Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Nauka

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
31-01-2023Edward Robak*nieskończoność ograniczona 2


W poprzednim wątku nieskończoność ograniczona pojawiła się wątpliwość, czy można zbiór PEŁNY, a więc zbiór zawierający WSZYSTKIE właściwe dla tego zbioru elementy nazwać zbiorem nieskończonym , a więc czy można coś co nie jest zbiorem nazwać słowem zbiór .
Ponieważ kwestia nie została rozstrzygnięta, więc otwieram ją w nowej notce.

Jednocześnie uprzedzam, że jeśli jakiś troll zapragnie zaśmiecać ten wątek to jego/jej wpisy będę bezlitośnie usuwał. Każdy może śmiecić "u siebie". Ja do siedliska trolla zaglądał nie będę.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 64 (przedawniony)
30-01-2023Henryk.KAnty heliocentryczny obrót Ziemi.
W ostatnim czasie udało mi się poprawnie wyliczyć obrót Ziemi wokół własnej osi.
Okazało się, że wartość tego obrotu jest niezgodna z obecnie obowiązującą.
Jest dłuższa i wynosi dobę słoneczną.
Uważam, iż nie jest to błąd , lecz celowe działanie uczonych.
Dzięki temu prostemu zabiegowi uratowano Teorię Heliocentryczną Mikołaja Kopernika przed kompromitacją.
Elementem, który ją pogrąża jest niezgodność trwania na Ziemi czasu dnia i nocy z dobą słoneczną.
Sumaryczna długość dnia i nocy jest około 4 min dłuższa od doby słonecznej.
Zgodność uzyskuje się dopiero przy ustaleniu, iż Ziemia obraca się w czasie doby gwiazdowej.
Takie ustalenie jest jednak niezgodne z kinematyką planety.

Dokładnie można się zapoznać z tym zagadnieniem w opracowaniu pod tym samym tytułem na blogu;

niebocentryzm.blogspot.com
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 327 (przedawniony)
29-01-2023Edward Robak*nieskończoność ograniczona


Okrąg o średnicy 1 ma długość równą π = 3,141592653589...
Gdy będziemy przeliczać cyfry po przecinku rozwinięcia dziesiętnego liczby π, to będziemy coraz bardziej zbliżać się do punktu na osi mającego tę wartość.
Gdy dojdziemy do przedostatniej cyfry, to jej pozycja będzie miała numer ∞-1. Ostatnia cyfra w szeregu ma numer ∞. Gdyby ktoś chciał dopisać jeszcze jakąś cyfrę poza tą ostatnią, to wykroczyły powyżej π, ale byłoby to już w innym, poza rzeczywistym wymiarze.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 17 (przedawniony)
28-01-2023haishLudzie rozumieją "język" szympansów.
www.msn.co(*)9a209c23d0441bc59ac4549dea260c

"Ludzie rozumieją znaczenie sygnałów i gestów jakie przekazują sobie szympansy i szympansów karłowatych - wynika z badania naukowców ze szkockiego St Andrews University, którego rezultaty opisano w magazynie "PLOS Biology".
......................................................................................
- Byliśmy zaskoczeni wynikami - przyznaje dr Catherine Hobaiter. - Okazało się, że możemy zrobić to (zrozumieć gesty szympansów - red.) niemal instynktownie, co jest fascynujące z perspektywy ewolucji komunikacji i jest dość irytujące z perspektywy naukowca, który spędził lata ucząc się (rozumieć te gesty - red.) - żartuje badaczka."

pl.wikipedia.org/wiki/FOXP2
"Gen FOXP2 u ssaków cechuje się wysoką konserwatywnością. W obrębie gatunku występuje tylko jeden allel tego genu, a stwierdzane niekiedy jego mutacje wydają się być związane z poważnymi chorobami. Allel występujący u szympansów, bonobo, goryli, rezusów i makaków jest ten sam i jest inny niż stwierdzony u zdrowych ludzi. Jeszcze inny allel stwierdzono u orangutanów. Ludzki gen wyróżnia się spośród naczelnych dwiema substytucjami: treonina-asparagina (p.Thr303Asn) i asparagina-seryna (p.Asn325Ser). U myszy różni się on od ludzkiego o trzy aminokwasy. Jedna z dwóch substytucji odróżniających..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 18 (przedawniony)
26-01-2023RowerexPoczatuj ze sztuczną inteligencją - ChatGPT
Rozlewa się to po forach dyskusyjnych więc niech i tu się znajdzie:
chat.openai.com/auth/login

Zapewne to pokłosie artykułów na popularnych portalach np.:
tech.wp.pl(*)-nie-brakuje,6842056470518304a

ChatGPT rozmawia po polsku bez problemów - sam próbowałem, jest ciekawie - byłaby to może dobra zabawa dla dzieci. Ciekawe jest to, że ludzie od razu chcą wykorzystywać AI do odrabiania za nich zadań domowych, ale to może być konsekwencją artykułów, które opisywały taki właśnie sposób "testowania" sztucznego rozmówcy.

Moja próba rozmowy dotyczyła pewnej normy technicznej powszechnie wykorzystywanej na świecie, której praktyczne zastosowanie jest szeroko opisywane i tutaj dało się odczuć, że rozmawia się z "kujonem" nie do końca rozumiejącym o czym mówi, ale i tak czapki z głów przed twórcami i poziomem jaki ów robot prezentuje.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
23-01-2023alsorsztuczny sen
Mówi się powszechni o sztucznej inteligencji, być może nawet o sztucznej świadomości,

no ale nigdy nic nie słyszałem o sztucznych snach.

Zatem o co chodzi?

.......


Ok.
A teraz odwróćmy to troszeczkę:
jest możliwy sen o sztucznym świecie?

Miałem niedawno taki, co mnie bardzo zaskoczyło...

to jest trudne do opisania, no ale kilka szczegółów:

moja łazienka była wielka... ogromna, coś jak hala sportowa, ale bardziej przytulna...

ale to pikuś, bo gdy wszedłem do tej łazienki okazało się że tam nie ma wcale granic, typu ściany, sufity - była to otwarta przestrzeń!

Taki właśnie sztuczny świat.
Pamiętam nawet że tam były kolory - barwy jakby sztuczne, bo zbyt czyste - idealne.

Było to tak sztuczne, że aż podszedłem do brzegu tego morza,
bo tam leżała linia jakby szlamu - i było to doskonale czarne,
co mnie bardzo zaciekawiło... skąd taki brud w idealnie czystym świecie!

I wziąłem w rękę ten szlam, no i co się okazało?
on też był czysty - doskonały!
.........

Totalnie urojone brednie, co nie?

No ale tak był mój sen - prawdziwy!
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 26 (przedawniony)
18-01-2023chinerCzy rotacja łamie teorię względności?
Zawsze coś mnie niepokoiło relatywnie... a to jest... rotacja. Widzę, że coś poruszającego się w górę jest matematycznie takie samo, jak inne rzeczy poruszające się w dół… ale wydaje się, że obrót łamie tę koncepcję.

Jeśli stoję w miejscu i wykonuję obrót o 360 stopni, obracam się w miejscu. Ale kiedy zinterpretujemy to jako świat obracający się wokół mnie, staje się to problemem. Odległe galaktyki podążające tym szerokim łukiem przemierzały miliardy lat świetlnych na sekundę, w stosunku do mojego obrotu. Sama siła dośrodkowa powinna obrócić je w pył.

Jak więc teoria względności ruchu ma się do rzeczy obracających się?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
17-01-2023apliwanaiJak długo wirus HIV pozostaje zakaźny poza organizmem?
Jak długo wirus HIV pozostaje zakaźny we krwi lub nasieniu po opuszczeniu organizmu? Ponieważ niektóre źródła podają, że wirus jest inaktywowany w ciągu kilku minut, podczas gdy inne podają, że HIV pozostaje aktywny przez wiele dni (nie tylko w strzykawkach). Czy znasz odpowiedz? Byłbym wdzięczny za Twój wkład!
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
14-01-2023Henryk.KProtony w WZH przekraczają prędkość światła?
Prędkość protonów w WZH jest tylko 2 m/s mniejsza od prędkości światłą w próżni.
Ustala się ją, nie mylić z pomiarem, względem zderzacza.
Zderzacz hadronów nie jest jednak w bezruchu, lecz obraca się wraz z Ziemią , okrążą Słońce z prędkością 30.000 m/s.
Moglibyśmy dodać jeszcze prędkość naszej galaktyki około 250.000 m/s.
Einstein wyprowadził wzory na prędkość wypadkową dla dwóch ciał w ruchu.
Nie pozwalają one prędkości wypadkowej przekroczyć magicznej granicy c.
W przypadku zderzacza trudno dopatrzyć się tej analogii, ponieważ nikt czegoś takiego nie przewidział.
Czyli przekracza chwilowo proton prędkość c w przestrzeni?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 115 (przedawniony)
14-01-2023alsorproblemy z percepsją
Co to znaczy że coś jest 2 razy jaśniejsze, albo 2 razy głośniejsze, słodsze, itd.?

Np. gdy wybuchnie bomba obok wtedy mamy huk = 1.

a teraz wybuchają 2 bomby naraz.. i co będzie 2 razy większy huk?

a niech 100 bomb wybucha! no i co - ile głośniej będzie od jednej?


I to samo z jasnością: 2 lampy zrobią dwa razy jaśniej?


wg mnie ilość niewiele tu zmienia, zatem o co tu chodzi?
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki

Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)