 |
Przegląd wątków w dziale Nauka
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 4 (przedawniony) | | 23-02-2023 | chichi23 | Czy ewolucja zwalnia z czasem? |
W filmie stworzonym przez Veritasium zatytułowanym „The Longest-Running Evolution Experiment” prof. Richard Lenski mówi, że ewolucja bakterii w eksperymencie dokładniej odpowiada modelowi prawa potęgowego (przedział czasowy 14:00).
Przyznaję, że eksperyment, o którym mowa, jest przeprowadzany w bardzo ograniczonym i regulowanym środowisku, ale czy ten sam model ma zastosowanie w świecie poza eksperymentem? Czy to oznacza, że ewolucja ogólnie spowalnia wraz z upływem czasu? Albo dlaczego tak nie jest? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 30 (przedawniony) | | 23-02-2023 | Edward Robak* | STW robi fikołka |
Do rysunku zamieszczonego w Wikipedii pl.wikiped(*)a_teoria_względności dorysowałem słoneczko przemieszczające się po niebie, choinki przesuwające się za oknem i ślad epicentrum rozbłysku wraz z symbolicznie przedstawioną średnicą (niebieska linia) Pytanie mam do ekspertów i znawców tematyki: A co to jest to coś narysowane czerwoną kreską i przesuwające się wraz z wagonem?Edward Robak z Nowej Huty  | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 3 (przedawniony) | | 23-02-2023 | oldenkafe | Jak długo rzeka ma się podnosić po suszy? |
Cześć chłopaki, miałem pytanie, widziałem artykuł, który, jak sądzę, mówił o tym, jak zbiorniki rzeki Kolorado nie wypełnią się za naszego życia. A patrząc na ich wskaźnik deszczu, spada tam około 17 cali deszczu rocznie. Ale potem zobaczyłem, że w Kalifornii był zbiornik wodny, który potrzebował 15 lat na regenerację po incydencie chemicznym. A co z tym, przez co przepływa rzeka Eufrat? Wiem, że jego wysychanie jest spowodowane zarówno suszą, jak i tamami, ale ile czasu zajęłoby, zanim wróciłby do stanu pustyni? Jakieś sposoby na przyspieszenie regeneracji? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 22 (przedawniony) | | 22-02-2023 | Edward Robak* | Co widzi wagon? obalanie tego jak kto widzi STW |
Na stronie pl.wikiped(*)a_teoria_względności wikipedysta skopiował z anglojęzycznej Wikipedii dwa obrazki z polskim tłumaczeniem: Obrazek 1: Rozchodzenie się światła w wagonie jadącego pociągu, w układzie odniesienia pasażera. Jeśli światło zostało wyemitowane pośrodku wagonu, to doleci do jego obydwu końców jednocześnie. Obrazek 2: Rozchodzenie się światła w wagonie jadącego pociągu, w układzie odniesienia torów lub stacji. Mimo że światło zostało wyemitowane pośrodku wagonu, to nie doleci do jego końców jednocześnie. Grupy dyskusyjne Internetu pełne są nierozstrzygniętych sporów na ten temat: co widzi obserwator na peronie, a co widzi pasażer jadący wagonem, gdy w środku wagonu zapali się żarówka. Czy światło lecąc wprzód i wstecz równocześnie dotrze do ścian równocześnie? Są dwie wersje odpowiedzi dotyczące tego samego wagonu i przyjmuje się, że obie są poprawne. A co widzi wagon? Czy układ nerwowy wagonu również widzi to zdarzenie jednocześnie równocześnie i nierównocześnie? Zapraszam do rozmowy także trolli, hejterów, oszołomów, mądrochołków i zwykłych zjadaczy tłustych pączków.  Edward Robak z Nowej Huty 
Geneza tłustego czwartku sięga pogaństwa. Był to dzień, w którym świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Ucztowanie opierało się na jedzeniu tłustych potraw, szczególnie mięs oraz piciu wina, a zagryzkę stanowiły pączki przygotowywane z ciasta chlebowego i nadziewane słoniną. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 106 (przedawniony) | | 22-02-2023 | Henryk.K | Co było pierwsze? |
Klasyczne wersja tego pytania brzmi ,, Co było pierwsze kura czy jajko? " . Ponieważ nie chcę się powtarzać , to wzniosę je na znacznie wyższy poziom. Co było pierwsze ładunek czy masa? Zainteresowanie to wypływa z pragnienia odpowiedzenia na pytanie jak powstał świat fizyczny, który nas otacza? Wydaje mi się, że łatwiej jest wyjaśnić powstawanie materii w otoczeniu ładunków niż ładunku w otoczeniu mas. Trudno jest jednak zaproponować ładunek bez masy.
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 3 (przedawniony) | | 22-02-2023 | sishil87 | Czy człowiek może wyczuć porażenie prądem? |
Po prostu zszokowałem się na klamce, a potem przypomniałem sobie to odkrycie latające wokół, że ludzie nie mogą wyczuć wilgoci, ale czują tylko niską temperaturę, ciśnienie i uczucie, że wiedzą, że są mokrzy. Czy tak samo jest z porażeniem prądem? Czy wyczuwam, że nastąpił transfer elektronów? A może wyczuwam przenoszenie ciepła i uczucie kłucia i cokolwiek innego, co się z tym wiąże? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 3 (przedawniony) | | 18-02-2023 | jamaykans | Co sprawia, że system odpornościowy jest silny? |
Markery genetyczne, bakterie jelitowe, ekspozycja na poziom szczepienia, ćwiczenia, dieta… Co według nauki jest największym czynnikiem, który sprawia, że układ odpornościowy jednej osoby jest silniejszy od innej? Najbardziej zainteresowany poznaniem roli genetyki i epigenetyki. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 12 (przedawniony) | | 17-02-2023 | Litek | Samorództwo |
Niektórzy twierdzą że w wyniku samorództwa ukształtowała się świadomość. Jeżeli najsilniejsze osobniki jak zakładają ewolucjoniści przeżywają, dlaczego istnieje empatia ? Człowiek ma poczucie piękna i sprawiedliwości, jakim cudem to wyewoluowało ? Prosiłbym o konkretne odpowiedzi.
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 11 (przedawniony) | | 14-02-2023 | alsor | program do rysowania linii i powierzchni 3D z punktów |
Jaki program/aplikacja narysuje mi powierzchnię z podanych punktów? znaczy takie dane podajemy: start: x,y,z a potem milion kolejnych: xyz, czyli 999999 odcinków. i to ma mi zrobić i narysować z tego powierzchnię - full 3D, i obracaną do tego.  | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 4 (przedawniony) | | 14-02-2023 | kylo40 | Co Darwin miał na myśli, mówiąc o "połączeniu genetycznym"? |
Czytam „Pochodzenie gatunków”, aw rozdz. 4, pod „zbieżnością charakterów”, Darwin argumentując, że jest bardzo mało prawdopodobne, aby ten sam gatunek powstał z dwóch różnych linii, cytuję: „gdyby tak się stało, spotkalibyśmy się z tą samą formą, niezależnie od powiązań genetycznych ".
Ale szybkie wyszukiwanie w Google mówi, że Mendel opublikował swoje prace na temat dziedziczenia dopiero w 1966 r., 7 lat po opublikowaniu książki Darwina, a DNA odkryto dopiero w 1869 r. Uważam za bardzo mało prawdopodobne, aby mógł użyć terminu „genetyczny "w takim samym sensie jak my.
Więc co, do diabła, Darwin miał na myśli, mówiąc o „połączeniu genetycznym”?! | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki  Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |