Racjonalista - Strona głównaDo treści
jaki ma rozmiar słońce?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
03-05-2023 13:20alsor (3283 punktów)jaki ma rozmiar słońce?
Ocena -1 na 1
Interesuje mnie ten widziany obrazek Słońca na niebie -
jakie to ma rozmiary w cm?

Księżyc ma podobną wielkość na niebie, więc może być Księżyc...


Jak tak popatrzeć na to koło no to mi tak z 5cm średnicy wychodzi,
no ale co to jest te 5cm, bo ja nie widzę sensu tej liczby!?

rzeczywista średnica Słońca to D = 2R = 1.4 mln km
a tu mamy raptem 5cm = 0.05m,

proporcja: 0.05/1.4e9 = 1 na 28 mld !

i co to ma być - jak ma to sens geometryczny?

Odległość do Słońca d = 150 mld m,
zatem z Talesa otrzymamy tu proporcję: D/d = 1.4/150 = 1/107,
czyli niemal miliard razy więcej!
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

konradsadlik (308 punktów)
I tyle ma - jakieś 1/107 radiana, czyli 5 cm koło widziane z nieco ponad 5 metrów.
04-05-2023 12:16 
 Ocena 2 na 2
uxbridge (5980 punktów)
>I tyle ma - jakieś 1/107 radiana, czyli 5 cm koło widziane z nieco ponad 5 metrów.
Owszem. A alsor w swoim stylu - manipulacja i oszustwo. Choć może zwykła głupota.
Bierze stosunek średnicy Słońca do jego odległości, czyli owe 1/107, a potem porównuje to ze stosunkiem średnic. I powołuje się na tw. Talesa!
Oczywiście gdyby porównał prawidłowo, wynik też byłby prawidłowy. Stosunek średnic jest 0.05/1.4e9 a stosunek odległości z jakich obserwujemy te średnice to 5/150e9 = 0.05/1.5e9. Czyli jakby podobnie. No i generalnie - widoczna średnica tarczy słonecznej nie wynosi po prostu 5cm. Trzeba jeszcze podać w jakiej odległości od oka ją mierzymy.
To takie krótkie wyjaśnienie dla tych, którym nie chciało się analizować bredni alsora. I kolejne potwierdzenie znanego faktu - na jego obliczenia i dywagacje nie warto zwracać uwagi. To patologiczny kłamca.
alsor (3283 punktów)
To jest zagadka... i do tego bardzo pouczająca!

i wciąż nie widzę rozwiązania.

za dużo kombinujesz, a to jest bardzo proste.

A te 5cm jest faktem - zapytaj na ulicy profesorka fizyki, najlepiej tego mistrza z UW od relatywistycznej i wybitnie niezdroworozsądkowej:

jaką wg pana ma średnicę to jasne koło na niebie? wskazując na... Księżyc?
04-05-2023 18:29 
 Ocena 2 na 2
uxbridge (5980 punktów)
>To jest zagadka... i do tego bardzo pouczająca!
Aha, zapomniałem dodać, że jak cię przyłapać na bredzeniu to zaczynasz rżnąć głupa, próbując durnowatym bełkotem zmylić czytających. Dzięki, że przypomniałeś.
04-05-2023 18:44 
 Ocena-1 na 1
alsor (3283 punktów)
>>To jest zagadka... i do tego bardzo pouczająca!
>Aha, zapomniałem dodać, że jak cię przyłapać na bredzeniu to zaczynasz rżnąć głupa, próbując durnowatym bełkotem zmylić czytających. Dzięki, że przypomniałeś.

nie wymiguj się.

skąd te 5cm wynika?

Dla urozmaicenia pytanie nr 2 (specjalne dla wizualistów, czyli relatywistów inaczej):

czy to słońce widziane w lusterku ma również temperaturę 5800 K, czy też inaczej... to parzy.


Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365