Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Nauka

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
01-11-2023yansarWyjaśnienie reakcji fizycznej na określone dźwięki?
Podobnie jak klasyczna nietolerancja na gwoździe po tablicy, moja jest skrzypiąca guma. Jak mokre buty na podłodze z kafelków, robienie zwierzątek z balonów i, co najgorsze, moje dziecko gryzie smoczek.

To jest rozdzierające. Powoduje to okropne fizyczne uczucie w uszach, zębach i mózgu. Jakbym został porażony prądem, wibrował i okropnie łaskotał. Jest intensywny i pojawia się falami przez co najmniej minutę po ustaniu dźwięku.

Czy ktoś jeszcze tego doświadcza lub wie dlaczego tak się dzieje??
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
25-10-2023rojerCzy moglibyśmy stwierdzić, czy na niektórych egzoplanetach
Jeśli się nie mylę, z tego, co słyszałem i czego szukałem, egzoplanety znajdujemy za pomocą zaawansowanych teleskopów i innych narzędzi. Przypuszcza się, że na niektórych z tych planet występują ciecze przypominające oceany. To tylko domysły naukowców zbierających informacje o egzoplanecie, ale czy podobnie jak w przypadku raf koralowych widocznych z kosmosu, to samo można uzyskać na przykład na podstawie zdjęć tych planet? Na przykład powiększanie materiału i obserwowanie stamtąd oceanów?

Mam jednak świadomość, że gdyby na tych planetach istniało coś podobnego do raf koralowych, moglibyśmy już zidentyfikować obce życie. Upraszczając pytanie, czy jeśli odkryjemy obcą planetę z oceanami, byłoby prawdopodobne, że na nagraniach kosmicznych uda nam się znaleźć jakąś widoczną aktywność życia, podobną do raf koralowych na Ziemi? A może to nie jest dobra analogia?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
23-10-2023hitahgujajaką konsystencję ma cytoszkielet?
Kiedy oglądam filmy próbujące wyjaśnić komórki, cytoszkielet zawsze wydaje się taki cienki i delikatnie faluje jak sznurek. Nie rozumiem, jak coś takiego mogłoby zapewnić komórce jakiekolwiek wsparcie strukturalne. Czy komórka utrzymywana w kształcie przez cytoplazmę wystarczy, aby wypełnić ją jak balon z wodą, podczas gdy cytoszkielet jest tam tylko po to, aby nadać ciału określony kształt, ale tak naprawdę sam w sobie nie zapewnia żadnej 9apps.ooo/ siły, tak jak robi to zwykły szkielet ?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
17-10-2023nehirJak powstaje wodór w naszym wszechświecie?
Gdy dowiedziałem się, że wodór jest najobficiej występującym i najlżejszym pierwiastkiem we wszechświecie, mój umysł natychmiast zaczął krążyć wokół nieuniknionego ruchu Wszechświata w kierunku udoskonalenia. Nie wiem, czy jest na to lepsze słowo. Myślę, że chciałbym wiedzieć, czy jest to kwestia dużej obfitości wodoru od Wielkiego Wybuchu, czy może istnieje jakiś większy proces, o którym nie wiem, który prowadzi do obfitości wodoru. Dzięki!
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 48 (przedawniony)
15-10-2023piven8Jak umiera większość zwierząt (niebędących ludźmi)?
Oprócz zjedzenia, jakie są główne przyczyny śmierci większości zwierząt? Mam na myśli całą gamę komarów, aż po wieloryby. Nie wyobrażam sobie, żeby owady chorowały na raka, więc może na chorobę serca? Przepraszam, jeśli to naprawdę głupie pytanie, ale zdałem sobie sprawę, że nie mam dobrej odpowiedzi, kiedy moje dziecko mnie o to zapytało.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
12-10-2023alsorsny asymptotycznie sterowane
Ja to nazywam: sny asymptotycznie sterowane,
bo sprawa polega na tym że sterujemy ale tak jakoś niezupełnie.

Typowym przykładem jest tu sytuacja typu:

biegnę, skaczę, i chcę jak najdalej skoczyć,
no i wtedy zaczyna zaczyna się ten cyrk:

spadam coraz niżej... ale lecę wzdłuż,
i to nie przestaje: 10m, 20m, i dalej - nadal lecę,
jakbym się ślizgał 1mm nad ziemią, nie dotykam podłoża!

O co tu chodzi?

Podobnie jest ze skakaniem z dużych wysokości - z budynków, czy wieżowców zwykle:
skaczemy jedno piętro, no i ok jest.

No to idziemy dalej: 3 pietra? Strasznie wysoko się wydaje: skaczę i znowu ok.
itd. aż skaczę z wieżowca i nic..

...

O snach sterowanych i fruwaniu w górę potem pogadamy.

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 9 (przedawniony)
08-10-2023lengoyekoCzęstotliwość mikrofal na różnych poziomach energii?
Hej, jestem trochę zdezorientowany, ponieważ myślałem, że częstotliwość promieniowania jest wprost proporcjonalna do energii. Jednakże mamy kuchenki mikrofalowe o różnej mocy i używamy również mikrofal w urządzeniach Bluetooth/podręcznych o znacznie niższej mocy.

Czy jest to przypadek posiadania większej liczby fotonów, podczas gdy proporcjonalność dotyczy bardziej pojedynczych fotonów?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
08-10-2023wandoqebuJak umiera większość zwierząt (niebędących ludźmi)?
Oprócz zjedzenia, jakie są główne przyczyny śmierci większości zwierząt? Mam na myśli całą gamę komarów, aż po wieloryby. Nie wyobrażam sobie, żeby owady chorowały na raka, więc może na chorobę xender.vip/ serca? Przepraszam, jeśli to naprawdę głupie pytanie, ale zdałem sobie sprawę, że nie mam dobrej odpowiedzi, kiedy moje dziecko mnie o to zapytało.

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
06-10-2023Oscar82stworzeniem
Zastanawiam się nad stworzeniem tematu o sztuce modelowania z gliny, jak zacząć taki temat?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
04-10-2023romaroNobel z medycyny za szczepionki mRNA przeciw covid
Szkoda, że Polacy masowo postanowili tych szczepionek nie przyjmować.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia do dziś na covid zmarło blisko siedem milionów ludzi na całym świecie. Jednak naukowcy szacują, że rzeczywista liczba ofiar śmiertelnych pandemii jest trzykrotnie wyższa. Wśród nich znajdują się zarówno przypadki źle sklasyfikowane, jak i ofiary zatkanego systemu opieki zdrowotnej.
Choć covid już w zasadzie pożegnaliśmy, to skutki pandemii naznaczyły całe pokolenia. Jak podaje Eurostat, tylko w Polsce od stycznia 2020 r. do marca 2022 r. pandemia pochłonęła przeszło 205 tys. ofiar śmiertelnych. Wymarły dwa niewielkie miasta. Prawie każdy albo stracił kogoś bliskiego, albo zna kogoś, kto stracił.
W Unii Europejskiej większy odsetek tzw. nadmiernych zgonów odnotowała podczas pandemii tylko Bułgaria.
Skąd tak wielka pandemiczna nadumieralność w naszym kraju?
Być może w dużej mierze wynikła ona z tego, że Polacy masowo postanowili się nie szczepić przeciw covid.
Dane Europejskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób pokazują, że w naszym kraju podstawową rundę szczepienia (jedno albo dwa - w zależności od preparatu) przyjęło tylko 60 proc. populacji. To mało przy średniej unijnej wynoszącej 73 proc. A jeszcze mniej przy rekordowo wyszczepionej Portugalii, w której podstawową rundę szczepień przeciw covid przyjęło aż 87 proc. mieszkańców.
Najgorsza pod tym względem w Unii była znowu Bułgaria (przypadek?), w której zaszczepiło się ledwie 30 proc. mieszkańców. To o tyle straszne,..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki

Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)