Racjonalista - Strona głównaDo treści
Ludzie rozumieją "język" szympansów.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
25-01-2023 10:16haish (2905 punktów)Ludzie rozumieją "język" szympansów.
Ocena 2 na 2
www.msn.co(*)9a209c23d0441bc59ac4549dea260c

"Ludzie rozumieją znaczenie sygnałów i gestów jakie przekazują sobie szympansy i szympansów karłowatych - wynika z badania naukowców ze szkockiego St Andrews University, którego rezultaty opisano w magazynie "PLOS Biology".
......................................................................................
- Byliśmy zaskoczeni wynikami - przyznaje dr Catherine Hobaiter. - Okazało się, że możemy zrobić to (zrozumieć gesty szympansów - red.) niemal instynktownie, co jest fascynujące z perspektywy ewolucji komunikacji i jest dość irytujące z perspektywy naukowca, który spędził lata ucząc się (rozumieć te gesty - red.) - żartuje badaczka."

pl.wikipedia.org/wiki/FOXP2
"Gen FOXP2 u ssaków cechuje się wysoką konserwatywnością. W obrębie gatunku występuje tylko jeden allel tego genu, a stwierdzane niekiedy jego mutacje wydają się być związane z poważnymi chorobami. Allel występujący u szympansów, bonobo, goryli, rezusów i makaków jest ten sam i jest inny niż stwierdzony u zdrowych ludzi. Jeszcze inny allel stwierdzono u orangutanów. Ludzki gen wyróżnia się spośród naczelnych dwiema substytucjami: treonina-asparagina (p.Thr303Asn) i asparagina-seryna (p.Asn325Ser). U myszy różni się on od ludzkiego o trzy aminokwasy. Jedna z dwóch substytucji odróżniających gen ludzi od szympansiego pojawiła się też niezależnie u nietoperzy, u których odgrywa znacząca rolę w zdolności echolokacji.
Jak się wydaje mutacje genu FOXP2 w linii ewolucyjnej człowieka miały miejsce nie wcześniej niż 4-6 mln lat temu, ale nie później niż 400 tys. lat temu, gdyż taki sam allel tego genu stwierdzono u neandertalczyka i denisowianina. Uwzględniając wysoce konserwatywną sekwencję tego genu tempo z jakim rozprzestrzeniły się jego nowe mutacje w populacji ludzkiej wskazują na jego aktywną selekcję na drodze doboru naturalnego lub płciowego."

ru.wikipedia.org/wiki/Речь
Mowa (Mowa osobliwa) pojawiła się w trakcie ewolucji człowieka między 1,7—2 mln lat temu, u pierwszych homo — w tym czasie powstał aparat mowy. Według antropologii głównym objawem obecności aparatu mowy u osobnika kopalnego jest wyrostek rylcowaty kości skroniowej, rzadko występuje u czaszek Ardipithecus i występuje u prawie wszystkich czaszek wczesnych homo. Mowa jest określana nie tylko przez wyrostek rylcowaty, ale także przez niego i jest łatwo rozpoznawalna w szczątkach kopalnych."

CZY ZWIERZĘTA MAJĄ SZANSĘ MÓWIĆ PO LUDZKU, ORAZ CZY W DALSZEJ PERSPEKTYWIE MAJĄ SZANSĘ NA WYNALEZIENIE WŁASNEGO PISMA?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>Ludzie rozumieją znaczenie sygnałów i gestów jakie przekazują sobie szympansy...
A czy szympansy o tym rozumieniu wiedzą? Bo jeśli nie, to chyba podsłuchujemy...

>CZY ZWIERZĘTA [...] MAJĄ SZANSĘ NA WYNALEZIENIE WŁASNEGO PISMA?


Dawno wynalazły, nawet mają tzw. sympatyczny atrament.


cr
25-01-2023 11:59 
 Ocena 2 na 2
okragly (21676 punktów)

>

>
Dawno wynalazły, nawet mają tzw. sympatyczny atrament.

psy mają pióra do sympatycznego atramentu, jako mały chłopiec tez tak pisałem
pszczoły "piszą" tancem, po czym jej siostry dokladnie wiedza gdzie lecieć po pyłek
25-01-2023 12:27 
 Ocena 1 na 1
haish (2905 punktów)
>>

>>
Dawno wynalazły, nawet mają tzw. sympatyczny atrament.

>psy mają pióra do sympatycznego atramentu, jako mały chłopiec tez tak pisałem
>pszczoły "piszą" tancem, po czym jej siostry dokladnie wiedza gdzie lecieć po pyłek
>

To jest kolejna płaszczyzna do badań naukowych, - naukowcy będą uczyć się zapachów psiego moczu, tańcu pszczół i innych takich. AI może oddać w tej komunikacji zwierząt z człowiekiem nieocenione przysługi - powstaną translatory do komunikacji.
Te wszystkie rzeczy przedstawił w swojej produkcji między innymi Disney i inni bajkotwórcy.
farmer (22440 punktów)
>>
>To jest kolejna płaszczyzna do badań naukowych, - naukowcy będą uczyć się zapachów psiego moczu, tańcu pszczół i innych takich. AI może oddać w tej komunikacji zwierząt z człowiekiem nieocenione przysługi - powstaną translatory do komunikacji.
>Te wszystkie rzeczy przedstawił w swojej produkcji między innymi Disney i inni bajkotwórcy.

Nie pamiętam....czy były to filmy coś jak Milczenie Owiec?

A co powiesz na to że cię zabije i zjem....dziwny byłby to dialog że zjadanym zwierzęciem.
25-01-2023 17:01 
 Ocena 1 na 1
haish (2905 punktów)
>>>>To jest kolejna płaszczyzna do badań naukowych, - naukowcy będą uczyć się zapachów psiego moczu, tańcu pszczół i innych takich. AI może oddać w tej komunikacji zwierząt z człowiekiem nieocenione przysługi - powstaną translatory do komunikacji.
>>Te wszystkie rzeczy przedstawił w swojej produkcji między innymi Disney i inni bajkotwórcy.
>Nie pamiętam....czy były to filmy coś jak Milczenie Owiec?
>A co powiesz na to że cię zabije i zjem....dziwny byłby to dialog że zjadanym zwierzęciem.

Matka natura tak urządziła TEN ŚWIAT, że aby żyć trzeba zabić inne stworzenie, niektóre są zjadane żywcem, inna opcja nie istnieje. Wegetarianie i veganie również spożywają żywe organizmy - żyją również rośliny, drobnoustroje oraz mikroorganizmy.
Onegdej Jaan Kaczmarek śpiewał, że nawet 'rdza zżera stare żelastwo'.
farmer (22440 punktów)
.
>Matka natura tak urządziła TEN ŚWIAT, że aby żyć trzeba zabić inne stworzenie, niektóre są zjadane żywcem, inna opcja nie istnieje. Wegetarianie i veganie również spożywają żywe organizmy - żyją również rośliny, drobnoustroje oraz mikroorganizmy.
>Onegdej Jaan Kaczmarek śpiewał, że nawet 'rdza zżera stare żelastwo'.
>

Ale tu chodzi o dialog. Wyobrażasz to sobie?
Bo to brzmi jak z horroru.

Jak jest teraz wszyscy wiemy ale jak będzie wyglądać rozmowa z zabijanym zwierzęciem.

Czesx jestem czlwoiek będę cię jadł za chwilę ?

Czekaj czekaj....a może prysznice...brrr
25-01-2023 20:10 
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>komunikacji zwierząt z człowiekiem
Zwierzęta nie mają motywacji do takiej komunikacji, więc już tylko z tego powodu być jej nie może.

cr
maurice_ (747 punktów)

>Zwierzęta nie mają motywacji do takiej komunikacji, więc już tylko z tego powodu być jej nie może.

Mowa i dla człowieka jest nadmiarowa.
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>Mowa i dla człowieka jest nadmiarowa.
Pewnie. Wrrr.


cr
maurice_ (747 punktów)
>>Mowa i dla człowieka jest nadmiarowa.
>Pewnie. Wrrr.

Przydaje się głównie jako wypełniacz, na przykład teksty piosenek. Dla tych co lubią ludzki głos, ale nie potrzebują słów do muzyki, powstają wokalizy.
25-01-2023 21:29 
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>pszczoły "piszą" tancem, po czym jej siostry dokladnie wiedza gdzie lecieć po pyłek
Język migowy pszczół.


cr
25-01-2023 22:33 
 Ocena 2 na 2
okragly (21676 punktów)
>>pszczoły "piszą" tancem, po czym jej siostry dokladnie wiedza gdzie lecieć po pyłek
>Język migowy pszczół.
w raju używaliśmy j migowego,
na filmach o Indianach prerii pokazywali jak migaja
z niemowlakiem można pomigac zanim nauczy sie mówić
nasi przodkowie też musieli migać z Niemcami (od niemy)
27-01-2023 13:49 
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

> z niemowlakiem można pomigac zanim nauczy sie mówić
'Kosi łapki' - z niemowlęciem nie ma o czym rozmawiać.


cr
27-01-2023 15:37 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>> z niemowlakiem można pomigac zanim nauczy sie mówić
>'Kosi łapki' - z niemowlęciem nie ma o czym rozmawiać.
niemowlak jest czysty, tylko przez gadając przez miganie z nim, możemy się dowiedzieć o raju
ale jak ktoś nie chce to nie pogada, nie dowie się, i o to chodzi
dobrze że niemowlaki nie pamietają jak ich traktowali rodzice (dorośli)
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>dobrze że niemowlaki nie pamietają jak ich traktowali rodzice (dorośli)
Co znaczy, że lepiej, by pamiętały.

cr
maurice_ (747 punktów)

>CZY ZWIERZĘTA MAJĄ SZANSĘ MÓWIĆ PO LUDZKU, ORAZ CZY W DALSZEJ PERSPEKTYWIE MAJĄ SZANSĘ NA
>WYNALEZIENIE WŁASNEGO PISMA?

Gdyby ludzie mówili po ludzki, nie potrzeba by logopedów.
25-01-2023 20:14 
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>Gdyby ludzie mówili po ludzki, nie potrzeba by logopedów.
A może logopedzi obejmą swoimi ćwiczeniami inne gatunki.


cr

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365