Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Nauka

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 31 (przedawniony)
31-05-2023scooby14444Pytanie z STW.
Mamy dwa układy odniesienia, Ziemia i rakieta.
Obserwator w rakiecie pędzi w kierunku Ziemi z prędkością o 1 km/s mniejszą niż prędkość światła (względem obserwatora na Ziemi).
Wysyła impuls światła w kierunku Ziemi. Ten na Ziemi mierzy, że impuls światła porusza się o 1 km/s szybciej niż rakieta.
Ten w rakiecie mierzy, że impuls porusza się z prędkością c.
Nie ma tu sprzeczności ze względu na dylatację czasu i skrócenie Lorenza jakie dopada tego w rakiecie z układu odniesienia widzianego z Ziemi.
Czas w rakiecie biegnie wolniej i rakieta się skraca ze względu na czynnik Lorentza.
Ten wynosi w tym przypadku ok 548.
Tak więc ze względu na wolniej biegnący czas i skrócenie rakiety, impuls światła, który dla obserwatora na Ziemi biegnie o 1 km/s szybciej niż rakieta, dla obserwatora w rakiecie będzie biegł z prędkością 1km/s*548*548=ok 300 000 km/s.
Wszystko gra.

Teraz ten w rakiecie mija Ziemię odwraca się i znowu wysyła impuls światła w kierunku Ziemi.
Impuls ten widziany przez obserwatora na Ziemi będzie się poruszał względem rakiety z prędkością prawie 2c (dokładnie 2c- 1km/s ), a dla tego w rakiecie według STW powinien poruszać się z prędkością c.

Niestety według obliczeń wychodzi mi, że ten w rakiecie powinien obserwować impuls światła z prędkością (2c-1)*548*548 km/s. Dużo za dużo.

O co tutaj chodzi? Osoby biegłe w STW proszę o wytknięcie błędu jaki popełniam.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
28-05-2023HgdtyuMatematykato to bóg fizyka to nauka
Po takim wstępie odkryłem że języki programowania możn stosować w "realu''"
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 79 (przedawniony)
26-05-2023alsorco to jest zdrowy rozsądek?
Wedle wielkich odkrywców z XXw:

zdrowy rozsądek to zbiór bzdur nabytych do XX roku życia. by Einstein.

www.youtube.com/watch?v=PeIprWcETD8


Zatem ja mam proste pytanie:

co pan Einstein, no i cała rzesza jego... wielbicieli proponuje w zamian?

Matematykę, cybernetykę, logikę, robotykę, automatykę... ?
no, nie, bo to wszystko opiera się na tym zdrowym rozsądku.

Zatem ja pytam!: co wy proponujecie zamiast tego zdrowego rozsądku, czyli racjonalizmu naukowego inaczej?

......
dla porównaniu inny mistrz od... pieprzenia duperelek po próżnicy:

www.youtube.com/watch?v=I0FIjc-GOjI

to jest naukowiec... wybitny!
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 34 (przedawniony)
22-05-2023Hamerlik KonopkaCzy opór jest siłą?
Są na tym forum aroganci, którzy nazywają mnie idiotą za moje przemyślenia w dziedzinie fizyki, dlatego chciałbym zadać pytanie wyjaśniające mój poziom zidiocenia -

czy opór i siła są tym samym?

pl.m.wikipedia.org/wiki/Opór_ruchu
pl.m.wikipedia.org/wiki/Siła

Czasem mam dosyć chamstwa, zadufania w sobie i arogancji jakie tu występują. Oczywiście te wszystkie cechy zostaną mi tu zaraz przypisane.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 24 (przedawniony)
19-05-2023Henryk.KGenialne oszustwo Heliocentryzmu?
Jaki element należy usunąć w Teorii Heliocentrycznej, żeby stała się ona Niebocentryczna?
Dla ułatwienia podaję, iż został on wprowadzony czwartego dnia stwarzania świata.
Mikołaj Kopernik objawił tę nową teorię ludzkości w 1543 roku.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 8 (przedawniony)
17-05-2023DrobnerTrudna opcja "pokoloruj drwala"...
Tu są arkusze "matury" podstawowej:
arkusze.pl(*)2023-maj-matura-podstawowa.pdf

a tu "tablice" do użytku zdających:
www.oke.wa(*)ry_matematyczne_EM2023.pdf.pdf

Opcja "pokoloruj drwala" okazała się zbyt trudna.

Teraz rządzi opcja "wybierz odpowiedzi z tablic i pomódl się za drwala".

Drobner, sprzed reform wielu...

PS. Dodam tylko, że olbrzymia większość tych zadań "maturalnych 2023" spokojnie mogłaby być na egzaminie wstępnym do szkoły średniej przed bodaj 1974 rokiem...

Szkoua óczy!
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
08-05-2023levogJakie są cechy wyboru salonu kosmetycznego dla Ciebie?
Jakie są cechy wyboru salonu kosmetycznego dla Ciebie?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
06-05-2023piepszotKosmologika
Pozwolę sobie polecieć mową wiązaną. Oczywiście temat w razie pytań mogę prozą uzupełnić.

big bangu nigdy nie było
powszechnie jest to znany mit
lecz tak się to utrwaliło
wcisnęli ci naukowy kit

spytaj fizyka któregoś
i każdy powtórzy ten pic
ale Nic nie stworzy Czegoś
a Coś nie obróci się w Nic

z Alberta boga zrobili
choć TeWu irracjonalna
mają ludzi za debili
teoria nieusuwalna

to nauka głównego ścieku
uczeni w jej rezerwacie
więc pomyśl trochę człowieku
przy kawie czy przy herbacie

jak czas może dylatować
gdy da się zapisać wzorem
musiałby on podróżować
i mieć prędkość tym sposobem

czas i prędkość różne rzeczy
kto zaś tego nie rozróżnia
przyswaja naukę od rzeczy
w głowie jego tylko próżnia

czas nie żeni się z przestrzenią
bo ten pierwszy jest pojęciem
druga zaś rzeczywistością
nie cechuje się ugięciem

w przyrodzie są trzy wymiary
a kto mówi tu o czasie
to powtarza ten mit stary
podróżować w nim nie da się

ci co eter wykluczają -
a co z polem magnetycznym?
niech go szybko przywracają
w budowie są identycznym

wszechświat nie jest nieskończony
takiż mija wyobraźnię
jeśli jesteś tym zdziwiony
to naszkicuj go wyraźnie

wszystko bowiem co istnieje
swe miejsce musi mieć i kształt
i z wszechświatem jest podobnie
gdyż bez kształtu logiki gwałt

nie zaprzątaj sobie głowy
parametrami omega
kulistość kształtem przyrody
w niej surrealizmu nie ma

weź człowieku się zastanów
gdy ci wciskać kit próbują
i nie słuchaj tych kapłanów
co ci w..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 24 (przedawniony)
04-05-2023alsorinteligencja wyższa, czyli ponad ludzka - jak to rozpoznać?
Ludzie od wieków żyją w przekonaniu, że są tym szczytem rozwoju - inteligencja, cywilizacja, itd.

stąd moje pytanie:

inteligencja, cywilizacja wyższa, czyli ponad ludzka -
jak to rozpoznać, znaczy jak ten niższy ma rozpoznać,
że ma do czynienia z lepszym - bardziej rozumnym - z istotą na wyższym poziomie?

Problem jest w zasadzie nierozwiązywalny - bo niby jak istota niższa
mogłaby sobie wyobrazić kogoś ponad siebie samego, no i oceniać!?


Niby wedle jakich kryteriów możemy ocenić coś czego nie ogarniamy?


Sytuacja wydaje się bez wyjścia... totalny pat... no, ale ja was zaraz uratuję.
..........

Lekkie wyprowadzenie.

Tu chodzi o wyobraźnię: można sobie wyobrażać wiele rzeczy,
ale one zawsze pozostaną na naszym poziomie - nie pójdą wyżej.
prosta zasada: mniejszy worek nie może pomieścić większego... jasne?

dlatego na pewno nie można pojąć, ogarnąć, zrozumieć istot wyższych..
no ale ja pytam o coś innego: czy można rozpoznać?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
04-05-2023alsorjaki ma rozmiar słońce?
Interesuje mnie ten widziany obrazek Słońca na niebie -
jakie to ma rozmiary w cm?

Księżyc ma podobną wielkość na niebie, więc może być Księżyc...


Jak tak popatrzeć na to koło no to mi tak z 5cm średnicy wychodzi,
no ale co to jest te 5cm, bo ja nie widzę sensu tej liczby!?

rzeczywista średnica Słońca to D = 2R = 1.4 mln km
a tu mamy raptem 5cm = 0.05m,

proporcja: 0.05/1.4e9 = 1 na 28 mld !

i co to ma być - jak ma to sens geometryczny?

Odległość do Słońca d = 150 mld m,
zatem z Talesa otrzymamy tu proporcję: D/d = 1.4/150 = 1/107,
czyli niemal miliard razy więcej!
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki

Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)