 |
Przegląd wątków w dziale Nauka
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 7 (przedawniony) | | 09-09-2023 | satuo8 | Czy na Ziemi istnieją niepowiązane ze sobą formy życia? |
Myślałem o prawdopodobieństwie życia na innych planetach podobnych do Ziemi. Zacząłem od wyobrażenia sobie planety identycznej z Ziemią, ale pozbawionej życia. Jakie jest prawdopodobieństwo, że pojawi się życie? Wtedy zdałem sobie sprawę, że o ile wiem, życie pojawiło się na Ziemi tylko raz, a następnie wyewoluowało w każdą żywą istotę na planecie. Pomysł ten wydaje mi się dziwny i nieintuicyjny. Ziemia, dzięki obfitości życia, jest teraz pokryta pierwotnymi cegiełkami życia. Dlaczego zaczęło się tylko raz? Czy jesteśmy pewni, że tutaj zaczęło się tylko raz? Próbowałem już wcześniej zbadać to pytanie, ale nie mogę zbyt wiele znaleźć. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 09-09-2023 | upnyakhir | Czy jeziora mają minimalną głębokość dla danej powierzchni? |
Zastanawiałem się nad różną głębokością dużych jezior. Zastanawiałem się, czy istnieje jakieś ogólne równanie oparte na objętości wody w stosunku do powierzchni, aby określić minimalną (lub typową?) głębokość?
Wydaje mi się, że jakieś jezioro o dużej powierzchni, na przykład głębokie na kilka cali, po prostu wyparowałoby.
Moje googlowanie znalazło ten artykuł (ostrzeżenie w formacie PDF!) i chociaż nie jest to dokładnie to, o co pytam, wydaje się sugerować minimalną głębokość dla „termokliny” w oparciu (przynajmniej częściowo) o powierzchnię. Czy to sugeruje to, co próbuję odkryć? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 4 (przedawniony) | | 06-09-2023 | patangera | Co wpływa na cykl dnia i nocy na planecie? |
Cześć,
Nie jestem pewien, czy zadam pytanie w dobrym miejscu, ponieważ piszę coś na opowiadanie science-fiction, ale muszę zrozumieć pewne rzeczy. Chciałbym stworzyć planetę, która ma 12-godzinny cykl dnia i nocy. Znalazłem w internecie, że jedynie prędkość obrotu planety lub jej oś nachylenia może mieć wpływ na czas trwania cyklu.
Dlatego moje pytania brzmią: Czy to prawda? Czy są jakieś inne czynniki?
Zastanawiałem się, czy wielkość planety, jej odległość od słońca lub liczba satelitów to także czynniki, które mogą mieć wpływ na czas trwania cyklu dnia i nocy.
Dziękuję za poświęcony czas i przepraszam, jeśli nie jestem we właściwym miejscu, aby zadać to pytanie (jeśli nie, czy wiesz, gdzie powinienem zadać to pytanie?) | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 83 (przedawniony) | | 28-08-2023 | Hamerlik Konopka | Zasada nieokreśloności |
Zasada nieoznaczoności (zasada nieoznaczoności Heisenberga lub zasada nieokreśloności) – reguła, która mówi, że istnieją takie pary wielkości, których nie da się jednocześnie zmierzyć z dowolną dokładnością. O wielkościach takich mówi się, że nie komutują. pl.wikipedia.org/wiki/Zasada_nieoznaczonościW kontekście moich rozważań nad energią często wracam myślami do tej zasady, w której mowa o tym, że w naturze występują takie pary wielkości fizycznych, których nie można dokładnie określić jednym pomiarem. Dlatego proszę o przykład jednej pary wielkości fizycznych, w której jedna jest wielkością materii a druga wielkością ruchu, którą można określić jednym pomiarem i uzyskać dla obu wielkości określony, skończony, nieprzybliżony wynik. To jest kontynuacja moich rozważań na dualną postacią energii w ruchu i materii. Wg mnie nie znajdziecie ani jednego przykładu pary wielkości fizycznych, z czego jedna będzie wielkością ruchu a druga wielkością materii, którą można skończenie określić bez przybliżenia jednym pomiarem. Wg mnie nie istnieje żaden przyrząd pomiarowy, zdolny do określenia wielkości materii i wielkości ruchu, to muszą być dwa różne przyrządy, przy tym należy pamiętać, że wiele przyrządów jest złożonych i następuje w nich przełączenie funkcji. Kiedyś miałem dyskusję, z szarleyem w której stwierdziłem, że nie można zbadać jednym pomiarem napięcia (ruchu) i natężenia (materii) prądu elektrycznego i że nie ma też takiego jednego urządzenia, które.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 25-08-2023 | alsor | stara kwestia - kto uczył geologów fizyki? |
Zadanie geologów polegało na wyznaczeniu momentu bezwładności Ziemi, czyli czegoś takiego: I = k mr^2; m - masa kuli, r - jej promień, i to k jest tu do wyznaczenia, przykłady: - jednorodna kula ma k = 2/5 - natomiast gęstsza w środku ma już mniej, np. 1/3 - a odwrotnie - rzadsza w środku ma więcej, np. 1/2, a maks to 2/3 - kompletnie pusta sfera.
No i jak oni to wyznaczyli, zmierzyli? Ponoć z szybkości precesji osi Ziemi otrzymano k = 1/3; o czym tu można przeczytać: adsabs.harvard.edu/abs/1994AJ....108..711W "The sum of the contributions to the precession rate is considered and the inferred value of the moment of inertia combination (C-A)/C"(C-A)/C = 0.003 273 763 4 =~ 1/305 .......... A teraz trochę teorii o precesji.. no cóż i niestety!  precesja = moment siły / moment pędu (podlegający zmianie - precesji) p = T/L no i oni twierdzą że z tego wzoru można wyznaczyć ten, no... moment bezwładności bryły...  Przypatrzmy się jak to działa: 1. T - moment siły zależy od kwadrupola Ziemi 2. spłaszczenie Ziemi też zależy od kwadrupola ........... a zresztą nie musimy w ogóle się tym bawić, bo wystarczy wyliczyć ten czynnik: (C-A)/C; C - moment względem osi rotacji, czyli osi Ziemi; A - moment względem osi prostopadłej do osi Dla dowolnej elipsoidy obrotowej takie pierdoły wyliczamy z marszu - wzory na moment bezwładności elipsoidy obrotowej o masie m: a, b=a, c: Iz = k m (a^2 + a^2); Iy = Ix = k m (a^2.. |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 20-08-2023 | getel0 | W jaki sposób lustro laserowe kontroluje, ile razy odbija wi |
Oglądałem film o interferometrze LIGO i film wspominał, jak używają luster do odbijania laserów kilkaset razy, aby promienie laserowe przechodziły od 4 do 1200 kilometrów. W jaki sposób lustro kontroluje, ile razy laser się odbija? Co zapobiega odbijaniu się wiązki laserowej za dużo lub za mało? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 7 (przedawniony) | | 19-08-2023 | Jarek Duda | Two-way quantum computers - rozszerzenie do problemów NP |
Pomysł na kolejną konsekwencję z niedawnego wątku: two-way quantum computers (2WQC) - rozszerzające standardowe 1WQC o CPT analog state preparation, potencjalnie pozwalając na rozwiązywanie problemów NP. Stymulowana emisja-absorpcja są swoimi analogami CPT, jedno pozwala na state preparation (wymuszenie stanu początkowego) - więc drugie powinno pozwalać na CPT analog state preparation: wymuszenie stanu końcowego.  Przykładowe zastosowanie do 3-SAT jak na diagramie: przygotować zespół 2^n wejść, liczymy dla nich alternatywy z instancji 3-SAT ... po czym takim CPT analogiem state preparation wymuszamy "true" na wyjściu tych wszystkich alternatyw - ograniczając zespół do spełniających 3-SAT. Podstawowy test to dla lasera pierścieniowego: czy może powodować stymulowaną emisją dla zewnętrznego celu, jak sugeruje symetria CPT ... ale dalej nie udało mi się znaleźć współpracy :/ | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 4 (przedawniony) | | 18-08-2023 | w1alter44 | Skąd wiemy, że słońce spaliło połowę swojego paliwa? |
Słyszałem, jak mówiono wcześniej, że słońcu pozostało tylko X lat do śmierci, a oni zwykle stwierdzają również, że słońce przeżyło połowę swojego życia lub spaliło połowę swojego paliwa.
Obliczenie, ile czasu pozostało w życiu Słońca, wydaje się dość proste, wystarczy obliczyć aktualną masę i określić, jak szybko ją zużywa. Ale skąd możemy wiedzieć, że Słońce zużyło już połowę swojego paliwa, jeśli nie znamy masy Słońca w chwili jego narodzin? A jeśli znamy jego masę początkową, jak moglibyśmy to obliczyć? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 18-08-2023 | haish | Testosteron |
www.msn.co(*)770c423ba340244c16f33e3f&ei=37Remedium na nadczynność zachowań agresywnych jest nadzór penitencjarny - "Nayib Bukele dokonał tego wszystkiego za cenę zamknięcia w więzieniach 7 proc. mężczyzn do 40. roku życia, co przekłada się na 2 proc. całej populacji!" | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 17-08-2023 | hatanmaek | Dlaczego światła przeciwmgielne są żółte? |
Czytałem, że gdy rozmiar cząstek jest stosunkowo duży, jak kropla wody we mgle, głównym mechanizmem rozpraszania światła jest rozpraszanie Mie, a nie rozpraszanie Rayleigha. Czytałem również, że rozpraszanie Mie nie jest preferencyjne w oparciu o długość fali. Jeśli obie te rzeczy są prawdziwe, to dlaczego większość świateł przeciwmgielnych w samochodach jest żółta 10.0.0.0.1 192.168.1.254? |
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki  Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |