Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Nauka

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
08-05-2006Nie_MiraKOMPUTERY a życie !!!
Komputer szanujmy!!!
On pracę wykona..
List za was odbierze..
Popieści jak żona..
Zaśpiewa, omami,
Czarami omota..
Komputer panowie,
Komputer niecnota !!!...

Roztoczy przed wami,
Świat dotąd nieznany,
Zamruga lampkami,
Nakarmi postami...
Zastąpi nieznośne
Życie tak toksyczne...
Rozświetli wam przyszłość,
Da myśli liryczne...

Rozliczy podatki,
Linię produkcyją,
I w sklepie wydatki,
Niewiastę niewinną..
Te stosy papierków
W mig uporzadkuje..
Na biurku postawcie,
Dysk już się szykuje.

Nie trzeba pamiętać
Spotkań i terminu..
On już przypilnuje,
Da sygnał, że minął..

I trochę mi szkoda
Świata, co nie wróci,
Gońca, robotników,
"małych", smutnych ludzi...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 20 (przedawniony)
06-05-2006NIKTPrzydatnosc matematyki.
Dyskusja o przydatności matematyki
Nie tak dawno w publicznym radiu wykształcony człowiek kwestionował przydatność matematyki w życiu,twierdził że większa przydatność jest np.muzyki (poza oczywiście tą elementarną matematyką).
Jaka jest przydatność funkcji,rozwiązywania równań w codziennym życiu.
Co mi da,że nauczę się całek,różniczek i geometrii?
Weżmy człowieka,który poświęcił życie matematyce - matematyka.
Jak przejawia się wielkość matematyki w jego codziennym życiu?
Co tak naprawdę daje matematyka?
Gdyśmy zrobili jakiś przegląd życia matematyków to co odkryliśmyby - że nie popełniają błędów w czym są lepsi-w czym przejawia sie wielkość obcowania z matematyką?
Chyba musi być jakaś różnica między matematykiem a niematematykiem?
Jak zachęciłby pan kogoś do zajmowania się matematyką (jakich argumentówby pan użył)?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
04-05-2006KarolajnaPrzeszłość
Ostatnio zapragnęłam poszukać swoich przodków, herbu rodzinnego itp. Niestety nie bardzo wiem jak się za to zabrać. Może znacie jakieś ciekawe sposoby, książki, strony internetowe, miejsca w których można poszperać i coś znaleźć (Jestem ze Szczecina) Proszę o kontakt..bo nie mogę się doczekać(moze to głupie) aż coś znajdę.

Pozdrawiam Karolina
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
02-05-2006dajmonionoddziaływania słabe
Mam do Was pytanie z zakresu fizyki jądra atomowego. Czytałem ostatnio, że neutron może rozpasć się na przykład na proton, elektron i antyneutrino elektronowe dzięki oddziaływaniom słabym. Otóż zastanawiam się, czy oddziaływania te opisywane są przez jakis potencjał. W podręczniku, który czytałem nic na ten temat nie napisano. Trochę to dziwne. W przypadku oddziaływań elektromagnetycznych, grawitacyjnych czy silnych zawsze jest mowa o potencjale.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 52 (przedawniony)
02-05-2006MariuszPOWSTANIE WSZECHŚWIATA
Jak według was powstał wszechświat,jak powstała materia/energia w nim,co było przed wielkim wybuchem,co do niego doprowadziło itd. skad wzieła sie materia do wielkiego wybuchu itd. ? Macie na to jakąś teorie?Czy nauka kiedyś to przeskoczy?A może własnie tu ktyje się bóg?!
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 13 (przedawniony)
02-05-2006NIKTZ czego slyna Polacy?
Z czego slyna Polacy?
Jest to pytanie troche zwiazane z historia Polski.
Ciekaw jestem co napiszecie i nie chce sugerowac Was.
pozdrawiam
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 8 (przedawniony)
21-04-2006Sobierajskisztuczna grawitacja na stacjach kosmicznych
Interesuje mnie stacja kosmiczna w kształcie pierścienia, który obracjąc się wytwarza siłę odśrodkowa równą sile grawitacji ziemskiej, co powoduje wrażenie przyciągania dla pasażerów takiej stacji.
Wyobraziłem sobie dwie takie stacje (stacja "A" i "B") obok siebe w przestrzeni, bez innego punktu odniesiena. Tylko stacja "A" zostaje wprowadzona w ruch wirowy. Dla osób na stacji "B" stacja "A" obraca się np. w prawo. Ale dla załogi na "A" stacja "B" kręci się w lewo. Siła grawitacji powinna być jednak odczuwalna tylko na "A".
Mam więc pytanie czy ta metoda na pewno działa? Jeśli według was działa to wzgędem czgo musi obracać się taki pierścień żeby wytworzyć pozorną grawitację?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 12 (przedawniony)
18-04-2006SchwalkPytanko
Ostatnio usłyszałem, że natężenie pola grawitacyjnego wpływa na wartość upływu czasu. Może ktoś ma pojęcie na jakich podstawach wysnuto to spostrzeżenie? Prosiłbym o krótkie wytłumaczenie (dla laika) ewentualni jakiś link (w mowie ojczystej). Dzięki
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 18 (przedawniony)
02-04-2006Piotrek PatuchaBiologia i dowody.
Cześć,
Jest kilka spraw. Potrzebuję dowodów, może konkretnych zdjęć, aby poszerzyć wiedzę biologiczną.
1. TE(teorię ewolucji) traktuję jak hipotezy, które trzeba potwierdzać szukając dowodów. Widziałem na zdjęciach błony komórkowe, jądro, cytoplazmę. Na rysunkach widziałem: podwójną helisę DNA, mRNA tłumaczące kod z DNA do rybosomu, który w jakiś sposób z 20 aminokwasów dostarczonych za pmocą tRNA produkuje białka, z których powstaje organizm. Chciałbym jeszcze zobaczyć zdjęcie samego DNA, może gdyby się udało zobaczyć poszczególne nukleotydy: guaninę(G), cytozynę©, tyminę(T), adeninę(A) byłoby znakomicie. Jeśli ktoś dysponuje zdjęciami, będę wdzięczny.
2. Ludzie rozmnażając się przekazują swojemu potomstwu geny fenotypowe, a fenotyp jest jakby podstawowym programem budowy organizmu i prócz niego muszą być dziedziczone jeszcze geny odpowiedzialne za cechy indywidualne. Jeśli kombinacje genów za każdym razem są przypadkowe( w ramach łączenia się dwóch genotypów rodziców), przecież może urodzić się chłopiec lub dziewczynki, a w ramach tej samej płci każde dzieci różnią się kształtem nosa albo warg, to dlaczego zmiany w fenotypie nie dokonują się tak szybko jak w przypadku genów odpowiedzialnych za cechy indywidualne? Odpowiedź mogłaby brzmieć: że w zakresie jednego gatunku, natura dąży do różnorodności, ale egzemplarze tego samego gatunku muszą być podobne aby się rozmnażać. Przedstawiciele osobnych gatunków nie byłyby do tego zdolne. Ale może jest tak, że skoro gatunki ewoluują,..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 32 (przedawniony)
30-03-2006Ernest LeszczyńskiTotalizm
Od pewnego czasu na waszym serwisie zauważyłem iż wykazujecie skłonność do atakowania osób o totalistycznych poglądach a samych Totalistów nazywacie chorymi psychicznie i wyśmiewacie się z ich poglądów. My z waszych poglądów się nie śmiejemy choć są one naiwne.
Proszę bardzo! Podejmijcie próbę obalenia totalistycznych poglądów. Używajcie tylko logicznych argumentów. Zobaczymy kto ma rację. Tylko niech będzie to uczcziwa dyskusja a nie wyszydzanie. Dobrze?
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki

Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)