Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Nauka

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 40 (przedawniony)
29-07-2008ZulkaDowody naukowe... Ewolucja czy ISW?
Kontynuacja dyskusji z wątku "Jak powstał wszechświat" ...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 57 (przedawniony)
29-07-2008dawid999Zagadki do rozwiązania
Zagadka nr 1
Na wystawie obrazów pewien mężczyzna przyglądał się portretowi.
Ktoś go zapytał: - Czyjemu portretowi się przyglądasz?
Ów człowiek odpowiedział: - Nie mam braci, ani sióstr, ale ojciec tego człowieka na obrazie jest synem mojego ojca, ojciec mojego ojca był jego dziadem, a żona tego dziada była po stronie ojca.
Czyjemu portretowi przyglądał się ten wielbiciel obrazów?

Zagadka nr 2
Masz dwie szklanki: jedną z octem, drugą z przegotowaną wodą.
Łyżkę przegotowanej wody przelewasz do szklanki z octem i starannie mieszasz.
Teraz łyżkę tej mieszanki przelewasz znów do szklanki z wodą.
Czego jest więcej: octu w wodzie, czy wody w occie?

Zagadka nr 3
W pewnym miasteczku mieszkał Golibroda czyli 'człowiek, który golił brody wszystkim, którzy sami sobie nie golili brody'. Jeśli ktoś sam sie ogolił to Golibroda przechodził obok niego spokojnie, jeśli natomiast zobaczył kogoś, kto nie golił sobie brody sam, natychmiast go gonił i przemocą golił mu brodę. Każdy zobaczony przez niego w miasteczku człowiek, który nie golił sobie sam brody, był natychmiast przez niego ogolony, a ten kto sie ogolił sam był dla Golibrody nietykalny.
W jaki sposób golił się Golibroda?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 10 (przedawniony)
26-07-2008MaddyHomeopatia łopatologicznie
Czy ktoś mógłby mnie odesłać do jakiegoś linka, artykułu, książki który wykłada przystępnie zasady na jakich opiera się homeopatia, cała ta teorie pamięci wody itp.?

A teraz uzasadnienie bo zaraz mnie ktoś odstrzeli.

Rozmawiając jakiś czas temu na temat chorób (standardowy temat towarzyski, nie wiesz gdzie człowiek mieszka ale już wiesz, że cierpi na kłykciny kończyste) próbowałam znajomej wyłożyć w skrócie "teorie" na jakich opiera sie homeopatia.

Osoba ta dość często stosuje tzw. leki homeopatyczne przy różnych okazjach równolegle z tradycyjnym leczeniem i nie miała zielonego pojęcia, co tak naprawdę siedzi w tych fiolkach z kryształkami cukru (tak, to nasz ulubiony "lek" na przeziębienie, staram się nie robić product placementu).

Po moim bardzo pobieżnym wyjaśnieniu jak się te "leki" produkuje, znajoma moja oskarżyła mnie, że się z niej po po prostu nabijam i mam ją za idiotkę, bo tylko idiota uwierzy w "pamięć wody" albo że lek nabiera mocy przez rozcieńczanie i potrząsanie.

Temat na krótką chwilę stał się towarzyskim przebojem - ktoś podsłuchał i zasugerował, że może by tak rozcieńczyć setkę wódki w litrze wody i potrząsnąć parę razy to nabędzie mocy litra wódki. Dużo było śmiechu, ktoś mnie po plechach poklepał ze współczuciem, że się nikt nabrać nie dał i koniec tematu.

Jak się okazało spora część towarzystwa przynajmniej parę razy w życiu odwołała sie do homeopatii, często z polecenia farmaceuty (sic!) i nikt nie miał, i pewnie nie ma, bo to co usłyszeli ode mnie..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 7 (przedawniony)
18-07-2008diogenesPropozycja terminologiczna
fakty.inte(*)-przeprosin-od-papieza,1147868

Molestowanie przez księży to zjawisko na tyle specyficzne i powszechne, że zasługuje na specyficzną nazwę. Od księdza O'Donella (zobacz powyższy link),za którego sprawą zmarły te dziewczyny, proponuję, aby nazywać ten fenomen (przynajmniej w literaturze fachowej) odonellizmem (ewentualnie przez jedno l).
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
18-07-2008OskoNauka - bajka dla dorosłych
Witam!
Po przeczytaniu ostatnio umieszczonego na stronie artykułu, zajrzałem na stronę internetową autora i znalazłem tam ciekawy tekst nt. nauki. Co sądzicie o tezach stawianych w tym tekście?

Link do strony:
www.dylewski.info/
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 9 (przedawniony)
17-07-2008Thomas MannSawant genialny głupiec
wczoraj na TVP1 o 23.20 wyemitowany został program o tym właśnie zjawisku
pl.wikipedia.org/wiki/Sawant
Nie mogę uwierzyć i chce was zapytać czy macie jakieś zdanie na ten temat i czy wcześniej słyszeliście o tym.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
17-07-2008KonstańczakStosowanie matematyki.
Matematyka królowa nauk.Licząca,mnożąca i dzieląca -wykonująca wszelkie pomiary w ułamkach sekund. Dla przeciętnego człowieka nie znaczy zbyt wiele-albo ją pojmuje albo odrzuca.Tym samym pojęcia matematyczne mało kiedy prowadzą do rozwiązywania spraw. Rozwiązywanie problemów odbywa się na polu zrozumienia,tym samym nie rozwiązuje się problemu-ów tylko je rozgaduje.
Mądre stosowanie matematyki na polu humanistycznym pozwala rozwijać pojęcia,odkrywać nowe terminy ,minimalizować wpływy humanitaryzmu na humanizm.
Matematyka jest obojętna na zależności.Wszystko co powstaje w efekcie matematycznych rozważań ma na celu konkretne rozwiązanie,które można sprawdzić.
Dziś matematyka w naszych polskich szkołach pełni rolę drugorzędnej nauki,której trzeba się uczyć.Przykry obowiązek,który trzeba wypełnić. Liczenie dla samego liczenia bez głębszej analizy,zrozumienia praw umysłu-który lubi rozwiązywać. Niekoniecznie mówić.
Z opasłych tomisk powstają nastepne,z matematycznych wzorów powstają konkrety,wzory chemiczne,fizyczne.
Łatwiej opisać prawa fizyki,chemii niż ubrać je w skrót czyli wzór,który nie każdy zrozumie,ale chętnie zaakceptuje jako postęp cywilizacyjny w efekcie rozwiązań.
Mądrze stosowana matematyka pozwala człowiekowi rozwiązywać najtrudniejsze problemy.
Nasze umysły są przystosowane do myślenia "konspiracyjnego",nie lubią otwartości w sferze duchowej.
2+2=4 dla każdego,dla myślącego po swojemu niekoniecznie.
Gadulstwo "duchowe" może odbić się czkawką w sferze życia.Koncepty matematycz..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
16-07-2008sniezaRNA na żelu
po izolacji całkowitego komórkowego RNA z zamrożonych pąków kalafiora (metodą Chomczyńskiego) na żelu zamiast ładnych prążków mam rozmyte, niewyraźne i "rozciągnięte". czym to może być spowodowane? proszę o pomoc
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
16-07-2008pykpykPytanie do fizyków
Witam! Jestem jeszcze trochę nieogarnięty w tych sprawach więc proszę o wyrozumiałość.

Do rzeczy!
Czy dobrze rozumiem, że siła w fizyce klasycznej jest definiowana za pomocą masy? "Siła ma wartość jednego niutona (1 N) jeżeli ciału o masie jednego kilograma (1 kg) ..." Czyli F = a*m. Jeżeli tak to jak zdefiniować masę ciała bez odwoływania się do pojęcia siły?

pozdrawiam.

Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
14-07-2008rybekTemplariusze
Witam!
Czy moglibyście polecić mi książkę o historii Templariuszy, a także o wydarzeniach w Rennes le Chateau? Nie wiem po jakie książki mam sięgnąć, a chcę uniknąć czytania tych, które są wytworem wyobraźni autorów a nie opisem rzeczywistości.

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki

Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)