 |
Przegląd wątków w dziale Nauka
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 61 (przedawniony) | | 16-04-2010 | Free Your Mind (fym) | Czy świat jest racjonalny? |
Proponuję lekturę tekstu pod tym właśnie tytułem ks prof Michała Hellera, o którym więcej tutaj. Tekst pracy tutaj. Autor zastanawia się nad podstawami racjonalności świata, skąd się bierze to poczucie, z czym się ono wiąże itd. W rozdziale drugim formułuje hipotezę racjonalności świata, która brzmi: Swiat posiada pewna ceche, dzieki której daje sie go skutecznie zbadac. Hipoteze te bede skrótowo nazywac hipoteza racjonalnosci swiata (lub po prostu racjonalnoscia swiata). Okreslenie hipoteza ontologicznej racjonalmnosci takze byłoby tu na miejscu. Pragne podkreslic, ze racjonalnosc swiata przyjmuje jako hipoteze, która - jak sadze - w miare rozwijania sie dalszych moich analiz bedzie sie coraz bardziej uprawdopodobniac. Jest to zgodne z moimi antyfundacjonistycznymi przekonaniami, wedle których budowanie filozofii na "niepodwazalnych fundamentach" jest niebezpieczna iluzja.W kolejnych rozdziałach autor podaje i rozważa dwa główne argumenty przeciwko tak pojętej hipotezie o racjonalności świat. Pierwszy argument formułuje w ten sposób: Nie mozna z góry wykluczyc, ze swiat nie jest racjonalny, tzn. nie posiada on takiej cechy, dzieki której moglibysmy go skutecznie badac, a tylko my, w samym procesie badawczym, wprowadzamy racjonalny (bo zgodny z nasza racjonalnoscia) porzadek. W ten sposób swiat (lub pewien jego aspekt) staje sie dla nas zrozumiały,.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 12-04-2010 | spray | 40 lat minęło.. | | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 101 (przedawniony) | | 12-04-2010 | monitor | Nieredukowalne instykty. |
„WIELE instynktów jest tak dziwnych, że ich rozwój wyda się prawdopodobnie czytelnikowi trudnością wystarczającą do obalenia całej mojej teorii” — napisał Darwin. Najwyraźniej instynkt był dla niego problemem nie do rozwiązania, bo następne zdanie brzmiało: „Przede wszystkim mogę tutaj zauważyć, że nie zajmuję się bynajmniej pochodzeniem władz umysłowych, jak nie zajmowałem się powstawaniem samego życia”.
Dzisiejsi wyznawcy darwinizmu nie są jednak tak skrupulatni. Np.zdaniem zoologa i etologa Richarda Dawkinsa teoria ewolucji zadowalająco wyjaśnia powstanie złożonych zachowań instynktownych, jak budowanie ptasich gniazd,czy budowli z liści posklejanych jedwabiem,który mrówki jedwabiarki uzyskują ze swoich larw,trzymając je w żuwaczkach,jak tubki kleju.
Jak wiadomo wrodzone zachowania instynktowne determinowane są genetycznie, to znaczy POSZCZEGÓLNE ELEMENTY danego zachowania kodowane są przez KONKRETNE GENY,których suma składowa daje dopiero sensowny program danego zachowania.
Dawkins w "Samolubnym Genie" opisał eksperyment polegający na skrzyżowaniu dwóch podgatunków pszczół. Jedne przejawiały zachowania HIGIENICZNE drugie nie (prawdopodobnie geny odpowiedzialne za to zachowanie były u nich recesywne)..Na czym te HIGIENICZNE zachowania polegają? Otóż jeśli larwy są zakażone grzybem,to higieniczny szczep OTWIERA WIECZKO GDZIE ZNAJDUJE SIĘ ZAKAŻONA LARWA-NASTĘPNIE CHWYTA JA W ŻUWACZKI-WYCIĄGA Z PLASTRA(KOMORY)-I WYRZUCA POZA UL. Szczepy niehigieniczne.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 17 (przedawniony) | | 11-04-2010 | monitor | Nowy,kompletny szkielet australopiteka. |
www.sfora.(*)akujace-ogniwo-ewolucji-a18818"W jaskini Malapa w RPA, w regionie Sterkfontein, znanym jako "kolebka ludzkości" odkryto nieznangeo do tej pory praprzodka człowieka. Zdaniem naukowców, może on być brakującym ogniwem w ewolucji człowieka - informuje "The Daily Telegraph".W tym tygodniu odkrycie profesora Lee Bergera z Uniwersytetu Witwatersrand ma zostać zaprezentowane światu. Już dziś jednak naukowcy, którzy zapoznali się z pracą profesora ujawiają, że jest to To, ich zdaniem brakujące ogniwo w naszej ewolucji pomiędzy australopitekiem i homo habilis.Do tej pory znajdowano jedynie fragmenty szczątków praprzodków człowieka - kawałki kości szczęki, zęby, czaszki. To odkrycie jest wyjątkowe - prof. Berger znalazł kompletny, doskonale zachowany szkielet chłopca sprzed dwóch milionów lat . Zachował się on w wapiennych osadach jaskini Malapa w RPA. Szczątki odkryte przez prof. Berera i jego zespół są wspaniałe - twierdzi profesor Phillip Tobias, wybitny anatom i antropolog, który był jednym z trzech naukowców, którzy w 1964 roku zidentyfikowali homo habilis jako nowy gatunek przodka człowieka. WB" | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 18 (przedawniony) | | 10-04-2010 | (Alicja)Duda | "Frustrujące" odkrycie; pogląd ws. teorii ewolucji podważony |
Ciekawa wiadomość ale jeszcze "ciekawszy" tytuł tej wiadomości. Co podważa to odkrycie? dlaczego "Frustrujące" wiadomosci(*)i_ewolucji_podwazony,item.html"Frustrujące" odkrycie; pogląd ws. teorii ewolucji podważony Jak informuje kanadyjska telewizja CBC w swoim serwisie internetowym, naukowcy prowadzący badania na indonezyjskiej wyspie Flores, odkryli kolejny zestaw narzędzi używanych przez przodka współczesnego człowieka, homo floresiensis. Odkrycie oznacza, że przodkowie hobbita, jak zwany jest również człowiek z Flores, skolonizowali wyspę wcześniej, aniżeli przypuszczano. Naukowcy określają znalezisko jako "ekscytujące" i "frustrujące". Mike Morwood i Adam Brumm, naukowcy z Uniwersytetu Wollongong w Australii, ogłosili wyniki badań nad narzędziami w piśmie "Nature". - Cofamy się w czasie – oświadczył Morwood. Wiek wcześniej odkrytych narzędzi datowano na 880 tys. lat. Jak się teraz okazało, kolejne odnalezione narzędzia liczą sobie milion lat, co oznacza cofnięcie czasów kolonizacji Flores o 120 tys. lat. Narzędzia zostały odkopane w jaskini Liang Bua, w której wcześniej odnaleziono szczątki homo floresiensis zwanego hobbitem, z uwagi na niewielki wzrost. Brumm oświadczył, że ostatnie odkrycie jest nie tylko "ekscytujące", ale również "frustrujące". Jak podkreśla, fakt, że narzędzia odkryto dokopując się do litej skały oznacza, iż inne artefakty, mogące świadczyć o ludzkiej działalności na Flores, nie.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 26 (przedawniony) | | 04-04-2010 | Palę Schematy | Test Matryc Ravena w przeliczeniu na IQ ? |
Witam Pragnę zwrócić się do Was o pomoc przy interpretacji wyniku testu Matryc Ravena. Ostatnio miałem okazję wykonać owy test przy okazji wizyty u psychologa. Otrzymałem wynik cytuję "Pacjent diagnozowany Testem Matryc Ravena otrzymał wynik odpowiadający 100 centylowi, co świadczy o bardzo wysokiej sprawności umysłowej(poziom I). Rozwój myślenia harmonijny, przyśpieszony, szczególnie wysoka sprawność myślenia abstrakcyjnego. " Chciałbym wiedzieć czy wynik można przeliczyć na punkty IQ. Wtedy stałby się dla mnie bardziej strawny. Za pomoc z góry dziękuję | Zobacz wypowiedzi..
Zobacz wypowiedzi..
Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 19 (przedawniony) | | 27-03-2010 | Jarosław Ziółkowski | Nauka poszła w las... |
Wierny znaczy inteligentny:facet.wp.pl/kat,70996,wid,12074153,wiadomosc.html Zdradzasz żonę? Prawdopodobnie oznacza to że jesteś nie tylko draniem, ale też głupkiem. Oczywiście jeśli wierzyć naukowcom. Badacze z Uniwersytetu w Londynie są bowiem zdania, że niewierność wiąże się z niskim ilorazem inteligencji. Naukowa teza wysnuta przez Brytyjczyków jest bardzo prosta i opiera się na historii ewolucji. Nasi praprzodkowie preferowali poligamię. A zatem każdy z nas, kto współcześnie wybiera związek monogamiczny, odrzuca proste instynkty przodków i staje na wyższym szczeblu ewolucji. A co za tym idzie - musi być inteligentniejszy od swych protoplastów. Natomiast każdy kto decyduje się na kilka partnerek, de facto stawia się na równi ze swoimi praszczurami.[...] Pomijając, że ewolucja nie ma celu, że w toku ewolucji może następować zanik narządów i funkcji, że trudno określić, który "szczebel ewolucji" jest "wyższy", to co to za kretyńskie rozumowanie? ciąg dalszy:[...] Naukowcy zbadali również zależność między ludzką inteligencją, a światopoglądem. Okazało się, że osoby o liberalnych poglądach mają wyższy iloraz inteligencji, niż konserwatyści. I znów prawdopodobnie chodzi o wyższość, jaką ma otwarty umysł, nad umysłem zamkniętym w ścisłe ramy. Miło to słyszeć, choć ta teza brzmi odwrotnie niż powinna (inteligencja->światopogląd), i jeśli to ci sami "naukowcy", to wolałbym, żeby to ktoś inny sprawdził. | Zobacz wypowiedzi..
Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki  Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |