Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Nauka

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
23-02-2023chichi23Czy ewolucja zwalnia z czasem?
W filmie stworzonym przez Veritasium zatytułowanym „The Longest-Running Evolution Experiment” prof. Richard Lenski mówi, że ewolucja bakterii w eksperymencie dokładniej odpowiada modelowi prawa potęgowego (przedział czasowy 14:00).

Przyznaję, że eksperyment, o którym mowa, jest przeprowadzany w bardzo ograniczonym i regulowanym środowisku, ale czy ten sam model ma zastosowanie w świecie poza eksperymentem? Czy to oznacza, że ​​ewolucja ogólnie spowalnia wraz z upływem czasu? Albo dlaczego tak nie jest?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 30 (przedawniony)
23-02-2023Edward Robak*STW robi fikołka
Do rysunku zamieszczonego w Wikipedii pl.wikiped(*)a_teoria_względności dorysowałem słoneczko przemieszczające się po niebie, choinki przesuwające się za oknem i ślad epicentrum rozbłysku wraz z symbolicznie przedstawioną średnicą (niebieska linia)



Pytanie mam do ekspertów i znawców tematyki:

A co to jest to coś narysowane czerwoną kreską i przesuwające się wraz z wagonem?

Edward Robak z Nowej Huty
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
23-02-2023oldenkafeJak długo rzeka ma się podnosić po suszy?
Cześć chłopaki, miałem pytanie, widziałem artykuł, który, jak sądzę, mówił o tym, jak zbiorniki rzeki Kolorado nie wypełnią się za naszego życia. A patrząc na ich wskaźnik deszczu, spada tam około 17 cali deszczu rocznie. Ale potem zobaczyłem, że w Kalifornii był zbiornik wodny, który potrzebował 15 lat na regenerację po incydencie chemicznym. A co z tym, przez co przepływa rzeka Eufrat? Wiem, że jego wysychanie jest spowodowane zarówno suszą, jak i tamami, ale ile czasu zajęłoby, zanim wróciłby do stanu pustyni? Jakieś sposoby na przyspieszenie regeneracji?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 22 (przedawniony)
22-02-2023Edward Robak*Co widzi wagon? obalanie tego jak kto widzi STW
Na stronie pl.wikiped(*)a_teoria_względności wikipedysta skopiował z anglojęzycznej Wikipedii dwa obrazki z polskim tłumaczeniem:

Obrazek 1:
    Rozchodzenie się światła w wagonie jadącego pociągu, w układzie odniesienia pasażera. Jeśli światło zostało wyemitowane pośrodku wagonu, to doleci do jego obydwu końców jednocześnie.

Obrazek 2:
    Rozchodzenie się światła w wagonie jadącego pociągu, w układzie odniesienia torów lub stacji. Mimo że światło zostało wyemitowane pośrodku wagonu, to nie doleci do jego końców jednocześnie.

Grupy dyskusyjne Internetu pełne są nierozstrzygniętych sporów na ten temat:
co widzi obserwator na peronie, a co widzi pasażer jadący wagonem, gdy w środku wagonu zapali się żarówka. Czy światło lecąc wprzód i wstecz równocześnie dotrze do ścian równocześnie?
Są dwie wersje odpowiedzi dotyczące tego samego wagonu i przyjmuje się, że obie są poprawne.
A co widzi wagon?
Czy układ nerwowy wagonu również widzi to zdarzenie jednocześnie równocześnie i nierównocześnie?

Zapraszam do rozmowy także trolli, hejterów, oszołomów, mądrochołków i zwykłych zjadaczy tłustych pączków.
Edward Robak z Nowej Huty


Geneza tłustego czwartku sięga pogaństwa. Był to dzień, w którym świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Ucztowanie opierało się na jedzeniu tłustych potraw, szczególnie mięs oraz piciu wina, a zagryzkę stanowiły pączki przygotowywane z ciasta chlebowego i nadziewane słoniną.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 106 (przedawniony)
22-02-2023Henryk.KCo było pierwsze?
Klasyczne wersja tego pytania brzmi ,, Co było pierwsze kura czy jajko? " .
Ponieważ nie chcę się powtarzać , to wzniosę je na znacznie wyższy poziom.
Co było pierwsze ładunek czy masa?
Zainteresowanie to wypływa z pragnienia odpowiedzenia na pytanie jak powstał świat fizyczny, który nas otacza?
Wydaje mi się, że łatwiej jest wyjaśnić powstawanie materii w otoczeniu ładunków niż ładunku w otoczeniu mas.
Trudno jest jednak zaproponować ładunek bez masy.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
22-02-2023sishil87Czy człowiek może wyczuć porażenie prądem?
Po prostu zszokowałem się na klamce, a potem przypomniałem sobie to odkrycie latające wokół, że ludzie nie mogą wyczuć wilgoci, ale czują tylko niską temperaturę, ciśnienie i uczucie, że wiedzą, że są mokrzy. Czy tak samo jest z porażeniem prądem? Czy wyczuwam, że nastąpił transfer elektronów? A może wyczuwam przenoszenie ciepła i uczucie kłucia i cokolwiek innego, co się z tym wiąże?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
18-02-2023jamaykansCo sprawia, że system odpornościowy jest silny?
Markery genetyczne, bakterie jelitowe, ekspozycja na poziom szczepienia, ćwiczenia, dieta… Co według nauki jest największym czynnikiem, który sprawia, że ​​układ odpornościowy jednej osoby jest silniejszy od innej? Najbardziej zainteresowany poznaniem roli genetyki i epigenetyki.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 12 (przedawniony)
17-02-2023LitekSamorództwo
Niektórzy twierdzą że w wyniku samorództwa ukształtowała się świadomość. Jeżeli najsilniejsze osobniki jak zakładają ewolucjoniści przeżywają, dlaczego istnieje empatia ? Człowiek ma poczucie piękna i sprawiedliwości, jakim cudem to wyewoluowało ? Prosiłbym o konkretne odpowiedzi.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
14-02-2023alsorprogram do rysowania linii i powierzchni 3D z punktów
Jaki program/aplikacja narysuje mi powierzchnię z podanych punktów?

znaczy takie dane podajemy:

start: x,y,z

a potem milion kolejnych: xyz, czyli 999999 odcinków.

i to ma mi zrobić i narysować z tego powierzchnię - full 3D, i obracaną do tego.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
14-02-2023kylo40Co Darwin miał na myśli, mówiąc o "połączeniu genetycznym"?
Czytam „Pochodzenie gatunków”, aw rozdz. 4, pod „zbieżnością charakterów”, Darwin argumentując, że jest bardzo mało prawdopodobne, aby ten sam gatunek powstał z dwóch różnych linii, cytuję: „gdyby tak się stało, spotkalibyśmy się z tą samą formą, niezależnie od powiązań genetycznych ".

Ale szybkie wyszukiwanie w Google mówi, że Mendel opublikował swoje prace na temat dziedziczenia dopiero w 1966 r., 7 lat po opublikowaniu książki Darwina, a DNA odkryto dopiero w 1869 r. Uważam za bardzo mało prawdopodobne, aby mógł użyć terminu „genetyczny "w takim samym sensie jak my.

Więc co, do diabła, Darwin miał na myśli, mówiąc o „połączeniu genetycznym”?!
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki

Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)