 |
Przegląd wątków w dziale Nauka
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 186 (przedawniony) | | 14-08-2008 | Awaru | 21 przykazań ekologicznych na 21 wiek - dyskusja |
Z małym opóźnienie zakładam wątek dotyczący artykułu pana Macieja Psyka. Wszyscy zainteresowani wcześniejszymi wypowiedziami mogą je znaleźć w komentarzach pod artykułem. Maciej Psyk:Wyważa Pan otwarte drzwi, bo celem jest 20% udział OZE do 2020 roku więc wbrew temu co Pan pisze nie ma w ogóle kwestii zamiany OZE na elektrownie węglowe. Poza tym w Danii to działa - 26% energii wiatrowej, podczas, gdy Pan się martwi nieistniejącymi problemami przy polskim udziale 0,16% (dane za 2006)!!! Ale te 26% procent jest to moc zainstalowana czy udział energetyki wiatrowej w już wytworzonej energii? Niestety nie mam teraz żadnej literatury a w internecie nie jest powiedziane w czym to jest udział. Bo jeśli to pierwsze to trochę niżej zaprezentuję sposób w jaki zamieniłem GWh/rok na moc rzeczywistą. A tak na marginesie te 26 % ujmuje udział wszystkich odnawialnych źródeł energii, energetyki wiatrowa to 18 %. Maciej Psyk:To są jakieś grymasy. Zainstalować 24GW nie można - celem jest 2GW w 2010. Mówmy o konkretach. Mnie się z kolei wydaje, że ilość energii mierzymy nie w mocy (MW, GW) tylko w GWh (TWh). W 2006 r. w Polsce wyprodukowano 245,5 GWh z wiatru i nie ma to nic wspólnego z mocą. Energetyka rozproszona nie tylko nie przeczy wiatrowej, ale jest z nią bardzo ściśle skorelowana. Istnieją przecież turbiny produkujące energię na potrzeby jednej rodziny. Tak więc konkluzja potwierdza tezę którą Pan krytykował. Ależ można, skoro w Polsce całkowite zasoby energii.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 25 (przedawniony) | | 12-08-2008 | Marek | Nie podoba mi się brzytwa Okhama |
Z racjonalistycznego punktu widzenia uważam że jest bez sensu. Uważam, że prawdziwa może być zasada całkowicie odwrotna. Jeśli coś może istniec to pewnie istnieje. Np. teoria wielu światów - brzytwa Okhama wycięłaby z nieskonczonej lizcby wszechświatów jeden, który widzi Pan Okham. To, że ten Pan i wszyscy inni "Panowie"  widzą tylko to nie znaczy że tylko to istnieje. Ja widzę tylko jedną ulicę z okna ale ale gdybym przyjął założenie nie mnóżmy ulic to raczej słabo bym rozumiał resztę miasta. Patrząc z punktu widzenia kogoś kto widział wiele ulic na kogoś (wymyślonego) kto widział od urodzenia tylko jedną ulicę, jestem w stanie sobie wyobrazić że taka brzytwa może wydać mu się sensowna, ale wiem że wynika tyklo z jego wyjątkowo ograniczonego pola widzenia. Jak dotąd odkrycia naukowe raczej przeczą tej zasadzie niż ją popierają. Widzimy tylko fale em z wąskiego zakresu, nie tworząc bytów nie szukalibyśmy IR, radiowych, X, Gamma. Nie szukalibyśmy innyh planet nie widząc ich (najpierw trzeba zbudować telesko, potem można dojrzeć inne planety, więc trzeba założyć że mogą istnieć), ciemna materia, ciemna energia, cała gama cząstek elementarnych, kwazary, czarne dziury... Przykładów można pewnie podawać w nieskończoność. Na początku XX wieku np. niektórzy wierzyli że to już koniec fizyki i jakoś się nie sprawdziło. Ta zasada opiera się na zdolności obserwacyjnej człowieka i wydaje mi się to zwyczajnie głupie bo nasza percepcja nie jest trocha ograniczona - ona jest bardzo ograniczona... | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) (Zamknięty) | | 09-08-2008 | homopitek | Prośba do @ffe? |
Czy mógłbyć mi podać jakieś namiary (najlepiej sieciowe) na opisy przypadków analogicznych do tego, o którym mówiliśmy w końcówce wątku "Niuanse ewolucji"? Ewentualnie może potrafisz chociaż dać jakiś opis tych przypadków z pamięci? Ciężko jest znaleźć cośna ten temat w Sieci, a ma to dla mnie spore znaczenie.
Z góry dziękuję i pozdrawiam | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 6 (przedawniony) | | 08-08-2008 | Thomas Mann | Czy niewidomi od urodzenia mają sny. |
Czy niewidomi od urodzenia mają sny.Ciekawe pytanie. Bardzo mnie to interesuje bo gdy osoba nie widzi nie ma dokładnego odzwierciedlenia w swoim wyobrażeniu jakiejś rzeczy. Proszę wytłumaczcie mi to zjawisko.
"Tym postem nie chce urazić osób niewidomych"
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 10 (przedawniony) | | 07-08-2008 | placownik | Czy Nauka jest sprzedajną dziwką? |
Punktem wyjścia do rozwinięcia tytułowej refleksji może stać się tekst wywiadu z Profesorem Wiesławem Sztumskim z ostatniego numeru Przekroju. Po zakończeniu lektury należy obowiązkowo kliknąć na link pod zdjęciem Pana Profesora. Na Racjonaliście można znaleźć dwatekstyautorstwa Pana Profesora. Zapraszam do dyskusji | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 11 (przedawniony) | | 06-08-2008 | aenigma | Jak oni to robią? |
Natknęłam się ostatnio na link do tej strony (tym, co nie chcą czytać głupot i nabijać komuś statystyk, od razu wyjaśnię, że chodzi o "kobietę-magnes"  ). Słyszał już człowiek o takich i innych przypadkach parę razy, w końcu różni ludzie chodzą po świecie… Jednak, jako że uważam wszelkiej maści bioenergoterapeutów czy posiadaczy innych darów za szarlatanów i oszustów, nasuwa mi się pytanie: w jaki sposób tacy ludzie kreują u siebie tego typu zdolności? Może jakieś przykłady zdemaskowania innych obdarzonych rzekomymi zdolnościami paranormalnymi? Nie chodzi mi o to, jak przyciągać żelastwo na klatę, bo chcę zaszpanować przed znajomymi  tylko raczej jak udowodnić, że takie coś to ściema. Chyba że naprawdę mogą posiadać takie wyjątkowe dary, ale w to raczej nie uwierzę  | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 11 (przedawniony) | | 05-08-2008 | Marek | Natura czasoprzestrzeni - nowy pomysł |
Chcę przedstawić pomysł na naturę czasoprzestrzeni. Ta myśl przyszła mi do głowy po długim długim czasie zastanawiania się nad tematem. Wychodząc z dwóch podstawowych faktów - szczególnego znaczenia obserwacji w mechanice kwantowej i ograniczonej prędkości światła (czyli właściwie wychodząc z paradoksu EPR) przez kolejne uogólnienia doszedłem do wniosków, które mogą wyjaśnić czym jest czas względem wymiarów przestrzennych, jakie jest źródło odległości euklidesowej, czym są wymiary przestrzenne w ogóle, dlaczego prędkość światła jest stała i ograniczona, wyjaśnić paradoks EPR, w dalszej kolejności skąd się bierze grawitacja i czym jest masa oraz odpowiedzieć na pytanie co było "przed" wielkim wybuchem ("przed" celowo wzięte w cudzysłów ze względu na nieprecyzyjność tego określenia). Zapraszam wszystkich zainteresowanych fizyką, szczególnie fachowców proszę o ocenę, sam jestem amatorem. Wszystko w załączniku, ma 22 strony, ale już kilka pierwszych stron wyjaśni główną myśl. Pozdrawiam [Załącznik] | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 20 (przedawniony) | | 02-08-2008 | Mariusz Agnosiewicz | Psychiatrzy, scjentologowie i Hare Kryszna |
Anonim podesłał mi dziś link do filmiku Psychiatria - przemysł śmierci w tłumaczeniu Bartłomieja Listwana. Nie publikowalismy nic o tym, ale na pierwszy rzut oka wyglada to jak kompletny nonsens. Nie znam wprawdzie żadnej osoby poszkodowanej przez psychiatrów, choć znam osobę, która dziś funkcjonuje dzięki psychiatrii i pewnie gdybym jej to puścił to włosy by jej dęba na głowie stanęły. Są na pewno błędy i nadużycia w psychiatrii, tak jak wszędzie - i wokół tego zrobili zapewne sensacyjny pseudodokument. Jesli już mieć pewne psycho-wątpliwości, to więcej mam ich wobec psychologów, zwłaszcza psychoterapeutów (tutaj znam strasznie irytujące przypadki), psychiatria jest znacznie bardziej naukowa, choć jak wspomnialem, jeszcze nie publikowaliśmy za wiele o psychiatrii. Wiem, że sprzeciw wobec psychiatrii jest motywowany religijnie, zwalczają ją w USA mocni finansowo scjentologowie; czy to że autorem tłumaczenia jest osoba związana jak się wydaje z Hare Kryszna oznacza, że HK też walczy z psychiatrią? Jakie jest wasze o tym zdanie? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 6 (przedawniony) | | 01-08-2008 | Osko | Broń laserowa |
www.eioba.(*)zastosowaniach_broni_laserowejW owej publikacji stawiane są tezy, iż broń laserowa w niedalekiej przyzłości w bardzo wielkim stopniu zmieni nasze życie, między innymi doprowadzi do przemian ustrojowych. CO o tym sądzicie? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 5 (przedawniony) | | 01-08-2008 | youzwiak | Lotto dla racjonalistów |
Witam, Miałem ochotę napisać taki wątek bo może kogoś to zainteresuje  Szansa trafienia "szóstki" w lotka wynosi 1/ (49 po 6) = 1/ (49!/6!*(49-6)!) = 1/(44*45*46*47*48*49/720) = 1 do 13,983,816 przy nadaniu jednego zestawu liczb (koszt 2zł) Przy założeniu, że gramy zawsze różne zestawy liczb, przy 4zł nasze szanse rosną dwukrotnie, przy 2000zł - tysiąc krotnie i wynoszą już ~ 1 do 13,983. Przy wydatku rzędu 27,967,632 zł mamy 100% pewność, że trafimy "szóstkę". Obecna, rekordowa, kumulacja wynosi ok. 35 mln zł za "szóstkę". O ok. 7 mln zł więcej niż trzeba by wydać aby mieć 100% pewność wygranej. Ale jak to wygląda od strony prawdopodobieństwa ? Ile losów zostanie zawartych do wtorku? Otóż: Totalizator przeznacza 50% na wygrane, z czego na "szóstkę" przypada 36% puli. Ostatnia kumulacja wynosiła 21mln zł -> teraz 35mln. 14mln stanowi zatem 36% z 50% przeznaczonych na wygrane. Daje to 14* (100/36) * (100/50) = (niecałe) 80mln zł. Tak - do wtorku ludzie wydadzą na zakłady 80mln zł co daje 40mln pojedynczych zakładów. Jaka jest zatem szansa na "szóstkę" ? Ludzie nie mają informacji na jakie liczby grają inni, a poza tym >90% zakładów jest zawieranych metodą chybił-trafił. (algorytmy totalizatora generują na tyle dużo kombinacji, że można powiedzieć, że jest to "prawdziwy" przypadek jakie liczby trafią na Twój kupon) Jest zatem bardzo dużo zakładów zawartych na te same liczby. Prawdopodobieństwo, że np. przy 13,983,816 zakładach, niezależnych od siebie, padnie 13,983,816.. | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki  Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |