Racjonalista - Strona głównaDo treści
Lotto dla racjonalistów

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
27-07-2008 23:08youzwiak (20202 punktów)
(zablokowany)
Lotto dla racjonalistów
Ocena 2 na 2
Witam,

Miałem ochotę napisać taki wątek bo może kogoś to zainteresuje

Szansa trafienia "szóstki" w lotka wynosi 1/ (49 po 6) = 1/ (49!/6!*(49-6)!) = 1/(44*45*46*47*48*49/720) = 1 do 13,983,816 przy nadaniu jednego zestawu liczb (koszt 2zł)

Przy założeniu, że gramy zawsze różne zestawy liczb, przy 4zł nasze szanse rosną dwukrotnie, przy 2000zł - tysiąc krotnie i wynoszą już ~ 1 do 13,983. Przy wydatku rzędu 27,967,632 zł mamy 100% pewność, że trafimy "szóstkę".

Obecna, rekordowa, kumulacja wynosi ok. 35 mln zł za "szóstkę". O ok. 7 mln zł więcej niż trzeba by wydać aby mieć 100% pewność wygranej.

Ale jak to wygląda od strony prawdopodobieństwa ?
Ile losów zostanie zawartych do wtorku?

Otóż: Totalizator przeznacza 50% na wygrane, z czego na "szóstkę" przypada 36% puli. Ostatnia kumulacja wynosiła 21mln zł -> teraz 35mln. 14mln stanowi zatem 36% z 50% przeznaczonych na wygrane. Daje to 14* (100/36) * (100/50) = (niecałe) 80mln zł. Tak - do wtorku ludzie wydadzą na zakłady 80mln zł co daje 40mln pojedynczych zakładów.

Jaka jest zatem szansa na "szóstkę" ?

Ludzie nie mają informacji na jakie liczby grają inni, a poza tym >90% zakładów jest zawieranych metodą chybił-trafił. (algorytmy totalizatora generują na tyle dużo kombinacji, że można powiedzieć, że jest to "prawdziwy" przypadek jakie liczby trafią na Twój kupon)
Jest zatem bardzo dużo zakładów zawartych na te same liczby. Prawdopodobieństwo, że np. przy 13,983,816 zakładach, niezależnych od siebie, padnie 13,983,816 różnych kombinacji wynosi... no właśnie - zagadka dla Was -> podajcie jak duży jest to rząd wielkości ;p

Ok, ale jak to może być w najbliższy wtorek - ile "szóstek" ?

Policzyć to można ze schematu Bernoulliego:

Oto schemat:

PN(k) = (N po k)*(p^k)*(q^(N-k)),

PN(k) - prawdopodobieństwo zajścia k sukcesów przy N próbach; w naszych rozważaniach k to liczba szóstek, N to liczba (niezależnych!) zakładów. N jak wcześniej obliczyliśmy wynosi ok. 40 mln.

p - prawdopodobieństwo sukcesu w jednej próbie (u nas 1 do 13,983,816)
q - prawdopodobieństwo porażki w jednej próbie (u nas 13,983,815 do 13,983,816)

Zatem po podstawieniu do wzoru i obliczeniu wynika, że szansa, iż we wtorek po raz kolejny nie padnie "szóstka" wynosi :

PN(0) = (4* 10^7 po 0) * ((1/13,983,816)^0) * ((13,983,815/13,983,816)^(4* 10^7)) = 0.0572 <=> 5.7 %

Czyli szansa kolejnej rekordowej kumulacji to raptem 5.7%

A, że padnie DOKŁADNIE jedna "szóstka" warta 35mln zł?

PN(1) = 16.4%

PN(2) = 23.4 %

PN(3) = 22.3%

PN(4) = 16%

PN(5 do 40mln) = 16.2 %

Czyli spodziewajmy się 2-3 "szóstek".

Z technikaliów jeszcze: Podatek od wygranej (powyżej ok. 2000zł?) wynosi 10% zatem do "zgarnięcia" jest ok. 31.5 mln zł

A szansa tego wynosi (przy 1 "szóstce") (1/13,983,816) * (0.164) = 1 DO 87,398,850

Zagadka nr 2; Jeżeli lottomat nie może w zakładach chybił-trafił (a te stanowią większość) nadać dwóch takich samych zestawów na jednym kuponie (a ludzie grają zwykle za więcej niż 2zł - do ok. 10zł) to czy rozkład prawdopodobieństwa na ilość "szóstek" będzie się w ogóle różnił? jeżeli tak to w którą stronę ?

Na koniec:

Wielu przychodzi do głowy hipotetyczny pomysł nadania wszystkich możliwych kombinacji za te 27,967,632 zł. Czy można na tym zarobić? Do puli 35 mln za "szóstkę" doszłoby od nas ok. 28 * 0.5 * 0.36 = 5mln zł czyli razem 40mln zł. Do tego zgarniemy 258 "piątek" (po 5tys.) ; 13545 "czwórek" (po 140zł) ; 246820 "trójek" (po 12zł) co łącznie daje dodatkowe: ok. 6 mln zł.

Czyli wygrywamy 46 - 4.6 ~= 41.5 mln zł. Zysk na czysto ~= 13.5 mln zł - ładnie ;D
Jedno założenie pominąłem -> musi paść JEDNA SZÓSTKA ! a prawdopodobieństwo tego we wtorek wynosi 16.4 % Przy 2 lub więcej "szóstkach" tracimy minimum 4.5 mln zł

To tyle moich rozważań - będę wdzięczny za ewentualne wskazanie błędów w obliczeniach

Pozdrawiam,

Gracie ? ;p
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

youzwiak (20202 punktów)
(zablokowany)
** DO POSTU WYŻEJ: EDIT
powinno być:

*A szansa tego wynosi (przy 1 "szóstce") (1/13,983,816) * (0.164) = 1 DO 85,267,171

**"Jedno założenie pominąłem -> musi paść JEDNA SZÓSTKA ! a prawdopodobieństwo tego we wtorek wynosi 16.4 % (przy założeniu, że my z definicji mamy tę "szóstkę", bo nadaliśmy wszystkie możliwe kombinacje, nie może paść już żadna więcej! A szansa, że tak by było to tylko 5.7 % !) Przy 2 lub więcej "szóstkach" tracimy minimum 4.5 mln zł "

Jeszcze na temat charakterystycznych liczb:

Dlaczego lepiej zagrać na chybił-trafił niż skreślać ręcznie? Statystycznie ludzkie mózgi pracują podobnie i o ile skreślimy sobie datę dnia losowania, miesiąca, itd. to możemy być prawie pewni, że jeżeli te właśnie liczby padną podzielić się będziemy musieli z licznym gronem skreślających -samodzielnie- podobnie. Tak samo kombinacje <5;10;15;20;25;30>, a w szczególności liczby charakterystycznie układające się mniej więcej symetrycznie względem środka kuponu (tego do skreślania) - kiedyś właśnie z tego powodu padło ponad 20 "szóstek" co z punktu widzenia "ślepej" statystyki wydaje się niemożliwe ; po prostu ludzkie skreślanie nie było na ślepo Tak więc: Czy grasz <1;2;3;4;5;6> czy <5;22;25;37;38;43;49> to szanse na trafienie "szóstki" masz takie same lecz szanse na ewentualne wygranie więcej- w tym drugim przypadku.
28-07-2008 15:23 
 Ocena 1 na 1
lotrek (14275 punktów)

Dla mnie jest to "za mądre", wiem że jak nie gram, to wygrywam.
poldek (75 punktów)
No to już wiem dlaczego lubię wysyłać na chybił-trafił, może teraz będzie sześć-trafił.
Dzięki za obliczenia.
Fizyk (17637 punktów)
> Szansa trafienia "szóstki" w lotka wynosi 1/ (49 po 6) = 1/ (49!/6!*(49-6)!) = 1/(44*45*46*47*48*49/720) = 1 do 13,983,816 przy nadaniu jednego zestawu liczb (koszt 2zł)
>Gracie ?

Nie gram. A dlaczego? Bo szansa, że umrę w ciągu tygodnia jest setki razy większa niż że wygram główną nagrodę. Żeby statystycznie prześcignąć śmierć musiałbym kupić los na kilka minut przed losowaniem.
poldek (75 punktów)
>Czyli spodziewajmy się 2-3 "szóstek".

W końcu padły cztery "szóstki".
Więc według mnie z obliczeniami wszystko w porządku.
A dla potwierdzenia statystyki, trafiłem tylko jedną liczbę

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365