Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Nauka

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
30-12-2008Przemysław Biegański10 najważniejszych odkryć archeologicznych mijającego roku
Za stroną:

cosmiclog.(*)rchive/2008/12/12/1713325.aspx

1. Tajemnica błękitu Majów
2. Zamaskowana mumia z Peru
3. Kamień z duszą
4. "Brązowe złoto" z Oregonu
5. Najstarsze malowidła olejne
6. Pierwszy Europejczyk?
7. Pierwsze buty?
8. Wrak portugalski z XVI wieku u wybrzeży Namibii.
9. Kolosalne marmurowe głowy cesarzy rzymskich w Turcji.
10. Ślady najstarszych poławiaczy wielorybów na Czukotce
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
26-12-2008Aleksander GłowackiZjawiska paranormalne - filmy dokumentalne
Jakiś czas temu obiecałem jednemu z forumowiczów (moim zdaniem bardzo dobrą) serię poświęconą tzw. zjawiskom paranormalnym. Oto linki:

rapidshare(*)ierzyc_Nie_Wierzyc_-_Duchy.3gp
rapidshare(*)c_Nie_Wierzyc_-_Egzorcyzmy.3gp
rapidshare(*)Nie_Wierzyc_Kregi_W_Zbozu.3gp,
rapidshare(*)erzyc_-_Ofiary_samozaplonu.3gp
rapidshare(*)ierzyc_Nie_Wierzyc_-_X-Men.3gp
rapidshare(*)zyc_-_Policyjni_Jasnowidze.3gp

Uważam, że właśnie w ten sposób powinny wyglądać filmy poświęcone tym zjawiskom, do głosu zostają dopuszczeni zarówno zwolennicy jak i sceptycy omawianego zjawiska.
Przepraszam za kiepską jakość, tylko w taką udało mi się (z trudem) znaleźć

Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 12 (przedawniony)
24-12-2008Przemysław MurzynMaszyna Memowa
Zabieram się do pisania pracy magisterskiej i jestem aktualnie na etapie kompletowania potrzebnych mi do tego materiałów. Pilnie potrzebuję książkę Susan Blackmore "Maszyna Memowa". Jest niedostępna we wszystkich księgarniach. Jeżeli znajdzie się chętny do odsprzedania tej książki (może być w języku angielkim)bardzo proszę o kontakt. Praca będzie o memetyce i o ewolucji języków (głównie ewolucji języka angielskiego) wszelkie sugestie oraz propozycje związane z tym tematem również są mile widziane. Z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam WSZYSTKICH RACJONALISTÓW!!!! ))
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 14 (przedawniony)
24-12-2008MociumPanEwolucja... czy aby na pewno ?
Ja jako Ateista przyjmuję teorię ewolucji jednakże nie do końca... postaram to się zobrazować na pewnym przykładzie:

Mamy dwóch średniowiecznych ludzi, naglę natykają się na Jumbo Jet'a widzą jak samolot lata i zastanawiają się jak to się dzieje że maszyna unosi się w powietrzu...
Ci dwaj średniowieczni ludzie dostają ten samolot do badań i mają za zadanie dojść do tego co sprawia iż żelazny ptak z gracją unosi się w powietrzu...
No więc prowadzą te badania i udaje im się wyjaśnić że aby samolot leciał potrzebny jest silnik, opływowa aerodynamiczna sylwetka i skrzydła... baaa.. nawet udaje im się dowiedzieć dlaczego niektóre części są ze sobą połączone w taki a nie inny sposób (bo bez siebie żadna z nich by samodzielnie nie działała), lecz niestety nie wiedzą wszystkiego... nadal nie wiedzą jak to się dzieję że maszyna potrafi latać...

Chyba nie muszę mówić że:
Jumbo Jet - ewolucja
Średniowieczne ludziki - nasza aktualna cywilizacja.

W tej historyjce chodziło mi zobrazowanie tego że niby coś wiemy, czyli potrafimy określić dlaczego w naturze elementy są połączone tak czy inaczej, z czego one wynikają lecz niestety nie znamy wszystkich tych połączeń które tworzyłyby całość (czyli ten samolot który lata)

I teraz moje pytanie.. czy należy bezgranicznie ufać ewolucji ? (bo kreacjonizm to ja odrzucam automatycznie) - jeżeli coś jest niekompletne to mój mały lecz racjonalnie myślący rozumek nakazuję mi odrzucić obie te wersje powstania świata...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 29 (przedawniony)
22-12-2008almanzorCieszyć się z globalnego ocieplenia czy się go lękać?

Copyleft Almanzor (kopiując wskaż źródło i powtórz warunki licencji!)
grudzień 2008

Globalne ocieplenia i Globalne oziębienia (cz. II)

Część I
II.1. Cieszyć się z globalnego ocieplenia czy się go lękać?
W pierwszej części podane zostały opinie naukowców dotyczące globalnego oziębienia piątej - ósmej dekady XX wieku. Artykuł Newsweeka z 28.04.1975 pokazuje naiwność ówczesnych naukowców siejących obawy o losy ludzkości i sugerujących, że oziębienie to będzie trwało dalej.

Fig. II-1. Globalne oziębienie 1937/46-1965/75
Tymczasem od połowy lat 1970.. tendencja klimatyczna uległa odwróceniu. Globalne oziębienie nagle zmieniło się w 30 lat globalnego ocieplenia. Ale, podobnie jak 30 lat temu, wielu ludzi uważa, że obserwowana od kilkudziesięciu lat tendencja zmian klimatu będzie kontynuowana i że podobnie jak kiedyś oziębienie, tym razem zagrożenie dla ludzkości będzie stanowić globalne ocieplenie.

Fig. II-2. Globalne ocieplenie od czasu ostatniego oziębienia do 2004
Średnia temperatura dolnej warstwy atmosfery Ziemi od połowy lat 1970.. wzrastała w tempie około 0,25K/dekadę..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 26 (przedawniony)
22-12-2008KubraczekUpadł mit?
Witam,

poniżej zacytuję wypowiedź pewnej Pani na forum onetu. Chodzi mi głównie o to, dlaczego Pani owa twierdzi,że mit homoseksualizmu u zwierząt z przyczyn naturalnych upadł. Może Państwo się orientują, bo Pani rzuciła hasło i nie tłumaczyła. A mnie kwestia ciekawi. Z góry dziękuję. Cytat:

Skoro upadł mit homoseksualizmu zwierząt z przyczyn naturalnych /technicznych/ to coraz częściej homoseksualiści twierdzą, że homoseksualizm to nie tylko seks ale wspólne wychowywanie potomstwa. Kolejna demagogia - skoro homo-SEKS-ualizm to znaczy seks między osobnikami tej samej płci. Słowo to nic nie mówi o uczuciach, potomstwie, wspólnym zamieszkiwaniu itp. Mówi jedynie o fizycznej stronie seksu między osobnikami tej samej płci. To co robią homoseksualiści? Od pewnego czasu próbują nas przekonać, że homoseksualizm to WSPÓLNE wychowywanie potomstwa. No to wracam do pytania - CZY ZAKONNICE są LESBIJKAMI? Przecież wspólnie, jednopłciowo, wychowują potomstwo, setki, tysiące dzieci w domach dziecka. O cywilnych paniach, wychowawczyniach, również w domach dziecka też wypada pamiętać bo... też są jednej płci, też opiekują się dziećmi. Jest to w dodatku od tysiącleci naturalne zajęcie w społecznościach różnych kultur i narodów. O czasowo ograniczonym "homoseksualizmie" nauczycieli w szkołach, bursach itp. aż szkoda wspominać. Czym jeszcze będą chcieli nas przekonać homoseksualiści do "naturalności" swoich zachowań? Co nowego wymyślą? Może wspólne kucharzenie? jednopłciowe? To może wystarczy,..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 34 (przedawniony)
20-12-2008sceptymuchaBól - a jego świadomość
Witam!
Ból- bodźce odbierane przez nocyreceptory lub bezmielinowe zakończenia nerwów. Może być swoisty (można dokładnie określić źródło bólu) lub nieswoisty (nie można określić dokładnie miejsca/źródła bólu).
Z drugiej strony ból, to wrażenie odbierane w świadomości. Załóżmy, że świadomość to software mózgu (jeden z ciekawszych programów).
Pytanie, jak w takim razie przełożyć bodźce na program. I to do tego, by działał on tak, by z jednej strony reagował tak, by pozbyć się bólu, a z drugiej, w miarę możliwości kontynuował swoje działania?
Podejrzewam, że w programie musi być wpisana hierarchia ważności!
Pytanie, czy mamy wpisane w nas hierarchie ważności i czy jeśli tak, to są one wrodzone czy też nabywane?
Pozdrawiam
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
15-12-2008Cystic FibrosisRóznorodność genetyczna ludzi
właściwie to chciałbym wystąpić tutaj w roli pokornego ucznia, który chce się upewnić z jednej kwestii. Mianowicie, z tego co wiem każdy plemnik powinien zawierać taki sam materiał genetyczny pochodzący od ojca, tak samo jak każda komórka jajowa winna posiadać to samo zestawienie genów matki. Ogólnie chciałbym wiedzieć, czy niezależnie jaki plemnik zapłodni komórkę jajową w danym momencie, powstanie z takiego połączenia embrion zawsze mający takie same zestawienie genów? Czy jednak to jest ściśle determinowane przez poszczególne komórki rozrodcze męskie, bądź akurat dostępną komórkę jajową? I jeśli tak, to co różni te komórki od siebie? Byłbym niezwykle wdzieczny, gdyby ktoś byłby w stanie mi udzielić odpowiedzi z góry bardzo dziekuje
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
14-12-2008darloveKomputer kwantowy liczy zanim sie go wlaczy...
To mnie zdumiewa, dlatego postanowilem sie tym podzielic z Wami... Widac, ze swiat jest dziwniejszy niz by sie to wydawac moglo (katolickim) teologom.

Komputer kwantowy: wyłącz go, by zadziałał
Newsroom IDG.pl/ŁB
23 lutego 2006 15:38

Komputery kwantowe rządzą się odmiennymi prawami niż ich bardziej makroskopowe odpowiedniki: znają odpowiedź przed zadaniem pytania, mogą teleportować informację itd. Jednak nawet w kwantowym świecie sprzęt, który działa bez włączania, powinien zostać uznany za wybryk natury.

Idea komputera wyłączonego i wykonującego jednocześnie obliczenia bierze się z paradoksu opisywanego przykładem kota Schroedringera - który, zgodnie z pewnymi prawami fizyki kwantowej, może być jednocześnie martwy i żywy.

Wcześniejsze próby zastosowania teorii do komputerów mówiły, że użytkownik jest w stanie uzyskać wynik obliczeń nim wprowadzi je do maszyny. Te przewidywania udało się potwierdzić w praktyce.

Fotonowy komputer, który działa, choć nie działa

Obecnie naukowcy z University of Illinois skonstruowali mechanizm, który działa, choć jest wyłączony: wpuścili foton do układu optycznego symulującego proste wyszukiwanie w czteroelementowej bazie danych przy pomocy algorytmu opracowanego przez Grovera specjalnie dla układów kwantowych.

Cząstka "była" kotem Schroedringera - miała wyszukać element w bazie przy pomocy algorytmu i jednocześnie w ogóle "nie interesować" się algorytmami i wyszukiwaniami.

Foton: jest, ale go nie ma

Kolejne pomiary dokonywane na fotonie..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 14 (przedawniony)
14-12-2008MociumPanPsychologia człowieka
Ostatnio się zainteresowałem tą dziedziną nauki, zachowaniach itp...
Zainteresowałem się tym ponieważ byłem zdumiony jak "Pani psycholog" rozpracowała mnie, moją osobowość, poglądy itp... - byłem zdziwiony jak parę testów i rozmowa może dużo powiedzieć o człowieku... - i dlatego chciałbym zgłębić ten temat

Poszukuję książki Józefa Kozieleckiego "Koncepcje psychologiczne człowieka" oczywiście w formacie "pdf" (tak abym mógł na monitorze komputera przeczytać tę książkę)

Jeżeli znacie jakieś inne ciekawe tytuły z tej dziedziny bądź testy i posiada ktoś z Was tego typu książki na swoich dyskach twardych to prosiłbym o wrzucenie materiałów na jakiś darmowy serwer (np: www.zippyshare.com)

Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki

Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)