Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Nauka

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 44 (przedawniony)
04-05-2011Grzegorz z KoszalinaMiędzyrzecze - Kobieta, Nil - Mężczyzna.
Kobieta - czyli Księżyc.

Sumeryjski Ziggurat - podobnie do sardyńskiego Wielkiego Ołtarza - góruje nad całym Ur. Najbardziej charakterystycznym elementem zigguratu są monumentalne schody wiodące do najświętszego miejsca w mieście - Domu Nanny. Tak jak na Sardynii, tak w Ur, na szczytach tych budowli odbywały się podobne w swoim charakterze uroczystości ku czci Boga- Księżyca, który był symbolem kobiet - [tak samo zmiennej jak Księżyc]. Tak wiec ten potężny ziggurat, w swojej wymowie jest kolejnym, jakże symbolicznym przedstawieniem kobiety. Te schody, patrząc od dołu piramidy, wydają się być przedstawieniem drogi wiodącej do najbardziej intymnych części ciała kobiety. Jakże podobne jest to w swojej wymowie do Stonehenge, Newgrange, Kopca Cachokia, Chichen Itza, i innych. Wszędzie tam panował ten sam kult, te same wierzenia. Czym jednak, oprócz monumentalności, wyróżnia się to święte miasto Sumerów? Otóż sama ta piramida nie jest jeszcze największym przedstawieniem Boga- Księżyca, nie jest nim nawet całe miasto Ur z jego wierzeniami. Zamysł jaki powstał w głowach tych „przedpotopowych” ludzi, był zaiste bardzo łatwy, a zarazem trudny do rozszyfrowania. Przyglądając się mapie z zaznaczonymi miejscami największych starożytnych cywilizacji, od razu można zauważyć, że powstawały one nad brzegami jednych z największych rzek na Ziemi. Jaka mogła być tego przyczyna? To oczywiste, występowały tam najbardziej dogodne warunki do życia. Czym w takim razie wyróżnia się Sumer..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 320 (przedawniony)
04-05-2011rajcelemszanse na samoistne powstanie życie
Jak można z grubsza obliczyć prawdopodobieństwo samoistnego powstania życia na Ziemi?
Samoistne rozumiem jako losowe połączenie cząsteczek w najprostszy żywy organizm.

Nie chodzi mi stwierdzenie "przecież 1, bo widzimy, że istnieje".

Niektórzy sugerują, że jeśli weźmiemy miliardy lat i miliardy cząsteczek mających szansę na stworzenie DNA, to prawdopodobieństwo okaże się całkiem wysokie.
Jak to zamienić na matematycznie obliczone szanse?

Pomnożenie liczby cząsteczek przez czas może być ilością wszystkich możliwych przypadków, każde jednakowo prawdopodobne, możemy przyjąć takie założenie?
Co możemy wziąć za ilość zdarzeń sprzyjających powstaniu życia?
Nie wiem. Jakieś pomysły?

Może taka droga będzie lepsza:
weźmy złożoność najprostszych żywych organizmów, policzmy ile możliwości mogą stworzyć cząsteczki przez wiele lat i ile możliwości jest w najprostszej żywej komórce.
Czy taka liczba będzie nam coś mówiła o szansach na samoistne, losowe powstanie życia?




Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 40 (przedawniony)
03-05-2011ApokalipsusSpotkanie z obcymi
Będzie to pierwszy założony prze zemnie temat dlatego witam wszystkich. Zastanawiałem się ostatnio nad spotkaniem Ziemi z obcą cywilizacją. Odnośnie tego mam trzy pytania :

1)Jak Waszym zdaniem by ono przebiegało - my ich znajdziemy czy oni nas

2)Jaki byłby ich charakter (są różne teorie, np. gwiezdni nomadowie, jakie są Wasze?)

3)Co by się stało?

Prosiłbym też o linki do stron poważnie traktujących o tym temacie.


Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 17 (przedawniony)
30-04-2011sceptymucha Twierdzenie Pitagorasa
Witam!
W związku z poprzednim tematem w dziale Nauka próbowałem ogarnąć a^3+b^3=c^3 na liczbach naturalnych. Okazało się to trudne.
Przeszedłem na łatwiejsze, mianowicie wyszła mi reguła na x^2+y^2=z^2.
Jeśli x jest najmniejsze z trójki {x, y, z}, a parametr "m" należy do całkowitych dodatnich, to:
y=x*(3m+1)/(2m+1)
z=x*(3m+2)/(2m+1)
Powyższe wyczerpuje wszystkie przypadki liczb naturalnych spełniających twierdzenie Pitagorasa.

Zachęcam do spróbowania swoich sił i udowodnienia powyższego. W razie czego dam podpowiedzi.

Pozdrawiam
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
30-04-2011Christopher CJ JozwiakExtreme Light Infrastructure - pytanie do fizyków (?)
"Finałem projektu ma być wybudowanie czwartego, kilkukrotnie silniejszego lasera w nieujawnionej dotychczas lokalizacji. Jego możliwości miałyby graniczyć z teoretycznym limitem dla tego typu zjawisk."
link: technologi(*)cie_laser_beda_miec_Czesi.html

link2: en.wikipedia.org/wiki/Extreme_Light_Infrastructure

Co oznacza 'teoretyczny limit dla tego typu zjawisk' ? Czy teoria laserów zakłada jakiś nieprzekraczalny próg mocy/energii ?

edit: Oczywiście zdaję sobie sprawę z 'pop-naukowej' treści newsa 'gazety' ale skądś ten limit autor musiał wziąć - wg mojej wiedzy limity na moc lasera nie istnieją - chyba, że rzeczywiście 'coś' tam się dzieje ze strukturą wiązki przy wyższych energiach, a może tego nie wiemy w ramach standardowej teorii i te eksperymenty dotrą do granic jej stosowalności ?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 26 (przedawniony)
29-04-2011kombia^3 + b^3 = c^3
Można to rozwiązać na całkowitych?

Z kwadratami można, np.: 3^2 + 4^2 = 5^2;

Dla treningu spróbujmy z większymi: 7^2 + 24^2 = 25^2;
za szybko, więc jeszcze raz:
137^2 + b^2 = c^2 - no i jak teraz wyliczyć b i c?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 21 (przedawniony)
29-04-2011Christopher CJ JozwiakDopalacze umysłu
Załóżmy, że dana osoba rozwiązuje normalnie test IQ na poziomie X.
Czy możliwe jest, że jak coś zażyje to jej potencjał intelektualny wzrośnie i ten wynik będzie wyższy/znacznie wyższy ? Pochodne amfetaminy ? I czy naprawdę nie istnieje nic skuteczniejszego po ponad 100 latach od tego odkrycia ? Znacie jakieś wiarygodne badania na ten temat ?

Oczywiście testy IQ nie muszą zawsze być wyznacznikiem co pokazały wyniki wielu wybitnych badaczy na poziomie ~100 ...

Nie znam się na tym ale wiem, że są na tym forum osoby kompetentne

PS> Nie interesuje mnie tyrada o skutkach nadużywania.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 19 (przedawniony)
28-04-2011kombisuper problem ześlizgującej się drabiny
Drabina stoi pionowo pod ścianą, ale jest bardzo ślisko (zero tarcia) i dół zaczyna odjeżdżać.

Jaką prędkość osiągnie górny koniec drabiny w momencie kontaktu z ziemią?

Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 24 (przedawniony)
27-04-2011kombispadjące drzewo
Stoi sobie pionowo drzewo pod ścianą (równy i długi kloc o jednakowej grubości wzdłuż).
Po ścięciu upada w kierunku prosto od ściany.

1. jak daleko odskoczy od tej ściany?
2. z jaką siłą działa na ścianę (maksymalna wartość)?

|----> upada
|
| L - długość
|
|
......--------- tu już leży
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 22 (przedawniony)
27-04-2011KotkaDarwinaSamolubny gen czy egoistyczne stadko?
Jestem świeżo po lekturze "Samolubnego genu" pana Dawkinsa (niech mu życie pięknym będzie) i bardzo przekonuje mnie ta teoria. Pomyślałam jednak, że warto poznać opinię innych na ten temat. Może ktoś ma przekonujące argumenty na obronę doboru grupowego?
Zastanawia mnie między innymi szablonowy przykład z ratowanie tonących kuzynów różnego stopnia - jak powiedziała moja przyjaciółka, gdyby miała do wyboru mnie i pięciu kuzynów trzeciego stopnia to bez wahania ratowała by mnie. Dziwne jest założenie tak rozbudowanej genetycznej świadomości. Może to po prostu chybiony przykład, bo pan Richard tłumaczy potem, że tej świadomości nie ma.
Zgubiłam się.
Tak więc proszę o wypowiedzi zwolenników doboru grupowego jak i teorii samolubnego genu. Ja sama skłaniam się do tej drugiej.
Co ogólnie sądzicie o tej tezie?

PS: Witam wszystkich - bo jestem nowa na forum. Świat jest piękny
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki

Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)