> Czy niewidomi od urodzenia mają sny.Maciej Kuchta ma. Choć kiedyś widział, śni bez obrazów: "ja w snach nie widzę. Nigdy. Mam taki obraz wszystkich rzeczy, jakim normalnie dysponuję na jawie. Czasem mam durne sny, śni mi się, że prowadzę samochód i się zastanawiam: cholera, jak ja ten samochód prowadzę, skoro nie widzę?" Tu o śnie niewidomego: "znam jedną osobę, która jest niewidoma. Co prawda nigdy się nie pytałem o to, czy w snach widzi, ale mówiła mi o jednym śnie. Z niego wnioskuję, że niewidomi w snach nie widzą. Mogą jedynie mieć sny z dźwiękami, dotykiem, smakiem itd." A tu jest o wrocławskiej inicjatywie z 2006 roku, w której pojawił się ten temat - "Maciej Bączyk, inicjator i koordynator projektu, zarejestrował ponad 40 godzin rozmów z osobami niewidomymi i ociemniałymi. Dzięki temu przewodnik został rozszerzony o obszerną dokumentację, która udziela odpowiedzi na pytania m.in. o to, jak śnią niewidomi..." Niestety nie udało mi się tych rozmów znaleźć. .
|