Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Nauka

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
28-02-2008ra-serafinPiotr Amsterdamski
To jest ważny wątek bo dotyczy wielkiego otaczanego szacunkiem Piotra Amsterdamskiego. Dobry alpinista, fizyk, astronom i tłumacz. Inteligentny profesor specjalizujący się w mechanice kwantowej i teorii strun. Prowadził badania dotyczące nadprzewodnictwa strun. Następną ważną rzeczą o nim jest to ze był najlepszym tłumaczem na polski książek naukowych. Przetłumaczył ponad lub ok.80 książek naukowych i popularnonaukowych. Przetłumaczył takie książki jak ,,Krótka historia czasu,, i ,,Wszechświat w skorupce orzecha,, Stephena Hawkinga. Był niestrudzonym alpinistą. Góry traktował z pokorą i szacunkiem. Wspinał się w Polsce jak i we Alpach I Dolomitach.

Jeśli ktoś jest chętny to nie dalej i szczegółowo opisuje życie Amsterdamskiego ja również dodam jeszcze kilka szczegółowych historii jak znajdę czas.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 47 (przedawniony)
27-02-2008mrowaEnergia
Od pewnego czasu coś mnie niepokoiło. Było to coś związanego z energią w przyrodzie. Teraz już wiem co to było. A mianowicie:

Ktoś zadał pytanie jak wytwarzać energie. Padła odpowiedź, że energii nie wytwarzamy tylko możemy ją przetwarzać. Dobrze, skoro przetwarzamy energię to skąd ona wzięła się w przyrodzie? Rozpatrując sprawę w sposób prosty: energii w przyrodzie nie ma. Jest ona równa zeru. Wynika to z minusa przed wzorem na potencjał grawitacyjny. Żeby zapoczątkować przemianę energii trzeba użyć energii z zewnątrz. Więc skoro teraz mamy energię "na plusie" i "na minusie" to skąd pochodziła energia która zapoczątkowała tą przemianę? A skoro była taka energia to wynika z tego że liczba energii we Wszechświecie nie jest równa zeru.

Napiszcie gdzie błędnie rozumuje.

Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
27-02-2008True_QInternetowy kurs nanotechnologii!
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 25 (przedawniony)
25-02-2008JanurGlobalna Katastrofa
Książka "Globalna Katastrofa" napisana przez Jo Van den Driessche i Kris Van den Driessche.

Co o niej sądzicie i o teoriach wysuniętych przez autorów?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 45 (przedawniony)
24-02-2008Marek222Dziś o 18:15 w TV Trwam prawdziwa gratka
rozmowy niedokończone pod bardzo zadziornym tytułem: "rewolucja naukowa - koniec epoki ewolucjonistów" - nagrywajcie jak macie czym - aby nasze wnuki miały się z czego śmiać - bo ja coś czuję że jeśli to będzie w formie audio na ich stronie to nie za długo... bo KK jest bardzo niejednoznaczny w stanowisku ewolucji i skłania się raczej ku wyznawaniu doboru naturalnego sterowanego z góry, ale jednak nie czystemu kreacjonizmowi tzw. "nowej Ziemii" - które to przekonanie jest charakterystyczne raczej dla różnej maści protestantów i pochodnych w USA - a skoro KK chce się od nich odróżniać więc bardzo go kusi być niejako bliżej po stronie nauki w tym temacie i razem z naukowcami wspólnie wyśmiewać kreacjonistów starej Ziemii...

więc może być tak że po emisji tego materiału przyjdzie 'rozkaz' z góry odpowiednio korygujący podejście RM i spółki do tych tematów - co spowoduje zniknięcie tego materiału może i na zawsze - a tak będziemy mieli unikalny dostęp do światopoglądu polskich kreacjonistów, może nawet poruszą temat stosunku JPII do tego tematu - a najbardziej czekam na telefony... to będzie naprawdę miodzio...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
22-02-2008ra-serafinTypy superstrun
Czy wie ktoś(to jest pytanie retoryczne, inteligencja użytkowników jest wielka) i mógłby mi wyjaśnić o co chodzi w podziale strun na pięć typów. Właśnie doszedłem to rozdziału w Wszechświaty równoległe do tematu w którym jest mowa o m-teorii i o tych strunach różnych typów , że można je dzielić, rozrywać, łączyć itp.

Mam nadzieje na ciekawą do czytania odpowiedź
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 16 (przedawniony)
20-02-2008ra-serafinSatelita leci nam na głowy
Następny nowy temacik tylko nie wiedziałem gdzie go wrzucić. Ostatnio dużo o tym mówili w wiadomościach. ,,Satelita spadnie na teren Polski,, i ludzie już sie boją że im dachy poprzebija. Nawet jak Amerykanie nie zestrzelą tego satelity to przecież 2/3 cielska spali się w atmosferze a reszta rozpadnie się i spadnie ileś tam kawałków na teren Polski. Prawdopodobnie na teren Polski bo podobno ma ominąć nasz piękny kraj i upaść gdzieś z boku. Ale nie wiem czego to się ludzie tutaj boją, wojsko specjalnie stawiać w stan gotowości bo amerykańska rakieta ma przelatywać nad terenem Polski by zestrzelić satelitę.

Ale nawet dobrze jak by spadła na teren Polski. Polacy by mieli wreszcie własnego satelitę
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 14 (przedawniony)
17-02-2008ra-serafinKopia naszego układu
Pewnie wszyscy o tym słyszeli ale nowinka ciekawa. Polska znowu coś odkryła , no nie takie coś , to nie zwykły układ tylko kopia nie 100% naszego Układu Słonecznego. Układ nazywa się OGLE-2006-BLG-109 i znajduje się w odległości 4500 lat świetlnych. Planety odkryto dzięki metodzie mikrosoczewkowania grawitacyjnego.

Co sądzicie o tym okryciu? Polacy jednak nie śpią. Gdyby astronomowie polscy dostawali więcej pieniędzy na nowy sprzęt i obserwatoria to na pewno nasi astronomowie odkrywaliby coraz więcej obiektów, zjawisk,itp. Jakie jest wasze zdanie?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 50 (przedawniony)
14-02-2008MijoEwolucja
Zastanawiam się nad takim problemem, dlaczego ewolucja nie zbudowała kobiet w taki sposób aby przychodzenie na świat potomstwa było dla nich stosunkowo łatwiejsze ?
Jeśli nie kara to co jest przyczyną tego stanu rzeczy?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
13-02-2008True_QWybór newsów, a ludzki mózg
Witam!
Dziś oglądałem zdjęcia nagrodzone w World Press Photo (wiadomosci.onet.pl/77381,21,0,pokaz.html), jeden z komentujących forumowiczów zauważył, że większość nagrodzonych zdjęć przedstawia "ludzkie tragedie". Przypomniał mi się wtedy problem, nad którym już kiedyś wcześniej myślałem, ale jakoś w ferworze spraw dnia codziennego zapomniałem o drążeniu go dalej.
Dlatego chciałbym zapytać, czy ktoś zna publikacje dotyczące problemu: proces wyboru newsów, a ludzki mózg? Bo wydaje się, że rzeczywiście "pierwsze strony gazet" okupują najczęściej wiadomości o wojnach, zamachach, a także inne o tragediach ludzkich na mniejszą skalę. Co więcej, wydaje się, że ma to związek z ludzką uwagą. Bardziej uwagę przyciąga niebezpieczeństwo i strach, dlatego też redaktorzy wybierają takie a nie inne newsy (dlatego, że one przyciągają zarówno ich uwagę, jak i uwagę widzów/czytelników).
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki

Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)