04-2005BronisłaW.Wiedza u księzy
Miałem okazję rozmawiać z księdzem przy okazji załatwiania ślubu mieszanego. Ślub taki załatwia się u proboszcza, a nie u zwykłego księdza. Przy okazji rozmowy nt. mojego stosunku do religii wyszła ciekawa dyskusja. Okazuje się, że proboszcz ten mysli, że Bóg stworzył wszystkie istoty żywe, bo "martwe nie może stworzyć żywego". Nie wie wiele nt. ewolucji, bo "skoro jest ewolucja, to czemu nadal istnieją inne zwierzęta" (czemu nie wyewoluowały do 'istot wyższych'). Początkowo zrozumiał, że wszystko stworzył człowiek - całą przyrodę - a mi chodziło, że to człowiek stworzył sobie Boga i religię. Ale przy okazji kazał mi stworzyć jakieś zwierzątko, skoro to człowiek wszystko stworzył. Ciekawe czy żąda tego samego od swojego Boga? Czy mówi sobie - hmm, Ty to stworzyłeś? To stwórz mi pieska. I ciekawe czy Bóg również stworzył samochody. Bo ja np. nie potrafiłbym mu na miejscu złożyc samochodu No i na zakończenie probosz ten uważa, że ateista to jest człowiek wierzący w Boga ale walczący z nim.
Jestem przerażony. Myślałem, że mam do czynienia z człowiekiem o innym światopoglądzie, troszkę nawiedzonym ale nie idiotą! A okazało się, że jest kompletnym ignorantem nie tylko z biologii ale nawet ze swojej działki (nie wie kto to jest ateista). Czego uczą tych księży? Jakie trzeba mieć wykształcenie, żeby zostać proboszczem?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 16 (przedawniony)
30-03-2005mariuszatmosfera Tytana
Na Księżycu, Merkurym nie ma atmosfery, na Marsie jest ona bardzo rzadka. Tłumaczy się to tym, że ciała te posiadają zbyt małe masy by je utrzymać i nastąpiła z nich ucieczka gazów w przestrzeń kosmiczną. Mars ma nieco większe rozmiary i dlatego zachował szczątkową atmosferę.
Dlaczego zatem Tytan, księżyc Saturna mniejszy od Marsa i niewiele większy od Merkurego, posiada tak gęstą atmosferę, gęściejszą od Ziemi ?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
30-03-2005mariuszstała kosmologiczna
Czy Einstein miał racje wprowazając do swoich równań stałą kosmologiczną?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 25 (przedawniony)
28-03-2005Olo.Powstanie wszechświata.
Dlaczego powstał wszechświat? I jake były tego przyczyny?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 8 (przedawniony)
28-03-2005Dehmemateria i antymateria
Skoro świat nauki stwierdził że istniała antymateria i materia po wielkim wybuchu, materii było więcej przez co powstał wszechświat, który zacznie się kurczyć, to czy z materii powstanie antymateria ?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 19 (przedawniony)
25-03-2005Tomek S.Skąd to sie wzięło??
Zawsze nurtowało mnie następujące pytanie: W jaki sposób wykształciła sie u człowieka umiejętność rozumowania ?? Ewolucja zachodzi we wszystkich żywych organizmach a jednak to tylko człowiek poza instynktem posiada "dar" myślenia. Generalnie chodzi mi o jakieś ciekawe teorie na ten temat. Pozdrawiam .
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 35 (przedawniony)
25-03-2005yaotzinNajtrudniejsza zagadka na swiecie
Zagadkę wymyślił Raymond Smullyan a zmodyfikował John McCarthy. Zadanie zostało uznane za najtrudniejszą zagadkę świata.
Wytężcie swoje umysły i spróbójcie rozwiazac tą zagadkę.
Mi sie chyba udało. Rozwiązanie moje przedstawie póżniej abyście mieli szanse wykazania się i ewentualnie zweryfikujecie moje rozwiązanie. Czekam na wasze propozycje rozwiązania zagadki.
Miłego rozwiązywania.

"Trzy boginie, Prawda, Kłamstwo i Los odpowiadają na pytania w swoim języku.
Mówią tylko DA i JA, które odpowiadają słowom TAK i NIE, jednak nie wiesz
które któremu. Prawda zawsze mówi prawdę, Kłamstwo zawsze kłamie, a Los
czasem mówi prawdę, czasem kłamie. Musisz za pomocą trzech pytań okreśłić
która z bogiń to która. Każde pytanie może być skierowane tylko do jednej
bogini.
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki

Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)