Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Nauka

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 74 (przedawniony)
04-05-2013gibgibgibonBig Bang, koncepcja
Witam forumowiczów.

Ostatnio chodzi mi po głowie pewien koncept i postanowiłem się nim z wami podzielić.
Załóżmy, że mamy osobliwość - nieskończenie mały, gęsty i gorący "punkt" który znajduje się "nigdzie" i zawiera wszystko.
Zawsze rozumiałem to zdarzenie jako wybuch, który rozchodzi się z kierunku "srodka" osobliwości na "zewnątrz". Rozważałem sobie możliwość, że osobliwość faktycznie wybuchła ale ekspansja została skierowana do wewnątrz osobliwości. Czasoprzestrzeń zostałaby w ten sposób stworzona i rozciągnięta w nieskończenie małej "przestrzeni" osobliwości.
Zacząłem o tym rozmyślać po obejrzeniu kilku filmików tego typu:
/watch?v=cakfNwkO2no

Czy uważacie, że miałoby to jakieś dalsze implikacje ? Czy takie postrzeganie BB zmienia cokolwiek w postrzeganiu początków wszechświata ?

Przepraszam za ewentualne błędy merytoryczne jak i każde inne. To mój pierwszy post..

Pozdrawiam Tomek
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 32 (przedawniony)
21-04-2013-jad-Antybiotyki a alkohol
Powszechnie wiadomo, że antybiotyków z alkoholem pod żadnym pozorem łączyć nie można i jeśli ktoś bierze antybiotyk to na imprezie nie pije. Takie połączenie może spowodować ostrą reakcję alergiczną, zapaść a nawet jeśli to się nie zdarzy, to wątroba cierpi niewyobrażalnie. To jest wiedza powszechna i nigdy w powyższe nie wątpiłem.
Jednak jakiś czas temu poprosiłem lekarza, żeby przepisał mi coś, co nie przeszkodzi mi w piciu na weselu a ten zapisał jakiś antybiotyk i powiedział, że napić się mogę byle nie codziennie, bo raz że nie wypada a dwa, że mój organizm i tak jest wyczerpany z powodu choroby. Na moje zdziwienie odpowiedział, że zakaz picia podczas przyjmowania antybiotyków to mit wymyślony przez żony i pić można pod warunkiem, że w ulotce leku wyraźnie tego nie zakazano.
Czytałem o tym co nieco w internecie i jak rozumiem- niebezpieczeństwo istnieje tylko w połączeniu z konkretnymi antybiotykami. Mój wniosek wyciągam jednak z różnych niepewnych źródeł. Czy dysponuje ktoś jakimiś poważnymi publikacjami na ten temat lub może coś jeszcze w tej sprawie dodać?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 95 (przedawniony)
17-04-2013letmaPrędkość grawitacji
Zgodnie z OTW grawitacja to zakrzywienie czasoprzestrzeni. Jeżeli tak, to informacja o oddziaływaniu jest niejako zaprogramowane w postaci tego zakrzywienia. Nie potrzebuje żadnego materialnego nośnika, który podlegałby ograniczeniom prędkości. Dlatego nie bardzo rozumiem dlaczego Einstein twierdził że prędkość przekazywania oddziaływania nie może przekroczyć pś. Czy wynika to z pewnej niekonsekfencji czy istnieją jakieś ograniczenia. Nie chcę umniejszać jego dokonaniom, ale moim zdaniem miał tendencję do wprowadzania pewnych stałych, jak choćby stała kosmologiczna, które pasowałyby do jego wyobrażenia Wszechświata. Ja na gruncie OTW nie widzę ograniczenia prędkości oddziaływania grawitacyjnego.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 8 (przedawniony)
13-04-2013uxbridgeFizyka smoleńska. Flatter wg. prof. Czachora
Profesor fizyki teoretycznej z Politechniki Gdańskiej, Marek Czachor, wnosi rewolucyjny wkład do mechaniki. Oto wiekopomne słowa:
Inny przykład: Załóżmy, że samolot otarł się czubkiem skrzydła o brzozę (nikt tego nie symulował) i nastąpił tzw. flutter, czyli rezonansowe drganie spowodowane zderzeniem i wynikającymi z niego drganiami lotki i interceptorów, połączone z możliwym oderwaniem skrzydła przez siły oporu. Muszą być przeprowadzone symulacje, w których te wszystkie rzeczy się modeluje (nikt tego jeszcze nie zrobił).
Nie będę rozwodził sie za bardzo nad zjawiskiem flatteru (ang. flutter) któe jest rzeczywiście pewnym specyficznym drganiem rezonansowym powierzchni nośnych samolotu. Wystarczy powiedzieć, że drganie takie, prowadzące do zniszczenia konstrukcji jest zawsze związane z przekroczeniem dopuszczalnych prędkości i jako takie nie może wystąpić na skutek uderzenia.
Ale co innego jest tu ważne. Otóż PROFESOR FIZYKI twierdzi, że samo wprowadzenie elementu w drgania, może prowadzić do rezonansu mechanicznego i zniszczenia konstrukcji! Czyli nie potrzebuję oscylującej siły wymuszającej drgania, większej od tłumienia i trwajacej na tyle długo, że drgania narosną i przewyższą wytrzymałość. Wystarczy odpowiednio puknąć taki np. kamerton, albo kieliszek, albo most i on będzie drgać rezonansowo coraz mocniej, aż się rozpadnie.
Jestem w szoku i mówię to poważnie. Czachor nie jest jakimś tam doktorem (nie obrażając doktorów) od "nawozów i od Świata", nie jest zdemenciałym..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 46 (przedawniony)
08-04-2013HodżaTrzymajmy się ciepło!
Zima tej wiosny trzyma się mocno, jak, nie przymierzając, jakieś Chińczyki Może odpuszczę sobie żarty na ten temat, bo i mnie przestał on śmieszyć. Ponieważ w piecu obok mnie huczą właśnie wesoło brzozowe drwa, spróbuję przekazać część tego ciepła Wam i - proponuję temat odgrzewany z pewnością, ale posiadający tę niezwykłą cechę, że staje się tym bardziej gorący, im bardziej za oknem robi się zimno.

Ok. 4 lata temu zostały opublikowane przez NASA uśrednione wartości temperatur i opadów na Ziemi w odniesieniu do średnich wieloletnich. Zdziwiony czytałem komentarze do danych - które, rzeczywiście, pokazywały wzrost średnich temperatur na Ziemi - bez bliższego rozważenia tego, co widać było na mapie. Otóż wyraźnemu (jakkolwiek niewielkiemu) wzrostowi temperatur niemal na całym świecie towarzyszył ich znaczny spadek w dwóch miejscach: północnej Skandynawii i pn.-zach. Kanadzie, wraz ze wzrostem opadów w tych właśnie obszarach, najwyraźniej skorelowany z niższą temperaturą. Otóż w całej tej histerii związanej z globalnym ociepleniem zabrakło mi banalnej obserwacji, że obraz na sporządzonej mapie może wskazywać na jeden z możliwych scenariuszy rozpoczynających epokę lodowcową: wzrost temperatur w obszarach ciepłych oraz spadek w obszarach, w których rodzą się wielkie lodowce kontynentalne Ameryki i Europy, zasilane opadami z intensywnego parowania międzyzwrotnikowych obszarów oceanów.

Nie wiem, na ile moja opinia ma cokolwiek wspólnego z sensownym przewidywaniem - nawet..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 51 (przedawniony)
06-04-2013Jan WerbińskiSuperinteligencja a człowiek
Rozwój komputerów przebiega zgodnie z prawem Moore'a i wkrótce osiągnie kres. Powstanie superinteligencja, czyli sztuczna inteligencja o możliwościach przewyższających umysł człowieka podobnie jak ten przewyższa umysł zwierząt. Niewykluczone, że będzie miała też samoświadomość.
Moment, w którym to nastąpi nazywa się "techniczną osobliwością". Wiele wskazuje na to, że może to nastąpić w okresie 2030-2050. Będzie to sytuacja, kiedy żaden człowiek nie dorówna sztucznej inteligencji, a problemy możliwe do rozwiązania przez komputer będą rozwiązywane natychmiast.
Być może od tej daty będziemy liczyć lata nowej ery, w której człowiek przestał być najbardziej inteligentnym stworzeniem na Ziemi?
Przesłanki: istnieją już tranzystory jednoatomowe (mniejszych nie będzie), zdolne do wykonywania algorytmów kwantowych komputery kwantowe oraz dosłownie od kilku miesięcy prototyp pamięci kwantowej, powstaje ośrodek badawczy gdzie budowany jest symulator mózgu.

Jak będzie wyglądało życie ludzi po tej dacie? Czy grozi nam zdominowanie przez maszyny, jak w Matrixie? Czy w świecie superinteligentnych komputerów nastąpi ewolucja i negatywna selekcja podobnie jak w świecie żywym? Czy maszyny zdolne do samodzielnego pozyskiwania surowców, samodzielnego naprawiania, samouczenia i wymyślania nowych maszyn będą się rozwijac tak samo jak życie biologiczne?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 9 (przedawniony)
04-04-2013Christopher CJ JozwiakOd jutra [21.03] g. 10:00 live z wyników Plancka!
'Wszechświat chce żebyś to zobaczył/a! [ew. retransmisję w arch. ESA]

link video: spaceinvideos.esa.int/esalive

Najdokładniejsza mapa reliktu 'embrionalnego [~380-400tys. lat po W.Wybuchu]
może pozwoli m.in. powiedzieć co z tym 'ciemnym przepływem [dark flow] i pozwoli oszacować 'czas połowicznej - spontanicznej anihilacji? -może trochę mnie ponosi ;]

* (są polskie napisy) PROSTA prelekcja sprzed ~roku [Briana Greene] do czego ~ nam to: www.ted.co(*)verse_fine_tuned_for_life.html
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
02-04-2013Zbigniew KorzelskiKonkurs "Polski Wynalazek 2013" - List otwarty
Ze sporym zainteresowaniem obejrzałem finał konkursu „Polski Wynalazek 2013” emitowany przez TVP1 w dniu 18 marca br. W mojej ocenie organizatorzy konkursu dopuścili do finału projekty niespełniające wymagań regulaminu konkursu, a tym samym złamali zapisy tego regulaminu.

W związku z powyższym napisałem List otwarty do Organizatorów konkursu.
Zapraszam do zapoznania się z treścią listu na stronie korzelski.(*)alazek-2013--list-otwarty.html
.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 12 (przedawniony)
24-03-2013BrzostowskiPolski Wynalazek 2013
Ktoś wymyślił ciekawy projekt - konkurs: Polski Wynalazek 2013. Oglądam właśnie odcinek w TVP. Pomyślałem - super, zamiast idiotycznych teledurniejów, coś pozytywnego, optymistycznego.

Ale ... wszedłem na stronkę:
www.tvp.pl(*)/polski-wynalazek-2013/nagroda

i dowiedziałem się, że zwycięzca odbierze nagrodę w wysokości 50 tys. zł.

A ile kosztuje ten projekt? Honorarium celebrytów, dziennikarzy, koszty obsługi ...

Niestety nie znalazłem tego w sieci, ale myślę, że to miliony złotych publicznych pieniędzy, które trafią głównie do firm obsługujących.

A wynalazcom - 50 tys. zł! Aż się chce coś wynaleźć!
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
23-03-2013Jan WerbińskiTEDx Warsaw
Jedzie ktoś na TEDx Warsaw? Może ktoś był w latach ubiegłych?
Co myślicie o TED ogólnie i lokalnym TEDx?

tedxwarsaw.com/program/
warszawa.d(*)EDxWarsaw_ujawniona,92598.html
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki

Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)