Racjonalista - Strona głównaDo treści
Czy niewidomi od urodzenia mają sny.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
07-08-2008 16:41Thomas Mann (26 punktów)Czy niewidomi od urodzenia mają sny.
Ocena 1 na 1
Czy niewidomi od urodzenia mają sny.Ciekawe pytanie. Bardzo mnie to interesuje bo gdy osoba nie widzi nie ma dokładnego odzwierciedlenia w swoim wyobrażeniu jakiejś rzeczy.
Proszę wytłumaczcie mi to zjawisko.

"Tym postem nie chce urazić osób niewidomych"
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Marek (196 punktów)
>Czy niewidomi od urodzenia mają sny.Ciekawe pytanie. Bardzo mnie to interesuje bo gdy osoba nie
>widzi nie ma dokładnego odzwierciedlenia w swoim wyobrażeniu jakiejś rzeczy.
>Proszę wytłumaczcie mi to zjawisko.
>"Tym postem nie chce urazić osób niewidomych"
>
Mi sie sniły kiedyś jakieś dzwięki, albo że się śmiałem i wcale nei patrzyłem w lustro w tym śnie. Koleżanka opowiadała że śnią jej się zapachy. Ja widzę, koleżanka tez ale myślę że niewidomi mają całkiem duży wachlarz bodźców i wewnętrznych doznań które mogą im się śnić.
@ffe? (3233 punktów)
>Czy niewidomi od urodzenia mają sny.Ciekawe pytanie. Bardzo mnie to interesuje bo gdy osoba nie
>widzi nie ma dokładnego odzwierciedlenia w swoim wyobrażeniu jakiejś rzeczy.
>Proszę wytłumaczcie mi to zjawisko.
>"Tym postem nie chce urazić osób niewidomych"
>

Wytłumaczyć? Tego chyba nikt jeszcze nie zdoła. Ale można stwierdzić bez wątpienia, że mają. Jak dotąd nie znaleziono nikogo, kto by ich nie miał.

A sueno de la razon produce automatica secretaria
X-Yuri (159 punktów)
Raczej sądzę że tak, o wiele ciekawszym problemem w tej chwili wydaje mi się to, jak one wyglądają.
Poruszyłeś fascynujący temat.
/me idzie oddać sie rozmyślaniom na ten temat. (doskonale zdając sobie sprawę że nie ma szans wczuć sie w osobę niewidomą.)
donia0908 (1 punktów)
>Czy niewidomi od urodzenia mają sny.Ciekawe pytanie. Bardzo mnie to interesuje bo gdy osoba nie
>widzi nie ma dokładnego odzwierciedlenia w swoim wyobrażeniu jakiejś rzeczy.
>Proszę wytłumaczcie mi to zjawisko.
>"Tym postem nie chce urazić osób niewidomych"
>
Według mnie niewidomi maja dożo bardziej rozwiniętą wyobraźnie,więc dlaczego by nie mieli śnić.Niesłyszący nie słyszy muzyki po dotknięciu głośnika słyszy tę muzykę tak jak my.Od niewidomych sny są zapewne inne ponieważ jeśli człowiek nie widział świata w ogóle to zapewne śnią tak jak sobie to wyobrażają po swojemu.Naprawde wielki szacunek do ludzi niewidomych.
Zyga (1539 punktów)
>Czy niewidomi od urodzenia mają sny.Ciekawe pytanie. Bardzo mnie to interesuje bo gdy osoba nie
>widzi nie ma dokładnego odzwierciedlenia w swoim wyobrażeniu jakiejś rzeczy.
>Proszę wytłumaczcie mi to zjawisko.

Był już kiedyś taki temat. Powinien jeszcze być w czeluściach forum. O ile pamiętam, doszliśmy do punktu, w którym było jasne, że niewidomi mogą śnić o "krześle" bo są w stanie zbadać je dotykiem, ale jaki kolor ma to krzesło tego już nie wiem. Jeszcze ciekawsze jest senne wyobrażenie nieba, którego dotknąć nie sposób.
Osnowa (11779 punktów)
(zablokowany)

>Czy niewidomi od urodzenia mają sny.
Maciej Kuchta ma. Choć kiedyś widział, śni bez obrazów: "ja w snach nie widzę. Nigdy. Mam taki obraz wszystkich rzeczy, jakim normalnie dysponuję na jawie. Czasem mam durne sny, śni mi się, że prowadzę samochód i się zastanawiam: cholera, jak ja ten samochód prowadzę, skoro nie widzę?"

Tu o śnie niewidomego: "znam jedną osobę, która jest niewidoma. Co prawda nigdy się nie pytałem o to, czy w snach widzi, ale mówiła mi o jednym śnie. Z niego wnioskuję, że niewidomi w snach nie widzą. Mogą jedynie mieć sny z dźwiękami, dotykiem, smakiem itd."

A tu jest o wrocławskiej inicjatywie z 2006 roku, w której pojawił się ten temat - "Maciej Bączyk, inicjator i koordynator projektu, zarejestrował ponad 40 godzin rozmów z osobami niewidomymi i ociemniałymi. Dzięki temu przewodnik został rozszerzony o obszerną dokumentację, która udziela odpowiedzi na pytania m.in. o to, jak śnią niewidomi..." Niestety nie udało mi się tych rozmów znaleźć.
.

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365