Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Nauka

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 23 (przedawniony)
21-04-2011Miłosz MichałowskiDieta zgodna z grupą krwi - nauka to czy rodzaj homeopatii?
Witam. Mam do Państwa pytanie, jak w tytule postu.

Moja dziewczyna postanowiła ostatnio wypróbować diety zgodnej z grupą krwi - nie wynika to chęci 'schudnięcia', ile raczej poprawienia sampoczucia, odporności, trawienia, etc.

Brak mi jakichkolwiek kompetencji albo wiedzy w kontekście tejże diety - moge jedynie mówić, co mi się wydaję na pierwszy rzut oka.
Z związku z tym, licząc, że znajdzie się na Racjonaliście ktoś kompetentny, chciałem spytać, czy dieta ta posiada jakies podstawy naukowe - jesli tak to jakie? Czy jest to kolejny, trochę "new age'owy" wymysł?


Z góry dziękuję za odpowiedzi i infromacje.

PS. AAbstrahując od naukowych lub pseudonaukowych podstaw dla tejże diety, chciałem spytać czy są jakieś dowody na jej szkoldiwość, neutralność, lub korzystny wpływ na zdrowie? W internecie przeważają opinie 'forumowe', którym z reguły w takich sprawach nie ufam.

Raz jeszcze dziękuję i pozdrawiam.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
20-04-2011sceptymuchaZadanie matematyczne
Witam!

Oto zadanie:
Mamy dziewięc liczb 1,2,3,4,5,6,7,8,9. Dzielimy je na dwa zbiory, jeden pięcioelementowy A, drugi czteroelementowy B - czyli do każdego ze zbiorów trafia odpowiednia ilość liczb, żadna z liczb się nie powtarza.
Czy da się wybrać liczby do zbiorów w taki sposób, by w żadnym ze zbiorów A i B nie znalazły się jednocześnie liczby: 1,2,3 lub 2,4,6 lub 3,6,9 lub 4,8,7 lub 5,9,4 lub 6,7,1 lub 7,5,2 lub 8,3,5 lub 9,1,8?
Na ile sposobów da się to zrobić?

Życzę dobrej zabawy. Zadanie jest słynne w innym, szerszym przedstawieniu.

Pozdrawiam
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 55 (przedawniony)
20-04-2011Jarek DudaRozwiązana zagadka dualizmu korpuskularno-falowego (?)
W standardowym obrazie mechaniki kwantowej, cząstka raz ma jedną naturę, raz drugą. Na przykład niedawno udało się uzyskać prawdziwe zdjęcia atomu - w standardowym obrazie jest wręcz zakaz wyobrażania sobie korpuskularnej natury elektronu w orbitalu, podczas gdy po oderwaniu porusza się on klasycznie i w końcu trafia w pojedynczy piksel detektora. Są też eksperymenty które wręcz wymagają że cząstka ma równocześnie obie natury, jak doświadczenie Afshara ...

Niedawno zostały przeprowadzone bardzo ciekawe eksperymenty, które wydają się rozwiązywać ten dylemat - cząstka już nie musi nieustannie zastanawiać się która natura na ten moment najbardziej pasuje, tylko po prostu ma ciągle obie.
Mianowicie grupie Codera, Forta udało się uzyskać 'kwantowe efekty' dla kropelek oleju na wibrującej powierzchni cieczy: są zlokalizowane i nieustannie tworzą periodyczne fale dookoła.
Dzięki interakcji z wytworzonymi przez siebie falami (coś jak 'pilot waves'), obserwują oni interferencję w eksperymencie z 2 szczelinami, nieprzewidywalne tunelowanie: zależne w skomplikowany sposób od stanu pola i kwantowanie orbit: cząstka musi 'wejść w rezonans z polem' - po jednej orbicie, jej wewnętrzny stan..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 17 (przedawniony)
19-04-2011sceptymuchaStymulacja mózgu
Witam!
Wiedza o mózgu rośnie bardzo szybko. Okazuje się, że wzrosła na tyle, że można ingerować "na żywo" w procesy zachodzące w tym dziwacznym organie.
(link z artykułem i filmikiem, niestety wszystko po angielsku: www.physor(*)netic-fields-editor-video.html )

Jak daleko mogą sięgnąć zastosowania nauki o mózgu, w horyzoncie czasowym 50 lat?

Pozdrawiam
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 12 (przedawniony)
19-04-2011PiotrjotAktywność sejsmiczna
Jaka jest przyczyna trwającej od około dwóch miesięcy aktywności sejsmicznej na terenie Polski? Nie przypominam sobie, żeby zapisy historyczne wspominały o tego typu zjawisku występującym w przeszłości.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
17-04-2011corelessNowy numer "Uniwersytetu Warszawskiego"

Polecam lekturę kwietniowego numeru pisma uczelnianego UW, a zwłaszcza artykułów dotyczących reformy szkolnictwa wyższego.
Tekst "Jedno wielkie chałturzenie" aut. Izabeli Wagner jest po prostu świetny, a to niejedyne smaczki tego numeru.
www.uw.edu.pl/strony/pismo/pismo_1102.pdf
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 28 (przedawniony)
16-04-2011Christopher CJ JozwiakKaldera Yellowstone - jest się czego bać ?
Czy rząd poinformowałby o takim zagrożeniu gdyby badania wskazały, że do wybuchu może dojść w przeciągu najbliższych lat ? Moim zdaniem odpowiedzialny rząd 'powinien' utrzymywać obywateli w nieświadomości tak długo jak to tylko możliwe i zaangażować jak największe środki w próbę zapobieżenia kataklizmowi - tylko czy to na dziś możliwe ? I na pewno wyszłoby szybko na jaw przy tylu zaangażowanych osobach, że 'coś' jest nie tak.

Nowy news: wiadomosci(*)lowstone_jest_wieksza_niz.html
Podstawa: pl.wikipedia.org/wiki/Kaldera_Yellowstone

Pytanie nie brzmi 'czy to nastąpi' tylko 'kiedy to nastąpi ?'.
Jak by to rozładować stopniowo ? Chyba nie ma na to obecnie sposobu...

Wygląda na to, że jesteśmy tak samo bezradni jak w przypadku 'przebiegunowienia Ziemi' - choć konsekwencje wydają się o wiele poważniejsze.

link: pl.wikipedia.org/wiki/Przebiegunowanie_Ziemi

Wygląda na to, że najprędzej obronimy się przed asteroidom - a to właśnie im przypisuje się najwięcej scenariuszy 'końca świata'
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 19 (przedawniony)
13-04-2011Hodża50 rocznica pierwszego lotu człowieka w kosmos
Postanowiłem upamiętnić na tym Forum obchodzoną dziś w całym naukowym świecie 50 rocznicę pierwszego załogowego lotu w przestrzeni kosmicznej.
12 kwietnia 1961 roku Jurij Gagarin okrążył na statku Wostok-1 Ziemię. Rozpoczęła się era podboju kosmosu przez człowieka.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 22 (przedawniony)
13-04-2011Ania...Ofiary na przykład ekskomuniki
Po rocznicy Giordano Bruno poruszyłam ten temat w pracy. No i dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy.

Taki Jan Dzierżoń. Ojciec pszczelarstwa, nie tylko polskiego, ale światowego. Jego praca przyczyniła się do zwiększenia "plonów" miodu. Ale co ważniejsze, badając proces rozmnażania pszczół, odkrył zjawisko partenogenezy. Opis partenogenezy został potwierdzony dopiero ponad 50 lat później, a ksiądz został ekskomunikowany. Wcześniej został zmuszony do ustąpienia z czynnej pracy i wyrzucony z parafii.

Czy podobne zjawisko istnieje w nauce?
Do pewnego stopnia niestety tak. Ale ja oceniam to inaczej. Jesteśmy ostrożni wobec nowości, bowiem najpierw należy je z dużą pewnością zweryfikować.

I tak:
Pani McClintoc została zmiażdżona po odkryciu transpozonów. Jednak prawda broni się sama, po ok. 40 latach została uhonorowana nagrodą Nobla (1983). Pomimo, że jej odkrycie wydawało się niezgodne z teorią Morgana,jednak wielokrotna weryfikacja potwierdziła istnienie transpozonów. A teoria Morgana została po prostu poprawiona tak, aby lepiej opisywała rzeczywistość.


Czyli nie chodzi o niezgodność z dogmatami, a o zwykłą ostrożność. Ostrożność, ale jednak po weryfikacji nie wahamy się zmienić teorię w taki sposób, aby dostosować ją do rzeczywistości. A nie zmieniać rzeczywistość dopasowując ją do teorii.

Znacie jakieś podobne przykłady?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 23 (przedawniony)
12-04-2011sceptymuchaCzyżby Higgs?
Witam!
Zdaje się, że w Tevatronie znaleźli coś, co może być Higgsem: www.physor(*)11-04-atom-smasher-nature.html
W każdym razie jest czymś nieoczekiwanym!
Poproszę o obstawianie:
1. Higgs
2. Nowe oddzialywanie
3. Nowa "zwykła" cząstka elementarna

Wszelkie dywagacje mile widziane - o 22.00 naszego czasu powinna rzecz zostać wyjaśniona. Okaże się, kto mial rację.

Pozdrawiam
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki

Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)